نشريه ثمر

 

ثمر شماره 291-290 - مرداد و شهريور 1393

فهرست مطالب

   

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى اعلام کرد: تسویه کامل مطالبه 1830 میلیارد تومانى بازنشستگان

دکتر ربیعى در چهار محال و بختیارى: افزایش فرصت‌های شغلى پایدار از مهمترین برنامه‌های دولت

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى: تحقق آرزوى امام (ره) با بیمه رایگان ایرانیان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى: ایستادن دولت؛ پشت طرح تحول سلامت

مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى خبر داد: اختصاص 5 میلیارد ریال اعتبار برای ساخت خانه امید ویژه بازنشستگان کشورى بوشهر

همزمان با سفر کاروان دولت تدبیر وامید به استان خراسان رضوى: ارائه بسته سفرهاى زیارتى و سیاحتی به بازنشستگان کشورى

مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى خبر داد: تشکیل شوراى نظارت بر فعالیت‌های اقتصادى شرکت‌های تحت پوشش این صندوق
ساخت خانه‌های امیدبخشى از سیاست‌های رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى
نماینده مردم خمینى شهر در مجلس شوراى اسلامى مطرح کرد: عملکرد مثبت مدیریت صندوق بازنشستگى کشورى بر اساس چارچوب‌های نظرى و کارشناسى
نماینده مردم شهرضا در مجلس شوراى اسلامى عنوان کرد: احداث خانه هاى امید توسط صندوق بازنشستگى کشورى یک اقدام ارزشمند
با بازنشستگان
استان‌ها
کانون‌ها
پرسش و پاسخ
خانه‌های امید بازنشستگان کشورى
در پى تسویه کامل 1830 میلیارد تومان از مطالبات بازنشستگان کشوری تقدیر روساى کانون‌های بازنشستگی کشوری از ریاست محترم جمهور
تقدیر نماینده مردم ملایر از اقدام فرهنگی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى
در آئین کلنگ زنى خانه امید بازنشستگان کشورى دلیجان: تقدیر نماینده دلیجان و محلات از مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى
در مراسم کلنگ زنى خانه امید بازنشستگان کشورى آران و بیدگل: تقدیر نماینده کاشان، آران و بیدگل از اقدام ارزشمند و ماندگار صندوق بازنشستگى کشورى
گیاهان آپارتمانى
طرز تهیه خمیر بازى براى نوه‌ها
مقاله
با سالمندان
وفادارى
شیوانا و مرد فرتوت
سلامت سالمندى
تقویت ذهن در روزهاى بازنشستگى
افزایش خواب افراد مسن با آب آلبالو ترش مزه
ایده بازی‌های رایانه اى براى افراد سالخورده
کاهش ناگهانى وزن؛ علائم مراحل اولیه فراموشى
اقسام امر به معروف و نهى از منکر
صحیفه سجادیه
آثار بازنشستگان
سخن ماه

 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى اعلام کرد: تسویه کامل مطالبه 1830 میلیارد تومانى بازنشستگان
 

على ربیعى با بیان اینکه این مطالبات مربوط به اجرای قانون مدیریت خدمات کشورى است، افزود: توجه به معیشت اقتصادى و افزایش سطح خدمات رفاهى براى بازنشستگان از اولویت‌های دولت یازدهم است. بر همین اساس با تمهیدات و تامین اعتبارى که از سوى صندوق بازنشستگى کشورى انجام گرفت، آخرین مرحله مطالبات 330 هزار بازنشسته مشمول همزمان با هفته دولت به حساب آنان واریز شد.

وى با تقدیر از تلاش‌ها و پیگیری‌های مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى در اجراى تعهدات قانونی و تامین رضایت بازنشستگان، افزود: در این مرحله بر اساس محاسبات صورت گرفته به طور میانگین مبلغ 640 هزار تومان به هر یک از بازنشستگان مشمول پرداخت شد.

دکتر ربیعى تسویه کامل مطالبه 1830 میلیارد تومانی بازنشستگان را از افتخارات و کارآمدی صندوق بازنشستگى کشورى برشمرد و گفت: این صندوق علاوه بر تکالیف قانونى و وظایف ذاتى خود، در زمینه خدمات رفاهى نیز اقدامات قابل توجهى را در طول یک سال اخیر براى جامعه بازنشستگان و فرهیختگان این حوزه انجام داده که در این خصوص می‌توان به تاسیس خانه‌های امید در شهرستان‌ها، صدور سلامت کارت بازنشستگان و ارایه بیمه طلایی به این قشر فرهیخته و همچنین پرداخت وام ضروری در جهت حل بخشى از مشکلات اقتصادی آنان اشاره کرد.

ثبت نام وام ضرورى

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى افزود: از دیگر برنامه‌های صندوق بازنشستگى کشورى در هفته دولت ثبت نام وام ضرورى براى 200 هزار بازنشسته کشورى است. بازنشستگان و موظفین مشترك صندوق بازنشستگى کشورى می‌توانند از تاریخ 4/6/1393 به مدت یک ماه، فرم درخواست وام ضرورى را در پایگاه اطلاع‌رسانی این صندوق به نشانی www.cspf.ir تکمیل نموده و براى دریافت این وام ثبت نام کنند. پس از پایان مهلت ثبت نام و در صورت تصویب وام، مبلغ وام به شماره حساب متقاضی نزد بانک صادرات ایران واریز و مراتب با پیام کوتاه به اطلاع وى خواهد رسید.

ربیعى در ادامه به ضوابط و شرایط دریافت وام اشاره کرد و گفت: مبلغ این وام بیست میلیون ریال و اعتبار آن بر اساس تعداد بازنشستگان و موظفین هر استان تعیین می‌گردد که پس از تامین اعتبار هر مرحله بر اساس اولویت، حداکثر تا پایان سال جاری به حساب متقاضى واریز خواهد شد. پرداخت اقساط این وام نیز 36 ماهه با کارمزد سالیانه چهار درصد است.

وى در پایان گفت: اولویت با متقاضیانى است که تاکنون از وام ضرورى استفاده نکرده‌اند. چنانچه تعداد متقاضیان دریافت وام بیشتر از میزان مقرر باشد، قرعه کشى انجام و برندگان انتخاب خواهند شد.
 
 
 
دکتر ربیعى در چهار محال و بختیارى: افزایش فرصت‌های شغلى پایدار از مهمترین برنامه‌های دولت
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى افزایش فرصت‌های شغلى پایدار را از مهمترین برنامه‌های دولت در سال جاری دانست و گفت: پیش بینى می‌شود امسال نرخ رشد اشتغال به 5/2 درصد افزایش یابد.

«دکتر على ربیعى» همزمان با سفر رییس جمهوری به استان چهارمحال و بختیارى در جمع اعضای شورای هماهنگى تعاون، کار و رفاه اجتماعى استان، پیش بینى کرد نرخ رشد اشتغال کشور تا دو سال آینده به پنج درصد افزایش یابد.

وى افزود: تحقق این هدف به همدلى و همراهی سایر بخش‌ها و دیگر ارگان‌ها و دستگاه‌های مرتبط با اشتغال جوانان نیاز دارد.

دکتر ربیعى درباره وضع کنونى اشتغال کشور نیز گفت: سال‌های گذشته اشتغال کشور با رشد منفی مواجه بود و این مشکل ادامه داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى ادامه داد: به منظور حل مشکل اشتغال کشور تا سال 1400 به 10 میلیون و 500 هزار فرصت شغلى در کشور نیاز

داریم. براى حل مشکل اشتغال باید کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى نیز اعتدال را سرلوحه کار قرار داده و از سیاست زدگى بپرهیزند.

دکتر ربیعى اظهار کرد: رسیدگى به مشکل اشتغال و فقر را باید از استان‌ها آغاز کرد تا این مهم نیز محقق شود.
 
 
 
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى: تحقق آرزوى امام (ره) با بیمه رایگان ایرانیان
 

دکتر على ربیعى با اعلام این که در حال حاضر بیش از 6 میلیون نفر از ایرانیان بیمه شده و همه می‌توانند از این امکانات بهره بگیرند، اعلام کرد: به این ترتیب آرزوى امام راحل در مورد بیمه درمان محقق شد و دغدغه رهبر معظم انقلاب نیز در این خصوص مورد اهتمام قرار گرفت.

به گزارش مرکز روابط عمومى و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى، دکتر علی ربیعی در آیین افتتاح بیمارستان حضرت نبى اکرم (ص) عسلویه گفت: ما افتخار داریم که الگوی رفتاری ما شهید باهنر و رجایى باشند.

دکتر ربیعى گفت: هفته دولت با نام شهید رجایی و باهنر نامیده شده و این دو شهید بزرگوار نوعی فیلسوف متفکر بوده‌اند که با زبان علم با مردم حرف می‌زدند. در هفته دولت به شهرستان عسلویه، سرزمین تحول آفرین بخش نفت و گاز آمده‌ایم تا یک بار دیگر با این دو شهید بزرگوار به عنوان الگو، نماد و مظهر دولت و دولتمردان، پیمان ببندیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى خاطر نشان کرد: این هفته یادآور وظایف ما در برابر مردم است و دولت تدبیر و امید بر توسعه متوازن اعتقاد دارد. توسعه متوازن در دو شاخه منطقه اى و جمعیتی تقسیم می‌شود، چرا که وقتى شکاف زندگى فقیر و غنى از حد بگذرد، کشور دچار نوعى ناهمگونی می‌شود، بنابراین حرکت متوازن براى دولت یک اعتقاد به شمار می‌رود و معناى اعتدال همان متوازن کردن رشد توسعه در مناطق است.

دکتر ربیعى ابراز امیدوارى کرد در استان‌هایی که رشد توسعه نامتوازن داشته‌اند به این نوع توازن برسیم.

وى گفت: دولت به دنبال حرکت‌های بنیادین اقتصادی است. این دولت به طور عمیق، رجایى گونه عمل می‌کند. غم، فقر و درد مردم را به درستى احساس می‌کند و در صدد حل صورت مسئله نیست. دولت تدبیر و امید هنر بزرگى داشت و آن این بود که آرزوى بیش از 40 سال ایرانیان را براى جلوگیرى از صعود تورم محقق ساخت.

یکى دیگر از ویژگی‌های این دولت، آن است که به وعده‌هایش عمل می‌کند؛ به عنوان مثال دولت قول داده بود تورم در سال گذشته را به 35 درصد برساند و در حال حاضر نرخ تورم رقم 25 درصد است که این امر نشانگر کار عمیق دولت است.
 
 
 
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى: ایستادن دولت؛ پشت طرح تحول سلامت
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى گفت: دولت؛ پشت طرح تحول سلامت ایستاده است. همچنین، 6 میلیون و 200 هزار نفر براى بیمه سلامت ثبت نام

کرده که تاکنون 4 میلیون و 700 هزار نفر دفترچه بیمه سلامت جدید را دریافت کرده‌اند و ما تصمیم داریم که خدمات و بسته بیمه پایه را به لحاظ کمی و کیفى ارتقا دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى در توضیح اهمیت جایگاه نهادهاى مدنى در جامعه، بیان کرد: یک جامعه زمانى خوشبخت خواهد شد که نهادهای مدنی در آن قدرتمند شوند و در این صورت آن جامعه روى سعادت به خود خواهد دید. بنابراین معتقدم که سعادت یک جامعه در آن است که نهادهای مدنى و میانجى در آن قوى باشند.

وى به سیاست‌های دولت در زمینه مسائل رفاهی جامعه اشاره کرد و افزود: شاید جرقه های اولیه این نگاه در مناظرات تلویزیونى آقاى دکتر روحانی شکل گرفت. در آن مناظرات نوعى ویژگى و نگاه در مورد مسایل حمایت اجتماعى مطرح می‌شد که با روایت‌های اجتماعى پوپولیستى که به نابود کردن بخش‌هایی از جامعه منجر می‌شد، متفاوت بود.

وى افزود: با مطالعه علمى موثر براى زندگی مردم، هدف‌دار، پایدار و مجموعه اى از این نوع نگاه، سیاست‌های رفاهى شکل گرفت که ترجمه آن در مناظره‌های تلویزیونى بیان شده بود. بحث بیمه‌ها و حمایت‌های کالایى در مناظره‌ها اعلام شد و خوشبختانه توانستیم هر دو این موارد را در طرح حمایت غذایى و همچنین، در طرح سلامت برای همه تا حدودى پیش ببریم؛ اما می‌دانیم که مسیر طولانی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى سیاست‌های دولت در زمینه طرح تحول سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: دولت با تمام دشواری‌هایی که دارد، پشت طرح تحول سلامت ایستاده است. پول قابل توجهی هم به این حوزه تزریق شد.

دکتر ربیعى در حمایت از طرح تحول نظام سلامت افزود: مشکل دیگرى که می‌تواند طرح تحول نظام سلامت را با آن روبرو کند، عدم تغییر است. ما نمی‌توانیم با روش‌ها و عادات معروف و ساختارهاى شکل گرفته در گذشته، طرحى بزرگ اجرا کنیم. باید به سمت تغییر حرکت کنیم، اگر در ساختار موجود طرحی نو نیندازیم، بی‌تردید این ساختار کشش نخواهد داشت و منحنى نزولى خواهد شد. باید همه با هم کار کنیم و گذشت سازمانى داشته باشیم.

دکتر ربیعى در ادامه گفت: در حال حاضر 78 درصد هزینه های سلامت را سازمان‌های بیمه‌گر، 8/8 درصد را مردم و 13 درصد نیز از محل هدفمندى پرداخت می‌شود. هزینه‌های بسترى نیز به زیر 10 درصد کاهش یافته است. رویکرد ما در شوراى عالى بیمه نیز هدفگذارى براى بالا بردن تعرفه ویزیت در بخش سرپایی و هتلینگ دولتى بوده است. در بخش ارزش نسبی K نیز در مورد K جراحى و داخلى توافق اصولی صورت گرفته است.

وى همچنین گفت: اصلاح ساختار بیمه‌ها در دستور کار است و در این مسیر از پا نخواهیم نشست.

 
 
 
 
مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى خبر داد: اختصاص 5 میلیارد ریال اعتبار برای ساخت خانه امید ویژه بازنشستگان کشورى بوشهر
 

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى، ایراندخت عطاریان در آیین آغاز ساخت خانه امید ویژه بازنشستگان کشوری استان بوشهر، اظهار داشت: براى ساخت خانه امید ویژه بازنشستگان کشورى بوشهر 5 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته که با تلاش همکاران در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.

وى با بیان اینکه یک میلیون و 200 هزار بازنشسته کشوری از خدمات صندوق بازنشستگى کشوری بهره‌مند هستند، عنوان کرد: خانه‌های امید با هدف ایجاد فضاى فرهنگى ویژه بازنشستگان ایجاد می‌شود.

عطاریان با اشاره به اینکه در این خانه‌ها امکانات ویژه‌ای فراهم می‌شود، تصریح کرد: احداث خانه های امید با هدف ایجاد شرایط رفاهى و تفریحى، بهره بردارى از توانمندی‌های بازنشستگان و افزایش مشارکت بازنشستگان در فعالیت‌های فرهنگى، اجتماعى صورت می‌گیرد. وى افزود: خانه‌های امید شامل بخش‌هایی از جمله کانون خدمات مشاوره، خانه سلامت، مرکز ادبى، هنرى، کافى نت، کافی‌شاپ، سالن ورزشى، مرکز فعالیت‌های قرآنى، خانه آموزش به ویژه در حقوق شهروندى، واحدهای مشاوره و کاریابى و واحد فناورى اطلاعات است.

این مسئول، یکى از خدمات مورد تعهد صندوق بازنشستگی کشورى را حفظ و ارتقاى سلامت جامعه هدف دانست و خاطرنشان کرد: این صندوق طرح سلامت کارت بسترى و درمان را با هدف کاهش هزینه‌های درمانى بازنشستگان و افراد تحت تکفل آنان در قالب نظام نوین ارائه خدمات درمانى به اجرا درآورده است. وى یکى از مهمترین رویکردهای صندوق بازنشستگى کشورى را ارتقاى سطح معیشتى بازنشستگان دانست و افزود: در این راستا صندوق سعى کرده در چارچوب ضوابط و مقررات با افزایش حقوق حداقل‌های یک زندگى آبرومندانه را برای این قشر فرهیخته فراهم کند.

عطاریان، با اشاره به پرداخت مطالبات معوقه بازنشستگان گفت: معوقات سنگین بازنشستگان ناشی از اجراى قانون خدمات مدیریت به مبلغ یک هزار و 830 میلیارد تومان یکى از مهمترین انتظارات بازنشستگان را بود که محقق شد.

 
 
 
 
همزمان با سفر کاروان دولت تدبیر وامید به استان خراسان رضوى: ارائه بسته سفرهاى زیارتى و سیاحتی به بازنشستگان کشورى
 

مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى از ارایه بسته سفرهاى زیارتى و سیاحتى به بازنشستگان خبر داد و گفت: در این طرح به افراد بازنشسته مبلغ

500 هزار تومان یارانه سفر تعلق می‌گیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى ایراندخت عطاریان همزمان با ولادت با سعادت هشتمین امام شیعیان حضرت على ابن موسی‌الرضا (ع) و در بازدید از مدیریت صندوق بازنشستگى کشورى استان خراسان رضوى، گفت: بسته سفرهاى زیارتى و

سیاحتى به بازنشستگان کشورى در راستاى رفاه بازنشستگان طراحى و تدوین شده که از طریق اداره کل امور فرهنگى اجتماعى صندوق در حال اجرا است.

وى در ادامه به جزئیات این بسته اشاره کرد و گفت: بازنشستگان در سفرها مبلغ 500 هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند که از این مبلغ، 250 هزار تومان متعلق به همراه بازنشستگان است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى از اعزام بیش از 100 هزار بازنشسته به سفرهاى زیارتى و سیاحتی در سال 1393 خبر داد و گفت: مشهد، شیراز و کیش از جمله شهرهایى هستند که بیشترین آمار مسافرت بازنشستگان کشورى را به خود اختصاص داده‌اند.

عطاریان در خاتمه با بیان این مطلب که طرح سفرهای زیارتى، سیاحتى بازنشستگان کشورى ازجمله سیاست‌های این صندوق بوده است، گفت:این طرح موجب انبساط خاطر و افزایش آرامش در بین این افراد و خانواده های آنها خواهد بود.

 
 
 
 
مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى خبر داد: تشکیل شوراى نظارت بر فعالیت‌های اقتصادى شرکت‌های تحت پوشش این صندوق
 

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى ایراندخت عطاریان مدیرعامل این صندوق در جمع معاونین با اشاره به تاکید و رهنمودهاى مقام معظم رهبری بر لزوم مبارزه با فساد ادارى و ضرورت ارتقای سلامت ادارى، گفت: جهت گیرى فعالیت‌های صندوق بازنشستگى کشورى مبتنى بر فرمایشات و رهنمودهاى عالمانه و راه گشاى مقام عظمای ولایت خواهد بود و این صندوق تلاش دارد با شفاف سازى، حاکمیت قانون، حذف سلایق و تصمیم گیری‌های غیر کارشناسانه، بهبود نظارت بر امور مالى و ایجاد محیط سالم براى رشد فعالیت‌های اقتصادى، گام‌های اساسى برای تحقق بخشیدن به فرامین مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) را بردارد. وی مبارزه با ویژه خوارى، پیشگیری از سوءاستفاده هاى احتمالى در برخی از گلوگاه هاى اقتصادی و حاکمیت اجراى قانون بر فعالیت‌های شرکت‌ها را از دیگر اقدامات صندوق بازنشستگی کشوری در جهت ارتقای سلامت ادارى دانست و افزود: باید بسترهاى مفاسد اقتصادی را از بین برد و تشکیل شورای نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌های صندوق بازنشستگى کشورى در همین راستا قرار دارد، لذا مراقبت و صیانت از اموال، سرمایه‌ها و دارایی‌های بازنشستگان جزو وظایف و تکالیف قانونى است که مدیران و کارکنان این صندوق در اجراى آن باید اهتمام ورزند.

عطاریان اظهار داشت: باید با عزم ملى و مدیریت جهادی، ساختارها، روش‌ها و شیوه هاى نظارتى را در جهت ارتقاى سلامت ادارى، مالى و اقتصادی اصلاح و بازنگرى کرد و در صورت لزوم ساختارهای جدیدی را ایجاد و جایگزین کرد تا از این طریق شرکت‌های اقتصادى از هر گونه آلودگى و تخلفات مالى مصون بمانند.

عطاریان تاکید کرد: ماموریت هاى صندوق بازنشستگى کشورى در حوزه هاى سرمایه گذاری بر اساس اسناد بالادستى از قبیل سند چشم انداز بیست ساله، قوانین برنامه توسعه اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى و اصل 44 قانون اساسى قابل تعریف است. وى افزایش بهره‌وری کار و سرمایه و شفاف‌تر شدن جریان اطلاعاتى شرکت‌های زیرمجموعه صندوق را از جمله محورهاى اساسی الزامات ادامه حیات اقتصادى در بازار سرمایه عنوان کرد. این مقام مسئول اظهار داشت: برخی از شاخص‌های اصلى شفافیت جریان اطلاعات مالی شرکت‌ها، تدوین گزارشات، شناخت پتانسیل سود آورى، برنامه و بودجه و مقایسه با عملکرد و همچنین شناسایى نقاط ضعف، قوت، تهدیدات و فرصت‌ها توسط هسته هاى متمرکز کارشناسی مستقر در صندوق دانست.

به گفته مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى مکانیزم‌های نظارت در بخش‌های اقتصادى با رویکرد تقویت فعالیت‌های اقتصادى و ایجاد فضای کسب و کار سالم انجام می‌گیرد و به طور قطع نتایج نظارت سیستماتیک و هدفمند بر حوزه های اقتصادی و ارائه آن به مقامات مسئول موجب بالندگی، رشد و شکوفایى و پیشرفت اقتصادی کشور خواهد شد.

 
 
 
 
ساخت خانه‌های امیدبخشى از سیاست‌های رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى
 

ایراندخت عطاریان مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: ساخت و راه‌اندازی مجموعه های فرهنگی در قالب خانه امید گامى در راستاى تعهدات و اجراى سیاست‌های رفاهى وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شهرستان‌های کشور است.

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى ایراندخت عطاریان که در حضور نماینده مردم ملایر و مسئولان شهرى و محلی و جمعى از بازنشستگان سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه تا پایان سال جارى 10 خانه امید دیگر در شهرستان‌ها ساخته خواهد شد، افزود: بر اساس تاکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى مبنى بر ایجاد مراکز فرهنگى در شهرستان‌ها امسال از محل اعتبارات صندوق بازنشستگى کشورى به میزان صد میلیارد ریال براى تاسیس، تجهیز و راه‌اندازی خانه‌های امید اختصاص یافته است.

وى افزود: در صورتى که استانداری‌ها یا شهرداری‌های شهرستان‌ها زمین رایگان جهت ساخت خانه امید در اختیار صندوق بازنشستگى کشورى قرار دهند، این صندوق آمادگى دارد جهت ساخت، تجهیز و آماده سازى این مراکز فرهنگى براى بازنشستگان شهرستان‌ها اقدامات لازم را انجام دهد.
 
 
 
 
نماینده مردم خمینى شهر در مجلس شوراى اسلامى مطرح کرد: عملکرد مثبت مدیریت صندوق بازنشستگى کشورى بر اساس چارچوب‌های نظرى و کارشناسى
 

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى محسن صرامى نماینده مردم خمینى شهر در مجلس شوراى اسلامى در مراسم کلنگ زنی خانه امید شهرستان خمینی شهر که با حضور عطاریان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، فرماندار، شهردار، رییس و اعضاى شورای اسلامی و رؤساى کانون‌های بازنشستگى و جمعى از بازنشستگان کشورى برگزار شد، اظهار داشت: اقدامات و عملکرد مثبت مدیریت صندوق بازنشستگى کشوری بر اساس چارچوب‌های نظرى و کارشناسى است.

وى افزود: رسیدگى به وضعیت اقتصادى، رفاهى، فرهنگى و آموزشى بازنشستگان یک اصل اساسی است و همگان باید آن را یک تکلیف بدانند.

صرامى احداث خانه امید خمینى شهر را پایگاهی مناسب براى حضور بازنشستگان و تبادل تجربیات و استفاده بهینه از اوقات فراغت آنان دانست و از دکتر علی ربیعى وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خاطر عنایات خاصه به مقوله رفاه اجتماعى و از مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى براى ارتقای معیشت بازنشستگان تشکر نموده و همچنین از مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى به لحاظ حضور و راه‌اندازی خانه امید قدردانى نمود.

عطاریان مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى در این مراسم گفت: در راستاى سیاست‌های صندوق بازنشستگی کشورى براى برقرارى عدالت و توزیع عادلانه امکانات و تجهیزات بین همه بازنشستگان کشوری احداث خانه هاى امید با هدف غنى سازی اوقات فراغت و توجه به نیازهاى فرهنگى، روحى و عاطفی بازنشستگى و بهره گیرى از تجربیات، دانش و اطلاعات این قشر فرهیخته راه اندازى می‌شود.

عطاریان اجراى طرح بیمه طلایى درمان به عنوان یکی از اصول مهم و اولویت دار مورد حمایت دولت تدبیر و امید، اجراى طرح در خانه نمانیم در قالب سفرهای زیارتى و سیاحتى براى تامین سلامت روح و روان و استمرار شادابى، نشاط و امید به بازنشستگان و پرداخت 500 هزار تومان یارانه سفر در صورت انجام مسافرت توسط بازنشسته و همراه او، پرداخت وام ضرورى به دویست هزار نفر با کارمزد 4 درصد و اقساط 36 ماهه، پرداخت مطالبات سنگین و معوقات بازنشستگان قبل از 1379 و ناشى از اجراى قانون مدیریت خدمات کشورى و ... را از مهمترین اقدامات صندوق بازنشستگى کشورى در ارتقاى سطح خدمات رفاهی بازنشستگان برشمرد.
 
 
 
 
نماینده مردم شهرضا در مجلس شوراى اسلامى عنوان کرد: احداث خانه هاى امید توسط صندوق بازنشستگى کشورى یک اقدام ارزشمند
 

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى مراسم آیین کلنگ زنی خانه امید شهرستان شهرضا استان اصفهان با حضور عوض حیدرپور نماینده مردم شهرضا در مجلس شوراى اسلامى، ایراندخت عطاریان مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى، فرماندار، شهردار، رئیس و اعضاى شوراى اسلامى شهر، کانون‌های بازنشستگى و جمعى از بازنشستگان و فرهیختگان این شهرستان برگزار شد.

بر اساس این گزارش حیدرپور نماینده شهرضا در مجلس شوراى اسلامى با تشکر از عملکرد و فعالیت‌های صندوق بازنشستگى کشورى و توجه ویژه وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعى برای ارتقای سطح کیفیت خدمات رفاهى، فرهنگى، اجتماعى بازنشستگان، احداث خانه هاى امید

ویژه بازنشستگان کشورى را یک اقدام ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت: با هماهنگى دولت و مجلس گام‌های خوبى براى افزایش خدمات عمومی بازنشستگان برداشته شده و هماهنگى و تعامل بیشتر براى استمرار از خدمات بهینه، مطلوب و اثربخش براى بازنشستگان عزیز را ضرورى دانست.

ایراندخت عطاریان در این مراسم اظهار داشت:عملکرد دولت تدبیر وامید و عنایت وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعى باعث شده صندوق بازنشستگی کشورى با رویکرد تحول گرایانه و تغییرات بنیادین در سیاست‌های صندوق در بخش‌های مختلف فرهنگى، اجتماعى، رفاهى و درمانی گام‌های موثرى بردارد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى ادامه داد:اهتمام، تلاش و همت همکاران صندوق بازنشستگی کشوری در جهت رفع مشکلات و تنگناهاى اقتصادی و تامین رفاه و آسایش بازنشستگان کشورى است.

عطاریان اجراى طرح بیمه طلایى درمان، پرداخت مطالبات سنگین بازنشستگان قبل از 1379 و معوقات ناشى از اجراى قانون مدیریت خدمات

کشورى، پرداخت وام ضرورى با 4 درصد کارمزد، بازنگرى در پرداخت حق بیمه عمر و حوادث، اجراى سفرهاى زیارتى و سیاحتى بازنشستگان و بسترسازى براى اصلاحات مربوطه در فصول بازنشستگان در قانون مدیریت خدمات کشورى را از اقدامات قابل توصیف صندوق بازنشستگى کشوری برشمرد.

 
 
 
 
با بازنشستگان - بازنشستگی؛ دوران پختگی
 

توجه به زندگى و جایگاه اجتماعى بازنشستگان، ارتقاى منزلت این قشر با اهمیت و تامین معیشت آنها، همواره از دغدغه هاى اصلى و مهم مدیریت کلان کشور و مدیران صندوق بازنشستگی کشوری به حساب می‌آید. به همین منظور نشریه ثمر در نظر دارد در هر شماره، پاى سخن یکى از بازنشستگان فرهیخته که خدمات ارزنده اى را به جامعه ارائه داده‌اند؛ بنشیند. در این شماره با یکى از این فرهیختگان افتخارآفرین و فعالان تأثیرگذار دوران بازنشستگی گفت‌وگو کرده‌ایم.

با «حسن آهنگران» خوشنویس برجسته کشور و فعال دوران بازنشستگى، مصاحبه اى انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

بسم الله الرحمن الرحیم          هست کلید در گنج حکیم

اینجانب در فروردین سال 1321 در شهر مقدس قم، جنب مسجد عشق على به دنیا آمدم. ملا فیض کاشانی از کاشان آمد و مرکز اشاعه علوم دینى را راه اندازى کرد که بعدها حوزه علمیه در آن محل برپا شد. هنوز آنجا زندگى می‌کنم. فعالیت هنرى من آنجا است. دوران ابتدایی را در جامعه تعلیمات اسلامی که بهترین مدرسه قم بود، گذراندم. استادان مدرسه همه از استادان برجسته بودند، از سوم ابتدایى هنر خوشنویسی، نقاشى، کاردستى، موسیقى و استاد ورزش داشتیم و آن زمان بهترین دوران کودکى من بود. بعد از خانواده بهترین محیط که همان مدرسه است، را داشتم. وارد دبیرستان که شدم در زمینه های هنر فعالیت داشتم که هنوز هم ادامه دارد. در دبیرستان از محضر اساتیدی چون سید محمدرضا دعوتی استاد نقاشى از چهره های ماندگار نقاشى که هنوز هم فعالیت دارند و سید حسن و سید حسین میرخانى در رشته نستعلیق، محمدحسین عطارچیان در رشته شکسته نستعلیق و حامد الامدى در رشته ثلث و نسخ بهره بردم. به خواست پدرم حاج ابراهیم در مسجد عشق على درس طلبگى می‌خواندم و همزمان در دبیرستان شبانه باقری تحصیل می‌کردم. تحصیل در دوره شبانه بدون اجازه پدر بود. وى فقط مشتاق بود مثل برادرم آخوند ملاعبدالله که از نخبگان حوزه علمیه بود و کتاب حاشیه بر منطق ایشان هنوز تدریس می‌شود، طلبه شوم.

فعالیت هنری‌ام را از سال 1335 در زمینه هاى خوشنویسى، نقاشی و ردیف‌های سنتى شروع کرده‌ام. داراى رتبه استادى و مدرك درجه یک هنر در رشته خوشنویسی هستم.

سال 1342 رفتم سربازى که مدت آن 18 ماه بود. 4 ماه تعلیماتى و 14 ماه خدمت بود که براى ما 22 ماه در نظر گرفتند. به عنوان آموزگار انتخاب شدم. در سپاه دانش رتبه بالایی پیدا کردم. 4 سال در اولین محل خدمتم گیلان بودم. بعد از آن به قم رفتم و نهایتا به تهران آمدم تا درسم را ادامه دهم.

3 مدرك دانشگاهى در رشته های کارشناس حقوق قضایى در قم، خدمات حقوقى، ادبیات علوم انسانی در تهران دارم و داراى دکترای تخصصی هنر (خوشنویسى) هستم که این تحصیلات از سال 1349 تا سال 1355 ادامه داشت.

پدرِ مادرم معروف به اعتماد العلما، قاضی‌القضات وقت قم بود. مادر من به عنوان فرزند ارشد تا 7 سالگی روی زانوان پدرش بود و بزرگان قم که رفت و آمد می‌کردند در جلسات آنها حضور داشت و در آن مکتب بزرگ شده بود. از نظر معلومات، زبان و ... سرآمد بود. من به درخواست مادرم در رشته حقوق تحصیل کردم. مدرکم را که گرفتم، وزارت دادگسترى از من دعوت به کار کرد که بدون دوره، شروع به کار کنم، اما مادر اجازه نداد و گفت

فقط به خاطر خودت علاقه داشتم حقوق بخوانى. مردم باید از قانون، عرف و عادات مسلم آگاه باشند. آنهایى که مشکل ایجاد می‌کنند قانون نمی‌دانند. مادرم هیچ وقت مرا به اسم کوچک صدا نمی‌کرد. از سال 1350 بعد از فوت پدر که در 78 سالگى رخ داد، به مدت 22 سال از مادرم که سال 1372 فوت کرد، نگهدارى کردم. من 1 سال در قزوین دوره های کارآموزی دیدم. کارشناس رسمی هنر اداره کل آموزش و پرورش بودم و در تدریس هنر در تهران فعالیتمى کردم. با قسمت کتب درسی آموزش و پرورش همکارى داشتم. بالاخره در سال 1380 بعد از 35 سال و 6 ماه از منطقه 6 آموزش و پرورش تهران بازنشسته شدم. دوران بازنشستگى دوران سوم زندگی است. دوران زندگى مفید افراد است. بازنشستگى دوران پختگى است.

در حال حاضر 38 سال است که در انجمن خوشنویسان تهران استادی می‌کنم و انتخابم به وسیله استاد میرخانى بود. با کانون بازنشستگان همکاری دارم، در جلسات کانون آموزش و پرورش شرکت می‌کنم و با فرهنگستان امید نیز همکارى دارم. از دیگر سوابق و فعالیت‌های آموزشى اینجانب می‌توان به تدریس ادبیات و هنر از سال 1349 تا کنون، کارشناس و مدرس هنر در آموزش عالی فرهنگیان کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى و دیگر نهادها، بنیانگذار و سرپرست و مدرس انجمن خوشنویسان ایران در شعبه‌های قم، اراك، هلال احمر قم و کاشان 1356 به بعد، نماینده دایم مجامع نمایندگان منتخب انجمن خوشنویسان ایران، ویراستار انجمن خوشنویسان ایران از سال 1373 به بعد، عضو انجمن‌های دوستداران حافظ در تهران و قم، انجمن علمى، ادبى معلمان زبان و ادبیات فارسى استان قم و استان فارس، صندوق حمایت از نویسندگان و روزنامه‌نگاران و هنرمندان کشور، سراى اهل قلم تهران، بنیاد حافظان فرهنگ و هنر ایران، انجمن ورزشکاران باستانى تهران و قم، داور مسابقات هنرى، ادبى دانش‌آموزان، دانشجویان، هنرمندان خوشنویس در خط، نقاشى و شعر از سال 1347 تا کنون، استاد راهنما در تحقیق و بررسی پایان نامه‌های کارشناسی رشته هنر خوشنویسى ( 21 عنوان) اشاره کرد.

دریافت 25 عنوان برگزیده برتر، نفر اول و دوم مسابقات استانى و کشوری از سال 346 1 تا کنون، برگزاری 31 نمایشگاه انفرادى از سال 1347 تاکنون، کتابت 31 اثر تالیفى از دیگر فعالیت‌های من است. آثارى که از من به چاپ رسیده 17 جلد را خودم تالیف کرده و 40 جلد نیز آثارم در آن آمده است. از آن جمله می‌توان به «دریاى عطش»، «دل هست اینجا کبوتر»، «ره‌آوردی بر خطوط نستعلیق و شکسته چلیپایى» خوشنویسى از اشعار، رباعیات آیینى و تمثیلى استاد صائم کاشانى اشاره کرد.

وقتى حکم بازنشستگی‌تان را دریافت کردید چه حسى داشتید؟

من نمی‌خواستم بازنشسته شوم تازه می‌خواستم از تجربیاتم استفاده کنم. می‌خواستم در تهران در دامنه دیگری فعالیت داشته باشم. با درخواست انتقال به تهران موافقت نمی‌کردند. بالاخره موفق شدم و 5 سال و 6 ماه در تهران فعالیت داشتم که به همان اندازه 30 سال فعالیت کردم.

 
 
 
 
استان‌ها - البرز؛ قطب گردشگرى
 

توجه به جایگاه اجتماعى و ارتقاى منزلت بازنشستگان

بازنشستگان با توجه به ارزش‌های والایشان؛ همواره نگاه برنامه ریزان را به خود معطوف کرده و بر این اساس دستگاه‌های مختلف که تولیت ارزش‌ها اعم از اقتصادى، اجتماعى و علمى را به عهده دارند، نسبت به موارد مطرح شده عنایت ویژه داشته و در قالب طرح برنامه هاى ادارى و رفاهى راهکارهاى مفیدى ارائه می‌دهند تا پیشکسوتانى که عمر گرانبهاى خویش را در راه اعتلای نسل‌های آینده صرف نموده‌اند، در زمان بازنشستگى دور از مشکلات لاینحل، خاطرى آسوده داشته و از هر حیث مورد احترام و تکریم واقع شوند، کما اینکه در دین مبین اسلام احترام به بزرگان و پیران، احترام به خدا ذکر شده است. صندوق بازنشستگى کشورى نیز با راه‌اندازی مراکز استانى قدمى کوچک در جهت تکریم بازنشستگان فرهیخته برداشته است. نشریه «ثمر» در هر شماره پاى صحبت یکى از مدیران استانی می‌نشیند.

مصاحبه اى با مهرداد محمدبیگى مدیر صندوق بازنشستگى کشورى در استان البرز انجام داده‌ایم که در ذیل می‌خوانید.

وضعیت بازنشستگان در کشور را چگونه ارزیابى می‌کنید؟

با عنایت به توجه ویژه صندوق به جایگاه بازنشستگان و تلاش مسئولین امر در جهت بهبود وضع معیشت و ارتقاى منزلت اجتماعی آنان، به لطف خداوند وضعیت بازنشستگان هم از نظر اقتصادى و هم از نظر فرهنگى، اجتماعى و درمانى بهبود چشمگیری یافته و نگاه جامعه به قشر بازنشسته و واژه بازنشستگى به کلى تغییر نموده که مسئولیت صندوق نیز در این زمینه سنگین‌تر شده است.

براى رویارویى با مشکلات بازنشستگان در مدیریت خود، چه راهکاری را در پیش گرفته‌اید؟

مدیریت بازنشستگى در استان‌ها به نوعی خانه دوم بازنشستگان بوده و این عزیزان به امید رفع مشکلات و برآورده شدن نیازهای ادارى خود به واحدهاى استانی مراجعه می‌نمایند، لذا تلاش در جهت پیگیری مشکلات تا حصول نتیجه و اهتمام ویژه به خواسته‌ها و راهنمایى این عزیزان به منظور عبور از موانع پیش رو و در نهایت ایجاد امید و نشاط در آنان، از سیاست‌های مدیریت این استان است.

نکته ای که در بازنشستگى پر رنگ است، قطع وابستگى فرد به محیط کار و موقعیت اجتماعی‌اش است، چطور می‌توانیم عوارض ناشى از قطع وابستگی را کاهش دهیم؟

فرد در طول 30 سال خدمت، به محیط کار و موقعیت اجتماعى خود وابستگی شدید پیدا کرده که قطع یکباره این علقه در روحیه و شخصیت فرد تاثیر گذار است، لذا به منظور کاهش بازتاب‌های منفی این قطع یکباره رابطه می‌بایست جامعه، دستگاه‌های اجرایى و صندوق بازنشستگی کشوری از توانایی‌های فرد و تجاربى که در طى چندین سال خدمت بدست آورده در زمینه‌های مختلف استفاده نمایند و شرایط لازم براى حضور پررنگ این افراد در جامعه را فراهم نمایند. بازنشستگان به دلیل تجارب خاص مکتسبه در طول خدمت، بسیار دقیق و نکته سنج بوده و تمام برخوردها و رفتارهاى کارکنان صندوق را رصد می‌نمایند. بنابراین نوع برخورد، پاسخگویى و عملکرد کارکنان می‌تواند در روحیه آنان تأثیرگذار بوده و زمینه استمرار حضور بازنشستگان در جامعه و یا قطع رابطه آنان با محیط و حتی مدیریت‌های صندوق را به همراه داشته باشد.

بُعد دیگر بازنشستگى، بحث رفاه اجتماعی است که در کشور ما به عهده صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی است، در بُعد رفاه اجتماعى چه سازوکارهایی باید بیندیشیم که به موضوع بازنشستگی کمک کند؟

رفاه اجتماعى ابعاد زیستى، اجتماعى، حقوقى و اقتصادى دارد. اگر رفاه اجتماعی نیازهای فردى (جسمى، روانى، اجتماعى، اقتصادى، فرهنگى و...) آحاد جامعه را در حد قابل قبول تامین کرده و همه مردم از زندگى در آن شرایط احساس امنیت بکنند، متوجه می‌شویم که صندوق بازنشستگی کشورى با درایت مسئولین در این باره موفقیت چشمگیرى داشته و طی چند سال گذشته تمام همت خود را در این امر معطوف داشته است. بیمه تکمیلی درمان، اجراى طرح‌های مسافرتى همچون برگزاری تورهاى زیارتى و سیاحتى، پرداخت وام به منظور حمایت از قشر بازنشسته و احداث خانه‌های امید به عنوان محلی براى تجمع بازنشستگان به منظور برخورداری آنان از تجارب یکدیگر تماما در اجرای این سیاست و تحقق رفاه اجتماعی است. افزایش امید به زندگى خصوصا در میان بازنشستگان یکى از نقاط عملکرد مثبت و درخشان صندوق بازنشستگی کشوری در بُعد زیستى، اجتماعى، رفاه اجتماعی است. هرچند عدم تعادل در ورودی و خروجى صندوق تا حدى باعث ایجاد محدودیت می‌شود، لیکن اعمال سیاست‌های بلندمدت بیمه‌ای توسط مسئولین امر در جهت بهبود وضعیت صندوق مانند ایجاد سیستم‌های خودکفا بر اساس مطالعات علمى و پیش بینى نظام مناسب جهت پرداخت حقوق بازنشستگان با بهره‌گیری از روش‌های نوین طراحى و بهره‌برداری از سیستم‌ها و تجهیزات پیشرفته در جهت پرداخت حقوق و اخذ درآمدها و همچنین بهره‌برداری اقتصادی و اطمینان بخش از موجودى صندوق از طریق سرمایه گذارى و همچنین ارائه پیشنهادهای کارشناسى جهت تصویب مراجع ذیصلاح به منظور ارتقاى وضع معیشتی بازنشستگان صندوق را در جهت تحقق رفاه اجتماعى بسیار کمک کرده است.

ادغام صندوق‌های بازنشستگى، چه تاثیرى در جهت حل مشکل صندوق‌های بازنشستگى کشور دارد؟

ماده 113 قانون مدیریت خدمت کشوری دارای تعریف و تفسیر خاص می‌باشد. لیکن چنانچه مفهوم ماده مذکور را تجمیع صندوق‌های بازنشستگى ذیل یک چتر سازمان واحد بدانیم، بدون آنکه استقلال ادارى و مالى و ماهیت حقوقی آنها مخدوش گردد، عملا هر یک از صندوق‌های بیمه‌ای وظایف خود را مطابق مقررات جارى و مورد عمل صندوق انجام داده و می‌توانند در راستاى اهداف پیش بینی شده حرکت نمایند.

با توجه به ارتباطى که با بازنشستگان دارید، مهمترین نیاز این گروه را در چه می‌دانید؟

مشکلات مادى بازنشستگان یکى از دغدغه های اصلى آنان بوده که قابل کتمان نیست، لیکن از مهمترین خواسته‌های بازنشستگان توجه به جایگاه اجتماعى و ارتقای منزلت آنان است. فراهم نمودن امکانات فرهنگى و تامین فضاهاى ورزشی مناسب و بسترسازى لازم براى حضور جدی و فعال این عزیزان در عرصه های مختلف اجتماعی از نیازهاى اساسى آنان است.

در حال حاضر ما کانون‌های بازنشستگى دستگاه‌های دولتى راداریم، آیا توانسته‌اند مطابق با شرح وظایف تعیین شده حرکت کنند؟

کانون‌ها تشکل‌های غیردولتى (NGO)هستند که همراه با مدیریت‌های استانی صندوق، نقش چشمگیر و پررنگى در جهت برآورده سازى نیازهاى بازنشستگان دارند و حتى فراتر از وظایف پیش بینی شده در جهت پیشبرد اهداف صندوق تلاش می‌نمایند.
 
 
 
 
کانون‌ها - زندگى صحنه یکتاى هنرمندى ما است
 

کانون‌های بازنشستگی به عنوان تشکل‌های غیر دولتى و بانوان توانمند و متفکر دستگاه هاى اجرایى می‌توانند صندوق بازنشستگی کشورى را در ارائه خدمات به بازنشستگان یارى نمایند.

از آنجایى که گردانندگان کانون‌ها از جامعه بازنشستگان داراى تجربه مفید و تخصص می‌باشند، می‌توانند در عین حال که محلی برای ارائه تجربیات شغلى هستند، در حد مقدورات به همنوعان خود خدمت رسانی کنند.

استفاده از نقطه نظرات سازنده کانون‌های بازنشستگى، رشد و بالندگى دستگاه‌های اجرایى و صندوق بازنشستگى کشورى را به ارمغان می‌آورد. به همین منظور نشریه «ثمر» در هر شماره پاى صحبت رییس یکى از این کانون‌ها می‌نشیند.

با محمدعلى ایزدى رئیس کانون بازنشستگان کشورى استان البرز مصاحبه اى انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

از خودتان بگویید؟

اینجانب 61 سال و مدرك فوق دیپلم دارم. مدت 13 سال است که بازنشسته شده و داراى 4 سر عائله هستم.

چه تعریفى از بازنشستگى دارید؟

در تعریف بازنشستگى باید گفت که بازنشستگی پایان راه نیست، بلکه آغاز و شروعى دیگر است و خدمت بازنشستگان به فرزندان این سرزمین مقدس با 30 سال خدمت به پایان نمی‌رسد، بلکه خدمت ما تا پاى جان است.

به نظر شما بازنشستگى چند وجه دارد؟ بازنشستگى شما چند وجه دارد؟

صداقت، دیانت، قناعت، خشوع، خضوع، کرامت، صبر، بردبارى و جایگاه خوب در بین مردم، قابل قبول بودن بازنشستگان در جامعه، شاکر و در سختی‌ها در کنار نظام و دوست بودن، جسارت، شهامت، پشتکار و ممارست در رسیدن به اهدافشان در راستاى نظام مقدس از وجه های مشترک بازنشستگان است.

آیا با اعتماد به نفس، هدفمند و آینده نگر بازنشسته شده و به آرامش رسیده‌اید؟

بله هدفمند بازنشسته شده و به آرامش نسبى رسیده‌ام. از اینکه افتخار بازنشستگی نصیبم شد، خوشحالم و به خود می‌بالم.

در خلوت خودتان فکر کرده‌اید، در برابر جوانى از دست رفته چه اندوخته‌اید؟

از اینکه در ازاى جوانى از دست داده، نام نیکى از خود برجاى گذاشته‌ام، خوشحال هستم.

زندگى صحنه یکتاى هنرمندى ماست

هرکسى نغمه‌ی خود خواند و از صحنه رود

صحنه پیوسته بجاست

خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد.

از کانون بازنشستگان کشوری استان البرز برایمان بگویید؟

سه سال قبل از ورود من کانون تایید شده بود. کانون بازنشستگان، خانه دوم بازنشستگان است. اینجانب هرروز که قدم به کانون می‌گذارم، اگر بتوانم دلى را شاد کنم و یا لبخندى بر لب یک بازنشسته بنشانم، انگار خانه خدا را زیارت کرده‌ام. کانون هرروز با چهار نفر کادر ثابت و مجرب پذیراى

ده‌ها نفر از بازنشستگان است که در کانون تردد دارند.

در سال 1392 چه اقدامات و برنامه‌هایی از سوى صندوق بازنشستگی کشورى از نظر شما با اهمیت بوده و مورد توجه قرار گرفته است؟

شرکت مسئولین در گردهمایی مسئولین کانون‌ها در تهران، ادامه مسافرت‌های سوبسیددار، پرداخت قسمتی از مطالبات بازنشستگان و پرداخت وام ضرورى به بازنشستگان.

تعامل و ارتباط خود را با مدیریت صندوق بازنشستگى کشورى استان البرز چگونه ارزیابى می‌کنید؟

تعامل و ارتباط کانون با مدیریت صندوق بازنشستگى کشورى استان را مثبت ارزیابى می‌کنم و تا رسیدن به هدف و مقصودى واحد که همانا خدمت به عزیزان بازنشسته است، همچنان ادامه خواهد داشت.

یکى از دغدغه هاى بازنشستگان، حل مشکلات درمانى آنان است. کانون در کنار اقدامات صندوق بازنشستگی کشورى چه اقداماتی را جهت رضایت آنان انجام داده است؟

با توجه به اینکه بیمه طلایی بازنشستگان مربوط به شرکت آتیه سازان حافظ بوده، کانون در بعضى از مواقع مثلا در صدور کارت بیمه برای کاستن از ازدحام مراجعه کنندگان به کمک آنها شتافته، کانون با پزشکان آزاد با تخفیف ویژه قدم‌های مثبتی برداشته است.

از اقدامات دیگر کانون بازنشستگان کشورى استان البرز بگویید؟

پرداخت وام ضرورى با شرایط خاص که به اشخاصى که وام به آنها تعلق نگرفته و واقعا به آن وام نیاز داشته‌اند، معرفى بازنشسته‌ها و فرزندان به استخرهای دانشگاه هاى آزاد کشور و... با تخفیف ویژه، قرارداد با 14 استخر با تخفیف ویژه، قرارداد با ویلا در شمال با تخفیف ویژه، قرارداد با پزشکان، دندان پزشکان، دندان سازان و روان پزشکان، عینک سازان، قرارداد با شهر فرش، قرارداد با آژانس‌ها، قرارداد با رویش هنر، معرفى فرزندان بازنشسته به دانشگاه هاى آزاد در سراسر ایران، تحویل 30 واحد آپارتمان با مناسب‌ترین قیمت به بازنشستگان، راه اندازى سایت کانون و اطلاع رسانى از طریق پیامک، اجرای تورهای یک روزه و سوبسیددار و معرفی کلیه بازنشستگان به بانک جهت دریافت دسته چک، قسمتى از اقدامات کانون است.

در رابطه با اجراى طرح سفرهای زیارتی و سیاحتى بازنشستگان «در خانه نمانیم» که توسط این صندوق انجام می‌شود چه نظرى دارید؟

یکى از کارهاى خوب و مثبت صندوق بازنشستگى کشورى همین تورهای سوبسیددار است. این تورها در بازنشستگان امید و انگیزه ایجادمى کند. اما به دلیل عدم آشنایى و دسترسی بازنشستگان به اینترنت کار ثبت نام از طریق کانون انجام گیرد، بهتر است و باعث فعالیت بیشتر کانون‌ها می‌شود.

پرداخت وام ضرورى به بازنشستگان از طریق ثبت نام و قرعه کشى اینترنتى آیا روش قابل‌قبولی است؟

پرداخت وام از طریق اینترنت و قرعه کشى قابل قبول است، اما اگر کسانی که زودتر بازنشسته شده‌اند در اولویت قرار گیرند، بهتر است. کانون‌های بازنشستگى به عنوان تشکل‌های غیر دولتى و بازوان توانمند و متفکر دستگاه‌های اجرایى می‌توانند صندوق بازنشستگی کشورى را در ارائه خدمات به بازنشستگان یارى نمایند.

 
 
 
 
پرسش و پاسخ
 

تعدادى از بازنشستگان و موظفین با ارسال نامه به اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل و بخش کارشناسان پاسخگو، سؤالاتى را مطرح کرده‌اند که در این بخش به تعدادى از سئوالات مطرح شده به شرح ذیل پاسخ داده شده است. چنانچه بازنشستگان و موظفین مشترك صندوق در جهت برقراری مستمری و یا نسبت به پرداخت حقوق ابهاماتی دارند، می‌توانند سئوالات خود را از طریق سایت صندوق به نشانی www.cspf.ir مطرح کنند.

عوامل امتیازآور در اجراى ماده 109 قانون مدیریت خدمات کشوری براى تطبیق حقوق بازنشستگی چیست؟

الف- گروه شغلى (گروه هاى 20 گانه اى که در اجراى قانون نظام هماهنگ پرداخت، مستخدم درزمان اشتغال کسب کرده است)

ب- مشاغل مدیریتى و سرپرستی حداقل به مدت دو سال

ج- اشتغال به خدمت ادارى در مناطق جنگ زده

د- سنوات خدمت مازاد بر 30 سال تا سقف 10 سال 5/2% بر مبنای امتیاز تخصصى بند الف و مجموعا کسانى هم که کمتر از 30 سال خدمت دارند به ازاى هر سال 5/2%از امتیاز، تخصیصى بند الف تا سقف 15 سال کاسته خواهد شد. مشروط بر اینکه میزان حقوق بازنشستگی یا وظیفه آنان از حداقل حقوق بازنشستگی کمتر نگردد.

پرداخت سهام عدالت، بن ارزاق و پاداش پایان خدمت چگونه صورت می‌گیرد؟

پرداخت سهام عدالت، بن ارزاق، پاداش پایان خدمت و نظایر آن از طریق دستگاه متبوعى که بازنشستگان قبل از بازنشستگى در آنجا اشتغال داشتند انجام می‌شود و انجام موارد مذکور جزو وظایف صندوق بازنشستگى کشورى نیست.

چرا پرداخت کمک هزینه اولاد و عائله‌مندی بازنشستگان کشوری به موقع صورت نمی‌گیرد؟

کمک هزینه اولاد و عائله‌مندی موضوع ماده 9 قانون نظام هماهنگ و اصلاحات بعدى آن و بند 4 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری از طریق دستگاه محل خدمت بازنشستگان و موظفین پرداخت می‌گردد، این صندوق صرفا پرداخت‌کننده حقوق است.

منظور از مشاغل مدیریتى و سرپرستی موضوع ماده 109 قانون مدیریت خدمات کشوری چه مشاغلى است؟

مشاغلى که در اجراى طرح طبقه بندى مشاغل تحت این عنوان شناخته شدند و حداقل یک کارشناس تحت سرپرستى داشته‌اند به طورى که این افراد در تبصره یک ماده 109 قانون به 5 دسته تقسیم‌ شده‌اند:

الف) مشاغل سرپرستى و همتراز5%

ب) معاونین مدیر کل و همترازان آنان 10%

ج) مدیران کل و همتراز آنان 15%

د) مدیران عامل و اعضاى هیئت‌مدیره شرکت‌های دولتى 20%

هـ)مقامات ( 25%)، این افراد کسانی هستند که در قانون نظام هماهنگ پرداخت عناوین آنان ذکرشده است.

بیمه طلایى فرهنگیان چیست و آیا بازنشستگان کشورى مشمول آن هستند یا خیر؟

بیمه طلایى قراردادى است که بین وزارت آموزش و پرورش و شرکت بیمه گر منعقد گردیده و فقط مشمول کارکنان شاغل وزارتخانه مذکور می‌شود. لازم به ذکر است، بازنشستگان مشترك صندوق بازنشستگی کشورى (اعم از فرهنگی و غیرفرهنگى) و افراد تحت تکفل آنها به ازاى حق بیمه به مبلغ 15 هزار تومان بعد از تاریخ 31/5/1393 برای هر نفر مشمول بیمه تکمیلی درمان (طلایى بسترى) نزد شرکت طرف قرارداد صندوق مذکور است.

کسور سنوات ارفاقى جانبازان در صندوق بازنشستگى کشوری چگونه محاسبه می‌شود؟

بدهى خدمت ارفاقى جانبازانى که در اجراى تبصره 6 الحاقى به قانون نحوه بازنشستگى جانبازان مصوب

21/3/1383 بازنشسته می‌شوند از دو قسمت تشکیل می‌شود.

الف: کسور بازنشستگى سنوات ارفاقی که بر اساس آخرین حقوق و مزایاى برداشت کسور بازنشستگی در زمان اشتغال، محاسبه می‌شود.

ب: حقوق بازنشستگى سنوات ارفاقی که بر اساس اولین حقوق بازنشستگی تعیین شده و براى جانباز محاسبه می‌شود، ضمن اینکه پرداخت هر دو

مورد بر عهده دستگاه متبوع جانبازمى باشد.

بازنشستگان پس از سال 1386 چگونه با ماده 109 قانون مدیریت خدمات کشورى تطبیق می‌شوند؟

ابتدا حقوق بازنشستگى آنان بر اساس ماده 6 قانون اصلاح پاره اى از مقررات مربوط به حقوق بازنشستگی مصوب 13/2/1379 (معدل حقوق و مزایاى مشمول برداشت کسور بازنشستگی با اعمال ضریب سال بازنشستگی) و اعمال سنوات خدمت محاسبه می‌شود، سپس در اجرای ماده 109 قانون مدیریت خدمات کشوری و بر اساس 4 عامل گروه یا طبقه شغلى، حداقل 2 سال سابقه مدیریت یا سرپرستى، سنوات خدمات و مازاد بر سى سال و یا کمتر از سى سال و سابقه خدمت اداری در مناطق جنگ زده، حقوق بازنشستگی آنان محاسبه شده و هر یک از دو حقوق که بیشتر باشد به آنان تعلق می‌گیرد.

سلامت کارت بیمه تکمیلی درمان بازنشستگى کشوری چیست؟

این کارت جهت اطلاع از وضعیت بیمه اى بیمه شده، صادرشده و چنانچه نیاز به حذف و اضافه افراد تحت تکفل باشد، بیمه شده طبق ضوابط می‌تواند اقدام لازم را از طریق شرکت بیمه گر انجام دهد. تمامى بازنشستگان کشورى و افراد تحت تکفل آنان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانى صندوق بازنشستگى کشورى به نشانی www.cspf.ir جهت دریافت سلامت کارت خود اقدام کنند.

بازنشسته آموزش و پرورش هستم. چند روز پیش در پارک شهرمان ساختمان زیبایى را مشاهده کردم، به نام «خانه امید بازنشستگان کشورى»، در این مکان چه خدماتى به بازنشستگان ارائه می‌شود؟

همانطور که مسائل اقتصادى، معیشتى و رفاهى بازنشستگان جزو اولویت‌ها و سیاست‌های صندوق بازنشستگى کشورى است، نشاط، آرامش و انبساط خاطر بازنشستگان هم از اساسی‌ترین دغدغه هاى این قشر فرهیخته به شمار می‌رود، لذا این صندوق با احداث و راه اندازى این قبیل مراکز توجه خاصى نیز به مسائل فرهنگی- اجتماعى بازنشستگان داشته است.

ساخت چنین مجموعه های فرهنگی و اجتماعى با حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق بازنشستگى کشوری پاسخ عملى به مطالبات و نیازهای فرهنگى این قشر بزرگ و فرهیخته است و تلاش دارد تا با ارایه برنامه هاى متنوع گام‌های اساسی و موثرى براى تامین رفاه حال بازنشستگان و تقویت روحیه این عزیزان بردارد.

مراکز فرهنگى و هنرى خانه های امید در حوزه‌هایی چون قرآن، فرهنگ، آموزش، رایانه، ورزش، سلامت، کار آفرینى، هنر، شعر و ادب و حوزه هاى دیگر خدمات مى دهد و بخش‌هایی چون: اتاق سلامت، فعالیت‌های مختلف آموزشی، فعالیت‌های رایانه‌ای، کتابخانه، اتاق نشست‌های تخصصی در این مراکز تعبیه شده است.

احداث خانه هاى امید بازنشستگان با رویکرد جدید علاوه بر غنى سازی اوقات فراغت، ایجاد مکانى برای حضور نخبگان جهت بهره برداری مطلوب از زمان، راه اندازی کارگاه هاى مهارت آموزى است. این مراکز به صورت خود گردان یعنی توسط بازنشستگان و فرهیختگان اداره می‌شود.

تا کنون تعداد 29 باب خانه امید در سراسر کشور به شرح پیوست افتتاح و به بهره بردارى رسیده است.
 
 
 
 
 
خانه‌های امید بازنشستگان کشورى
 

تعداد

محل استقرار جغرافیایى

تعداد

بازنشستگان

شهرستان

تعداد

بازنشستگان

استان

1

پارك بزرگ تبریز (آذربایجان شرقى) تبریز

14426

50362

2

پارك علوى (آذربایجان شرقى) سراب

1680

50362

3

پارك شهربازى (آذربایجان شرقى) مرند

2783

50362

4

پارك گل مریم (آذربایجان غربى) ارومیه

6929

32382

5

پارك ساحلى جنب پل قانع (آذربایجان غربى) مهاباد

2549

32382

6

پارك شهید صیاد شیرازى (خراسان جنوبى) بیرجند

5551

9947

7

پارك اندیشه (خراسان رضوى) مشهد

23795

75072

8

پارك ارم (خراسان رضوى) سبزوار

4833

75072

9

پارك جانبازان (خراسان رضوى) نیشابور

4357

75072

10

پارك سرداران شهید (خراسان شمالى) بجنورد

4018

6980

11

پارك پردیس (خوزستان) اهواز

13145

41516

12

پارك شهید حاجى پور (خوزستان) اندیمشک

2227

41516

13

پارك شهید رجایى (زنجان) زنجان

3767

11876

14

پارك شقایق (سمنان) سمنان

4685

14039

15

پارك آبشار (سمنان) سمنان

4685

14039

16

پارك ملت (سیستان و بلوچستان) زابل

2528

16285

17

پارك جنت (فارس) شیراز

17232

71311

18

پارك شهر (فارس) جهرم

2961

71311

19

پارك نرجس(قم) (بانوان)

2723

8106

20

پارك هاشمى (قم) (آقایان)

2723

8106

21

پارك مادر (کرمان) کرمان

7418

36041

22

پارك لاله (کرمانشاه) کرمانشاه

7668

24681

23

پارك بنفشه (کهگیلویه و بویراحمد) یاسوج

2371

8472

24

پارك چاله باغ (گلستان) گرگان

8327

19303

25

پارك شهر (گیلان) رشت

9328

50224

26

پارك آزادى (مرکزى) اراك

4192

19465

27

بانوان - پارك دباغیان

3076

9845

28

آقایان - پارك گل‌ها (هرمزگان) بندرعباس

3076

9845

29

پارك شادى (یزد) یزد

5412

17910

 

 
 
 
 
 
در پى تسویه کامل 1830 میلیارد تومان از مطالبات بازنشستگان کشوری تقدیر روساى کانون‌های بازنشستگی کشوری از ریاست محترم جمهور
 

محضر مبارك حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقاى دکتر روحانی ریاست جمهور محبوب و محترم جمهوری اسلامى ایران با سلام و احترام ضمن تبریک هفته دولت به حضرتعالی و دولتمردان و خدمتگزاران خدوم، دلسوزان و ایثارگر نظام اجرایى انقلاب اسلامی که طى یک سال گذشته همواره تمام دغدغه و نگرانى اقتصادى اجتماعی آنان رفع مشکلات محرومین و حل مسائل و مشکلات آحاد مختلف مردم است بر خود وظیفه می‌دانیم تلاش‌های ارزشمند و خدمت ماندگار دولت کریمه تدبیر و امید را که به فضل خداوند به رغم تمامى مشکلات و چالش‌های داخلى و خارجى در جهت استمرار، تداوم تحقق آرمان‌ها و رسالت‌های نظام مقدس جمهورى اسلامى گام‌های اساسى و امید بخش را در عرصه های اقتصادى، سیاسى، اجتماعى و فرهنگی برداشته ارج نهیم.

همچنین آنچه موجب خرسندى و خشنودی می‌باشد آن است که با حجم گسترده اى از مشکلات اقتصادى به جامانده از گذشته حضرتعالى به درایت، هوشمندى، کیاست و سعه‌صدر نه در کلام بلکه در عمل و اجرا نشان داده‌اید که در جهت صیانت و حمایت از منافع ملی و حقوقى مردم به عهد خود به ملت پایبند هستید و با محور قرار دادن عقلانیت و تدبیر در امور اجرایى و عمل به قانون و قانون گرایی و جهت گیرى مبتنى بر اعتدال همچنان در مسیر آرامش جامعه، رفاه و آسایش مردم و توسعه و پیشرفت کشور گام بر می‌دارید. خوشبختانه اقدامات ارزنده و تلاش‌های سازنده و امیدبخش حضرتعالى و همکارانتان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق بازنشستگى کشوری در طول یک سال گذشته گواه این ادعا است که جهت گیرى و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مجموعا در مسیر افزایش رفاه اجتماعى و ایجاد نشاط، پویایى و سلامتی براى جامعه بازنشستگان بوده و این خدمات و فعالیت‌ها نماد و تجلی کارآمدی، تکریم، مسئولیت پذیرى، مدیریت جهادى و خدمت رسانى بی‌منت دولت مردان و مدیران اجرایی کشور به این قشر عظیم و فرهیخته جامعه است. بدین وسیله از همت متعالی و حمایت‌های همه جانبه حضرتعالى، پیگیری‌ها و تلاش‌های مجدانه وزیر فرهیخته تعاون، کار و رفاه اجتماعی و توانمندى و مدیریت خوب سرکار خانم عطاریان در تامین منابع مالی جهت پرداخت 1830 میلیارد تومان از بزرگترین مطالبات ناشى از اجراى قانون مدیریت خدمات کشورى که نسیمی از امید، شادمانى و آرامش خاطر را مهمان خانه‌های بازنشستگان و خانواده آنان کرد، تشکر و سپاسگزارى خود را اعلام می‌داریم و توفیقات حضرتعالى و همکارانتان را تحت هدایت‌های حکیمانه و عالمانه مقام معظم رهبرى مدظله‌العالی در مسیر تحقق و ایجاد سیاست‌ها و برنامه‌های کلان دولت تدبیر و امید از خداوند متعال خواستاریم.

 رؤساى کانون‌های بازنشستگى کشورى، رئیس کانون بازنشستگان شرکت مخابرات استان قزوین، رئیس هیئت‌مدیره کانون بازنشستگان کشوری استان ایلام، رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش شهرستان جهرم، کانون بازنشستگان استان کردستان، کانون بازنشستگان آموزش و پرورش بیجار، رئیس هیئت مدیره کانون آموزش و پرورش دهلران استان ایلام، مدیریت کانون بازنشستگان جهاد کشاورزی استان مرکزى، رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان راه و شهرسازی استان ایلام، رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان جهاد کشاورزی استان ایلام، رئیس کانون بازنشستگان کشوری استان چهارمحال و بختیارى، کانون بازنشستگان دخانیات ایران استان کردستان، کانون بازنشستگان بهزیستی استان کردستان، کانون بازنشستگان سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، مدیریت کانون بازنشستگان جهاد کشاورزى استان مرکزی، مدیرعامل کانون بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکى استان لرستان، کانون بازنشستگان آموزش و پرورش ناحیه 1 سنندج، مدیریت خانه مهر شیراز، رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان کشورى فارس، رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش اهر، رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش دزفول، رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش تبریز، رئیس هیئت‌مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش بروجرد واشترینان، کانون بازنشستگان منابع طبیعى استان مازندران، مدیرعامل کانون بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکى بیرجند استان خراسان جنوبى، کانون بازنشستگان وزارت راه و شهرسازى استان تبریز، رئیس کانون بازنشستگان کشوری کرج، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان کشورى استان مرکزی، کانون بازنشستگان مخابرات بروجرد، کانون بازنشستگان آموزش و پرورش کرج، کانون بازنشستگان دانشگاه کردستان، کانون بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکى قم، کانون بازنشستگان شهردارى کرمانشاه، کانون بازنشستگان کشورى استان کرمانشاه، کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان کرمانشاه، رئیس کانون بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کانون مستقل بازنشستگان آموزش و پرورش شهرستان دیواندره، کانون بازنشستگان آموزش و پرورش شهرستان فردوس، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان مرکزى، کانون بازنشستگان کشورى استان مازندران قائمشهر، رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش شهرستان اندیمشک، رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش دزفول، رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش شهرستان قروه، کانون بازنشستگان آموزش و پرورش ناحیه 2 سنندج، کانون بازنشستگان شرکت مخابرات استان کردستان، رئیس هیئت مدیره کانون مرکزى، بازنشستگان آموزش و پرورش استان مازندران، کانون بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، کانون بازنشستگان دانشگاه تبریز، کانون بازنشستگان آموزش و پرورش قاین و رئیس کانون بازنشستگان استاندارى کردستان.
 
 
 
 
 
تقدیر نماینده مردم ملایر از اقدام فرهنگی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى
 

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامى در مراسم آغاز عملیات ساخت خانه امید این شهرستان از اهتمام و حمایت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى جهت تامین اعتبار این مجموعه فرهنگی تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری على نعمت چهاردولى، گفت: ساخت خانه امید که به همت صندوق بازنشستگى کشوری آغاز شده، گامى در راستاى تامین نیازهاى فرهنگى بازنشستگان است. وى ضمن تقدیر از تلاش‌ها و اقدامات مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشورى اظهار داشت: پرداختن به مطالبات فرهنگی بازنشستگان و ارایه خدمات رفاهی به آنان بیانگر جهت گیرى درست برنامه هاى وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با سیاست‌های کلان فرهنگی و اجتماعى دولت تدبیر وامید است.

نماینده مردم ملایر در مجلس در پایان تاکید کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامى این آمادگى را دارند تا در جهت بهبود وضعیت اقتصادى و ارتقای جایگاه فرهنگى بازنشستگان حمایت‌های قانونى را به عمل آورند.
 
 
 
 
 
در آئین کلنگ زنى خانه امید بازنشستگان کشورى دلیجان: تقدیر نماینده دلیجان و محلات از مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى
 

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى، حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سلیمی نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شوراى اسلامى در آئین کلنگ زنی خانه امید بازنشستگان کشورى شهرستان دلیجان که با حضور فرماندار، شهردار، رئیس شورا، اعضاى شوراى اسلامی شهر و جمعى از کانون‌ها و بازنشستگان کشوری برگزار شد، گفت: ارتقاى جایگاه و منزلت اجتماعى، بهبود وضعیت معیشتی و افزایش رفاه اجتماعى بازنشستگان از مهمترین اولویت‌های کارى دولت و مجلس شورای اسلامى محسوب می‌شود.

وى تصریح کرد: پرداخت مطالبات سنگین بازنشستگان کشورى به مبلغ 1830 میلیارد تومان ناشى از اجرای قانون مدیریت خدمات کشورى نمونه و مصداق موفق از فعالیت‌ها و اقدامات درخور شایسته و قابل تحسین صندوق بازنشستگی کشورى است که زمینه شادابی، طراوت، امید و رضایتمندى بیش از 830 هزار بازنشسته مشترك صندوق بازنشستگی کشورى را فراهم ساخته است.

دکتر سلیمى افزود: به پاس زحمات، خدمات و تلاش‌های همکاران صندوق بازنشستگی کشورى و در راس آن از اهتمام و همت متعالى سرکار خانم عطاریان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تقدیر و قدردانى می‌نمایم.

نماینده مردم دلیجان و محلات در پایان اظهار امیدوارى کرد که این تلاش‌ها زمینه ایجاد شور، اشتیاق، نشاط و سر زندگى را در مجموعه صندوق بازنشستگى کشوری فراهم نماید.
 
 
 
 
 
در مراسم کلنگ زنى خانه امید بازنشستگان کشورى آران و بیدگل: تقدیر نماینده کاشان، آران و بیدگل از اقدام ارزشمند و ماندگار صندوق بازنشستگى کشورى
 

عباسعلى منصورى نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شوراى اسلامی از اقدام ارزشمند و ماندگار صندوق بازنشستگی کشورى تقدیر کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى، مراسم کلنگ زنى خانه امید شهرستان آران و بیدگل با حضور منصورى، نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامى، عطاریان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشورى، فرماندار، شهردار، رئیس و اعضاى شوراى اسلامى شهرستان آران و بیدگل، کانون‌ها و جمعى از بازنشستگان کشورى شهرستان برگزار شد. بر اساس این گزارش منصورى در این مراسم گفت: همزمان با گرامیداشت هفته دولت و تسویه کامل مطالبات 1830 میلیارد تومانی بازنشستگان کشورى برگ زرین دیگرى در کارنامه افتخارات صندوق بازنشستگى کشوری به ثبت رسید که بدون تردید، تحقق این اقدام ارزشمند و ماندگار فقط با حُسن تدبیر و حمایت ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تلاش، اهتمام و پیگیری‌های خاصه سرکار خانم عطاریان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری میسر شده است.

وى در ادامه افزود: اینجانب از زحمات و اقدامات موثر مدیرعامل صندوق که در جهت ارتقاى سطح رفاه زندگى و بهبود وضعیت اقتصادی بازنشستگان تلاش می‌نمایند، کمال تشکر و سپاسگزارى را ابراز می‌نمایم.

 
 
 
 
 
استان‌ها - ایلام، طبیعت بکر و زیبا
 

رضایت این گوهرهاى گرانبها را وظیفه خویش می‌دانیم

بازنشستگان با توجه به ارزش‌های والایشان؛ همواره نگاه برنامه ریزان را به خود معطوف کرده و بر این اساس دستگاه‌های مختلف که تولیت ارزش‌ها اعم از اقتصادى، اجتماعى و علمى را به عهده دارند، نسبت به موارد مطرح شده عنایت ویژه داشته و در قالب طرح برنامه‌های ادارى و رفاهى راهکارهاى مفیدى ارائه می‌دهند تا پیشکسوتانی که عمر گرانبهاى خویش را در راه اعتلای نسل‌های آینده صرف نموده‌اند، در زمان بازنشستگى دور از مشکلات لاینحل، خاطرى آسوده داشته و از هر حیث مورد احترام و تکریم واقع شوند، کما اینکه در دین مبین اسلام احترام به بزرگان و پیران، احترام به خدا ذکر شده است. صندوق بازنشستگى کشورى نیز با راه اندازی مراکز استانى قدمى کوچک در جهت تکریم بازنشستگان فرهیخته برداشته است. نشریه «ثمر» در هر شماره پاى صحبت یکى از مدیران استانی می‌نشیند.

مصاحبه اى با رحمت الله نوروزی مدیر صندوق بازنشستگى کشورى در استان ایلام انجام داده‌ایم که در ذیل می‌خوانید.

وضعیت بازنشستگان در کشور را چگونه ارزیابى می‌کنید؟

منزلت و جایگاه اجتماعى هر فرد بازنشسته در جامعه از یک سو و توجه عموم مردم به مبانى دینى مادر خصوص توجه به بزرگان جامعه از طرف دیگر، باعث شده است که پیشکسوتان معزز از جایگاه اجتماعی خاصی برخوردار باشند.

براى رویارویى با مشکلات بازنشستگان در مدیریت خود، چه راهکاری را در پیش گرفته‌اید؟

پیشکسوتان هرگز نیاز به ترحم ندارند، بلکه مستحق تکریم و احترام هستند. به همین جهت رعایت ادب و احترام که برگرفته از مبانى دین مبین اسلام می‌باشد، سرلوحه کاری ما در مواجهه با این عزیزان است و رضایت این گوهرهاى گرانبها را وظیفه خویش می‌دانیم.

نکته اى که در بازنشستگى پر رنگ است، قطع وابستگى فرد به محیط کار و موقعیت اجتماعی‌اش است، چطور می‌توانیم عوارض ناشى از قطع وابستگی را کاهش دهیم؟

زمان بازنشستگى مصادف با شروع هزینه شخص بازنشسته ازجمله فرسودگی منزل و وسایل خانگى، ازدواج فرزندان و حتى بعضا مشکلات جسمی آنان است، بنابراین اگر ضمن پوشش بیشتر تامین دارو و درمان، از نظر مالى مورد توجه بیشترى باشند، مسائل معیشتى، ترمیم حقوق، افزایش بیمه عمر و حوادث، امور تفریحی و ایجاد امکانات سرگرمی برای آنان در نظر گرفته شود و ادارات محل خدمت نیز به منظور استفاده از تجربیات 30 ساله همکاران خود در انجام بهتر امور، یک اتاق در اداره به عنوان اتاق فکر بازنشستگان، اختصاص دهند تا حدودى می‌توان از نگرانى آنان کاست.

بُعد دیگر بازنشستگى، بحث رفاه اجتماعی است که در کشور ما به عهده صندوق‌های بیمه اى و بازنشستگی است، در بُعد رفاه اجتماعى چه سازوکارهایی باید بیندیشیم که به موضوع بازنشستگی کمک کند؟

صندوق بازنشستگى کشورى در سال‌های اخیر گام‌های مؤثری برداشته است، لیکن موضوع توجه به رفاه اجتماعى بازنشستگان نیازمند عزم و اراده ملى و جمعى است. علاوه بر صندوق بازنشستگى کشورى، مستلزم توجه مسئولین دولت و مجلس شوراى اسلامى نیز است که با ارتقاى سطح خدمات، رسیدگى به امور این قشر فرهیخته ارتقا می‌یابد.

ادغام صندوق‌های بازنشستگى، چه تاثیرى در جهت حل مشکل صندوق‌های بازنشستگى کشور دارد؟

با اذعان به اینکه توجه به مقوله سلامت یکى از شاخص‌های توسعه‌یافتگی است، اما وجود قوانین مختلف صندوق‌ها، امکان ادغام را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

با توجه به ارتباطى که با بازنشستگان دارید، مهمترین نیاز این گروه را در چه می‌دانید؟

مهمترین نیاز بازنشستگان مسائل مالی و معیشتى و تامین دارو و درمان آنان است.

در حال حاضر ما کانون‌های بازنشستگی دستگاه هاى دولتى راداریم، آیا توانسته‌اند مطابق با شرح وظایف تعیین شده حرکت کنند؟

هرچند که ما در استان ایلام با کثرت کانون مواجه نیستیم، اما ساماندهی کانون‌ها هم ارتباط با بازنشستگان را آسان‌تر خواهد نمود و هم کانون، محیط مناسبى براى بحث و گفتگو افراد بازنشسته خواهد بود.

 
 
 
 
 
کانون‌ها - بازنشستگان؛ زحمت کشان دیروز، فرهیختگان امروز
 

کانون‌های بازنشستگى به عنوان تشکل‌های غیر دولتى و بازوان توانمند و متفکر دستگاه‌های اجرایى می‌توانند صندوق بازنشستگی کشورى را در ارائه خدمات به بازنشستگان یارى نمایند.

از آنجایى که گردانندگان کانون‌ها از جامعه بازنشستگان داراى تجربه مفید و تخصص می‌باشند، می‌توانند در عین حال که محلی برای ارائه تجربیات شغلى هستند، در حد مقدورات به همنوعان خود خدمت رسانی کنند.

استفاده از نقطه نظرات سازنده کانون‌های بازنشستگى، رشد و بالندگى دستگاه‌های اجرایى و صندوق بازنشستگى کشورى را به ارمغان می‌آورد. به همین منظور نشریه «ثمر» در هر شماره پاى صحبت رییس یکی از این کانون‌ها می‌نشیند.

با برزو اسماعیلى رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان ایلام مصاحبه اى انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

از خودتان بگویید؟

بازنشسته آموزش و پرورش شهرستان دهلران استان ایلام در سال 1388 هستم. در مدت 30 سال خدمت در تمام مقاطع مدارس و دانشگاه صرفا به عنوان معلم مشغول تدریس دروس ریاضى و آمار بوده‌ام. بعد از بازنشستگى فراغت نداشته و مشغول همراهى با خانواده و هدایت و مراقبت فرزندان به امر تحصیل به عنوان سرمایه‌های زندگى بوده‌ام.

چه تعریفى از بازنشستگى دارید؟

بازنشستگان، زحمت کشان دیروز و فرهیختگان امروز هستند. بازنشستگی افتخاری است که بعد از 30 سال خدمت به خدمتگزاران اعطا می‌شود. بازنشستگی یک مرحله دیگر از زندگى است، البته با تجارب و اطلاعات بیشتر.

چطور شد که به فکر تاسیس این کانون افتادید؟

در سال 1389 با دعوت از بازنشستگان شهرستان طبق ماده 2 آیین نامه اجرایی کانون بازنشستگان جهت پیگیرى امور و مطالبات بازنشستگان و کسب مجوز فعالیت از فرماندارى بالاخره در سال 1390 موفق به ثبت و شروع فعالیت با تشکیل اعضاى هیئت مدیره شدیم.

تعامل و ارتباط خود را با مدیریت بازنشستگی استان ایلام چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همکارى خوب، صمیمانه و ارزشمندی است. از زحمات و تلاش مدیران حوزه بازنشستگی، از مدیرعامل و پرسنل صندوق بازنشستگى کشورى و کسانى که به بازنشستگان خدمت می‌کنند، امتنان و تقدیر می‌شود.

یکى از دغدغه‌های بازنشستگان حل مشکلات درمانى آنان است، نظرات خود را در حوزه درمان و بیمه طلایى بیان نمایید؟

امیدواریم خدمت رسانی در بیمه‌ها متحول شود، دامنه خدمات بیمه اى محدود است و خیلى از خدمات بهداشتى و درمانى را پوشش نمی‌دهد. همان طورى که در حوزه بسترى در بیمارستان‌های طرف قرارداد خوب عمل می‌شود، خواستار ارائه خدمات درمانى در قسمت ویزیت، دارو، آزمایش، رادیولوژى، عینک و دندان‌پزشکی هستیم.

آیا دامنه خدمت رسانى کانون بازنشستگان فقط در استفاده از امکانات رفاهى تفریحى استان به اعضا منتهی می‌شود؟

بله تاکنون فقط صدور احکام و استفاده از امکانات زیارتى و سیاحتى بوده که در سال 1393 هم هنوز از امکانات رفاهی و زیارتى استفاده نشده و احکام عده اى از بازنشستگان ناشى از ارتقاى شغلى اجراى قانون مدیریت خدمات کشورى بازنشستگان سال 1388 هنوز صادر نشده که امیدواریم هرچه زودتر حل شود.

پرداخت وام ضرورى به بازنشستگان از طریق ثبت نام و قرعه کشى اینترنتی آیا روش قابل قبولى است؟

از طریق قرعه کشى اینترنتى قابل قبول است، لیکن بایستى شرایطى لحاظ شود، کسانى که سال‌های قبل بازنشسته شده و تا کنون استفاده ننموده‌اند، در اولویت باشند.

براى تکریم حفظ شان و مقام این قشر چه کارى از دست جامعه و دولت بر می‌آید؟

یک نگاه براى تامین امنیت روحى، روانی و سلامتى آنها و یک نگاه حمایتى مادى، معیشتى و معنوى براى آنها.

چه پیشنهاد و راه کارهایى برای ارتقای سطح فرهنگى، معیشتى، رفاهى، آسایشى و ... بازنشستگان دارید؟

بازنشستگان، تکریم و احترام را در جامعه و ادارات دولتى انتظار دارند و جهت گسترش فرهنگ مطالعه و سلامتى از طریق استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، بلیط نیم بها کتابخانه‌ها، محیط‌های ورزشى، اماکن دیدنى، اتوبوس و مترو در اختیار آنها قرار گیرد. به کانون‌ها و تشکل‌های اجتماعى از بودجه خاصى که دولت جهت تشکل‌ها و احزاب در اختیار دارد مساعدت شود.

به نظر شما انتظارات بازنشستگان و کانون‌های بازنشستگى از صندوق بازنشستگی کشورى چیست؟

تدوین و اجراى کامل قانون مدیریت خدمات کشورى، استخدام یکى از افراد خانواده بازنشسته به جاى فرد بازنشسته، افزایش مراحل استفاده از تحصیلات سفرهاى زیارتى و سیاحتی در طول دوران بازنشستگى، دعوت از بازنشستگان در مراسم روز خانواده و تکریم بازنشستگان.
 
 
 
 
 
با بازنشستگان - بازنشستگى؛ دوران زیبا و پختگى عمر انسان‌ها
 

توجه به زندگى و جایگاه اجتماعی بازنشستگان، ارتقاى منزلت این قشر با اهمیت و تامین معیشت آنها، همواره از دغدغه هاى اصلى و مهم مدیریت کلان کشور و مدیران صندوق بازنشستگى کشورى به حساب می‌آید. به همین منظور نشریه ثمر در نظر دارد در هر شماره، پاى سخن یکى از بازنشستگان فرهیخته که خدمات ارزنده اى را به جامعه ارائه داده‌اند؛ بنشیند. در این شماره با یکى از این فرهیختگان افتخارآفرین و فعالان تأثیرگذار دوران بازنشستگى گفت‌وگو کرده‌ایم.

با «قربانعلى تنگ شیر» استاد دانشگاه و فعال دوران بازنشستگى مصاحبه ای انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

از خودتان بگویید؟

بازنشسته سازمان دامپزشکی کشور هستم. داراى مدرك فوق‌لیسانس مدیریت امور فرهنگى از دانشگاه علامه طباطبائى تهران و مدرس دانشگاه، عضو هیئت‌مدیره انجمن متخصصان روابط عمومی و به مدت 12 سال رئیس اسبق روابط عمومى سازمان دامپزشکی بوده‌ام. دو پسر نیز دارم.

چه تعریفى از بازنشستگی دارید؟

بازنشستگى، رسیدن به کمال و تجربه نابى که باید مورد بهره بردارى قرار گیرد، زیرا دریای بیکران اطلاعات بازنشستگان کشوری قابل اندازه گیرى نیست. مدیران سازمان‌ها می‌توانند از این دریای بیکران تجربیات استفاده کنند.

شما اوقات بازنشستگى را چگونه می‌گذرانید؟

تدریس می‌کنم، کتاب مطالعه می‌کنم، با دانشجویان سرگرم هستم، سینما و موسیقى را خیلی دوست دارم و لذت واقعی را از آنها می‌برم. ورزش هممى کنم. هفته اى دو بار استخر و سونا می‌روم، به خصوص وقتی صبح‌های زود انجام می‌دهم، آن روز خیلى سرحال هستم.

آیا با اعتماد به نفس، هدفمند و آینده نگر بازنشسته شده و به آرامش رسیده‌اید؟

بله، آرامش دوران بازنشستگى را باید حس کرد و از آن لذت برد. هدف این دوران، لذت بردن از باقیمانده عمر است. کهنسالى دوران زیبا و پختگى عمر انسان‌ها است.

فکر کرده‌اید که در برابر جوانی از دست رفته چه اندوخته‌اید؟

خیلى چیزها دارم که استفاده کنم. دنیایى از تجربه، لذت بردن از انجام کارهاى مفیدى که برای جامعه موثر بوده و اثرات آنها را دیده و لذت برده‌ام. مهم این بود که جامعه ما را قبول داشته و آثار کارهایمان براى آنها تاثیرگذار باشد و گره اى از کار بندگان خدا باز نماید.

به نظر شما بازنشستگی چند وجه دارد؟ بازنشستگی شما چند وجه دارد؟

یک وجه و آن این است که قبول کنیم بازنشسته‌ایم. زیرا باید شکرگذار خداوند بزرگ باشیم که توانستیم به سن بازنشستگى برسیم.

باید هر دوران از زندگى را بپذیریم و با توجه به آن شرایط، خودمان را آماده کنیم، خوشا به حال کسى که دوران عمر خود را به خوبى سپرى کرده باشد.

به نظر شما نقش جامعه و مسئولان در عبور بهتر بازنشستگان از این دوران چیست؟

جامعه و مسئولین نقش‌های اساسی در بازنشستگى دارند، چون جامعه باید یاد بگیرد که احترام خاصى به این قشر داشته و شرایط آنها را در نظر بگیرد و مسئولین هم باید امکانات رفاهی رایگان براى آنها در نظر بگیرند، زیرا آنها جوانى و عمر ارزشمند خود را براى جامعه و دولت گذاشتند، باید آنها را به عنوان سرمایه اجتماعى در نظر گرفت، زیرا هر کدام در جایگاه خود داراى تخصص‌های خوبى هستند و می‌شود از آنها بهره بردارى کرد. می‌توان به عنوان مشاور آنها را به کار گرفت.

براى تکریم و حفظ شان و مقام این قشر چه کارى از دست جامعه و دولت برمى آید؟

روح، روان و آرامش مهمترین نیازهاى این دوران است، فقط باید به آنها توجه ویژه کرد. حتى از پول نیز براى بازنشستگان مهم‌تر است.

تورهاى زیارتى و گردشگری خیلی تأثیرگذار هستند. چکاپ کامل و توجه به ریز نیازها و درخواست‌های آنها و خدمات رفاهی رایگان مانند رستوران‌هایی که بتوانند با تخفیف استفاده کنند و تورهاى یک روزه داخل شهر، از مهمترین موارد درخواست بازنشستگان است.

وقتى حکم بازنشستگی‌تان را دریافت کردید، چه حسى داشتید؟

حس خوبى نبود. فکر کردم چقدر زود تمام شد. این همه کار کردن و دویدن با یک برگ کاغذ به پایان رسید. مایل بودم باز هم ادامه بدهم، این خود یک شوک ناگهانی است. البته آدم کم کم عادت می‌کند، بعدا دیگر فراموش می‌شود.

به عنوان یک بازنشسته چه انتظارى از صندوق بازنشستگی کشورى دارید؟

انتظار همراه بودن، تمام امید بازنشستگان، صندوق بازنشستگی کشوری است. حتى با دادن کارت منزلت که باید جایگاه واقعى خود را پیدا کند و آن کارت بتواند دردادن امکانات رفاهى رایگان مفید واقع شود.

بازنشستگى را در یک جمله توصیف کنید؟

بازنشستگى یعنى به کمال زندگى رسیدن با تجربه شغلى.

از زندگى بازنشستگی‌تان راضى هستید؟

بله، خود را با آن وفق دادم و بهره بردارى لازم را دارم.

چه فاصله اى میان جوانى و کهنسالى وجود دارد؟

فقط گذران عمر و به دست آوردن تجربیات مفید، چون عمر می‌گذرد و باید از آن به نحو احسن استفاده کرد.

اگر بخواهیم دوران بازنشستگی را یک کتاب فرض کنید، شما نام این کتاب را چه می‌گذارید؟

یک روز از تمام عمر.

 
 
 
 
 
گیاهان آپارتمانى
 

عوامل مؤثر در آبیارى گیاه:

چنانچه درجه حرارت محیط و شدت نور به هر دلیلی در آپارتمان بیشتر شود، نیاز گیاه به آب طبیعتا بیشتر می‌شود. گیاهانى که در گلدان‌های کوچک هستند یا براى مدتى خاك و یا گلدان شان تعویض نشده نسبت به گیاهانى که در گلدان‌های بزرگ بوده یا خاك آنها و گلدانشان تازه عوض شده، نیاز بیشترى به آب دارند.

در فصل پاییز که هوا رو به سردى می‌رود و به خصوص در فصل زمستان، رشد گیاه هم کمتر شده و ممکن است به طور کلى متوقف گردیده باشد. در این فصل که هنگام استراحت گیاه است، تبخیر آب داخل خاك گلدان نیز کمتر می‌گردد. پس باید از میزان آبیارى آن کاسته و فواصل آن‌را زیادتر و از افراط در آبیارى آن خوددارى نمود. مجددا در فصل بهار و تابستان میزان آبیارى را بسته به نیاز گیاه افزایش دهید.

به طور کلى گیاهان گوشتى و کاکتوس‌ها به فواصل آبیارى بیشترى نیاز دارند تا گونه های دارای برگ‌های نازك نظیر حُسن یوسف و پیله آ. هرچه گیاهان داراى برگ‌های پهن‌تر و بزرگتر بوده و رشد سریع‌تر داشته باشند، دفعات بیشتری به آب نیاز دارند.

براى جلوگیرى از تلف شدن گیاهانتان نکات یادآوری شده را دقیقا به کار بندید.

1- در هنگام آبیارى از آبى که سرد نبوده و دمای آن با درجه حرارت محیط زیست آن یکسان و کلر آن نیز خارج شده باشد، استفاده نمایید.

2- جمع شدن آب در زیر گلدانى مضر است و آب اضافى بلافاصله بایستى تخلیه شود. هر چند ماه یک بار نیز اطمینان حاصل نمایید که آب از سوراخ تحتانى آن به آرامى خارج گردد.

3- خیس نگه داشتن مداوم خاك گلدان، هوای موجود در خاك را به بیرون می‌راند و سبب می‌شود ریشه هاى آن در اثر عدم تنفس پوسیده و در نتیجه گیاه تلف گردد.

4- درجه حرارت محیط زیست گیاهان، جنس گلدان، فصل و نوع خاك آن تاثیر مهمى در تنظیم آبیاری دارد.

5- یکى از علائم اولیه افراط در آبیارى، زرد شدن برگ‌های تحتانى نظیر دیفن باخیا و در برخى از گیاهان مانند لیندا لَخت و شُل شدن برگ‌های

فوقانى آن است. افراط در آبیارى علت مرگ بیشتر گیاهان آپارتمانى است.
 
 
 
 
 
طرز تهیه خمیر بازى براى نوه‌ها
 

خمیر بازى براى بچه‌ها، نه تنها، راهى برای گذراندن وقت است، بلکه باعث تقویت مهارت‌های خلاقانه در آنها می‌شود. خمیر بازى از آن دست اسباب بازی‌هایی است که بچه‌ها خیلى دوست دارند؛ اما پدر و مادرها به خاطر شیمیایى و مضر بودن، از تهیه آن امتناع می‌کنند. می‌توانید به راحتى خمیر بازى را در خانه و با لوازم خوراکی و غیر شیمیایى درست کنید و با خیال راحت در اختیار نوه هاى عزیزتان بگذارید. حتى اگر تکه اى از خمیر را بخورند، مشکلى براى سلامت آنها پیش نمی‌آید و از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه است.

مواد لازم براى تهیه خمیر بازى خانگى

* 1 فنجان آرد

* 4/1 فنجان نمک

* 2 قاشق غذاخورى کرم تارتار

* 1 فنجان آب

* 2 قاشق غذاخورى روغن (گیاهى)

* رنگ ژلى خوراکى

* طرز تهیه خمیر بازى خانگى

طرز تهیه خمیر بازى

براى تهیه این خمیر، ابتدا مواد خشک یعنى آرد و نمک و کرم تارتار را با هم مخلوط می‌کنیم و در قابلمه نچسب می‌ریزیم. بعد هم روغن، آب و مقداری رنگ را اضافه می‌کنیم. بعد از اینکه این مواد با هم مخلوط شدند، روى حرارت متوسط قرار می‌دهیم و شروع به هم زدن می‌کنیم. رنگ را در ابتدا به مقدار کم اضافه کنید و کم کم مقدار آن را زیاد کنید تا به رنگ دلخواهتان برسید. ممکن است که در ابتدا با دیدن مایع داخل قابلمه احساس کنید چیزى را اشتباه کردید، چون هیچ شباهتی به خمیر بازى ندارد، ولى شما به هم زدن ادامه بدهید، آنقدر که مواد به شکل یک توپ خمیری در گوشه قابلمه جمع شود. حالا خمیر را داخل ظرفى بگذارید تا کمى خنک شود. بعد هم حدود 5 دقیقه خمیر را کاملا ورز بدهید. حالا خمیر بازى شما آماده است.

وقتى از خمیر استفاده نمی‌کنید، آن را در یک ظرف پلاستیکى در بسته نگهدارى کنید تا خشک نشود. خمیر در طول زمان ممکن است خشک شود، اما اگر آن را در داخل یک حوله مرطوب درون ظرف پلاستیکى نگهدارى کنید دیرتر خشک می‌شود.

 
 
 
 
 
مقاله - از بازنشستگی‌تان لذت ببرید، سزاوار آن هستید
 

عباسعلى عصارزادگان به مدت 31 سال در آموزش و پرورش ناحیه 4 اصفهان در سمت مدیریت مشغول خدمت بوده و در سال 1380 به مقام بازنشستگى نائل گردیده است. بعد از بازنشستگی به مدت 12 سال در ستاد اقامه نماز اصفهان مشغول به کاراست.

وى در محل کار با همسرش «شهربانو بالاورد» آشنا شده، که به ازدواج منجر شد و خداوند آنها را لایق لطف خود دانسته و فرزندان خوبى به آنها عنایت فرموده که همگى داراى تحصیلات عالیه هستند: دخترشان نرگس از معلمان نمونه کشوری است که در حال حاضر در کشور ارمنستان مشغول به کار به همراه همسرشان هستند، پسرشان مسعود که داراى تخصص رادیولوژی مشغول خدمت به مردم خوزستان است، دختر دیگرشان نزیهه که در حال تحصیل در رشته پاتولوژى است. پسر دیگرى داشتند بهنام محمود که داراى تخصص ارتوپدى بود، ولی بر اثر سانحه اى دردناك از دستشان رفت، خدای بزرگ رحمتش فرماید.

عصارزادگان بهترین نام براى دوران بازنشستگی را «تجربه 30 ساله» و یا «یک عمر تجربه» می‌گذارد. متن زیر توسط ایشان به نشریه ثمر ارسال شده است.

شاید ما انتظارش را نداریم، به خصوص زمانی که کل دوران جوانى خود را در مسیرى کار می‌کنیم که به بازنشستگى ختم می‌شود، بازنشستگى می‌تواند تجربه اى پرتنش و نا امیدکننده باشد. براى بسیارى از ما، در طول سال‌های متمادى دوران بازنشستگی اولین بارى است که منابع مالى و وقت آزاد برای انجام آنچه که می‌خواهیم، در اختیارداریم. مشکل اینجا است که واقعا نمی‌دانیم چه می‌خواهیم؟ معمولا می‌دانیم که چه چیزی را نمی‌خواهیم و آن چیزى جز ادامه کار نیست. بنابراین با دانستن این نکته به عنوان نیرویى بازدارنده، اقدامات لازم را به منظور پایان دادن به سال‌های کارى خود، انجام می‌دهیم. در واقع اینکه بدانیم چه چیزی را می‌خواهیم یا اینکه چه چیزى را نمی‌خواهیم، یکسان نیستند. تفاوت این دو ممکن است در زمان بازنشستگى منجر به یاس و حس سردرگمى شود. از آنجایى که وقت ما مانند کالایى با ارزش است، در اینجا سه مرحله براى آرامش در دوران بازنشستگی ذکر می‌شود، مراحلى که به ما کمک می‌کند از بازنشستگى خود لذت ببریم.

از تنهایى بپرهیزید

طبیعت قوانینى دارد که حاکم بر محیط اطرافمان است. یکى از این قوانین این است که طبیعت از تنهایى متنفر است. طبیعت، موقعیتى را که در آن به طور ناگهانى چیزی بزرگ از دست می‌دهد و جاى آن با هیچ چیز دیگری پر نمی‌شود، دوست ندارد.

تفاوت فاحشى بین دو جمله «خیال دارم بازنشسته شوم و کارم را قطع کنم» و «خیال دارم بازنشسته شوم و استراحت کنم» وجود دارد. در جمله اول خلاء و تنهایى ایجاد می‌شود، یعنى کارمان که حدود 70 – 65 درصد از دوران مفید زندگى خود را به آن اختصاص داده بودیم را کنار می‌گذاریم و نمی‌خواهیم آن را با چیز دیگرى جایگزین کنیم و این عملى نیست. سعى داریم کاری را انجام ندهیم، اما به جاى آن نمی‌دانیم چه کاری را جایگزین کنیم و همین عامل، خلاء ایجاد می‌کند که باعث سردرگمى است و در نهایت به افسردگى، منجر می‌شود. تمام تلاشمان را براى رهایى از این احساسات ناخوشایند، بکار می‌بریم. اغلب اوقات آنجاى خالى را با آسانترین و قابل دسترس تر ین جایگزین پر می‌کنیم، همان چیزى که قبلا جایش را پر کرده بود.

این قانون در مورد بازنشستگى هم صادق است. وقتى که می‌گوییم قصد دارم کارم را قطع کنم، خلاء ایجاد می‌کنیم، احساس سردرگمی هم به دنبال آن پیدا می‌شود. در اکثر موارد نمی‌توانیم برگردیم و فضاى خالی را با آنچه که قبلا انجام می‌دادیم، پر کنیم. ما دیگر سرکار نمی‌رویم. این ناتوانایى یا عدم علاقه به پر کردن فضاى خالى با آنچه که قبلا انجام داده‌ایم، بیشتر باعث آشفتگى و سردرگمی می‌شود.

مشکل تنهایى راه حل ساده اى دارد: «بازنشسته نشوید با هدف قطع کردن کار» بلکه «بازنشسته شوید با هدف و آگاهى که قصد دارید -زمان کارى- قبل خود را با هر آنچه که دوست دارید انجام دهید، پر کنید. »

بدانید که این احساسات گذرا، طبیعی هستند

حذف خلاء به طور یقین به راحتى و آرامش بازنشستگی شما کمک می‌کند. تغییر از هر نوع، احساسات معینى در افراد به وجودمى آورد. ویلیام بریجز در کتاب «تحولات» در مورد چگونگى برخورد افراد با تغییرات صحبت می‌کند و آنها را از کوچکترین تا پراهمیت‌ترین‌ها طبقه بندى کرده و اغلب به احساسات محتملى ختم می‌شوند. وقتی وارد دوران بازنشستگى می‌شوید، دانستن اینکه این احساسات طبیعى هستند و به بازنشستگی مربوط می‌شوند، باعث آرامش شما در طول مسیر می‌شود.

5 عامل مهم زندگى خود را پیدا کنید

براى بسیارى از مردم، کارشان براى رسیدن به یک پایان، آغاز می‌شود. کارشان وسیله ای است که امکانات مالى را براى خرید وسایل مورد نیاز و انجام کارهاى مورد علاقه فراهممى کند. گاهى اوقات شغل‌هایمان آنچنان مصرفی می‌شوند که به مرور زمان و به تدریج، ارتباطمان را با آنچه که بدان علاقه داریم، از دست می‌دهیم. اگر خودتان را در چنین موقعیتی دیدید، فرصتى است براى ارتباط مجدد با آنچه که واقعا دوست دارید و آنچه که از زندگى می‌خواهید، وقت بگذارید و 5 چیزى که می‌خواهید در دوران بازنشستگى انجام دهید، ببینید یا تجربه کنید را یادداشت کنید. 5 چیزى که در پایان زندگى خود با نگاه به گذشته و دوران بازنشستگى می‌توانید آن را یک موفقیت تلقى کنید. ممکن است کارهایى کوتاه مدت باشند، یا کارهایى که دوره زمانى طولانی‌تری را به خود اختصاص می‌دهند. این بستگى به خود شما دارد که موفقیت بازنشستگى را براى خود تعریف کنید. هوشیار باشید که براى خود محدودیت قرار ندهید. شاید مجبور شوید به گذشته‌ها فکر کنید. در می‌یابید که در واقع خودتان را کشف می‌کنید. همان کارهایى که قبلا دوست داشتید، حالا هم دوست دارید شاید فقط فراموششان کرده‌اید، نکته جالب این است که هنوز به آنها علاقه دارید و درصدد انجامشان هستید. از این 5 کار برای جلوگیری از خلاء و تنهایى استفاده کنید و این گونه دیگر بازنشسته نشده و کارتان را قطع نکرده‌اید، بلکه بازنشسته شده‌اید که کارهای بزرگ زندگی‌تان را شروع کنید. از بازنشستگی‌تان لذت ببرید، سزاوار آن هستید.

 
 
 
 
 
با سالمندان - شاعر سالمند همه جا خدا را می‌دیدم
 

خدیجه شیران شاعر 79 ساله کرجى، بدون داشتن تحصیلات آکادمیک و تنها با ذوق ادبى ذاتى که در وی به ودیعه گذاشته شده، بیش از چند هزار بیت شعر گفته است.

وى در کنگره جهانى شاعران یونان در سال 2011 و ژاپن در سال 2013 به عنوان تنها زن شاعر ایرانى دعوت شده بود. آثار این شاعر گمنام از کودکى وى تا کنون درباره هر مناسبت و اتفاقى که برایش پیش آمده سروده شده و حاصل سال‌های زندگى خود را در کتابى که حتی نتوانسته به چاپ انبوه برساند، گردآورى کرده است. آثار وى به سبک‌های شعر نو، رباعى، دو بیتى و غزل سروده شده است. «همه جا خدا را دیدم» عنوان کتاب

منتشر نشده این شاعره گمنام است که تنها یک نسخه از آن را می‌توان در خانه‌اش یافت. این کتاب در سایت کتاب «ماى بود» ثبت شده و جزو پر بیننده‌ترین کتاب‌ها است. لحظاتى را در خانه این شاعره بى ادعا در کنار اشعاری از وى که بر دیوار اتاقش زده بود نشستیم تا برایمان از سالیانى که بر او گذشت بگوید.

در سال 1313 به دنیا آمدم. کودکى من در خانه‌ای قدیمى در اصفهان گذشت. پدرم همدانى و مادرم لر بختیارى بود. آشنایى آن دو در اصفهان منجر به ازدواجشان شد و حاصل آن 2 دختر و 3 پسر بود. پدرم در همدان زراعت می‌کرد. در سال 1322 ازدواج و بعد از آن به اهواز رفتیم و 10 سال خانواده‌ام را ندیدم.

همیشه دلتنگ خانه و خانواده بودم، اما همسرم با من مهربان بود. به سفارش پدرم که گفته بود می‌توانند مرا با مهربانى نزد خود نگه دارند، همه به من محبت می‌کردند. شاید همین دورى و دلتنگى باعث شد، شاعر شوم. شوهرم ماهى یک‌بار براى مادرم نامه می‌فرستاد، اما نشانى ما را نمی‌نوشت، مبادا که مادر و خانواده‌ام مرا پیدا کنند. سرانجام مادرم با جستجوى بسیار بعد از 10 سال مرا در اهواز پیدا کرد. روزى، در خانه به صدا درآمد و در چارچوب در، مادرم را که دیدم انگار همه دنیا را دیده باشم. او چند روزى نزد ما ماند و برگشت. بعد از برگشتن وى تنهایى و گوشه نشینى به سراغم آمد.

6 ماه از ازدواجمان گذشته بود که از اهواز به شیراز کوچ کردیم. خانه اى قدیمى پر از عقرب و مار اجاره کردیم. 2 ماه در این خانه زندگى می‌کردیم. غربت و ترس از مار و عقرب و دورى از پدر و مادر براى من خیلی جانکاه بود. بعد از آن مدتى در خانه خواهر شوهرم زندگى کردم. در این مدت همواره در عطش آموختن بودم و تمایل عجیبى داشتم که باسواد شوم. اما تا آن روز همسرم مانع می‌شد. همسرم از ترس اینکه فرار کنم و نزد خانواده‌ام برگردم، مرا به مدرسه نفرستاد. خواهر شوهرم، زنى را به نام فیروزیان براى سواد آموزى پیشم آورد. در یک ماه تعلیم و آموزش، خواندن و نوشتن ابتدایى را آموختم و خیلى پیشرفت کردم. معلمم از فراگیری و استعداد بى نظیر من در شگفت بود. بار دیگر به اهواز برگشتیم و از آنجا به تهران رفتیم. همچنان نامه‌های بدون نشانى براى مادرم فرستاده می‌شد.5 سال از آخرین ملاقات با مادرم گذشت که او را دوباره دیدم. در 15 سال فقط 2 بار و هر بار چند روز مادرم را دیدم و باز هم دورى از او و کوچ از این شهر به آن شهر و تنهایى ادامه داشت.

همسرم حسابدار راه آهن بود. به همین دلیل مرتب به اهواز، تهران، همدان و مشهد می‌رفتیم. تا اینکه بعد از سال‌ها کار و تلاش یک روز تصمیم گرفت، دیگر کار نکند و در خانه ماند و از فروش اموال خود زندگی‌مان را می‌چرخاند. این کار آنقدر ادامه داشت تا اینکه ثروتش تمام شد.

اولین شعرم یک دوبیتى بود که خوب به خاطرش دارم.

روم یاران سر کوه دماوند

کشم آهى بسوزد کوه الوند

نمایم رو به سوى آسمان‌ها

بگویم هر چه خواهم با خداوند

در این سال‌ها تنها یار و یاورم شعر و داستان بود. اشعارم در مجله «روشنفکر» به چاپ رسید. سعى می‌کردم تنهایى خود را از یاد ببرم. تا اینکه سرانجام و با وجود اینکه شرایط بچه دار شدن را نداشتم، پسرم خسرو به دنیا آمد، تنهایى خود را از یاد بردم. فرزند دومم کوروش در تهران به دنیا آمد و دخترم سومین فرزندم بود، اما نماند که دخترى هم داشته باشم. کوروش 5 ساله بود که همسرم بیمار شد و 4 سال بعد به علت سرطان در گذشت.

بعد از مرگ وى، ما ماندیم و خیل عظیم مشکلات که مجبور بودم سال‌های طولانى با آنها بجنگم. حقوق و درآمدى نداشتم. زندگی‌ام را می‌فروختم و خرج تحصیل و مراقبت فرزندانم می‌کردم.

پیشنهادهایى براى ازدواج به من می‌شد، ولى هرگز راضى نمی‌شدم که فرزندانم از سوى ناپدرى اذیت شوند. در تهران غریب بودیم و بستگانم در اصفهان بودند، اقوام شوهرم هم خارج از کشور بودند و هیچگونه رابطه اى با ما نداشتند. اما از پاى ننشستم و پیش می‌رفتم، چون همه جا خدا را می‌دیدم.

پسرم شعرى از من را به کنگره جهانى شاعران فرستاد. با پذیرش آن شعر از من دعوت کردند تا در سال 2011 به یونان بروم. به دلیل وجود مشکلات مالی نتوانستم در آن کنگره شرکت کنم. آن سال از ایران مردى از شیراز و من از کرج به این کنگره دعوت شده بودیم. پس از آن نیز یک شعر براى صلح جهانی گفتم و باز هم پسرم براى کنگره فرستاد که این بار نیز براى شرکت در کنگره جهانى شاعران در ژاپن دعوت شدم، اما مانند گذشته مشکلات مالی گریبانم را گرفته بود. در مراسم مختلف نزد شخصیت‌های کشورى شعرخوانى کرده‌ام که مورد استقبال قرار گرفت. اکنون فرزندانم همسرانى دارند و خوشبخت زندگى می‌کنند و من نیز در کنار نوه خود از زندگى لذت می‌برم.
 
 
 
 
 
وفادارى
 

ببیند تا زنش را، صبحگاهى                 برون از خانه شد، گردید راهى

تصادف از قضا، بنمود آن مرد                 به درد اندامش آمد، ناله می‌کرد

به درمانگاه بردندش، پس از آن             مداوا تا کنند او را و درمان

چو دکتر دید او را، گفت بابا                  بگیر اکنون، تو یک عکسى ازین پا

به نزدم آر، تا بینم که پایت                  شکسته یا که نه، اندر نهایت

بگفتا، هست تعجیل آن چنانم             که نتوانم دمى، اینجا بمانم

ورا گفتند، اکنون وقت آن نیست ز         درمان تو بهتر، گو که آن چیست؟

بگفتا، مرد با دکتر خویش                   که هستم دلپریش همسر خویش

بگفتندش فرست اکنون پیامى            که دارم کار، اى یار گرامى

بگفت آن پیر با صد آه و شیون             به آلزایمر دچار است، این زن من

نمی‌داند کنون چیزى ز بنیاد              مرا هم برده است، ز خاطر و یاد

بگفتندش نداند، گر که اى تو؟            کنون در فکر او، بهر چه اى تو؟

کشید آه از جگر، بیچاره بگریست       ولیکن بنده میدانم، که او کیست

چه می‌شد، گر همه افراد دنیا           بُدند اهل وفا، یکسر سراپا

ولى «پرویزیا» در این زمانه                ازین افراد، کم بینى نشانه

حسین پرویزى

دبیر بازنشسته آموزش و پرورش استان بوشهر

 
 
 
 
 
شیوانا و مرد فرتوت
 

زن و دختر جوانى پیرمردی خسته و افسرده را کشان کشان نزد شیوانا آوردند و در حالى که با نفرت به پیرمرد خیره شده بودند از شیوانا خواستند تا سوالى را از جانب آنها از پیرمرد بپرسد. شیوانا در حالى که سعى می‌کرد خشم و ناراحتى خود را از رفتار زشت دختر و زن با پیرمرد پنهان کند، از زن قضیه را پرسید. زن گفت: این مرد همسر منو پدر این دختر است. او بسیار زحمت کش است و براى تامین معاش ما به هر کارى دست می‌زند.

از بس شب و روز کار می‌کند دستانی پینه بسته و سر و صورتی زخمى و پشتى خمیده و قیافه اى نه چندان دلپسند پیدا کرده است. وقتى در بازار همراه ما راه می‌رود ما در هیکل و هیبت او هیچ چیزى براى افتخار کردن پیدا نمی‌کنیم و سعى می‌کنیم با فاصله از او حرکت کنیم.

اى استاد بزرگ از طرف ما از این پیرمرد بپرسید ما به چه چیز او به عنوان پدر و همسر افتخار کنیم و چرا باید او را تحمل کنیم؟ شیوانا نفسى عمیق کشید و دوباره از زن و دختر پرسید: این مرد اگر شکل و شمایلش چگونه بود، شما به او افتخار می‌کردید؟ دخترك با خنده گفت: من دوست دارم پدرم قوى هیکل، خوش تیپ و خوش لباس باشد و سر و صورتى تمیز و جذاب داشته باشد و با بهترین لباس و زیباترین اسب و درشکه مرا در بازار همراهى کند.

زن نیز گفت: من هم دوست داشتم همسرم جوان، سالم، تندرست، ثروتمند و با نفوذ باشد و هر چه از اموال دنیا بخواهم را در اختیار من قرار دهد، نه مثل این پیرمرد فرتوت و از کار افتاده فقط به اندازه بخور و نمیر برای ما درآمد بیاورد! به راستى این مرد کدام از این شرایط را دارد تا مایه افتخار ما شود؟ اى استاد از او بپرسید ما به چه چیز او افتخار کنیم؟ شیوانا آهى کشید و به سوی پیرمرد رفت و دستى به شانه‌اش زد و به او گفت: آهاى پیرمرد خسته و افسرده! اگر من جاى تو بودم، به این دختر بى ادب و مادر گستاخش می‌گفتم که اگر مردی جوان، قوى هیکل، خوش هیبت و توانگر بودم، دیگر سراغ شما آدم‌های بى ادب و زشت طینت نمی‌آمدم و همنشین اشخاصی می‌شدم که در شان و مرتبه آن موقعیت من بودند!؟

پیرمرد نگاه سنگینش را از روی زمین بلند کرد و در چشمان شفاف شیوانا خیره شد و با صدایی آکنده از بغض گفت: اگر این حرف را بزنم، دلشان می‌شکند و ناراحت می‌شوند! مرا از گفتن این جواب معاف دار و بگذار با سکوت خودم زخم زبان‌ها را به جان بخرم و شاهد ناراحتى آنها نباشم. پیرمرد این را گفت و از شیوانا، زن و دخترش جدا شد و به سمت منزل حرکت کرد. شیوانا آهى کشید و رو به زن و دختر کرد و گفت: آنچه باید به آن افتخار کنید همین مهر و محبت این مرد است که با وجود همه زخم زبان‌ها و دشنام‌ها، لب به سکوت بسته تا مبادا غبار غم و اندوه بر چهره شما بنشیند.

 
 
 
 
 
مقاله - جدول و چارت قلب و عروق
 

در شماره 281 آبان ماه سال 1392 مطلبی با عنوان «کشف استاندارد بین‌المللی سلامت قلب و افزایش طول عمر» که توسط دکتر محمد سلطان محمدى، فوق تخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه علوم پزشکى تهران به ثمر ارسال شده بود به چاپ رسید. در این مطلب آمده بود: «بیماری‌های قلبی و عروقى گوى رقابت را در مرگ و میر از دیگر عوامل ربوده و امروزه در جایگاه نخست قرارگرفته است. کاهش سن سکته و بیماری‌های قلبى زنگ خطری است که به صدا درآمده است که نشان از کاهش شاخصه هاى سلامت جامعه و همچنین پایین بودن امید به زندگی در آن جامعه دارد. افزایش عوامل تهدید کننده قلب و عروق موجب شده است گروهى از متخصصان، شاخص استاندارد بین‌المللی براى سلامت قلب و عروق تدوین کنند. بر اساس این شاخصه‌ها در صورت کنترل عوامل خطر می‌توان از بروز بیماری‌های قلبى و عروقى تا سن 80 سالگى پیشگیرى کرد. در جدول این شاخص اثبات شده است که عامل بیمارى قلبى و عروقی قبل از سن 80 سالگى، خود انسان است و با بى توجهى و سهل انگاری موجب مرگ و میر ناشى از آن می‌شود، اما پس از 80 سالگى بروز بیماری‌های قلبى و عروقى طبیعى است. »دکتر محمد سلطان محمدى که به شاخص سلامت و استاندارد بین‌المللی در پیشگیرى از بروز بیماری‌های قلب و عروق دست یافته است در ادامه جدول و چارت قلب و عروق را ارایه می‌دهد.

توضیح جدول

هرم سنى که از چند مثلث سنی تشکیل شده، ضریب خطا و ضریب گناه و ناپرهیزى و بى احتیاطى را مشخص و تعیین می‌نماید و به عنوان یک قانون در پیشگیرى قانونمند و هدفمند است. به ازاى هر یک سال کمتر از 80 سال سن 25 / 1 درصد ضریب خطا و متداول‌ترین روش جهت تعیین ضریب

خطا محاسبه ده ساله یا محاسبه دهه سنی است که به ازاى هر دهه سنی وضعیت عوامل خطر و ریسک فاکتورها تعیین و محاسبه می‌گردد. پزشک و بیمار می‌توانند بر اساس سن بیمار و مقدار یا اندازه آزمایش‌های عوامل خطر value Riskfactor میزان و درصد خطا و ناپرهیزی را مشخص و تعیین نموده که راهی و روشى جهت محاسبه و تخمین آسیب‌ها و پاتولوژى قلب است که با رنگ‌های مربوطه وضعیت خطا، گناه و ناپرهیزی و در نتیجه آسیب و پاتولوژى قلب مشخص می‌گردد.

 
 
 
 
 
سلامت سالمندى
 

10 صبح تا 17 عصر بهترین زمان براى ورزش سالمندان

دکتر فاطمه کریمى افشار (متخصص طب ورزش) گفت: با توجه به اینکه گفته می‌شود سالمندان در اوایل صبح یا شب ورزش نکنند، بهترین زمان برای ورزش کردن این افراد، ساعت 10 صبح تا 17 عصر است.

دکتر فاطمه کریمى افشار در این رابطه افزود: براى حفظ سلامت قلبى و ریوى، سالمندان باید ورزش‌های هوازى را داشته باشند که به توصیه انجمن‌های مختلف ورزشى توصیه می‌شود، حداقل سه روز در هفته به مدت 30 دقیقه ورزش هوازى را انجام دهند.

عضو هیئت علمى دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: سالمندان باید در کنار ورزش هوازى، برنامه ورزش قدرتى را حداقل دو جلسه در هفته و یک برنامه انعطاف پذیرى در قبل و بعد از حرکات ورزشی داشته باشند.

وى بیان کرد: آمادگى قلبى و ریوى، نگهدارى و بهبود قدرت عضلانى، انعطاف پذیرى و استقامت از اهداف انجام حرکات ورزشى در سالمندان است.

دکتر کریمى افشار، اظهار کرد: با توجه به افزایش سن در فرد سالمند و به تبع آن کاهش قدرت بدنى، قدرت عضلانى و کاهش انعطاف پذیرى و افت تراکم استخوان از جمله چالش‌هایی به شمار می‌رود که در برنامه ورزشى سالمندان وجود دارد.

وى ادامه داد: با توجه به اینکه بیشتر سالمندان در این دوران با مشکلات عروق قلبى و عروق محیطى روبرو هستند، بنابراین براى انجام برنامه ورزشى سالمندان باید بر اساس شرایط وی برنامه ریزى کرد.

وى همچنین توصیه کرد: سالمندان ورزش را در محیط بسته انجام دهند، کف‌پوش سالن ورزشى به گونه اى باشد که تعادل آنها را دچار اختلال نکند و در زمان ورزش کردن لباس و کفش مناسب را استفاده کنند.

دکتر کریمى افشار در ادامه افزود: سالمندان توجه نمایند در مدت زمان انجام حرکات ورزشى هر نیم ساعت مایعات را مصرف کنند و پس از پایان تمرینات ورزشى نیز مصرف مایعات را ادامه دهند.

تقویت ذهن در روزهاى بازنشستگى

ذهن انسان را چنانچه یک سیستم کامپیوتری نیز در نظر بگیریم، باز هم به روز کردن اطلاعات و حافظه حتی در دوران سالمندى ضروری است. بنابراین تلاش براى تقویت حافظه و توانایی مغز را براى فعال نگه داشتن فکر به خصوص در سنین سالمندی نباید فراموش کرد. مغز خود را با خواندن مطالب جدید یا نوشته هاى پر مفهوم و علمى به چالش بکشید. خواندن چند بیت شعر یا نوشته هاى نویسندگان بزرگ که نیازمند کمى تأمل است علاوه بر ترغیب ذهن به فهم مطالب جدید، آن را به فعالیت وا می‌دارد. مغز انسان، تحت تاثیر استرس، آسیب پذیر است. بنابراین بهره گیرى از تکنیک‌های دورکننده استرس مانند فعالیت‌های مورد علاقه آدمى حتى براى مدت زمانى کوتاه در روز مانند یوگا خنده بهترین دارو است. این جمله نه تنها براى سلامت جسمانى انسان گفته شده بلکه براى فکر و ذهن نیز صدقمى کند. پژوهش‌های بسیار حاکى از آن است تفریحات و سرگرمی‌های فکری اگرچه برخى مناطق مغز را به تحرك وا می‌دارد اما خنده بر کلیه بخش‌های مغز مؤثر بوده و سلول‌های تشکیل دهنده آن را به فعالیت وا می‌دارد. گوش فرادادن به جملات خنده دار، گذراندن وقت با افراد شوخ طبع، همراهى کردن دیگران هنگام خنده و توجه به کودکان به پویایی ذهن کمک می‌کند و تقلید کردن از آنها گزینه هاى خوبى برای خندیدن است. اگرچه راهکارهاى بسیارى براى فعال نگه داشتن مغز در نظر گرفته شده اما بازدهى تمامی روش‌ها به دور از ورزش بسیار کم است. ورزش به خصوص فعالیت‌های جسمانى در هواى آزاد و پاك و یا ایروبیک، اتصال سلول‌های عصبى را در مغز محکم کرده و عملکرد ژن‌ها را بهبود بخشیده، جریان خون به مغز را افزایش داده و در نهایت میزان تمرکز و دقت را می‌افزاید.

نقاشى یا فعالیت‌های هنرى به آرام بخشى ذهن کمک کرده و سالمندان را به خصوص در فصل تنهایی آنان، سرگرم می‌کند بازی‌های فکری مانند جدول سودوکو، پازل و یا جدول کلمات متقاطع براى فعال نگه داشتن فکر ضرورى است.

مطالعات مختلف حاکى از آن است هر فردى روزانه به هشت ساعت خواب کافى نیازمند است، بنابراین استراحت مغز در کمتر از این ساعات، عملکرد ذهنى شما را به مخاطره انداخته ضمن آنکه روحیه و خلق‌وخوی تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. روابط اجتماعى انسان‌ها، یکى از عوامل مؤثر در سلامت فکرى شان است. روابط انسان‌ها، عامل مؤثرى در تحریک فعالیت مغز آنان است. بنابراین معاشرت با دوستان و آشنایان و حتى داشتن یک گپ کوتاه دوستانه در روز، ورزش خوبى برای مغز شمرده می‌شود.

افزایش خواب افراد مسن با آب آلبالو ترش مزه

پژوهشگران علوم پزشکى می‌گویند نوشیدن روزانه دو وعده آب آلبالو ترش مزه در صبح و عصر براى مدت دو هفته مدت زمان خواب افراد مسن مبتلا به بى خوابى را تا 90 دقیقه در هر شبانه روز افزایش می‌دهد.

بى خوابى مشکل شایعى در میان افراد بزرگسال است که حدود 23 تا 34 درصد از جمعیت افراد 65 و مسن‌تر را درگیر می‌کند. بى خوابی می‌تواند براى برخى افراد آزاردهنده باشد اما بى خوابی‌های طولانى مدت تاثیر منفى و جدى بر سلامت بدن می‌گذارد.

همچنین بى خوابى با شیوع بیشتر دردهای مزمن، ابتلا به فشارخون بالا و دیابت نوع 2 و افت عملکرد شناختی یا زوال عقلى مرتبط است. یکى از محققان این مطالعه گفت: افراد جوان مبتلا به بى خوابى برای رفع این مشکل به قرص‌های خواب روی می‌آورند، اما براى افراد مسن این داروها خطر زمین خوردن را در آنان چهار برابر می‌سازد که به شکستگی لگن و مرگ زودرس منجر می‌شود.

در این بررسى از هفت فرد بزرگسال با متوسط سن 68 سال که از بى خوابی رنج می‌بردند، درخواست شد مدت دو هفته و روزى دو بار آب آلبالو بنوشند. سپس از آنان درخواست شد از نوشیدنى مشابه مصرف کنند. این متخصصان دریافتند شرکت کنندگان هنگامی که از آب آلبالو مصرف کرده بودند، هر شب یک ساعت بیشتر از مواقع دیگر می‌توانستند بخوابند. آلبالوى ترش منبع طبیعى از هورمون ملاتونین است که به تنظیم چرخه خواب، بیدارى کمک می‌کند.

ایده بازی‌های رایانه اى براى افراد سالخورده

یک تحقیق نشان می‌دهد که بازی‌های رایانه اى و ویدیویى به افراد سالخورده کمک می‌کند تا دچار روان پریشى پیرى نشوند. محققان دانشگاه توکیو در ژاپن در این مطالعه تعدادى از سالخوردگان یک خانه سالمندان را مورد بررسى قرار دادند و از آنها خواستند که بازى رایانه اى و ویدیویى

انجام دهند.

محققان متوجه شدند که افراد مسن در این بازی‌ها باید براى زدن هدف‌ها عجله کنند به همین جهت جریان خون در مغز آنها افزایش می‌یابد.

به گفته محققان، در حقیقت حل مسائل ریاضى، کارى براى پیشگیری از روان‌پریشی پیرى انجام نمی‌دهد، اما انجام بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویى بیشتر می‌تواند این کار را انجام دهد. سالمندان شرکت کننده در این مطالعه نیز اظهار داشتند که انجام این بازی‌ها به هشیاری و عضلات آنها کمک کرده است.

کاهش ناگهانى وزن؛ علائم مراحل اولیه فراموشى

پژوهشگران می‌گویند نتایج یک بررسی جدید نشان داده است افرادی که در مراحل اولیه ابتلا به فراموشی هستند خیلى بیشتر از افراد سالم، دچار کاهش ناگهانى وزن می‌شوند.

پیش از این ثابت شده بود که ممکن است مکانیسم تنظیم وزن افراد دچار فراموشى مختل شود که در این صورت با کاهش وزن ناگهانی مواجه می‌شوند البته این مسئله بر اساس پیشرفت بیمارى و فرم آن که متفاوت بوده است.

این مطالعه روى 506 فرد داوطلب انجام شد. این شرکت کنندگان تحت آزمایشات تصویربردارى مغزى با تکنیک‌های پیشرفته و ارزیابی‌های مایع مغزى نخاعى، براى شناسایی نشانگرهای زیستى بیمارى فراموشى قرار گرفتند. این نشانگرهاى زیستى سال‌ها پیش از بروز اولین علائم فراموشى در مایع مغزى نخاعی وجود دارند.

نتایج آزمایشات مشخص کرد در افرادی که هیچ مشکلى در تفکر و حافظه‌شان نداشتند و نیز در مبتلایان به ناتوانی‌های متوسط ذهنی، گروهى از شرکت کنندگان که این نشانگرها را داشتند، بیشتر دچار کاهش شاخص توده بدنى یا همان کاهش وزن می‌شدند.

متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاهی در این زمینه تاکید کردند: این یافته مشخص کرد که تغییرات مغزی ناشى از آلزایمر با تغییرات سیستماتیک سوخت و سازى در مراحل بسیار ابتدایى این بیمارى، مرتبط هستند.

آلزایمر نوعى اختلال مغز به همراه از دست دادن حافظه است و در این میان حافظه، قضاوت، قدرت یادگیری و شخصیت فرد مبتلا آسیب می‌بیند که در مراحل اولیه بیماری با از دست دادن حافظه کوتاه مدت و مشکل یافتن لغت مناسب طی صحبت کردن و یا پرسش مکرر یک سؤال و سختى در تصمیم گیری و برنامه ریزى، بدگمانى، تغییراتی در حس بویایى و چشایى و بینایى، افسردگى و کاهش قوه ابتکار و تغییرات شخصیتى و مشکلاتى در تفکر و اندیشه و حتى خیال بافی همراه است.
 
 
 
 
 
اقسام امر به معروف و نهى از منکر
 
گفتنى است امر به معروف و نهى از منکر از واجبات توصلى است، یعنى قصد قربت در آن شرط نیست؛ هر چند با داشتن قصد قربت از پاداش الهى نیز برخوردار خواهد شد.
 
 
 
 
 
صحیفه سجادیه
 
بارالها، ترس از عذاب وعده داده شده و رغبت به ثواب موعود را روزى ما کن، تا لذت آنچه را که از تو می‌خواهیم بیابیم و غصه آنچه را که از آن به تو پناه می‌بریم دریابیم و ما را در پیشگاهت از توبه کنندگانی قرار ده که محبتت را بر ایشان حتم ساخته اى و بازگشت شان را به طاعت خود قبول نموده اى، اى عادل‌ترین عادل‌ها. بارالها، از پدران و مادران و اهل دین ما همگى، چه آن که از ایشان از دنیا رفته و چه آن که تا قیامت به آنان خواهد پیوست درگذر.
 
 
 
 
 
آثار بازنشستگان
 

فلسفه زندگى و سعادتمندى خانواده

نوشته سیدعلى سیاه پوش‌ها است. نویسنده در پیشگفتار کتاب آورده است: «سعادتمندى هر یک از اعضا خانواده به ویژه سرپرست خانواده، در نتیجه کانون خانواده که پیش درآمد سعادتمندى جامعه است، بدون تردید در خردمندى و عشق ورزى است که بهره گیرى از آنها به میزان و به قدر توان، بضاعت، همت و اراده آنان بستگى دارد. »

اندیشه هستى در رباعیات خیام

عنوان کتاب دیگرى از این نویسنده است. در بخش اول این کتاب نویسنده خواننده را با زندگى نامه خیام آشنا می‌کند. در بخش دوم به اندیشه هستى می‌پردازد و در بخش سوم رابطه خیام و هستى را ذکر می‌کند.

فلسفه آموزش و پرورش در آینه ادب و عرفان

عنوان دیگرى از این نویسنده است. سیاه پوش‌ها در آغاز گفتار می‌گوید: «ادب یعنى احساس مسئولیت در برابر قوانین اخلاقى و دینى و در نهایت رعایت و انجام حقوق خداوندى و مخلوقات اوست، زیرا که ادب، مقصود و غایت تربیت انسان است. »سیدعلی سیاه‌پوش‌ها مدرس دانشگاه و بازنشسته آموزش و پرورش استان قزوین است.

برندگان جدول با جایزه

همانگونه که خوانندگان محترم نشریه ثمر مطلع هستند در شماره 283،284،285 دى، بهمن و اسفند سال 1392 یک جدول متقاطع با جایزه به چاپ رسید. ضمن تشکر از استقبال خوانندگان، مراسم قرعه کشی بین دوستانى که پاسخ صحیح را به اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل ارسال کرده بودند انجام و به سه نفر امکان استفاده از هتل و پذیرایى در شهر مقدس مشهد به مدت 4 روز و 3 شب تعلق گرفت. اسامى به شرح ذیل است:هما قیومى، بازنشسته مخابرات از استان تهران حبیب‌الله حیدرى، بازنشسته دانشگاه علوم پزشکى از استان همدان یحیى ضمیرى، بازنشسته دارایى از استان گلستان.

 
 
 
 
 
سخن ماه
 
خدایا! اگر روزى فراموش کردم خداى بزرگى دارم، تو فراموش نکن بنده کوچکى دارى، با نوازشى و یا تلنگرى آرام وجودت را، همراهیت را، مهربانى و بزرگیت را برایم یادآورى کن.