نشريه ثمر

 

ويژه نامه روز خانواده و تکريم بازنشستگان - آبان ماه 1392

فهرست مطالب

   

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى در همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان: تلاش براى راه اندازى خانه هاى امید

نایب رئیس مجلس شوراي اسلامی: دولت باید هزینه‌های درمانى را از جیب مردم از 70 به 30 درصد برساند

محمدرضا افشار دبیر ستاد همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان اعلام کرد: تجلیل از 6 نخبه بازنشسته در هشتمین همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان

در مراسم روز خانواده و تکریم بازنشستگان تجلیل از 30 سال خدمت صادقانه بازنشستگان

متن سخنرانى ایراندخت عطاریان مدیر عامل صندوق بازنشستگى کشورى به مناسبت هشتمین همایش ملى «روز خانواده و تکریم بازنشستگان»

بازنشستگان نمونه

نکته


 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى در همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان: تلاش براى راه اندازى خانه هاى امید
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى از تلاش براى راه اندازى خانه هاى امید براى بازنشستگان در شهرهاى بزرگ و کوچک خبر داد و بر ضرورت احیاى مراکز پژوهشى مبتنى بر آینده نگرى براى سالمندان تاکید کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومى و اطلاع رسانى وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى دکتر على ربیعى در هشتمین همایش تقدیر از بازنشستگان نخبه ملى که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیماى جمهورى اسلامى ایران و به مناسب 25 ذی‌الحجه (روز خانواده و تکریم بازنشستگان) و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابى فرد نایب رئیس مجلس شوراى اسلامى، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعى و مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى و معاونان و مدیران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى برگزار شد افزود: باید براى کارهایى که می‌توانیم براى بازنشستگان انجام دهیم اندیشه کنیم.

ربیعى در ادامه در خصوص ایجاد خانه هاى امید (مهر) اشاره کرد و گفت: هم اکنون 30 خانه امید در سطح کشور راه اندازى شده است ضمن اینکه در خانه‌های امید تمهیدات خوبى از جمله حضور مشاوران روانشناس پیش‌بینی شده است و می‌تواند فضایى براى جمع شدن، صحبت کردن و دیدارهاى دوباره براى سالمندان باشد که امیدواریم بتوانیم آنها را علاوه بر مراکز استان‌ها در شهرهاى کوچک نیز ایجاد کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى با اشاره به نگاه آسیب شناسانه خود به جامعه گفت : متاسفانه ما جامعه اى هستیم که هنوز کمتر براى فرداهاى دور خود می‌اندیشیم این درحالیست که به طور مثال اگر ما براى صد سال آینده خود درست فکر و برنامه‌ریزی می‌کردیم بزرگراه‌هایی به این کوچکى نمی‌ساختیم. بنابراین آینده بینى فعلى ما ایرانیان باید به فرهنگ خیلى دوردست دیدن‌ها تبدیل شود.

دکتر ربیعى یاد آور شد: در جامعه همیشه یک فرایند گذار سنى رخ می‌دهد که تکریم در تمام مراحل آن حائز اهمیت است. همین طور که در دیدگاه هاى دینى ما، هرجایى که آیه‌های قرآن بر نمازخواندن تاکید کرده است، بدون فاصله بر رسیدگى به پدر و مادر اشاره و تاکید می‌کند که این موضوع بسیار مهم و قابل اندیشیدن است.

وى آموزه‌های دینى و گفته‌های حضرت رسول اکرم (ص) را سرشار از تاکید براى تکریم بزرگان عنوان کرد و گفت: نگاه جامعه‌شناسانه نشان می‌دهد جامعه‌ای خوشبخت، پویا و داراى رشد است که در آن بزرگان ارج و قرب داشته باشند، چون کودکان دیروز، بزرگان امروز و بزرگان امروز، کودکان دیروز بوده‌اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى تصریح کرد: بدون شک دیدگاه‌ها و آرمان‌های مقام معظم رهبرى مبنى بر تکریم سالمندان نیز تامین رفاه و حقوق آنان است.

دکتر ربیعى ادامه داد: مناسبتى بودن موضوعات از این نگاه که در یاد افراد می‌ماند خوب است. اما اینکه تنها مناسبتى باشد که بیاید، برود و تمام شود خوب نیست، بلکه این مهم نیازمند برنامه ریزی‌های مدون است.

وى اضافه کرد: در کشورهاى موفق اروپایى و یا ژاپن، آینده نگرى را با احساس خوشنودى ترکیب می‌کنند و این رمز موفقیت آنان است.

دکتر ربیعى تصریح کرد: در فرهنگ دینى، بازنشسته به معنى پناهنده است. بنابراین بازنشستگان باید به عنوان پناهندگان اجتماعى خانواده و فامیل تبدیل شوند. این افراد سرد و گرم روزگار را چشیده‌اند و سرشار از دانش هستند و باید از تجربیات آنان استفاده کرد و با چنین نگاهى است که به منزلت می‌رسیم. امروز تصمیم ما خدمت به مردم و ارتقای منزلت اجتماعى است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى گفت: با احیاى مراکز پژوهشى آینده نگر باید براى سالمندان برنامه ریزى کنیم.

وى ادامه داد: ایرانیان در آینده وارد فضاى جدیدى می‌شوند که لازم است به فکر ایجاد شبکه هاى ارتباطى، رفاه و امنیت به ویژه در بخش درمان براى آنان باشیم و از تجربیات افرادى که مدت‌ها در اجتماع فعالیت داشته‌اند در چرخه آموزشى کشور استفاده کنیم.

دکتر ربیعى با اعلام اینکه تجربه، بازنشسته پذیر نیست بر استفاده از تجربه هاى بازنشستگان تاکید کرد و گفت: مدیریت بازنشستگى را در ارتباط با همین موضوع دنبال می‌کنم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى گفت: با عنوان بازنشستگى چندان موافق نیستم که در همین جلسه یکى از شرکت کنندگان عنوان «باز ایستادگى» را پیشنهاد داد که مورد توجه دکتر ربیعى و سایرین قرار گرفت.

دکتر ربیعى ادامه داد: مدیریت بازنشستگى، مدیریت سالمندى و ... که هنوز نام مشخصى ندارد از برنامه‌های مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى است داراى ابعاد مختلفى است و دولت نیز از آن حمایت می‌کند و به این ترتیب از تجارب نهفته بازنشسته‌ها استفاده بهینه می‌شود.

دکتر على ربیعى در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر با رشد جمعیت کشور روبه‌رو هستیم و در دو دهه آینده با یک انباشتى در سنین بازنشستگى و سالمندى روبه‌رو خواهیم بود. وى برنامه‌ریزی صحیح و ارائه خدمت مناسب به بازنشستگان را از اولویت‌های اصلى کشور عنوان کرد و افزود: در دهه‌های آتى افراد بیشترى به سن بازنشستگى می‌رسند و باید براى چنین وضعیتى برنامه‌ریزی و تدبیر مناسب داشته باشیم و با آینده نگرى براى ارائه خدمات مطلوب به بازنشستگان تلاش کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى، نگاه مناسبتى به موضوع بازنشستگان را ناکافى دانست و افزود: برگزارى همایش‌ها و سخنرانی‌ها باید براى این باشد که براى رفع مشکلات بازنشستگان اقدام مناسبى انجام گیرد تا دوران بازنشستگى با احساس خوشنودى همراه باشد و بازنشستگان در جامعه پناهگاه افراد خانواده خود باشند و قدر و منزلت آنان حفظ شود. هر چند برگزارى چنین همایش‌هایی در خصوص بازنشستگان بیشتر ارزشمند است، دکتر ربیعى در ادامه اظهار داشت: بسیارى از بازنشستگان براى شرایط جدید بازنشستگى آمادگى ندارند و باید بتوانیم با اتخاذ تصمیمات درست از این سرمایه اجتماعى استفاده کرده و رفاه و امنیت فکرى را براى بازنشستگان فراهم کنیم.

اما متأسفانه در سال‌های اخیر مطالعات دقیقى در این خصوص انجام نشده است و در واقع برنامه‌های آموزشى پیش‌بینی نشده است ضمن اینکه سبک زندگى در آینده تغییر خواهد کرد.

ربیعى بیان داشت: بنده پس از انتصاب در این وزارتخانه اقدام به راه‌اندازی مراکز مطالعات براى بازنشستگان کرده که در این زمینه از تجارب بین‌المللی و همچنین اساتید و کارشناسان استفاده کرده‌ام. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى خاطرنشان کرد: متأسفانه ما در کشورمان پزشک مخصوص پیرى نداریم که این یک آسیب محسوب می‌شود و باید با برنامه‌ریزی دقیق بتوانیم اقدامات مناسب‌تری را در سنین سالمندى و بازنشستگى انجام دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى افزود: خوشبختانه در حال حاضر بازنشستگان صندوق بازنشستگى کشورى مشکلى را در خصوص تأمین هزینه‌های درمانى ندارند و بازنشستگان به همراه خانواده‌هایشان می‌توانند تسهیلات ویژه‌ای را در بخش درمان و بدون پرداخت ریالى استفاده کنند.

راه‌اندازی تعاونی‌های ویژه بازنشستگان کشورى

 وى اضافه کرد: یکى دیگر از برنامه‌های این وزارتخانه و همچنین صندوق بازنشستگى کشورى تأسیس و راه‌اندازی تعاونی‌های ویژه بازنشستگى است که در مرحله اول پیش‌بینی شده به هر تعاونى 20 میلیون تومان پرداخت شود.

 
 
 
نایب رئیس مجلس شوراي اسلامی: دولت باید هزینه‌های درمانى را از جیب مردم از 70 به 30 درصد برساند
 

نایب رئیس مجلس شوراي اسلامی در هشتمین همایش ملى روز خانواده و تکریم بازنشستگان گفت: در آموزه‌های دینى و در سیره اولیاى خداى سبحان مسئله اى به نام بازنشستگى نداریم. انسان بازنشسته هیچ مفهوم و جایگاهى در ادبیات دینى و اسلامى ندارد بلکه به هر میزان توان و ظرفیت علمى و تجارب یک انسان افزوده می‌شود، می‌تواند حوزه‌های کارى جدیدترى را متناسب با توانایی‌های خود داشته باشد. دولت به دلیل ورشکستگی عموم صندوق‌های بازنشستگی یک بار سنگین را به عهده دارد و علاوه بر تامین هزینه‌های اشتغال باید هزینه‌های فراغت از شغل را نیز تامین کند که امیدواریم این مشکل جدي در دولت تدبیر و امید با اجراي برنامه هاي علمی و عملیاتی برطرف شود.

همچنین حجت الاسلام سید محمدحسین ابوترابی فرد در این مراسم اظهار داشت: دولت باید حداکثر تا پایان برنامه پنجم به مقطعی برسد که هزینه هاي بهداشت و درمان از جیب مردم کاهش یابد و با برنامه ریزي مناسب پرداخت هزینه هاي درمانی از جیب مردم را از 70 به 30 درصد برساند.

وي افزود: دولت باید بهره‌وری را به حداکثر برساند و حمایت قابل توجهی را از بازنشستگان در دوران بازنشستگی انجام دهد. نایب رئیس مجلس شوراي اسلامی با اشاره به برنامه بسیار ارزشمند و موثر مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري در خصوص ایجاد تعاونی‌های چند منظوره بازنشستگان گفت: این کار باید جدي گرفته شود و ساز و کارهاي آن هرچه زودتر فراهم شود.

نایب رئیس مجلس شوراى اسلامى بیان داشت: دولت باید با تدبیر و برنامه‌ریزی شرایطى را فراهم کند که فردى بیکار نباشد و حتى اگر در مقطعى از کار بیکار شد باز هم شرایط براى برگشت وى فراهم شود.

حجت‌الاسلام ابوترابى فرد بیان داشت: دولت باید شرایطى را فراهم کند که در جامعه نشاط و تحرك ایجاد شود و همانگونه که توجه به سلامت جسمى و تغذیه سالم مورد عنایت دولت است باید به مسائل اقتصادى و کار نیز توجه شود.

وى در پایان گفت: صندوق‌های بازنشستگى کشورى باید به مولد ثروت تبدیل شوند.

 
 
 
 
محمدرضا افشار دبیر ستاد همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان اعلام کرد: تجلیل از 6 نخبه بازنشسته در هشتمین همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان
 

محمدرضا افشار دبیر ستاد همایش 25 ذی‌الحجه گفت: به درخواست بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوري که خواستار نامگذارى روزى به نام خودشان در تقویم سراسري بودند و این درخواست توسط شوراي انقلاب فرهنگی پذیرفته شده و روز 25 ذی‌الحجه که پیش از این در تقویم کشور تنها به نام روز «خانواده» شناخته می‌شد، به نام این عزیزان نیز مزین شد و روز «خانواده و تکریم بازنشستگان» نام گرفت و به همین مناسبت همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان از سال 1385 برگزار می‌گردد.

وى افزود: یکی از اهداف اصلی ما از برگزاري این همایش در این روز ایجاد انگیزه، امیدواري و نشاط در بازنشستگان، ترغیب و تشویق آنها به استمرار حضور موثر در مسائل اجتماعی و فرهنگی و بزرگداشت شأن و منزلت بازنشستگان در خانواده و جامعه است.

افشار تصریح کرد: این همایش با همکارى دستگاه‌های اجرایى و کانون‌های بازنشستگى در سراسر کشور به صورت ملى برگزار می‌گردد.

وى اظهار داشت: جهت صرفه جویى در هزینه برگزارى مراسم هشتمین همایش ملى روز «خانواده و تکریم بازنشستگان» به طور مشترك با سازمان تامین اجتماعى برگزار گردید و همزمان با اهدا لوح تقدیر از 6 نخبه بازنشسته کشورى تجلیل و قدردانى شد. دبیر ستاد همایش 25 ذی‌الحجه گفت: هشتمین همایش ملى روز «خانواده و تکریم بازنشستگان» امسال با حضور حجت الاسلام والمسلمین ابوترابى فرد نایب رئیس مجلس شوراى اسلامى، دکتر على ربیعى وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعى، مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى و همچنین معاونان و مدیران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى و جمعى از بازنشستگان فرهیخته مشترك سازمان تامین اجتماعى و صندوق بازنشستگى کشورى در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیماى جمهورى اسلامى ایران برگزار شد.

 
 
 
 
در مراسم روز خانواده و تکریم بازنشستگان تجلیل از 30 سال خدمت صادقانه بازنشستگان
 

فلسفه انتخاب این روز شأن نزول آیه هَل اَتىَ عَلی الانسانِ حُینٌ مِّن الدَّهرِ لَم یَکُن شَیئاً مَّذکوُراً در سوره انسان است که پیرامون جایگاه و تحکیم بنیان خانواده نازل شده است، به عبارتی این روز فرصت مغتنمی است براي ارج نهادن و تکریم بزرگان و حافظان کانون خانواده، آنهایی که به سبب آگاهی و تجربیات گرانسنگ زندگی، حضور نورانی و آرامش بخششان زمینه‌ساز رشد و تعالی و بالندگی اعضاي خانواده خواهد بود؛ لذا امروز بر ما تکلیف است تا به پاس یک عمر تلاش و کوشش صادقانه و ارائه خدمات ارزشمند و ماندگار بازنشستگان و فرهیختگان که 30 سال از بهترین سال‌های عمر خود را بی منت در خدمت به هموطنان و همنوعان خود و در جهت پیشرفت، توسعه، آبادانی و سربلندي کشورمان صرف کرده‌اند، درخور شأن آنان تجلیل و تقدیر به عمل آید. در فرهنگ ایرانی – اسلامی و بر اساس آموزه‌های دینی و تعالیم اسلامی احترام و تکریم مقام منیع پیشکسوتان و بزرگان همواره مورد تأکید قرار گرفته و مصداق بارز این خصلت اخلاقی و انسانی را می‌توان در فرمایشات پیامبر خدا (ص) یافت

که می‌فرمایند: پیر سالخورده در میان قوم خود مانند پیامبر در میان امتش است یا سخن گوهربار و ارزشمند امیر مؤمنان (ع) در خصوص پیران که می‌فرماید: دانشمند را به خاطر علمش و بزرگسال را به خاطر سنش باید احترام گذاشت. خوشبختانه در سال‌های اخیر تکریم بازنشستگان، این سرمایه‌های عظیم اجتماعی و رسیدگی به مسائل و مشکلات آنان مورد توجه دستگاه‌های اجرایی قرار

گرفته و هر ساله در چنین روزي ( 25 ذی‌الحجه) شمار کثیري از نخبگان بازنشسته مورد تجلیل و تقدیر قرار می‌گیرند و صندوق بازنشستگی کشوري نیز به عنوان یکی از بزرگترین صندوق‌های اقتصادي و بیمه‌ای کشور که مسئولیت راهبري امور بازنشستگان و موظفین را بر اساس وظایف ذاتی و اصول اساسنامه اي خود عهده‌دار می‌باشد، در راستاي تحقق بخشیدن به اهداف عالیه و مهم نظام مقدس جمهوري اسلامی ایران در بخش رفاه و تأمین اجتماعی مبتنی بر اسناد بالادستی کشور همچون قانون اساسی، سند چشم انداز 20 ساله، برنامه‌های توسعه پنج ساله کشور، قانون ساختار نظام جامع تأمین اجتماعی، منشور کاري وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فعالیت‌ها و خدمات گسترده و متنوعی را متناسب با نیازهاي بازنشستگان انجام داده است که در این زمینه می‌توان به ایجاد خانه‌های مهر، طرح «در خانه نمانیم» در قالب تورهاي زیارتی و سیاحتی، بیمه عمر و حوادث، بیمه طلایی درمان، پرداخت وام ضرورى براي بازنشستگان و خانواده‌های آنان اشاره کرد. البته ناگفته نماند با استقرار دولت تدبیر و امید در دوره جدید رویکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نگاهی تحولگرایانه در جهت بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادي بازنشستگان، ارتقاي خدمات درمانی و بهداشتی و ارائه خدمات و تسهیلات رفاهی به بازنشستگان و ارائه الگویی از خدمت به این قشر فرهیخته است که امید می‌رود خدمتگزاران صندوق بازنشستگی کشوري با همکاري، تعاون و تعامل همه جانبه کانون‌های بازنشستگی، نمایندگان مجلس شوراي اسلامی، مسئولان دستگاه‌های اجرایی تحت حمایت دولت خدمات بیشتري را به جامعه بزرگ بازنشستگان ارائه نمایند چرا که هیچ افتخاري بالاتر و درخشانتر از خدمت به بازنشستگان و پیشکسوتان نیست.
 
 
 
 
متن سخنرانى ایراندخت عطاریان مدیر عامل صندوق بازنشستگى کشورى به مناسبت هشتمین همایش ملى «روز خانواده و تکریم بازنشستگان»
 

بسم ا... الرحمن الرحیم. با سلام و صلوات به پیشگاه مقدس حضرت ولیعصر (عج) و با درود و سلام به روح پر فتوح بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران حضرت امام خمینی (ره) و ارواح پاك و مطهر شهدا و با آرزوى طول عمر توأم با عزت و سلامتى براى مقام عظماى

ولایت، رهبر فرزانه انقلاب، حضرت آیت ا... العظمى خامنه ای (مدظله‌العالی) و با آرزوى توفیق براى دولت برآمده از امید و آمال میلیون‌ها ایرانى، دولتى که حاکمیت تدبیر، خرد، اعتدال، نهضت خدمت صادقانه و شرافتمندانه و زندگى توأم با عزت و کرامت به مردم را سرلوحه برنامه هاى اصلى خود قرار داده است. همچنین عرض سلام و خیر مقدم خدمت نایب رییس محترم و معزز مجلس شوراى اسلامى حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابى فرد، وزیر محترم و فرهیخته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى جناب آقاى دکتر على ربیعى، نمایندگان محترم مجلس شوراى اسلامى، معاونین، مدیران محترم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى و سازمان‌های تابعه و محضر شریف حضار محترم به ویژه بازنشستگان فرهیخته و پیشکسوتان گرامى و کلیه میهمانان که از نقاط مختلف قدم رنجه فرموده و خادمان خود در صندوق را مرهون الطاف خویش ساختند. هشتمین همایش ملّى گرامیداشت روز خانواده و تکریم بازنشستگان را در حالى برگزار می‌کنیم که امسال رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزى خویش سال 1392 را سال حماسه سیاسى و حماسه اقتصادى و محور بالندگى و پویایى ملت تعیین فرموده‌اند و چه زیبا در روز 24 خرداد ماه سال جارى در انتخابات ریاست جمهورى مردم با انگیزه اى وصف ناپذیر همراه با شور و شعور به خلق حماسه سیاسى پرداختند و نتیجه ای را در انتخابات رقم زدند که بارقه‌های امید و نشاط در دل‌ها روشن شد و نسیم نشاط و آرامش در کشور به وزیدن درآمد و به تبع این دستاورد بزرگ سیاسى رویکرد و محصول این انتخاب آگاهانه بسترسازى براى خلق حماسه اقتصادى است حماسه اى که با تکیه بر برنامه ریزى سازمان یافته و کارشناسى برآمده از تخصص، دانش و تجربه می‌تواند با اصلاح و ترمیم نابسامانی‌ها و بسط اطمینان و آرامش در فضاى کسب و کار و تأمین و تسهیل در معیشت به بهترین شیوه به فرمان مقام معظم رهبرى لبیک بگویند و از این طریق توطئه‌ها و هجمه هاى دشمنان و تحریم‌های اقتصادى دشمن را خنثى و بی اثر نمایند. در ادامه فرصت را مغتنم شمرده و ضمن اشاره کوتاه به روند برگزارى هشتمین همایش ملی روز خانواده و تکریم بازنشستگان گزارشى از برنامه هاى آتى و 100 روزه صندوق بازنشستگى کشورى با رویکرد بهبود وضعیت معیشتى و رفاهی بازنشستگان و ارتقاى خدمات درمانى و ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای بازنشستگان و خانواده آنان جهت اطلاع حضار گرامى ارائه می‌نمایم:

1.       همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان یادآور تلاش و تکاپوی ارزنده و ارزشمند قشرى فرهیخته و اندیشمند و صاحب تجربه و مهارت است که صادقانه و بى منت 30 سال از بهترین سال‌های عمر خود را در مسیر خدمت رسانى به هموطنان و همنوعان خود صرف کرده و همچنین با همت مضاعف و حمیت سازمانى در جهت توسعه، پیشرفت و آبادانی کشورمان دستاوردهاى گرانسنگ و افتخارات بزرگى به ارمغان آوردند. همانگونه که مستحضرید بر اساس مصوبه شوراى عالى انقلاب فرهنگی و با هدف تجلیل و تقدیر از خدمات شایسته و بایسته بازنشستگان و ارتقای جایگاه و رشد و تعالى منزلت اجتماعی این قشر فرهیخته هر سالروز 25 ذی‌الحجه به نام روز خانواده و تکریم بازنشستگان در تقویم سالانه نامگذارى شده است و براى بنده و همکارانم در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موجب افتخار و مباهات است که به پاس یک عمر تلاش و کوشش صادقانه و ارائه خدمات ارزشمند و ماندگار بازنشستگان هشتمین همایش ملی روز خانواده و تکریم بازنشستگان را با جدیت و اهتمام افزون‌تر از گذشته و با احساس ضرورت بیشتر از پیش برگزار نماییم بى تردید این تلاش جمعی و دستاوردهاى آن نتیجه همدلی، همفکرى و مشارکت فعال همه بزرگوارانى است که به تناسب مسئولیت خود ایفاى نقش نموده‌اند و سپاسگزاریم از بازنشستگان نخبه و فرهیخته و کانون‌های بازنشستگى در سراسر کشور که با حضور و مشارکت خود بر غناى فرهنگى و محتواى همایش افزودند جاى بسى خوشحالی است که همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان به عنوان رویدادى جریان ساز، پویا و بالنده در میان بازنشستگان کشوری جایگاه ویژه‌ای یافته است. البته افزون بر این یاد آور می‌شوم که در دولت تدبیر وامید، عزت، کرامت بازنشستگان و پاسداشت منزلت اجتماعی آنان به مثابه یک اصل مهم در سرلوحه سیاست‌ها و برنامه هاى دولت یازدهم اعلام شده و در این زمینه صندوق بازنشستگى کشورى تمهیدات ویژه‌ای را براى جایگاه و رشد و تعالى منزلت اجتماعى بازنشستگان، افزایش رفاه اجتماعى، ارائه خدمات درمانی مطلوب به این عزیزان پیش بینی کرده است که بخشى از این برنامه‌ها و سیاست‌ها در سه ماهه چهارم سال جارى و سال آینده با حمایت دولت و همکارى مجلس شوراى اسلامى محقق خواهد شد.

2. صندوق بازنشستگى کشوری در راستاى تأمین رفاه بازنشستگان و اجراى تعهدات قانونى پرداخت مطالبات ناشى از اجراى قانون مدیریت خدمات کشورى را جزو برنامه‌ها و اولویت‌های اصلى خود می‌داند و در این زمینه تا کنون با تأمین اعتبار مورد نیاز از محل وجوه حاصل از فروش برخى سهام شرکت‌های دولتی بیش از یک میلیون و 400 هزار تومان به 830 هزار بازنشسته مشمول پرداخت کرده است که از این تعداد تاکنون مطالبات 300 هزار بازنشسته به طور کامل تسویه شده است، همچنین امروز نیز هفتمین مرحله پرداخت با پیگیری‌ها و تلاش‌های بى وقفه وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی رأس ساعت 24 به حساب بازنشستگان کشورى واریز خواهد شد. بدیهى است میزان مطالبات بازنشستگان کشورى رقمى بالغ بر هزار و 830 میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتى است که تا کنون نزدیک به 60 درصد از این مطالبات توسط صندوق بازنشستگى کشوری به صورت نقدى پرداخت شده است و با پرداخت مابقى مطالبات تلاش داریم این افتخار بزرگ و ماندگار را هر چه سریعتر در کارنامه دولت تدبیر و امید به ثبت برسانیم.

3. بهداشت و درمان از مسائل اساسى و عمومى بازنشستگان است از آن جایى که با افزایش سن، میزان آسیب پذیرى و ابتلا به بیمارى بیشتر می‌شود بازنشستگان بخشى از درآمد و حقوق خود را به امر سلامت و درمان اختصاص می‌دهند به همین منظور یکى از خدمات مورد تعهد صندوق بازنشستگى کشورى حفظ و ارتقاى سلامت جامعه هدف است و این صندوق طرح بیمه طلایی بستری درمان را با هدف کاهش هزینه هاى درمانى بازنشستگان و افراد تحت تکفل آنان در مراجعه به مراکز درمانى و دریافت خدمات مناسب و مطلوب بهداشتى با رویکرد سلامت نگر در سراسر کشور در قالب نظام نوین ارائه خدمات درمانى به اجرا در آورده است. به طورى که در حال حاضر بیمه طلایى درمان بستری در راستاى سیاست‌های کلان نظام سلامت کشور جمعیتى بالغ بر 2 میلیون و 500 هزار بازنشسته و خانواده آنان را تحت پوشش قرار داده است. از مزایاى این طرح می‌توان به درمان رایگان بدون پرداخت وجه، حذف فرآیند ادارى در بیمارستان‌ها و مراکز درمانى طرف قرارداد، حذف زیرمیزی، غربالگرى و کشف بیماری‌ها و درمان به موقع و دسترسى آسان و مناسب بازنشستگان و خانواده آنان به خدمات بهداشتى و درمان اشاره کرد. خوشبختانه بر اساس قانون بودجه سال 1392 با توجه به مشارکت سه جانبه دولت، صندوق بازنشستگی کشورى و بازنشستگان مجموعاً 570 میلیارد تومان برای بیمه تکمیلى بازنشستگان کشوری و افراد تحت تکفل آنان در قالب بیمه طلایى بسترى درمان اختصاص‌یافته است. گفتنى است صندوق بازنشستگی کشورى بر اساس تکالیف قانونی خود تنها راه ساماندهى درمان بازنشستگان را اجراى طرح بیمه طلایی می‌داند و این بسته حمایتى را در راستاى سیاست‌های کلان سلامت کشور که همانا کاهش سهم بیمار از پرداخت هزینه هاى درمانى است اجرا می‌نماید.

4. صندوق بازنشستگى کشورى به عنوان دومین سازمان بیمه گر کشور وظیفه خدمت رسانى به بیش از یک میلیون و 190 هزار بازنشسته کشوری را بر عهده دارد یکى ازمهمترین خدمات این صندوق در قبال بازنشستگان با رویکرد رفع احتیاجات و نیازهاى ضرورى و مرتفع کردن مشکلات معیشتى و اقتصادی آنان صورت می‌گیرد پرداخت وام ضرورى است، لذا صندوق بازنشستگى کشورى از محل اعتبارات بخش خدمات رفاهى هر سال به بازنشستگان واجد شرایط که تا کنون هیچگونه وام یا تسهیلاتى بانکى دریافت نکرده باشند وام ضرورى پرداخت می‌کند. در این زمینه شرایط ثبت نام و نحوه پرداخت این تسهیلات بر اساس برنامه ریزى صورت گرفته در آینده ای نزدیک به عنوان یکى دیگر از بسترهاى اجرایی صندوق بازنشستگى کشورى براى بازنشستگان اطلاع رسانى و اعلام خواهد شد.

5. بازنشستگان از جمله افراد باتجربه، صاحب ذوق و مهارت، متخصص و توانمند و کارآزموده هستند که استفاده و بهره گیرى از نیرو و تجارب گرانبهاى آنها می‌تواند موجبات رونق اقتصادى و بهبود فضای کسب و کار کشور را به همراه داشته باشد از طرفی اشتغال آنها و یا فرزندانشان به فعالیت‌ها و کارهایی که خودشان به آن علاقه‌مند هستند می‌تواند باعث رضایتمندى بازنشستگان و خانواده آنان شود بنابراین صندوق بازنشستگى کشورى در راستاى اشتغالزایى و کارآفرینى می‌تواند با ایجاد بسترهای لازم و حمایت‌های مالى به ویژه با اعطاى وام‌های خاص و تسهیلات مالى به تعاونی‌های بازنشستگان در زمینه هاى خدماتى، آموزشى، فرهنگى و اقتصادی به عنوان سرمایه فعالیت‌ها، ضمن تقویت بخش تعاون اقتصاد کشور این امکان و شرایط را فراهم سازد که بازنشستگان و فرزندان آنان با تأسیس و راه اندازى تعاونی‌های چند منظوره علاوه بر کارآفرینى و اشتغالزایى از مزایا و درآمد اقتصادی منتفع شوند. در این خصوص صندوق بازنشستگی کشوری اعتبار مورد نیاز براى این پروژه اقتصادى را تامین و با ایجاد تمهیدات ویژه زمینه هاى پرداخت تسهیلات مالى را در سه ماهه چهارم مهیا خواهد کرد و امسال با نظر مساعد و مثبت وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعى میزان این وام افزایش قابل توجهى یافته است.

6. امروزه رویکرد غالب در نظام‌های پیشرفته تامین اجتماعى در سایر کشورهاى جهان استقرار نظام‌های تامین اجتماعى چند لایه است که همه گروه های جمعیتی را پوشش می‌دهد. در واقع با لایه بندى این نظام امکان ارایه حمایت‌های اجتماعى در لایه اول، اجراى بیمه هاى اجتماعى در لایه دوم و بیمه‌های مکمل در لایه سوم، هر کدام با سطوح حمایتی مشخص منطبق با سطح توانایى و جایگاه افراد جامعه فراهم می‌شود. به عبارتى با استقرار نظام جامع تامین اجتماعى چند لایه، زمینه برقرارى عدالت اجتماعى و برخورداری از رفاه اجتماعى براى افراد جامعه افزایش می‌یابد در کشور ما نیز با توجه به مشکلات فعلی صندوق‌های بازنشستگى وبا توجه به نیاز هاى آتی جامعه، انجام اصلاحات نظام بازنشستگى امری ضروری است و در حال حاضر بهترین گزینه پیشرو که در بیشتر کشورهاى جهان مورد استفاده قرارگرفته است توسعه سیستم‌های بازنشستگى چند لایه یا نظام نوین بازنشستگى است و خوشبختانه در سال‌های اخیر در کشور ما بسترهایى فراهم شده است که می‌تواند زمینه ساز تحقق این سیستم باشد. البته طراحى سیستم چند لایه که با شرایط اقتصادی و اجتماعى کشور ما انطباق داشته باشد نیازمند انجام مطالعات کارشناسى دقیق حول موضوعات، قانونى، نظارتى و ساختارى و... است اما به هر حال می‌توان یک چارچوب کلى براى طراحى استقرار نظام جامع تامین اجتماعى چند لایه تعریف کرد. در این زمینه صندوق بازنشستگى کشورى این افتخار را دارد که به عنوان اولین صندوق بیمه اى در کشور نظام نوین بازنشستگى چند لایه را براى بیش از یک میلیون و 200 هزار شاغل و کارمند دولت به اجرا در آورد. البته مقدمات اجراى این برنامه کلان کشورى با تاکید وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعى ابتدا به صورت پایلوت (آزمایشى) در یکى از دستگاه‌های اجرایى و سپس به صورت سراسرى در کشور اجرا خواهد شد.

7. صندوق بازنشستگى کشورى با هویت اجتماعى– اقتصادى و متکى بر ساز و کارهاى بیمه اجتماعی پرداخت حقوق بازنشستگى و تأمین شرایط زندگی مناسب براى بازنشستگان و وظیفه بگیران تحت پوشش را بر عهده دارد و دامنه وسیع کمى و کیفی خدمات خود را در حوزه هاى بیمه اى، درمانى و رفاهی در چارچوب قوانین و مقررات و اسناد بالادستى همچون سند چشم انداز 20 ساله، قانون برنامه پنجم توسعه، قانون مدیریت خدمات کشورى، قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعى و منشور کارى وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى به بازنشستگان و افراد تحت تکفل آنان عرضه می‌نماید.

البته یاد آور می‌شوم صندوق بازنشستگى کشوری اقدامات متنوع و گسترده اى را جهت بهبود و ارتقای امور بازنشستگان انجام داده که خوشبختانه در یکسال اخیر مجموع فعالیت‌ها و خدمات ارائه شده به جامعه هدف رضایتمندى بازنشستگان را به همراه داشته است که در این زمینه توجه به وضعیت معیشتى بازنشستگان و اهتمام در افزایش حقوق آنان، برگزارى تورهاى زیارتى و سیاحتى، پرداخت وام ضرورى، اجراى بیمه طلایى درمان با کمک دولت، اجراى بیمه عمر و حوادث بازنشستگان با حمایت و مساعدت دولت، ارائه 26 نوع خدمت غیر حضورى از طریق اینترنت، احداث مراکز فرهنگی ویژه بازنشستگان تحت عنوان خانه مهر، صدور کارت شناسایى منزلت، اختصاص سهمیه حج عمره براى بازنشستگان، تعامل و همکارى با کانون‌های بازنشستگى به منظور ایجاد بسترى مناسب براى مشارکت هر چه بیشتر بازنشستگان در امور مربوط به خود، برگزارى مراسم تجلیل و سپاس از بازنشستگان در روز خانواده و تکریم بازنشستگان ( 25 ذی‌الحجه) و معرفى بازنشستگان نمونه در سطح ملى از مهمترین اقداماتى است که صندوق بازنشستگى کشورى با حمایت دولت و مساعدت و همراهى وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی براى جامعه هدف که همانا بازنشستگان سراسر کشور می‌باشد انجام داده است. در خاتمه بار دیگر به نمایندگى از سوى جامعه بزرگ بازنشستگان کشوری از حمایت‌های بی دریغ و مستمر مسئولان دولت تدبیر و امید بالاخص وزیر فرهیخته تعاون، کار و رفاه اجتماعى قدردانى کرده و توفیق همگان را از خداوند متعال خواستارم.

 والسلام علیکم و رحمه ا... برکاته

 
 
 
 
بازنشستگان نمونه
 

معرفى نخبگان

در هشتمین همایش ملی روز خانواده و تکریم بازنشستگان کشوري که روز 25 ذی‌الحجه مصادف با 9 آبان ماه سال جارى در تهران برگزار گردید و تعداد 6 نخبه ملی صندوق بازنشستگى کشورى مورد تجلیل قرار گرفتند.

فاطمه ساعى

فاطمه ساعى متولد مردادماه سال 1322 در اراك است و حدود 30 سال در کسوت معلم در آموزش و پرورش کشور به عنوان دبیر ادبیات، عربی و قرآن خدمات شایان توجهى به فرزندان این مرز و بوم داشته است.

ساعى منزل مسکونی خود را به تأسیس خیریه درمانی اختصاص داده که روزانه تعداد زیادي از بیماران به این مرکز مراجعه می‌کنند. مکان، حقوق کارکنان و پزشکان نیز به عهده خود او است. برخی اوقات بیمارانی که امکان پرداخت وجه نقد را ندارند رایگان ویزیت می‌شوند، حتی پول داروي آنها نیز توسط منابع درمانگاه پرداخت می‌گردد.

فاطمه ساعى اقدام به ساخت یک مدرسه در منطقه یازده تهران نموده که در آینده مورد بهره بردارى دانش آموزان قرار خواهد گرفت.

على اکبر شعاری نژاد

على اکبر شعارى نژاد در سال 1304 در شهر تبریز متولد شد. وى فارغ‌التحصیل رشته فلسفه و علوم تربیتى از دانشسراى مقدماتى در سال 1334 است. تحصیلات تکمیلى خود را در دانشگاه تهران سپرى و در سال 1347 نیز فارغ‌التحصیل شد. شعارى نژاد سابقه مدیریت گروه روانشناسى تربیتى دانشگاه علامه طباطبائى و تدریس در دانشگاه تهران را در کارنامه علمى خود دارد و از تحصیلات حوزوى نیز برخوردار است. وى تاکنون 43 عنوان کتاب با موضوعات روانشناسى رشد، روانشناسى یادگیرى، اصول ادبیات کودکان و فلسفه آموزش و پرورش به چاپ رسانده است و 3 کتاب دیگر در دست چاپ دارد. استاد ممتاز دانشگاه تربیت معلم، استاد و پژوهشگر نمونه دانشگاه علامه طباطبایى و عضو شاخص هیئت علمى دانشکده پزشکى دانشگاه شهید بهشتى از دیگر سوابق علمى او است.

بهجت افراز

بهجت افراز در شهرستان جهرم در سال 1312 متولد شد و از 4 سالگى تحصیل در مکتب خانه و در 6 سالگى تحصیلات رسمى خود را آغاز کرد. وى در سال 1330 به کسوت معلمى درآمد و موفق به دریافت دیپلم دانشسراى مقدماتى شد. در سال 1346 در تهران در کنار تدریس به تحصیل پرداخت و در سال 1350 موفق به قبولى در دانشکده علامه طباطبایى در رشته زبان و ادبیات عرب شد.

افراز بعد از پیروزى انقلاب اسلامی ایران مدیریت مجتمع آموزشی حضرت زینب (س) در مهرشهر کرج را بر عهده گرفت.

بعد از بازنشستگی یکسال ( 1362 - 1361 ) در سفارت جمهوري اسلامی ایران در هند به صورت افتخاري فعالیت داشت. پس از بازگشت از هند از طرف مرحوم دکتر وحید دستجردي به عنوان مسئول اداره اسرا و مفقودین جنگ تحمیلی دعوت به همکاري شد و تا پایان سال 1380 در این اداره خدمت کرد. بعد از 18 سال رسیدگى به اسرا و مفقودین و نیز خانواده‌هایشان عنوان «ام الاسرا» را از سوى شهید سید على اکبر ابوترابى دریافت کرد و در زمره بانوان مبارز پیشکسوت قرار گرفت.

دو کتاب از خاطرات بهجت افراز با نام‌های «ام الاسرا» و «چشمان تر» به چاپ رسیده است.

حسین فخیمى

دکتر حسین فخیمى در سال 1324 در تهران به دنیا آمد. پس از گذراندن دوره مقدماتى تحصیل براى دوره تکمیلى به اسپانیا رفت و توانست مدرك دکترا در رشته طراحى مجسمه سازى را از دانشکده هنرهاى زیباى مادرید (دانشگاه کپلتکس) بگیرد.

فخیمى نشان درجه یک هنرمندى از شوراى ارزشیابى هنرمندان کشور (همتراز دکتراى هنر) و لوح و گواهى پیشکسوت نمونه ملى در کل کشور را از ریاست جمهورى در سال 1378 دریافت کرد. وى از بنیانگذاران سازمان پژوهش‌های علمى و صنعتى ایران و از جمله برنامه ریزان تاسیس انجمن مجسمه سازان و یکى از اعضاى هیات مدیره انجمن در سال 1377 است که کماکان به همکارى خود ادامه می‌دهد. حسین فخیمى به جهت طراحى و ساخت مجسمه صلح از دبیر کل یونسکو تقدیر نامه دریافت نموده است.

حسین روشن چراغ

حسین روشن چراغ سال 1325 در «هشنیز» شهرستان پارسیان در خانواده اى کشاورز به دنیا آمد. در امتحان ورودى دانشسراى مقدماتى شرکت کرد و قبول شد. براى ادامه تحصیل به اهواز رفت. در کنار درس، ورزش هم می‌کرد. در مسابقات وزنه بردارى اهواز در وزن پنجاه تا شصت کیلوگرم شرکت کرد و مقام اول را به دست آورد. به کشتى هم علاقه خاصى داشت. سال 1335 در استان خوزستان مقام اول و در تهران رتبه پنجم را کسب کرد. او پس از فارغ‌التحصیلی در سال 1336 به استخدام آموزش و پرورش اهواز درآمد و پس از آن به آغاجارى رفت و دبیر شد. دو فرزند ایشان در جنگ تحمیلی به شهادت رسیدند. روشن چراغ در دوره پنجم مجلس شوراى اسلامى، نماینده مردم شهرستان‌های برخوار، میمه و شاهین شهر بود. در همین دوره به عضویت گروه دوستى پارلمان ایران و عمان، گروه دوستى پارلمان ایران و ارمنستان و نیز کمیسیون برقى کردن موتورهاى چاه هاى کشاورزى درآمد. او تاکنون خدمات بسیارى در زمینه هاى مختلف انجام داده است.

وى موفق به ادامه تحصیل و اخذ مدرك لیسانس شیمى در سال 1372، اخذ مدرك فوق لیسانس علوم سیاسى در سال 1378 گردید و در حال حاضر در حال دفاع از پایان نامه خود براى دوره دکتراى علوم سیاسى است.

شاهرخ ظهیرى

شاهرخ ظهیرى متولد سال 1309 شهرستان ملایر است. او ملقب به پدر صنایع غذایى ایران و از کارآفرینان برتر کشور است.

وى بنیانگذار گروه غذایى مهرام در سال 1349 است که پس از انقلاب اسلامى ایران به 7 کارخانه تبدیل شد و براى 5000 نفر ایجاد اشتغال نمود.

از دیگر فعالیت ایشان می‌توان به ریاست سندیکاى صنایع غذایى و همچنین ریاست کمیسیون کشاورزى و صنایع غذایى اتاق تهران، صادر کننده نمونه مواد غذایى، دبیر کل انجمن آب‌های معدنى، خزانه دار و عضویت هیئت رئیسه اتاق بازرگانى دوره ششم اشاره کرد.

ظهیرى در طول فعالیت کارى خود موفق به دریافت نشان سیمین کیفیت و دریافت لوح‌ها و تقدیرنامه هاى متعدد ملى و بین‌المللی گردیده است.

 
 
 
 
نکته
 

از خدمت بازنشسته اى، ولى بى گمان از پرتوافشانی تجربه بازنایستاده اى، باید قادر باشى تا با اندیشه بلند و معنوی خود، با سربلندی و افتخار، نسل حاضر را بسازى.