نشريه ثمر

 

ثمر شماره 289 - تير ماه 1393

فهرست مطالب

   

تاکید رییس جمهورى بر اولویت‌های دولت در اجراى اقتصاد مقاومتى

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى: بناى دولت تدبیر و امید، ساختن جامعه اى شاد و پر امید

دکتر ربیعى در سخنرانى مجمع عمومى سازمان بین‌المللی کار: جایگاه مهم جمهورى اسلامى در عرصه بین‌الملل

همزمان با سفر استانى دولت به لرستان انجام گرفت: کلنگ زنى احداث مجتمع کشت و صنعت و دامپرورى الیگودرز

دکتر ربیعى در مراسم رونمایى از سلامت کارت: اولویت دولت تدبیر و امید، ایجاد توسعه و رفاه در جامعه

مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى خبر داد: صدور 2 میلیون سلامت کارت بازنشستگان کشورى

مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى: هدف گذارى سفرهاى استانى دولت، کاهش نرخ بیکارى و افزایش سطح رفاه اجتماعى
مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى خبر داد: عرضه 80 محصول جدید صنایع شیر ایران با اجراى اقتصاد مقاومتى
مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى: بررسى راهکارهاى اجرایى اقتصاد مقاومتى در حوزه پتروشیمى
استان‌ها
کانون‌ها
بازنشستگان نمونه
سلامت سالمندى
امر به معروف و نهى از منکر
صحیفه سجادیه
آثار بازنشستگان
سخن ماه

 
تاکید رییس جمهورى بر اولویت‌های دولت در اجراى اقتصاد مقاومتى
 

جلسه ستاد هماهنگى اقتصاد مقاومتى به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانى و با حضور اعضاى ستاد برگزار شد.

دکتر روحانى در این جلسه با تاکید بر اهتمام دولت در اجراى سیاست‌های مقاومتى و تلاش براى رونق اقتصادى گفت: اولویت دولت در اجراى سیاست‌های اقتصاد مقاومتى در سال جاری، عملیاتى کردن برنامه هاى خروج از رکود و دستیابى به رونق اقتصادى است که باید توسط کلیه نهادها و دستگاه هاى مسئول مورد اهتمام جدی قرار گیرد، به نحوى که در سال 1393 اقتصاد کشور رشد مثبت را تجربه کند.

در این جلسه نقش بازار سرمایه در تامین مالی برنامه هاى رونق اقتصادى و پیشنهادهاى کارگروه تخصصی در این زمینه، مورد بحث و بررسى قرار گرفت.

انتشار اوراق مشارکت دولتى، انتشار اوراق خزانه برای پرداخت بدهی‌های دولت به پیمانکاران، واگذارى طرح‌های اشتغالى نیمه تمام به بخش خصوصى، فروش املاك مازاد بانک‌ها و دستگاه هاى دولتى در بورس کالا، تقویت بورس‌های کالایى با استفاده از مکانیزم عرضه و تقاضا و ایجاد شفافیت در این امر، تدوین نقشه راه جامع در مورد قیمت حامل‌های انرژى و واگذارى به بخش‌های تولیدى، تقویت معاملات سلف در بورس کالا، تنوع بخشیدن به ابزارها و نهادهاى مالى براى تامین مالى بنگاه‌ها، بهره گیرى از صندوق‌های زمین و ساختمان و صندوق‌های تامین مالى پروژه هاى تولیدى، طراحى اوراق بهادار با پشتوانه وام‌های رهنى و غیر رهنى ازجمله طرح‌هایی بود که در خصوص آنها بحث و تصمیم گیرى شد.
 
 
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى: بناى دولت تدبیر و امید، ساختن جامعه اى شاد و پر امید
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى اعلام کرد: بناى دولت تدبیر و امید، ساختن جامعه اى شاد و پر امید است.

به گزارش مرکز روابط عمومى و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى، دکتر على ربیعى گفت: شادى اهمیت زیادى در زندگى دارد. یکى از مهمترین اهداف زندگى شادى است. حتى خداوند وعده می‌دهد که در بهشت هیچ «حُزنی» براى مؤمنان نیست؛ لذا در بهشت فقط شادى هست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى با بیان این که برای زندگی شاد، ملزوماتى لازم است، تصریح کرد: فراهم بودن بنیان‌های مادى زندگى (شغل، درآمد، مسکن، خانواده و ...)، روابط و سرمایه اجتماعى مناسب و آینده امیدوارکننده از جمله این ملزومات هستند.

دکتر ربیعى در ادامه تاکید کرد: در کنار این‌ها باید فضاى فرهنگى شادی‌بخش نیز وجود داشته باشد که این فضاهاى فرهنگى شامل نهادهای شاد و شادى ساز (مثل نوروز، اعیاد و ...)، رویه‌ها و فعالیت‌های شادى ساز (مثل ورزش و ...)، گفتمان و ایده هاى شاد و ابزارهاى ابراز شادى هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى افزود: امروز در دنیا از اقتصاد شادى سخن می‌گویند زیرا مشخص شده که میان شادى و بیماری‌های روانى، بهره‌وری کارگران و کارکنان، میزان جرایم و خیلى مسایل دیگر که برای کشورها و سازمان‌ها هزینه بردار هستند، رابطه وجود دارد. وى اظهار داشت: هر دو مقوله «کار و رفاه اجتماعى» با شادى ارتباط دارد؛ شادى، شاد ساختن محیط‌های کارگرى، بخشى از وظایف در حوزه سیاست‌گذاری کار است. ما به طرق مختلف بر شاد کردن محیط‌های کارى مؤثر هستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى تاکید کرد: وارد کردن تیم‌های ورزشى به محیط‌های کارى بخشى از تلاش برای شاد کردن این محیط‌ها است. امروز در دنیا از رفاه عینى و رفاه ذهنى سخن گفته می‌شود. رفاه عینى مشخص است که به ابزارها و ملزومات مادى زندگى ارتباط دارد. اما رفاه ذهنى یا آرامش خاطر، کارکرد شادى است. شادى بر رفاه ذهنى تأثیر دارد. بنابراین طبیعى است که ما به مقوله شادى بپردازیم و می‌توانیم نشاط همراه با معنویت را تقویت کنیم. باید شادى را مقوله اى راهبردى و اندازه گیرى آن را یکى از ابزارهاى سنجش عملکرد دولت، جامعه و توسعه‌یافتگی دانست.
 
 
 
 
دکتر ربیعى در سخنرانى مجمع عمومى سازمان بین‌المللی کار: جایگاه مهم جمهورى اسلامى در عرصه بین‌الملل
 

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از انتخاب جمهوري اسلامی ایران به عنوان عضو هیئت مدیره سازمان بین‌المللی کار خبر داد و گفت: این سمت بسیار مهم است، چرا که سازمان بین‌المللی کار یک مجمع مهم بین‌المللی است و این فرصت را فراهم می‌سازد تا ایران بتواند در عرصه مسائل کار جهانی ایفاگر نقش‌های مهمی باشد.

وي گفت: این مجمع موجب می‌شود تجارب دولت‌ها و شرکاي اجتماعی تبادل شود و ما با حضور در هیئت مدیره، نقش بیشتري را در عرصه جهانی کار ایفا خواهیم کرد. دکتر ربیعی گفت: با تلاش‌های صورت گرفته ایران به عضویت هیئت مدیره درآمد و این در عرصه روابط بین‌المللی، نشان دهنده جایگاه مهم جمهوري اسلامی ایران است و می‌تواند مسیر را براي توسعه مسائل مرتبط با کار و اشتغال با سایر کشورها مهیا کند.

قسمتى از سخنرانى دکتر ر بیعى به این شرح است:

از نظر ما محوریت برگزیده شده تحت عنوان مهاجرت منصفانه در این مقطع زمانی بسیار مناسب و به موقع است. بدیهی است مهاجرتی که خارج از مجاري قاعده‌مند صورت می‌پذیرد، کارگران مربوطه را در برابر سو استفاده و استثمار آسیب پذیر می‌سازد. اطلاعات ناچیزي پیرامون مهاجرت نامنظم و بدون قاعده وجود دارد، اما برآوردهایی وجود دارد که حدود 10 تا 15 درصد از 232 میلیون مهاجر به این صورت می‌باشد.

تصور می‌کنم براي فراتر رفتن و گشودن چشم اندازي که امیدبخش باشد، باید رویکرد کل نگرتري داشت. واقعیت این است که دستاوردهاى جهان در عرصه کار شایسته براي مهاجران، به نسبت تلاش‌های صورت گرفته اندك بوده است. براي داشتن چشم اندازي جدید، باید دو سوي عرضه و تقاضاي کار مهاجران را ارزیابی کرد. عمده کنوانسیون‌ها بر رعایت حقوق کارگران مهاجر در مقصدها تأکید می‌کنند، اما تا زمانی که شرایط کار شایسته در مبدأ عرضه نیروي کار مهاجر بسیار نامساعد است و متقاضیان بسیاري براي ورود به بازار کار کشورهاي توسعه یافته تر وجود دارد، اجرایی شدن کنوانسیون‌های مرتبط با کارگران مهاجر دشوار است.

در این میان چند مسئله بسیار مهم وجود دارد:

1. کشورهاي توسعه یافته هرگز درباره نقش کارگران مهاجر در رشد اقتصادي و رفاه جامعه خود واقعیت‌ها را بیان نمی‌کنند. بنابراین همواره بسیج افکار عمومی براي به حاشیه راندن صداي کارگران مهاجر امکان‌پذیر است.

2. بخشی از تولید تقاضا براي مهاجرت، نتیجه عملکرد کشورهایی است که خود دریافت کننده نیروي کار مهاجر هستند. اگر امروز کشورهاي غربی با تقاضای کارگران مهاجر آفریقایی مواجه هستند، آیا بخش مهمی از رخدادهایی نظیر بی‌ثباتی سیاسی، جنگ داخلی و فقر گسترده مولد تقاضاي مهاجرت کارگران، محصول عملکردهاى گذشته و امروز کشورهاي میزبان نیست؟

3. کشورهاي توسعه یافته با انواع سیاست‌های خود، اقتصادهاي کشورهاي در حال توسعه را تحت فشار قرار می‌دهند، از انتقال تکنولوژي ممانعت می‌ورزند و حتی در مواردي نظیر آنچه در خصوص کشور من ایران رخ داده است، تحریم‌های شدید وضع می‌کنند. نتیجه طبیعی این عملکردها ضعف اقتصادي کشورهاي در حال توسعه و کاهش فرصت‌های شغلی است. بدیهی است که در چنین وضعیت‌هایی تقاضا براي مهاجرت به کشورهاي توسعه یافته بیشتر می‌شود.

4. سیاست‌های زیاده خواهانه کشورهاي توسعه یافته، نظیر آنچه در افغانستان شاهد بوده‌ایم، مسبب بخش مهمی از تقاضا براي مهاجرت است. کشور من به مدت قریب به 30 سال پذیراي نزدیک به 3 میلیون کارگر از کشورهاي همسایه (یعنی 15 درصد کارگران مهاجر منطقه آسیا) بوده است. پیدایش این میزان کارگر مهاجر حاصل عملکردهاي نادرست کشورهاي توسعه یافته است.

با این وصف من تصور می‌کنم کشورهاي توسعه یافته تر باید سیاست مسئولانه تري را در قبال کارگران مهاجر به عهده بگیرند. با روندهاي جهانی از جهات متعددي چالش‌های نوین و پیچیده تري به وجود آمده است که اگر اغراق آمیز نباشد جهانی آشوب زده پیشروي کشورهاي در حال توسعه و توسعه نیافته قرار داده است. علاوه بر اقتصاد، عرصه هاي فرهنگ و اجتماع دچار تحولات تعارض آمیز شده است. امروزه توسعه همه جانبه، فقرزدایی و مبارزه با نابرابري و دستیابی به عدالت اجتماعی با مشکل مواجه شده است. حتی سنت‌های زندگی مسالمت آمیز در سایه فرهنگ‌های بومی، شکلی تعارض آمیز یافته است.

این فرآیند نامیمون ناشی از سلطه فناوري و صاحبان آن براي چنین وضعیتی است. ما بر این باور هستیم که دستور کار توسعه جهانی پس از سال 2015 باید یک هدف آرمانی براي اشتغال جهانی به ویژه براي جوانان در بر داشته باشد و در این پیوند لازم می‌دانم مراتب حمایت خود را از اقدامات صورت گرفته توسط سازمان در تدوین یک چارچوب براي دستور کار توسعه جهانی پس از سال 2015 اعلام نمایم. به رغم تحریم‌های اقتصادي موجود، جمهوري اسلامی ایران اهمیت بسیاري براي موضوع حمایت‌های اجتماعی قائل است، وزارت تحت هدایت اینجانب همواره بر

اساس طرح‌های حمایتی، شبکه تامین اجتماعی خود را توسعه داده است. دولت جدید به ویژه بر موضوع گسترش حمایت‌های اجتماعی تمرکز خاصی داشته که از آن جمله می‌توان به بیمه رایگان براي همه ایرانیان، طرح امنیت غذایی، مبارزه با فقر مطلق، مسکن ارزان براي اقشار محروم، ارتقاى مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و ارائه حمایت‌های لازم و فوري به زنان سرپرست خانوار اشاره نمود.

مایلم اعلام کنم که پیچیدگی مواجه شدن با این مسائل براي کشورهاي در حال توسعه به حدي است که نظام‌های دانش، داده‌ها و اطلاعات و راهکارهاي کشورها براي حل این مسئله کاستی‌های بسیار دارد. سازمان بین‌المللی کار حداقل به همان اندازه که سعی در ایجاد چارچوب‌های حقوقی و نهادي دارد، باید به خلق دانش و اطلاعات در این زمینه نیز همت گمارد. در پایان امیدوارم توافقات و دانشی که در اثر تلاش‌های کشورهاي عضو ایجاد می‌شود، راهی به سوي آینده اي بهتر و منصفانه تر براي زندگی کارگران ایجاد کند.
 
 
 
 
همزمان با سفر استانى دولت به لرستان انجام گرفت: کلنگ زنى احداث مجتمع کشت و صنعت و دامپرورى الیگودرز
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم کلنگ زنی احداث مجتمع کشت و صنعت و دامپروري الیگودرز گفت: ایجاد اشتغال، محرومیت‌زدایی و تولید پایدار و مولد از سیاست‌های دولت تدبیر و امید است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوري در این مراسم که مسئولان استانداري، شهرداري، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري، مدیرعامل شیر پگاه و جمعی از فعالان اقتصادي و صاحبان تولید بخش خصوصی حضور داشتند، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: استان لرستان یکی از قطب‌های مهم توسعه صنعت و دامپروري کشور محسوب می‌گردد.

شرایط اقلیمی، میزان بارندگی و حجم تولیدات علوفه در این استان به نحوي است که عملا توسعه صنعت گاو شیري را توجیه می‌نماید. وي اظهار داشت: مردم استان لرستان از قابلیت‌های بسیار مناسبی براي فعالیت در حوزه دامپروري برخوردارند و کارخانه شیر پگاه استان در زنجیره تولید شیر خام به عنوان مهمترین ماده خام اولیه صنعت در صدد رفع نیازهاي 30 درصد از شیر مورد نیاز از طریق ایجاد این مجتمع برنامه ریزي می‌نماید.

کارخانه شیر پاستوریزه پگاه استان لرستان با ظرفیت تولید اسمی 270 تن جذب شیر خام که به طور میانگین 170 تن دریافت شیر دارد و به عبارتی 60 درصد از ظرفیت اسمی این کارخانه مورد بهره برداري قرار می‌گیرد.

افتتاح نمایشگاه توانمند سازى شرکت پگاه استان لرستان

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان بازدید از بخش‌های مختلف کارخانه شیر پگاه لرستان بر ضرورت حمایت از تولید و رفع مشکلات این حوزه تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوري، با حضور دکتر علی ربیعی، مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزي، ایراندخت عطاریان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري و مسئولین استانی، نمایشگاه توانمندسازي شرکت پگاه استان لرستان افتتاح شد.

بر اساس این گزارش دکتر علی ربیعی در آیین افتتاح این نمایشگاه، هدف از برگزاري آن را تقویت بخش تحقیق و توسعه ( R&D ) با هدف دستیابی به حداکثر نوآوري در صنعت شیر کشور (از طریق ایجاد ساختار مناسب) و توجه به ابعاد انگیزشی و توسعه ارتباطات داخلی و جهانی دانست که این بخش موفق به تدوین فرمولاسیون بیش از 250 محصول جدید در سال گذشته شده است.

وي اظهار داشت: تحریم ظالمانه دشمنان بر علیه ملت ایران فرصتی را فراهم آورد تا به بهانه عبور از این مشکل، به جاي درخواست قطعات یدکی مورد نیاز از کشورهاي غربی، توان فنی جوانان غیرتمند ایرانی و خانواده بزرگ صنایع شیر ایران به عنوان مهمترین گزینه روي میز راهبردهاي این شرکت قرار گیرد. این مهم نیز با ایجاد تشکیلات مناسب، عزم عمومی و تلاش جهادي به تولید و استفاده بیش از 1200 قطعه فنی پیچیده منجر شد که افتخاری بزرگ در 6 دهه فعالیت این مجموعه محسوب می‌شود.

ربیعی با اشاره به اولویت‌های این وزارتخانه براي صیانت از اشتغال و نیروي کار، از پیگیري براي رفع مشکل تسهیلات واحدهاي صنعتی و تولیدي استان خبر داد.

کارخانه شیر پگاه لرستان در 12 کیلومتري جاده خوزستان، جنب فرودگاه خرم آباد واقع شده است و با بیش از 20 سال تجربه در تولید و فرآوري محصولات لبنی، یکی از بزرگترین واحدهاي لبنی کشور است.

این شرکت با بهره گیري از دانش فنی و تخصصی، نیروي انسانی کارآمد و بهره برداري بهینه و مطلوب از پیشرفته‌ترین ماشین آلات و تکنولوژي بسته بندي ظرفیت فرآوري روزانه 240 تن فرآورده هاي شیري را دارا است و بیش از 30 نوع محصول را در انواع بسته بندي با نام تجاري پگاه به بازارهاي داخلی و خارجی عرضه می‌کند. این شرکت همچنین در بحث تولید محصولات متنوع و انواع محصولات استریل و پاستوریزه در زمینه صادرات محصولات به کشورهاي مختلف توانسته گام‌های خوبی بردارد.
 
 
 
 
دکتر ربیعى در مراسم رونمایى از سلامت کارت: اولویت دولت تدبیر و امید، ایجاد توسعه و رفاه در جامعه
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى گفت: تدبیر دولت یازدهم ایجاد توسعه، رفاه و امید در جامعه است و براى این مهم از تمام توان خود استفاده خواهد کرد.

دکتر على ربیعى در مراسم رونمایى از سلامت کارت بازنشستگان افزود: بى تردید شرایط زندگى دشوار است، اما اطمینان می‌دهم دولت هیچ لحظه اى را براى بهبود زندگى بازنشستگان و خانواده صندوق بازنشستگى کشوری از دست نخواهد داد.

وى تاکید کرد: صندوق‌های بازنشستگى داراى مشکلاتى هستند، اما باید تلاش کنیم پایدارى منابع را براى صندوق‌ها ایجاد کنیم. فلسفه صندوق‌ها، حمایت از بازنشستگان است به طورى که وقتى افراد به سن بازنشستگى می‌رسند، بتوانند با دریافت مزایاى بازنشستگى از امنیت روانى برخوردار باشند.

به گفته دکتر ربیعى، متاسفانه ما وارث فقر و گرسنگی اختلالات اجتماعى هستیم و نمی‌خواهیم صورت مسئله را پاك کنیم. از سوى دیگر جامعه ایران به سوى سالمندى حرکت می‌کند.

وى افزود: 500 هزار نفر که با فقر مطلق و عدم امنیت غذایى مواجه بودند، طى روزهاى گذشته توانستند از امنیت غذایى برخوردار شوند که امیدوارم این تعداد بزودى به 7,5 میلیون نفر برسد.

وى تصریح کرد: دولت تلاش می‌کند در زمینه بیمه تکمیلى بازنشستگان وجود برخى مشکلات را به حداقل برساند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى تاکید کرد که دولت یازدهم حتى لحظه اى از مسئولیت خود در قبال مردم کوتاهى نخواهد کرد.

در این مراسم علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه ایراندخت عطاریان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري به صورت نمادین سلامت کارت سه نفر از بازنشستگان را به آنان تحویل داد. رونمایی تمبر یادبود اختصاصی سلامت کارت بازنشستگان و تجلیل از 7 نفر فعال عرصه بیمه طلایی درمان از دیگر برنامه هاي این مراسم بود.
 
 
 
 
مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى خبر داد: صدور 2 میلیون سلامت کارت بازنشستگان کشورى
 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوري ایراندخت عطاریان مدیر عامل این صندوق در مراسم رونمایی سلامت کارت بازنشستگان که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جمعی از کانون‌های بازنشستگی برگزار شد، افزود: در این بسته خدمتی، انواع اعمال جراحی تخصصی و فوق تخصصی بدون سقف و بدون محدودیت در پرداخت انجام می‌گیرد، همچنین داروهاي تخصصی، انواع آزمایش و سایر خدمات سرپایی مرتبط با بیماری‌های خاص و انواع بیماران سرطانی بدون سقف (رایگان) و بدون محدودیت در پرداخت به بهترین شکل به بیماران مراجعه کننده ارایه می‌شود. وي در ادامه افزود: داروهاي بیماری‌های خاص و انواع بیماران سرطانی حسب تجویز پزشک معالج متخصص بدون سقف (رایگان) و بدون محدودیت در پرداخت و اعمال جراحی و درمان طبی بدون سقف (رایگان) و بدون محدودیت در پرداخت تحت پوشش بیمه طلایی قرار دارد. عطاریان در پایان گفت: با هماهنگی‌های بعمل‌آمده و توافق صورت گرفته تعداد 1550 مراکز پاراکلینیکی غیر بیمارستانی طرف قرارداد در سراسر کشور به بازنشستگان بدون هیچگونه پرداخت هزینه ارائه خدمت می‌نمایند. بیش از 70 درصد بیمارستان‌های خصوصی درجه یک در سراسر کشور بدون هیچ گونه پرداخت هزینه آماده خدمت رسانی به بازنشستگان و خانواده آنان هستند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري ضمن تقدیر از حمایت‌های دولت و پشتیبانی و پیگیری‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر ارایه خدمات مطلوب درمانی در قالب بیمه طلایی به بازنشستگان، اظهار داشت: تمامی بازنشستگان کشوري و افراد تحت تکفل آنان می‌توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی صندوق بازنشستگی کشوري به نشانی www.cspf.ir جهت دریافت سلامت کارت خود اقدام کنند. به گفته عطاریان بیمه طلایی بازنشستگان به مدت یکسال و تا پایان خرداد ماه 1394 ادامه خواهد داشت.
 
 
 
 
مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى: هدف گذارى سفرهاى استانى دولت، کاهش نرخ بیکارى و افزایش سطح رفاه اجتماعى
 

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري در سفر استانی دولت به استان لرستان گفت: سفرهاي استانی دولت تدبیر و امید با هدف خدمت رسانی به مردم و اجراي برنامه‌ها و طرح‌هایی در جهت رونق بخشیدن فضاي کسب و کار، کاهش بیکاري و ایجاد اشتغال و رفع محرومیت، دستاوردهاي ثمربخش و ارزنده اي را براي توسعه اقتصادي استان‌ها و پیشرفت کشور به دنبال دارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوري ایراندخت عطاریان مدیرعامل این صندوق در حاشیه جلسه شوراي اداري استان لرستان که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه هاي صندوق بازنشستگی کشوري در بخش اقتصادي، افزود: یکی از مهمترین اهداف کلان اقتصادي کشور ایجاد شرایط لازم جهت افزایش تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادى است، لذا از مهمترین اقداماتی که در این زمینه با پیگیری و پشتیبانی مسئولان اجرایی کشور انجام گرفت، بررسی راهکارهاي ایجاد سرمایه گذاري و توسعه اقتصادي استان‌ها با مشارکت و همگرایی صاحبان تولید و فعالان اقتصادي هر استان بوده است.

وي ادامه داد: تا کنون متناسب با ظرفیت‌ها و استعدادهای هر استان تصمیمات مهمی در جهت جذب سرمایه گذاري و بهبود وضعیت اقتصادی آن منطقه انجام گرفته و آماده سازي بسترهاي قانونی و رفع موانع براي سرمایه گذاري در زیرساخت‌های اقتصادي کشور نیز در این راستا بوده است. عطاریان اظهار داشت: بر اساس مطالعات علمی و با اتکا به تجربیات و نظرات کارشناسانه سرمایه گذاري در زیر ساخت‌های اقتصادي کشور موجب افزایش بهره‌وری، گسترش محدوده بازار، تعادل عرضه و تقاضا، ایجاد شرایط رقابتی بهتر و همچنین کاهش نرخ بیکاري، بهبود فضاي کسب‌وکار و افزایش سطح رفاه و رشد اقتصادي می‌شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري گفت: با توجه به اسناد بالادستی و تکالیف برنامه پنجم توسعه جهت گیري سیاست‌های کلان دولت در مسیر شکوفایی و رونق بخشیدن به اوضاع اقتصادي، ایجاد کارآفرینی و اشتغالزایی و دستیابی به رشد و توسعه اقتصادي است، لذا باید همه با همدلی و همراهی و با عزم ملی و مدیریت جهادي به ویژه مشارکت سرمایه گذاران، فعالان اقتصادي بخش خصوصی و صاحبان تولید هراستان در محقق شدن مولف هاي مذکور به سهم خود نقش آفرینی کنند.

وي ادامه داد: رشد و پیشرفت هر جامعه اي به وجود زیر ساخت‌های فیزیکی براي تولید و توزیع کالاها و خدمات بین عامه مردم و بنگاه هاى اقتصادي و خدماتی بستگی دارد، به طورى که قدرت اقتصاد ملی به توانایی و موجودي زیرساخت آن متکی است و کیفیت و کارایی این ساختارها بر تداوم و استمرار فعالیت‌های تجاري و اقتصادي جامعه و کیفیت زندگی و سلامت اجتماعی موثر است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري تاکید کرد: چنانچه در زیر ساخت‌های کشور به عنوان مجموعه تسهیلات عمومی توسط بخش خصوصی یا دولتی سرمایه گذاري شود به طور قطع در رشد اقتصادي اثر مثبت خواهد گذاشت و در شرایط کنونی که به تدریج سایه رکود از اقتصاد کشور کوتاه می‌شود نیازمند است متناسب با پتانسیل‌ها و توانمندی‌های هر استان از جمله استان لرستان نیز مدیران و فعالان اقتصادي بخش خصوصی منطقه با هماهنگی کارگزاران دولت موانع پیشروي تولید و اشتغالزایی را رفع کرده و زمینه را براى ورود جوانان به چرخه کار و تولید فراهم کنند.

عطاریان در پایان با اشاره به کلنگ زنی احداث مجتمع کشت و صنعت و دامپروري الیگودرز توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از نیازمندی‌های هر استان از جمله لرستان، اشتغال براى نیروهاي آماده به کار است که این مطالبه تنها با همدلی، همراهی و مشارکت بخش دولتی و خصوصى به ویژه سرمایه گذاري سرانه نیروي کار در حوزه هاي صنعتی، کشاورزي، اقتصادي و عمرانی قابل حل است و نتیجه آن رفاه و رشد اقتصادي را به دنبال خواهد داشت.

به گفته عطاریان احداث مجتمع کشت و صنعت و دامپروري الیگودرز در سطح 41 هکتار از اراضی این شهرستان اجرا و ظرفیت طراحی شده است. براي این مجتمع 2000 راس گاو شیري با تولید روزانه 68 تن شیر خام می‌باشد. حجم سرمایه گذاري مورد نیاز معادل 450 میلیارد ریال برآورد شده است.
 
 
 
 
مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى خبر داد: عرضه 80 محصول جدید صنایع شیر ایران با اجراى اقتصاد مقاومتى
 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوري، ایراندخت عطاریان مدیرعامل این صندوق در مراسم جشنواره علمی تحقیق و توسعه صنایع شیر ایران که با حضور میهمانان خارجی و جمعی از نمایندگان مجلس شوراي اسلامی، معاونین و مدیران اجرایی دستگاه‌های دولتی، استاندار و مسئولان محلی استان فارس، اعضاي هیئت مدیره صندوق بازنشستگی کشوري، مدیران عامل هلدینگ هاي اقتصادي و شرکت‌های تابعه برگزار شد، با اشاره به اجراي سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» در کشور گفت: ایران اسلامی داراي اقتصادي پویا، بالنده و روبه رشد است و از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های عظیم و گسترده اي در عرصه های اقتصادي، صنعتی و فناوری‌های پیشرفته برخوردار است.

عطاریان افزود: امروز کشور عزیزمان در پرتو ارشادها و رهنمودهاي ارزنده و گره گشاي رهبر معظم انقلاب و با تکیه بر تدابیر و حمایت‌های دولت کریمه و با همت متعالی و مجاهدت‌های شبانه روزي و خالصانه دانشمندان و متخصصان ایرانی به مراحل اعتلاي علمی خود نزدیک می‌شود و به یاري خداوند متعال دستاوردهاي درخشانی به برکت تلاش‌های سخت کوشانه فرهیختگان و دانشمندان و مهندسان این مرز و بوم در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادي و فرهنگی طی امسال و سال‌های آینده حاصل خواهد شد.

وي گفت: البته ناگفته نماند ایرانیان پس از پیروزي انقلاب اسلامی با اعتماد به نفس کامل و تکیه بر توانمندی‌های داخلی به منظور کاهش وابستگی به خارج در مسیر خودکفایى و استقلال اقتصادي گام برداشته و تا به امروز این کشور به رغم تحریم‌های برخی کشورهاي خارجی در همه زمینه‌ها پیشرفت کرده و در حال حاضر خود به عنوان یک صادر کننده اقتصادی حضور فعال و مهمی در بازارهاي جهانی دارد.

عطاریان تاکید کرد: به طور قطع با همدلی، همراهی، وحدت و انسجام ملی تمامی گروه‌ها و اقشار مختلف مردم و با تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها و شناسایی حوزه هاي آسیب پذیر اقتصاد و ارایه راهکارها و برنامه هاي بر آمده از نگاه علمی و کارشناسانه برای رفع آنها حماسه اقتصادي مورد تاکید مقام معظم رهبري محقق خواهد شد. البته در چنین شرایطی نقش مولدان اقتصادي کشور اعم از کارفرمایان و کارگران و فعالان عرصه تولید و کار آفرینی به مراتب بیش از گذشته نمایان می‌شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري در ادامه با اشاره به دستاوردهاي شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) گفت: این شرکت به عنوان بزرگترین مجموعه صنایع غذایی و آشامیدنی کشور در راستاي اجراي اقتصاد مقاومتی و همسو با سیاست‌های کلان دولت تدبیر و امید مبتنی بر بهبود فضاي کسب و کار و عرضه و صادرات محصولات ایرانی به بازارهاي جهانی با هدف درآمد ارزي برای کشور به موفقیت‌های چشمگیري دست یافته است.

وي افزود: تقویت بخش تحقیق و توسعه ( R&D )با هدف دستیابی به حداکثر نوآوري در صنعت شیر کشور از طریق ایجاد ساختار مناسب و توجه به ابعاد انگیزشی و توسعه ارتباطات داخلی و خارجی این بخش موفق به تدوین فرمولاسیون بیش از 200 محصول جدید در سال 1392 شد، همچنین طی یک سال گذشته به تدریج بیش از 80 محصول جدید از این گروه وارد بازار شده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري در پایان اظهار داشت: خودکفایى در تولید قطعات یدکی، تحریم‌های ظالمانه دشمنان بر علیه ملت ایران فرصتی را فراهم آورد تا به بهانه عبور از این مشکل به جاي درخواست قطعات یدکی مورد نیاز از کشورهاي غربی دانش و توان فنی و مهندسی جوانان غیرتمند ایرانی و خانواده بزرگ صنایع شیر ایران (پگاه) به عنوان مهمترین گزینه مورد توجه قرار گیرد. این مهم نیز با ایجاد تشکیلات مناسب، عزم عمومی و مدیریت جهادي به تولید بیش از 800 قطعه فنی پیچیده منجر شد که دستاوردي بزرگ در 6 دهه فعالیت این مجموعه محسوب می‌شود.
 
 
 
 
مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى: بررسى راهکارهاى اجرایى اقتصاد مقاومتى در حوزه پتروشیمى
 

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري از شرکت پتروشیمی جم سرزده بازدید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوري، ایراندخت عطاریان که در جمع مدیران و معاونین شرکت پتروشیمی جم سخن می‌گفت، افزود: ساماندهی فعالیت‌های حوزه اقتصادي و بهبود نظارت بر شرکت‌ها و مجموعه هاي تابعه از مهمترین اهداف این برنامه است و همچنان بازدیدهاي هفتگی از شرکت‌های اقتصادي تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوري ادامه خواهد داشت. وي گفت: در این بازدیدها در جهت شناسایی مشکلات و آسیب‌های موجود در حوزه اقتصادي و همچنین تقویت نظارت‌ها، تصمیماتی اتخاذ می‌شود که به طور قطع آثار این نوع اقدامات در بهبود امور شرکت‌ها و در ارایه خدمات به مردم مؤثر خواهد بود.

عطاریان با بیان اینکه امسال از سوي رهبر معظم انقلاب به نام سال «فرهنگ و اقتصاد با عزم ملّی و مدیریت جهادي» نامگذاري شده است، اجراي سیاست اقتصاد مقاومتی را به عنوان استراتژي جدید توسعه و پیشرفت ایران عنوان کرد و گفت:صندوق بازنشستگی کشوري و شرکت‌های تابعه با سرلوحه قرار دادن سیاست‌های 24 گانه اقتصاد مقاومتی، برنامه‌ها و اقدامات خود را در مسیر اجرایی شدن این سیاست‌ها متمرکز کرده‌اند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري در ادامه افزود: سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتى» با رویکرد کاهش آسیب پذیري اقتصاد ایران طراحی شده است و بنا بر دیدگاه‌های صاحب نظران و تحلیل گران اقتصادي اجراي این سیاست به عنوان یک الگوي کامل توسعه اقتصادي در جهت ارتقاي رفاه مردم است و تدبیري سنجیده براي مقابله با تحریم‌ها و فشارهاي خارجی دشمنان علیه ایران است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوري افزود: بخش بالا دستی نفت، گاز و پتروشیمی در اقتصاد ایران از موقعیت و جایگاه ممتازي برخوردار است و باید ظرفیت‌ها و قابلیت‌های این حوزه براي رشد و تعالی و اعتلای اقتصادي کشور مورد توجه قرار گیرد. عطاریان با بیان اینکه این صندوق در حال حاضر در شش صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، حمل و نقل دریایی، هوایی و جاده اي و فولاد، ساختمان، گردشگري و صنایع غذایی فعالیت دارد، اظهار داشت: با توجه به حضور جدي و اثر بخش صندوق بازنشستگی کشوري در صنعت پتروشیمی آمادگی این صندوق را با فعالان، متخصصان و کارآفرینان و سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه پتروشیمی اعلام کرد.

وي ادامه داد: پتروشیمی جم از شرکت‌های بزرگ پیشتاز در صنعت پتروشیمی در خاورمیانه است و در یک سال گذشته در عرضه محصولات جدید در بخش پتروشیمی توانسته به موفقیت‌های چشمگیري دست یابد.

 
 
 
 
استان‌ها - اصفهان؛ هویت و تمدن ایرانى
 

بازنشستگان با توجه به ارزش‌های والايشان؛ همواره نگاه برنامه ريزان را به خود معطوف کرده‌ و بر اين اساس دستگاه‌های مختلف كه توليت ارزش‌ها اعم از اقتصادي، اجتماعي و علمي را به عهده دارند، نسبت به موارد مطرح شده عنايت ويژه داشته و در قالب طرح برنامه‌های اداري و رفاهي راهكارهاي مفيدي ارائه می‌دهند تا پيشكسوتاني كه عمر گرانبهای خويش را در راه اعتلاي نسل‌های آينده صرف نموده‌اند، در زمان بازنشستگي دور از مشكلات لاينحل، خاطري آسوده داشته و از هر حيث مورد احترام و تکریم واقع شوند، كما اينكه در دين مبین اسلام احترام به بزرگان و پيران، احترام به خدا ذکر شده است. صندوق بازنشستگی کشوری نیز با راه اندازی مراکز استانی قدمی کوچک در جهت تکریم بازنشستگان فرهیخته برداشته است. نشریه «ثمر» در هر شماره پای صحبت یکی از مدیران استانی می‌نشیند.

 

رسیدگى به مشکلات بازنشستگان، مستلزم تفویض اختیار به مدیران استانى

مصاحبه اى با شهروز عبادى مدیر صندوق بازنشستگى کشورى در استان اصفهان انجام داده‌ایم که در ذیل می‌خوانید.

با توجه به گذشت چند سال از تصویب بازنشستگى پیش از موعد، آیا هنوز متقاضى دارید؟

قانون بازنشستگى پیش از موعد با سنوات ارفاقى در سال 1386 تصویب و تا پایان سال 1390 قابل اجرا بود. از ابتداى سال 1391 به موجب قانون بودجه کل کشور مستخدمین دولت در صورت درخواست و موافقت دستگاه محل اشتغال به استناد قانون پیش از موعد می‌توانستند بدون سنوات ارفاقى بازنشسته شوند. این قانون، در قانون بودجه کل کشور در سال 1392 و 1393 مورد تصویب قرار گرفت. از ابتداى سال 1393 تا کنون حدود 100 نفر از کارکنان دستگاه هاى اجراى استان درخواست بازنشستگى در اجراى قانون پیش از موعد را نمودند، لذا با عنایت به مصوبه شوراى عالى ادارى کشور اجراى این قانون در سال جارى ممنوع است و در موارد استثنا با رعایت موارد مندرج در فصل دوم قانون مدیریت خدمات کشورى و همینطور با پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانى ریاست جمهورى و تائید رئیس جمهور اتخاذ تصمیم خواهد شد.

وضعیت بازنشستگان در کشور را چگونه ارزیابى می‌کنید؟

وضعیت بازنشستگان کشور از لحاظ درآمدى، نشانگر نسبت حقوق بازنشستگى (مستمرى) به متوسط درآمدهاى ارزش گذارى شده دوران اشتغال است و شاخص خوبى براى تبیین نقش بیمه اى سیستم‌های بازنشستگى می‌باشد و نشان می‌دهد که سیستم بازنشستگى تا چه حد توان حفظ استاندارد زندگى پیشین فرد بازنشسته را دارد. هر چند اغلب، نرخ جایگزینى به صورت نسبت مستمرى به حقوق فرد، درست پیش از بازنشستگى محاسبه می‌شود. این توازن تا زمانى ثابت می‌ماند که حقوق بازنشستگان همانند حقوق شاغلین در سنوات بعد بر اساس نرخ تورم اعلامى از سوى بانک مرکزى افزایش پیدا کند، ارتقاى کیفیت و ارائه خدمات مطلوب درمانى در قالب بیمه طلایى به طورى که کلیه هزینه درمانى توسط بیمه پایه (دفترچه خدمات درمانى) و بیمه تکمیلى تامین و پرداخت گردد.

ارتقا و ارائه خدمات رفاهى و تسهیلات متناسب با نیازهاى بازنشستگان و موظفین و عملیاتى کردن کارت منزلت و سفر کارت در کشور یکى دیگر از درخواست‌های بازنشستگان است.

براى رویارویى با مشکلات بازنشستگان در مدیریت خود چه راهکارى را در پیش گرفته‌اید؟

مشکلات جوامع انسانى مخصوصا بازنشستگان روز بروز پیچیده تر و حل آن‌ها نیازمند تفکر بهتر است. مواردى همچون هماهنگ کردن حقوق بازنشستگان و موظفین در مقطع زمانى مشخص صرفا موجب تسکین شده و پس از مدت کوتاهى با افزایش حقوق شاغلین وضعیت مانند قبل شده است.

صندوق‌های بازنشستگى براى رویاروى با مشکلات بازنشستگان و مستمری‌بگیران می‌بایستی از سیستم بسته و متمرکز خارج و با برنامه ریزى منسجم و رویکرد سیستمى، مدعى ارائه روش نوین براى برخورد اصولی‌تر با پیچیدگی‌های دنیاى کنونى باشند؛ لذا رویارویى با مشکلات و ارائه خدمات مطلوب و تکریم از بازنشستگان و موظفین و رسیدگى به مشکلات آنان مستلزم تفویض اختیار مناسب با نیازهاى بازنشستگان به مدیران استان‌ها است. همچنین تامین منابع مالى، تامین تجهیزات سخت افزارى و نرم افزارى، تامین نیروى انسانى متخصص، اصلاح چارت سازمانى صندوق بازنشستگى کشورى در استان‌ها و تاسیس نمایندگى صندوق در چند نقطه شهر اصفهان و شهرستان‌های استان از دیگر راه کارها است.

نکته اى که در بازنشستگى پر رنگ است قطع وابستگى فرد به محیط کار و موقعیت اجتماعی‌اش است، چطور می‌توانیم عوارض ناشى از قطع وابستگى را کاهش دهیم؟

اغلب کشورهاى پیشرفته به منظور جلوگیری از عوارض ناشى از قطع وابستگى برنامه ریزى مناسبى در قبل و بعد از بازنشستگى کارمند دارند. به طور مثال کاهش ساعت کارى کارمند در شروع و پایان روز کارى، کاهش امور محوله، انتقال تجربیات کارمند با سابقه به نیروى جوان، استفاده از تجربیات و مکتوب نمودن آنان، برگزارى کلاس‌های آموزشى و مشاوره با پزشکان متخصص براى آماده کردن کارمند و خانواده آن‌ها براى دوران بازنشستگى، تشویق و اعزام کارمند به سفرهاى سیاحتى به همراه خانواده و تامین منابع مالى و ...

بُعد دیگر بازنشستگى، بحث رفاه اجتماعى است که در کشور ما به عهده صندوق‌های بیمه اى و بازنشستگى است، در بُعد رفاه اجتماعى چه ساز و کارهایی باید بیندیشیم که به موضوع بازنشستگى کمک کند؟

در جهان امروز داشتن جامعه پویا و رو به رشد بدون در نظر گرفتن نظام کارآمد رفاه اجتماعى بس دشوار است.

سالیان متمادى دولت مردان و سیاستگذاران اغلب به رفاه اجتماعى به عنوان مسئله اجتماعى توجه می‌کردند. اما با توجه به تاثیر مهم رفاه اجتماعى و اثر آن بر توزیع درآمد و کاهش فقر و رفاه صددرصدى افراد جامعه، امروز دیگر رفاه اجتماعى به عنوان مسئله اجتماعى مطرح نیست و باید از جنبه های اقتصادی آن مورد بررسى قرار گیرد. در تمامى کشورهاى جهان دولت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که توسعه پایدار سیاسی، اجتماعى، فرهنگى و اقتصادى هر کشورى با سطح تامین اجتماعى در آن کشور رابطه مستقیم و جدائى ناپذیر دارد. اگر منابع انسانى در هر جامعه عامل اصلی تولید، رشد و توسعه فرض شود، روشن است که باید فعالیت و معیشت این نیرو، امنیت خاطر از لحاظ اشتغال، بیکارى، بى سرپرستى، از کارافتادگى، حادثه ناشى از کار و بازنشستگى فراهم باشد تا سرمایه انسانى مورد بحث بتواند در پناه رفاه تامین اجتماعى به صورتى فعال و پویا در توسعه پایدار کشور مشارکت کنند.

ادغام صندوق‌های بازنشستگى چه تاثیرى در جهت حل مشکل صندوق‌های بازنشستگى کشور دارد؟

ماهیت صندوق‌های بازنشستگى کشور با توجه به مقررات مورد عمل مشمولین صندوق‌ها در کشور متفاوت است، لذا ادغام صندوق‌های بازنشستگى مستلزم اصلاح و یکپارچه نمودن قوانین مورد عمل متناسب با وظایف و مسئولیت‌ها، سطح تخصص مهارت‌های مورد نیاز و... در پرداخت حقوق و مزایاى شاغلین دستگاه هاى دولتى و غیر دولتى بوده و حل مشکل صندوق‌ها مستلزم برنامه ریزى دقیق و بلند مدت است.

با توجه به ارتباطى که با بازنشستگان دارید مهمترین نیاز این گروه را در چه می‌دانید؟

1.  ارتقاى جایگاه اجتماعى و منزلت بازنشستگان و فرهنگ سازى آن توسط رسانه‌ها

2.  ارائه خدمات رفاهى متناسب با نیازهاى آن‌ها.

3.  افزایش حقوق متناسب با هزینه های واقعی زندگى.

4.  تحت پوشش قرار دادن کلیه هزینه هاى درمانى و بهداشتى.

5.  ارائه تسهیلات و پرداخت وام متناسب با نیاز آنان.

6.  استفاده از تجربیات آنان در جامعه و انتقال آن به نسل جوان.

در حال حاضر ما کانون‌های بازنشستگى دستگاه‌های دولتى راداریم، آیا توانسته‌اند مطابق با شرح وظایف تعیین شده حرکت کنند؟

کانون‌های بازنشستگى به عنوان بازوان دستگاه هاى اجرایى و صندوق‌های بازنشستگى مطرح می‌شوند و جایگاه مناسبى براى ارتباط و تعامل با مسئولین کشورى و بازنشستگان و موظفین در جهت حل مشکلات و ارائه خدمات مطلوب به بازنشستگان و موظفین در سطح کشور دارند. با توجه به اینکه تا کنون شرح وظایف مشخصى براى کانون‌های کشور توسط دستگاه هاى ذیربط اعلام نگردید، لذا اداره کانون معمولا سلیقه اى است.
 
 
 
 
کانون‌ها - دو بار بازنشسته شده‌ام
 

کانون‌های بازنشستگی به عنوان تشکل‌های غیر دولتى و بانوان توانمند و متفکر دستگاه هاى اجرایى می‌توانند صندوق بازنشستگی کشورى را در ارائه خدمات به بازنشستگان یارى نمایند.

از آنجایی که گردانندگان کانون‌ها از جامعه بازنشستگان داراى تجربه مفید و تخصص می‌باشند، می‌توانند در عین حال که محلی براى ارائه تجربیات شغلى هستند، در حد مقدورات به همنوعان خود خدمت رسانى کنند.

استفاده از نقطه نظرات سازنده کانون‌های بازنشستگی، رشد و بالندگى دستگاه های اجرایی و صندوق بازنشستگی کشوری را به ارمغان می‌آورد. به همین منظور نشریه «ثمر» در هر شماره پای صحبت رییس یکی از این کانون‌ها می‌نشیند.

با فضل اله مطیعى رئیس کانون بازنشستگان کشورى استان اصفهان مصاحبه اى انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

از خودتان بگویید؟

در حال حاضر 91 سال از عمرم می‌گذرد. در سال 1320 از دانشسراى مقدماتى اصفهان فارغ‌التحصیل شدم. ضمن خدمت فرهنگى از دانشکده الهیات و معارف اسلامى در سال 1337 مدرك لیسانس گرفتم. در سال 1322 استخدام و در سال 1358 بدون هیچگونه تشریفاتى بازنشسته شدم. در سال 1361 قریب 20 سال به تدریس در دانشگاه صنعتى اصفهان در بخش الهیات و معارف اسلامى و ادبیات فارسى مشغول به کار شدم. در سال 1381 براى بار دوم بازنشسته شدم.

از سال 1370 به مدت 22 سال افتخار خدمت به همکاران بازنشسته در این کانون را دارم. 2 فرزند دختر و یک پسر دارم که دخترانم بازنشسته شده و پسرم به تدریس و مدیریت دانشگاه صنعتی اصفهان اشتغال دارد.

چه تعریفى از بازنشستگى دارید؟

به اعتقاد حقیر هیچ محقق دانا و دانشمند توانایى نیست که از لفظ بازنشسته و بازنشستگى خشنود نباشد، بلکه تنها از بازنشسته شدن ناراضى است. بازنشسته واژه اى است فارسى سَرِه که فرهنگستان در سال 1314 وضع نموده به معناى بازماندن و واماندن از انجام کار. یعنى شاغل خود احساس و ابراز واماندگى از کار نماید، نه اینکه از کار بازش دارند.

شاعر شهیر اصفهانى می‌گوید:

ما بازنشستگى و اگر باز، نشستیم                  پرونده خود باز نمودیم، نبستیم

پرونده ما آیینه تجربه ماست                   این تجربه ماست نمودار، که هستیم

براى دوران بازنشستگى فعالیتى در نظر گرفته بودید؟

شاغلین چند دسته‌اند: گروهى ضمن اشتغال به خدمت، فنونى غیر از تدریس دارند که مواقع بیکارى همگام با بازنشستگى به سراغ آن‌ها می‌روند، گروهى به کتابت، نویسندگى و سرودن اشعار شوق و ذوق دارند که آن‌ها نیز حین بازنشستگى ادامه داده می‌شود و دسته دیگر باید کسب و کار جدیدى براى دوران بازنشستگى خود پیش بینى کنند. من نیز قبل از بازنشستگى بر اساس عشق و علاقه خود از تدریس و نویسندگى غافل نبوده‌ام، بدین جهت با توجه به مراتب بالا در دوران بازنشستگى به آرامش رسیده و با اعتماد به نفس و آینده نگر بوده و هستم.

از کانون بازنشستگان کشورى اصفهان برایمان بگویید؟

این کانون در سال 1336 بر اساس اهداف و خواسته هاى خاص در جهت رفاه و آسایش پیشکسوتان و بازنشستگان سالمند تاسیس شده است.

پرداخت وام ضرورى به بازنشستگان از طریق ثبت نام و قرعه کشى اینترنتى آیا روش قابل قبولى است؟

پرداخت وام ضرورى به بازنشستگان از طریق ثبت نام و قرعه کشى اینترنتى مطلق، روش قابل قبول بازنشستگان نیست و بهتر است سهمیه هر استان را با اعتبارى بیشتر از آنچه تا کنون منظور داشته‌اند در نظر گیرند و اعتبار لازم را به موقع به نمایندگى صندوق بازنشستگى کشورى هر استان حواله نمایند تا در کمیسیونی مرکب از نمایندگى صندوق بازنشستگى کشورى، رییس کانون، نماینده اى از استاندارى و سه تن از روسای کانون‌های بازنشستگان قرعه کشى انجام شود و به نحو مطلوب‌تری وام ضرورى به بازنشستگان ذی‌حق پرداخت شود.

براى تکریم و حفظ شان و مقام بازنشستگان چه کارى از دست جامعه و دولت برمى آید؟

مسئولیت مراسم تکریم و تجلیل از بازنشستگان نمونه تحت شرایط لازم مثل وام ضرورى به استان‌ها محول شود و بازنشستگان نخبه و نمونه انتخاب شده و در یکى از اعیاد مذهبى مانند 25 ذی‌الحجه سالروز نزول آیه مبارکه هل اتى که درشان مولا على بن ابیطالب نازل شده بازنشستگان نخبه و نمونه منتخب مورد تجلیل واقع و به وسیله استاندار به هر یک لوح و سکه اهدا گردد.
 
 
 
 
بازنشستگان نمونه - به دلیل ریشه فرهنگی‌ام؛ تمایل داشتم معلم شوم
 

توجه به زندگى و جایگاه اجتماعى بازنشستگان، ارتقاى منزلت این قشر با اهمیت و تأمین معیشت آن‌ها، همواره از دغدغه هاى اصلى و مهم مدیریت کلان کشور و مدیران صندوق بازنشستگى کشورى به حساب می‌آید. به همین منظور نشریه ثمر در نظر دارد در هر شماره، پاى سخن یکى از بازنشستگان فرهیخته که خدمات ارزنده اى را به جامعه ارائه داده‌اند؛ بنشیند. در این شماره با یکى از این فرهیختگان افتخارآفرین و فعالان تأثیرگذار دوران بازنشستگى گفت‌وگو کرده‌ایم.

با محسن امینى استاد بازنشسته مصاحبه اى انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

در سال 1330 در تهران در خانواده اى متوسط و فرهنگى به دنیا آمدم. پدر و مادرم هر دو دبیر بودند. پدر در سن 70 سالگى و مادر در سن

93 سالگى از دنیا رفتند. کسانى که از مغزشان استفاده می‌کنند، دیرتر دچار فراموشى شده و سالم‌تر زندگى می‌کنند. مادرم تنها زندگى می‌کرد و تا لحظات آخر با اینکه لاغر بود کاملا هشیار و فعال بود و کارهایش را خودش انجام داده و به مطالعه و عبادت می‌پرداخت.

دوران تحصیل را در دبستان عیسى بهرامى محله منیریه و دبیرستان آذر گذراندم. در دانشگاه هاى علامه طباطبایى، فارابى و تهران دو رشته ارتباطات و مدیریت را خواندم. گرایش اصلى من مدیریت ارتباطات بود. البته دوره هاى زبان را گذرانده و زبان هم تدریس می‌کنم. تحصیلات ابتدایى خود را در سال 1348 به اتمام رساندم و در سال 1364 فارغ‌التحصیل شدم. دوران سربازى را به مدت 5/ 1 سال گذراندم که آموزش حین تحصیل محسوب می‌شد. ابتدا در هواپیمایى کشورى استخدام شدم، اما اشکال کار تمام وقت بودن آن بود که اجازه ادامه تحصیل به من نمی‌داد، به همین دلیل به دانشگاه منتقل شدم.

به دلیل ریشه فرهنگی‌ام تمایل داشتم معلم شوم. علاقمندی‌های مختلف دارم. به زندگى حیوانات و کشاورزى علاقه دارم. مطالعه و ورزش را فراموش نمی‌کنم. اصولا غذایم کم و تحرکم زیاد است. البته خودم را به غذاى کم و تحرك زیاد عادت داده‌ام تا از چاقى جلوگیرى کنم. در کنار این‌ها سعى می‌کنم نقش خودم را در خانواده به شکل مثبت انجام دهم.

دقیقا نمی‌دانم چه سالى بازنشسته شدم، فقط همین قدر میدانم که در ماه اردیبهشت و سالروز بزرگداشت سعدى بود. یادم می‌آید در زیباترین فصل بازنشسته شدم و خیلى براى من خوش یمن بود.

بعد از بازنشستگى هنوز هم فعال هستم. در سال‌های بازنشستگى، تدریس را در دانشگاه و سازمان‌های دولتی ادامه دادم. کتاب، جزوه و 40-30 مقاله علمى دارم. دوره هاى زیادى دیدم. بالاترین درجه علمى که کسب کردم دکتراى مدیریت است. من بعد از انقلاب بیش از 24 سال غیر از تدریس، مسئولیت اجرایى داشتم. در حال حاضر نیز عضو انجمن روابط عمومى در ایران، انجمن ارتباطات، آموزش زبان انگلیسى و عضو برگزار کننده سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومى هستم.

به اعتقاد من دوران دبستان خیلى سازنده تر از دانشگاه است. من هنوز معلم اول دبستان خود آقاى شادمان را به خاطر دارم. اینکه چه مرد محترمى بودند و چه اثر عمیقى در زندگی من گذاشتند. چند سال پیش کتابى با عنوان مدیریت استراتژیک خریدارى کردم و دیدم نویسنده، آن‌را به جاى اینکه به همسر، فرزندان، استاد دانشگاه و ... پیشکش کند به معلم کلاس اول خود تقدیم کرده بود. این کار یک فرهنگ سازى و ارزش گذارى به زحمات آموزگاران این پایه است.

شیرین‌ترین و تلخ‌ترین خاطرات خود را از دوران خدمتتان بیان کنید؟

چیدمان کلاس‌های دانشکده مدیریت و حسابدارى دانشگاه تهران طورى است که دانشجویان به استاد مسلط هستند. روز اول که براى تدریس وارد کلاس شدم و نگاهم به جمعیت زیادى از دختر و پسر که به استاد جدیدشان خیره شده بودند افتاد، فشار خیلى زیادى به من وارد شد و یک جورى ترسیدم. بعد این فشار و ترس به شیرینى تبدیل شد و دوران تدریس خود را با موفقیت طى کردم.

وقتى حکم بازنشستگی‌تان را دریافت کردید چه حسى داشتید؟

35 سال در دانشگاه بودم با تقاضاى خودم بازنشسته شدم، چون نمی‌خواستم دیگر کار اجرایى انجام بدهم. من هنوز خودم را بازنشسته نمی‌دانم و چون آمادگى داشتم هیچ احساس خاصى نداشتم.

به عنوان یک بازنشسته چه انتظارى از صندوق بازنشستگى کشورى دارید؟

دانشگاه ما هیچ کانون یا انجمنى ندارد. از صندوق بازنشستگی کشوری انتظار دارم سازمان‌ها و دستگاه‌ها را ملزم به راه اندازى چنین تشکیلاتى کنند، بازنشستگان فکر می‌کنند چون بازنشسته شده انداز رده خارج شده‌اند. من به عنوان بازنشسته انتظار دارم رابطه خودم را با دستگاه محل خدمتم همچنان حفظ کنم.

یک جمله خطاب به مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى بگویید؟

خانم عطاریان کارنامه خوبى دارند. بازنشستگان انتظارات معقول و نامعقول زیاد دارند. از نظر سلامتى در خطر هستند و از نظر مالى هم در مضیقه هستند. می‌توانند خدمات بیشتر و بهترى ارایه نمایند.

بازنشستگى را در یک جمله توصیف کنید؟

بازنشستگى از دید من یک زندگى مجدد است. بازنشستگان به خاطر حقوق کم دنبال زندگى مادى هستند و مجبور می‌شوند به جاى اینکه بیشتر به خودشان برسند دنبال شغل دیگرى باشند.

 
 
 
 
سلامت سالمندى
 

نوشیدن چاى براى پیشگیرى از ابتلا به فراموشى

مطالعات و تجزیه و تحلیل‌هایی که در مقاطع گوناگون به عمل آمده، حاکى از آن است که نوشیدن چاى ذهن انسان را در دوران سالمند فعال نگاه می‌دارد و از زوال عقل در کهولت جلوگیرى می‌کند.

تجزیه و تحلیل‌های انجام شده بر روى نتایج مطالعات و بررسی‌های مزبور حکایت از آن می‌کند که افرادى که روزانه سه لیوان چاى می‌نوشند هوشیارى خود را در دوران سالمندى حفظ می‌کنند، چرا که ترکیبات چاى باعث کمک به فعال باقى ماندن مغز در دوران سالمندى می‌کند.

پژوهشگران با تجزیه و تحلیل‌هایی که از نتایج آزمون حافظه؛ آزمونى براى تشخیص مراحل نخستین ابتلا به بیمارى فراموشى انجام می‌شود، به این نتایج دست یافتند و ده سال بعد پژوهشگران مزبور دوباره این آزمون را انجام دادند اما نتایج مطالعاتى که بر روی 4 هزار تن داوطلب طى مدت 8 سال انجام شد نشان داده که نوشیدن چاى در پیشگیرى از زوال عقل و بیماری فراموشى مفیدتر بوده است.

دانشمندان فعال با تایید نتایج یافته هاى محققان در مورد مفید و موثر بودن نوشیدن چاى براى جلوگیرى از بیمارى فراموشى و آلزایمر با این حال تصریح کرده‌اند که بهترین شیوه براى کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های ذهنى اعم از زوال عقل و آلزایمر رعایت یک رژیم غذایی متعادل و مناسب، ورزش منظم و سیگار نکشیدن است.

ویتامین و ماهى، مانع از سالمندى مغز

نتایج تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایى سالم، مانع از سالمندى مغز می‌شود. این محققین می‌گویند افراد مسن با میزان زیاد ویتامین و اسید چرب امگا 3 در خونشان، کمتر دچار تحلیل مغز می‌شوند و عملکرد ذهنى بهترى دارند.

پژوهشگران با انجام آزمایش‌هایی دریافتند چربی‌های ترانس در غذاهای آماده عملکرد مغز را کاهش می‌دهد و بیشتر موجب بروز آلزایمر می‌شود. افراد باید رژیم غذایى متعادلى را با میزان مناسبى از میوه و سبزی‌ها داشته باشند، سیگار نکشند، به طور منظم ورزش کنند و کلسترول و فشار خون خود را کنترل کنند. افرادى که در خون خود داراى میزان زیادى ویتامین E، D، C، B بودند عملکرد حافظه اى و مهارت تفکرى بهترى داشتند.

پژوهشگران میانگین بیش از 30 ماده غذایى را در خون 104 فرد فرهیخته و غیر سیگارى با میانگین عمر 87 سال که بیماری‌های مزمن کمى داشتند و از هیچ مشکل حافظه اى رنج نمی‌بردند، اندازه گیرى کردند. از مغز این افراد براى مقایسه اندازه آن‌ها تصویر بردارى شده و به این نتیجه رسیدند که با بالا رفتن سن، بافت مغز آن‌ها اندکى تحلیل رفته است. این پژوهشگران دریافتند که برخى مواد مغذى بر جنبه هاى مختلف تفکر انسان تاثیر می‌گذارد. افراد سالخورده داراى میانگین بالایى از ویتامین‌ها از عملکرد بهترى در تمرکز و مهارت‌های بصرى و درك عمومى برخوردار بودند و اندازه مغز آن‌ها بزرگتر از هم سن و سالان آن‌ها بود. اسیدهاى چرب امگا 3 با عملکرد بهتر و تغییرات کمتر در ماده سفید مغز در ارتباط است. اسیدهاى چرب امگا 3، نقش حیاتى در ساختار غشاى سلولى دارد و ماهی‌ها و گیاهانى نظیر گردو و تخمه آفتابگردان سرشار از امگا 3 هستند. این اسیدهاى چرب قادر هستند بى نظمی‌های ضربان قلب، میزان ترى گلیسرید خون، خطر تشکیل لخته در خون، سرعت سخت شدن شریان‌ها، خطر فشار خون بالا و خطر ابتلا به سرطان پوست و پروستات را کاهش دهند و همچنین موجب کاهش اختلالات رفتارى در جوانان شوند. افرادى که در خونشان، میزان اسید چرب امگا 3 بالایى داشتند نیز عملکرد ذهنى بهترى از خود نشان دادند. کمترین عملکرد مغزى در افرادى دیده شد که در خون خود چربی‌های ترانس بیشترى داشتند. چربی‌های ترانس در غذاهاى فرآورى شده مانند کیک، بیسکوئیت و غذاهاى سرخ شده وجود دارد. محققین توصیه می‌کنند میوه و سبزیجات در صف اول موادى قرار دارد که می‌تواند پیرى را به تعویق بیاندازد. زیرا با خوردن آن‌ها می‌توان بیشترین مقادیر آنتى اکسیدان ها را جذب بدن نمود. سعى کنید از همه نوع میوه و سبزى در طول هفته مصرف نمایید. این مواد خون را از آنتى اکسیدان هاى قوى که با رادیکال‌های آزاد مقابله می‌نمایند، اشباع می‌سازد. با مصرف میوه و سبزى در مرحله جوانى از بسیارى از آسیب‌ها از جمله انسداد شریان‌ها و تخریب سلولى می‌توان جلوگیرى نمود. حتى در پیرى نیز با مصرف این مواد به سلول‌های بدن در مقابله با پیشرفت بیماری‌ها می‌توان یارى رساند. حداقل دو یا سه وعده در هفته ماهى بخورید. همه انواع ماهی‌ها مفیدند اما ماهی‌های پرچربى مانند ماهى آزاد، خال مخالى، ساردین، شاه ماهى و تن حداکثر مقدار اسیدهاى چرب امگا 3 را دارا می‌باشند.

پژوهشگران دریافتند که مواد مغذی برای حفاظت از سلامت مغز با هم همکارى می‌کنند.

 
 
 
 
امر به معروف و نهى از منکر
 

زعیمان دینى جامه کار نیک بپوشند و در کارهاى خیر از واجب و مستحب پیش قدم باشند و جامه زشت کارى را از اندام خود دور کنند و نفس خویش را به اخلاق عالى تکمیل و از اخلاق زشت پاك سازند که این خود سبب مؤثر و کاملی است تا مردم، به معروف گرایش پیدا کرده و از منکر دورى گزینند.

 
 
 
 
 
صحیفه سجادیه
 

بارالها، ترس از عذاب وعده داده شده و رغبت به ثواب موعود را روزى ما کن، تا لذت آنچه را که از تو می‌خواهیم بیابیم و غصه آنچه را که از آن به تو پناه می‌بریم دریابیم. ما را در پیشگاهت از توبه کنندگانى قرار ده که محبتت را بر ایشان حتم ساخته اى و بازگشتشان را به طاعت خود قبول نموده اى، اى عادل‌ترین عادل‌ها. بارالها، از پدران و مادران و اهل دین ما همگى، چه آن که از ایشان از دنیا رفته و چه آن که تا قیامت به آنان خواهد پیوست درگذر.

فطر، جشن قرب به خدا

رمضان به پایان رسید و اینک روزى است که باید نتیجه یک ماه روزه و عبادت را جشن گرفت و چه نتیجه اى زیباتر از این که غنچه هاى فطرت انسان در سپیده عید فطر، شکوفا شود و جان انسان در فضاى معطرش به پرواز درآید. عید فطر، عید فطرت است. روزى است که انسان به فطرت پاك خود باز می‌گردد و به شکرانه این بازگشت، به ستایش بارى تعالى به جشن و سرور می‌پردازد.

عید فطر، روز جشن است، جشن نزدیکى و قرب به بارگاه الهى، جشنى که به مناسبت پایان یک ماه عبادت مخلصانه برگزار می‌شود. به راستى که عید فطر، روز بازگشت به فطرت، بازگشت به خدا، اتصال به آسمان و مروج به عرش اعلى است. عید فطر نمادى از پرواز انسان به ملکوت معنویت است.

عید فطر فرصتى است براى آنکه انسان بتواند براى خود زندگى پاک و سالمى به وجود آورد. مقام معظم رهبرى در این باره می‌فرمایند: «ماه رمضان و عید فطر هنگامى مبارك خواهد بود که مسلمانان بتوانند از این فرصت براى خودسازى و به وجود آوردن حیات طَیّبه در نفس خویش استفاده کنند و اصلا از دیدگاه اسلام، همه فرایض، احکام، تکالیف، واجبات، مستحبات و احکام اجتماعى و فردى، مقدمه اى براىِ تسلط بر نفس و زنده شدن روح انسانى در آحاد بشر است. »

شب عید فطر، شب نزول رحمت الهى است. شبى است که گناهان انسان آمرزیده می‌شود. در روایات آمده است که فضیلت این شب از شب قدر کمتر نیست. شب عید فطر، شبى است که خداوند عطایا و پاداش‌های خود را به مؤمنان روزه دار می‌دهد. غسل کردن، زیارت امام حسین (ع)، خواندن دعاها و به جا آوردن نمازهاى مستحب از جمله اعمال این شب عزیز است.

 
 
 
 
 
آثار بازنشستگان
 

مدیریت منابع انسانى

کتاب «مدیریت منابع انسانی» نوشته دکتر مصطفى عسکریان است که توسط انتشارات امیرکبیر روانه بازار شده است. توسعه سازمان‌های

 مختلف موجبات رشد و توسعه منابع انسانى را فراهم کرده است و همان گونه که از عنوان کتاب برمى آید پیرامون مدیریت منابع انسانى شامل نقش، تشکیلات، به کار گمارى، بهسازى و مباحث ویژه مدیریت منابع انسانى در 6 فصل به تفصیل سخن گفته شده است.

جامعه شناسى آموزش و پرورش

عنوان دیگرى است که توسط استاد بازنشسته دانشگاه به رشته تحریر درآمده است. نهاد آموزش و پرورش به لحاظ ارتباطى که با سایر نهادهاى اجتماعى دارد از اهمیت خاصى برخوردار است. اهمیت آموزش و پرورش ایجاب می‌کند تا عوامل و عناصر سازنده آن بر حسب نقش تربیت بررسى شود.

کتاب حاضر در تحقق هدف مذکور سعى کرده است تا آموزش و پرورش و اصول آن را تعیین کند و با تحلیل رابطه تعلیم و تربیت با جامعه، دیدگاه اجتماعى آموزش و پرورش را روشن سازد.

دکتر مصطفى عسگریان از سال 1346 تدریس در آموزش عالى را آغاز نمود. در سال 1354 پس از اخذ درجه دکترى از دانشگاه سوربن فرانسه، با درجه استادیارى دانشگاه به تدریس دروس مدیریت پرداخت و چندین کتاب در زمینه مدیریت تالیف کرد. هم اکنون نیز به تدریس و هدایت پایان نامه‌ها و رساله هاى دانشجویان فوق لیسانس و دکترى در زمینه مدیریت نیروى انسانى در دانشگاه‌ها مشغول است.
 
 
 
 
 
سخن ماه
 

از شیخ بهایى پرسیدند: سخت می‌گذرد، چه باید کرد؟ گفت: خودت که می‌گویی سخت می‌گذرد، سخت که نمی‌ماند! پس خدا رو شکر که می‌گذرد و نمی‌ماند.