نشريه ثمر

 

ثمر شماره 293 - آبان ماه 1393

فهرست مطالب

   

دکتر روحانى در جلسه شوراى عالى رفاه: نباید اقشار آسیب پذیر جامعه در جریان رشد و توسعه کشور مورد غفلت قرار گیرند

نماینده مردم میانه در مجلس شوراى اسلامى مطرح کرد: احداث خانه هاى امید، در راستاى ارتقاى خدمات به بازنشستگان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى اعلام کرد: اجراى طرح بیمه سلامت پایه و یکسان براى همه ایرانیان، نتیجه انسجام سیاست‌های رفاهى دولت

مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى عنوان کرد: وظیفه مهم معاونت فنى صندوق، تعامل و ارتباط اثربخش با دولت و مجلس

اسلامیان در همایش مدیران ستادى و استانى صندوق بازنشستگى کشورى: بازنشسته محورى رویکرد فعالیت‌های آتى صندوق بازنشستگى کشورى

شرکت صنایع شیر ایران، واحد سرآمد صنایع در سال 1393

استان‌ها : چهارمحال و بختیارى فرش دستبافت بختیارى و دستان پینه بسته
کانون‌ها
مقاله: آنچه باید از پیرى دانست؟
بازنشسته نخبه
نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران:
سلامت سالمندی
امر به معروف و نهى از منکر
صحیفه سجادیه ترجمه استاد حسین انصاریان
مدیر صندوق بازنشستگى کشورى استان فارس خبر داد:
خبر کوتاه
سخن ماه

 
دکتر روحانى در جلسه شوراى عالى رفاه: نباید اقشار آسیب پذیر جامعه در جریان رشد و توسعه کشور مورد غفلت قرار گیرند
 

حجت الاسلام دکتر حسن روحانى رئیس جمهور در جلسه اولین نشست شوراى عالى رفاه که پس از 8 سال در تاریخ 26 مهرماه سال جارى تشکیل شد، گفت: حمایت از اقشار آسیب پذیر و گسترش برنامه هاى رفاهى در کشور نیازمند اطلاعات و آمار دقیق است.

وى بر ضرورت ایجاد پایگاه اطلاعات جامع رفاهى در کشور به منظور سیاست گذارى و پایش اقدامات اجرایى در حوزه رفاه اجتماعى تاکید کرد و از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى خواست تا پایان سال براى استفاده از منابع اطلاعاتى کشور، پایگاه اطلاعات جامع رفاهى کشور را راه اندازى کند.

رئیس جمهور از تجمیع اطلاعات دستگاه هاى مختلف به منظور داشتن بانک اطلاعاتى پاسخگو به عنوان ضرورتى براى برنامه ریزى و تصمیم گیرى صحیح یاد و تصریح کرد: دولت در سایه این اطلاعات می‌تواند در مبارزه با آسیب‌های اجتماعى، حمایت از اقشار آسیب پذیر نظیر کودکان و زنان بى سرپرست، بازنشستگان، سالمندان و بیکاران موفق باشد.

دکتر روحانى با اشاره به اینکه حمایت از گروه هاى آسیب پذیر در صدر برنامه هاى دولت است، اظهار داشت: نباید اقشار آسیب پذیر جامعه در جریان رشد و توسعه کشور مورد غفلت قرار گیرند، لذا دولت براى کمک به این افراد، نیازمند اطلاعات جامع است.

وى تصریح کرد: دولت در زمینه بهداشت و درمان گام‌های بلندى برداشته و باید تلاش شود که این حرکت مهم و ارزشمند پایدار باشد.

دکتر روحانى در بخش دیگرى از این جلسه جهت گیرى دولت را در رشد و توسعه متوازن در همه استان‌های کشور خاطر نشان کرد و گفت: تعادل بخشى منطقه ای یک سیاست اصولى در دولت تدبیر و امید براى فقرزدایى است. در پیشبرد سیاست امنیت غذایى، توزیع سبد کالا در میان اقشار محروم جامعه ادامه خواهد داشت.

همچنین دکتر على ربیعى وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى در این جلسه با اشاره به اینکه دولت‌ها بر اساس سیاست‌های رفاهى سنجیده می‌شوند، گفت:دولت تدبیر و امید با برنامه ریزى، کار کارشناسى و هدفمند در زمینه سیاست‌های رفاهى پیش می‌رود که این امر می‌تواند، منجر به از بین رفتن فقر و نابرابری‌های اجتماعى شود.

وى با ارایه شاخص‌هایی نظیر توزیع فقر، سواد، طلاق، اعتیاد، بیمه، امید به زندگى، اضافه کرد: توزیع رفاه سیاست جبرانى نیست، بلکه سیاستى در کنار رشد اقتصادى است و هر حرکت خوب اقتصادى اگر با سیاست‌های رفاهى آمیخته نشود براى مردم ملموس نخواهد بود.
 
 
 
 
نماینده مردم میانه در مجلس شوراى اسلامى مطرح کرد: احداث خانه هاى امید، در راستاى ارتقاى خدمات به بازنشستگان
 

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى مراسم کلنگ زنی خانه امید ویژه بازنشستگان کشورى در شهرستان میانه با حضور مددى نماینده مردم میانه در مجلس شوراى اسلامى، فرماندار، مسئولین محلى، عده ای از مدیران صندوق بازنشستگی کشورى و جمعى از بازنشستگان کشورى در روز شنبه دهم آبان ماه برگزار شد. بر اساس این گزارش نماینده مردم میانه در مجلس شوراى اسلامى در این مراسم اظهار داشت: تلاش و همت مسئولین و نمایندگان مجلس شوراى اسلامى براى ارتقاى سطح خدمات فرهنگى، اجتماعى، رفاهى و نیز آسایش جامعه بازنشستگان قابل تحسین است.

وى افزود: بدون تردید احداث خانه هاى امید براى بازنشستگان به عنوان پایگاهى براى شادابى و پویایى بازنشستگان است که این امر با همت و مساعدت‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى، مسئولین صندوق بازنشستگى کشورى، فرماندار، شهردار و شوراى اسلامى شهرستان میانه و پیگیری‌های جمعى از بازنشستگان عزیز حاصل شده است. وى در پایان خواستار شروع سریع عملیات عمرانى این پروژه شد.

 
 
 
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى اعلام کرد: اجراى طرح بیمه سلامت پایه و یکسان براى همه ایرانیان، نتیجه انسجام سیاست‌های رفاهى دولت
 

دکتر على ربیعى وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى در گردهمایى مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت که در تاریخ 24 مهرماه برگزار شد با اشاره به رونمایى طرح بیمه سلامت پایه و یکسان براى همه ایرانیان، گفت: خوشحالم بگویم که در کارنامه یک ساله دولت تدبیر و امید در حوزه بیمه ای و تامین اجتماعى با سازمان‌هایی پویا، کارآمد، پاك و اثربخش در عرصه اجتماعى روبرو هستیم.

وى افزود: امروز از بیمه‌ها به عنوان یک سازمان کارآمد و در یک جایگاه موثر گفت و گو می‌شود. اما در فرصت باقیمانده از دولت تدبیر و امید بنا داریم، ابعاد جدیدى از بیمه‌ها را نمایان کنیم.

وى گفت: شعار ما سازمان کارآمد، متعهد و نوآور است. باید با اهمیت دادن به مطالعات و پژوهش و تجربه اندوزى و با تجمیع تجارب و آبشار گونه کردن دانش جمع آورى شده در سازمان، اعتبار سازمان خود را افزایش دهیم.

دکتر ربیعى اظهار داشت: حدود یک سال از فعالیت دولت تدبیر و امید، گذشته و ما هزار روز فرصت داریم تا بتوانیم ایده هاى جدیدى را براى رفاه مردم ارائه کنیم. بنابراین باید ساختارهاى ادارى خود را بهتر کنیم و بتوانیم خدمات مطلوب‌تری را ارائه کنیم.

وى تصریح کرد: دولت تدبیر و امید، فقر و نابرابرى، کارگران، مستمری‌بگیران، زنان بى سرپرست، حاشیه‌نشینان بى سر و صدا و... را می‌بیند و براى همه آنها برنامه هاى خوبى را پیش بینى کرده است.

وى خاطر نشان کرد: امروزه سیاست‌های رفاهى در بُعد حمایت غذایى و مبارزه با فقر و گرسنگى و همچنین پوشش بیمه ای افراد فاقد هر گونه بیمه، در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى قرارگرفته است.

دکتر ربیعى خاطر نشان کرد: در اینجا می‌خواهم از طرح جدیدى که در سازمان بیمه سلامت و وزارتخانه در مدت شش ماه پیرامون آن بحث و بررسی‌های مختلفى صورت گرفته است، رونمایى نمایم.

وى افزود: این طرح که با عنوان بیمه سلامت پایه و یکسان براى همه ایرانیان تهیه شده اهداف پنجگانه اى را دنبال می‌کند. این اهداف عبارتند از اینکه اولا تمامى کسانى که تا کنون تحت پوشش بیمه سلامت همگانى قرار گرفته‌اند، بتوانند کماکان از خدمات بهره‌مند شوند و خدمات بیمه ای آنها تداوم داشته باشد. ثانیا افرادى که به هر دلیلى تاکنون تحت پوشش هیچ بیمه اى قرار نگرفته‌اند، بتوانند از مزایاى پوشش بیمه رایگان استفاده کنند. هدف سوم از ارایه طرح، برداشتن گام مهم عملى در راستاى اجراى بندب ماده 38 قانون برنامه پنجم توسعه در تجمیع منابع بیمه ای است. نکته چهارم نیز از بین بردن چالش‌های برنامه ادغام بیمه‌ها است که با این طرح برخی نگرانی‌ها که در خصوص بیمه تامین اجتماعى مطرح بود، خود به خود مرتفع خواهد گردید و به تعبیرى این طرح، راه برون رفت براى اجراى اهداف قانون گذار در تجمیع بیمه‌ها است.

وى خاطر نشان کرد: به عنوان هدف پنجم این طرح نیم نگاهى به اجراى مفاد ماده 28 قانون برنامه پنجم در بحث برقرارى و استقرار نظام جامع تامین اجتماعى چند لایه داشته‌ایم تا بتوان حداقل سه لایه مساعدت اجتماعى شامل خدمات حمایتى و توانمندسازى، بیمه هاى درمانى پایه و بیمه هاى مکمل را در قالب آن لحاظ نمود.

دکتر ربیعى افزود: این طرح نظام بیمه سلامت را به سه دسته تقسیم می‌کند. دسته اول که نام آن بیمه پایه سلامت است و براى تمامى مردم ایران است که به طور رایگان تحت پوشش بیمه خواهند بود. این افراد شامل تمامى افراد بیمه شده فعلى که به صورت رایگان هستند و حتى کسانى که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعى و سایر سازمان‌های بیمه اى هستند یعنى براى 77 میلیون جمعیت ایران، دسته دوم که به نام بیمه اجتماعى نامگذارى شده و سطح سوم هم بیمه هاى تکمیلى است.

دکتر ربیعى گفت: موفقیت این طرح، موفقیت نظام است و همه باید تلاش کنند تا این طرح به اهداف خود برسد و ما حق نداریم، حتى عدم موفقیت این طرح را تصور کنیم. بر خود وظیفه می‌دانم براى موفقیت طرح تحول سلامت هر چه در توان دارم انجام بدهم.

وى افزود: یکى از تکالیفى که بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى در حوزه بیمه اى قرار داده شده، یکپارچه سازى بیمه‌ها و منابع آن است که متاسفانه این تکلیف سال‌ها اجرا نشده است.

دکتر ربیعى اجرا نشدن یکپارچه سازى بیمه‌ها را مشکلات اجتماعى، عدم آمادگى ساختارها، ناکافى بودن میزان ارتباطات و تعامل دستگاه‌ها در دوره‌های گذشته دانست و گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده از سوى سازمان بیمه سلامت بیش از 6 میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت همگانى قرار گرفته‌اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى خاطر نشان کرد: برنامه هاى دیگرى نیز در سه سال آینده مد نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى است که از آن جمله می‌توان به صدور کارت الکترونیک سلامت اشاره کرد. بنا داریم این انتخاب را به بیمه شدگان واگذار کنیم تا آنها یا از دفترچه و یا از کارت الکترونیک سلامت استفاده کنند. در مرحله نخست کارت الکترونیک سلامت در سازمان تامین اجتماعى صادر خواهد شد و در گام بعدى این طرح تسرى پیدا خواهد کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى در ادامه با اشاره به اینکه وزارت رفاه ابزارهاى لازم را در حوزه رفاهى دارد، گفت: هم اکنون 30 درصد از سالمندان تحت پوشش نهادهاى حمایتى قرار دارند که از خدمات سازمان بهزیستى و کمیته امداد استفاده می‌کنند.

وى افزود: تامین سلامت آحاد مردم از حقوق پای هاى آنان است. دولت مکلف است براى احقاق آن زمینه هاى لازم را فراهم نماید.

این احقاق حق دو لایه و دو بخش مهم دارد که همچون دو روى یک سکه با هم باید در نظر گرفته شوند. یکى از این لایه‌ها ساختار و نظام ارایه خدمات سلامت به مردم است و دیگرى نظام و ساختار مالى و مکانیزم پرداخت است.

دکتر ربیعى در خاتمه افزود: نظام بیمه سلامت در بخش رفاه اجتماعى، موظف به رفع دغدغه هاى مردم است.
 
 
 
 
مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى عنوان کرد: وظیفه مهم معاونت فنى صندوق، تعامل و ارتباط اثربخش با دولت و مجلس
 

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى دکتر محمود اسلامیان مدیرعامل این صندوق در آیین معارفه معاون فنى خویش که در تاریخ 5 آبان ماه برگزار شد، افزود: توجه به وضعیت معیشتى و رفاهى بازنشستگان اصلی‌ترین دغدغه دولت خدمتگزار و صندوق بازنشستگى کشورى است و صندوق با این باور که قشر بازنشسته باید همواره مورد توجه جدى قرار گیرد، مشغول خدمت رسانى به این عزیزان است. اسلامیان فعالیت‌های صندوق را در سه بخش اقتصادى، شامل

3 هلدینگ، مسایل جارى و ارایه خدمات عمومی به بازنشستگان و تعامل و ارتباط موثر و اثربخش با دولت و مجلس شوراى اسلامى را برشمرد و خاطر نشان ساخت اولویت اصلى معاونت فنى، بسترسازى براى ایجاد تعامل اثربخش با مراجع قانون‌گذاری است.

دکتر اسلامیان گفت: تلاش می‌کنیم در راستاى ایجاد ثبات، پایدارى و تعادل بین منابع و مصارف نسبت به اصلاح ساختار بر اساس اصول مشخص شده، رسالت و ماموریت هاى صندوق بازنشستگى کشورى داشته باشیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى کاهش وابستگى صندوق به کمک از محل بودجه عمومى دولت به استثناى سهم قانونى دولت در حق بیمه در طول برنامه‌ها را از طرق مختلف از جمله تنظیم عوامل موثر منابع و مصارف صندوق‌ها منطبق بر محاسبات بیمه اى، کاهش حمایت‌های غیر بیمه اى و انتقال آن به نهادهاى حمایتى، تقویت ساز و کارهاى وصول به موقع حق بیمه‌ها و تقویت فعالیت‌های اقتصادى و سرمایه گذارى سود آور با اولویت‌های سرمایه گذارى در بازار پول و سرمایه به نحوى که سود سرمایه گذارى مورد نظر کمتر از اوراق مشارکت بانکى نباشد از جمله فعالیت‌های آتى صندوق ذکر کرد.

اسلامیان در پایان ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش‌های مجید نادرى معاون سابق فنى صندوق محمدعلى ابراهیم زاده را به عنوان جانشین وى معرفى کرد. گفتنى است محمدعلى ابراهیم زاده از سال‌ها پیش مدیرکل فنى صندوق بازنشستگى کشورى بوده است.

طى احکامى از سوى دکتر محمود اسلامیان صورت گرفت:

انتصاب سرپرست معاونت سرمایه گذارى و امور اقتصادى صندوق بازنشستگى کشورى

در این مراسم که روز شنبه 24 آبان برگزار شد، اسلامیان ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های حسین فروغی امجد سرپرست سابق معاونت سرمایه گذاري و امور اقتصادي، علیرضا برادران به عنوان سرپرست جدید این معاونت معرفی کرد. برادران پیش از این معاون سرمایه گذاري اقتصادي شرکت آتیه صبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشوري و رییس هیئت مدیره شرکت گل گهر سیرجان و قائم مقام و عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاري امید وابسته به بانک سپه بوده است.

انتصاب مدیران صندوق بازنشستگی کشوري در استان‌های البرز و کرمان

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوري بر اساس احکام صادره از سوي دکتر محمود اسلامیان مدیرعامل این صندوق، عباس رشیدي و محمدابراهیم خادمی به ترتیب به عنوان مدیران صندوق بازنشستگی کشوري استان‌های البرز و کرمان منصوب شدند. گفتنی است پیش از این عباس رشیدي مدیر صندوق بازنشستگی کشوري در استان کرمان و محمدابراهیم خادمی مشاور و مدیر صندوق بازنشستگی کشوري در استان خراسان شمالی بوده‌اند.

جزئیات پرداخت وام ضرورى به بازنشستگان کشورى

محمود اسلامیان جزئیات پرداخت وام ضرورى به بازنشستگان کشورى را تشریح کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى دکتر محمود اسلامیان مدیرعامل این صندوق، اظهار داشت: پس از انجام فرآیند ثبت نام از سوى بازنشستگان، موضوع پرداخت وام ضرورى از بانک عامل پیگیرى شده و اعتبار لازم تامین شد.

محمود اسلامیان تاکید کرد: از میان بازنشستگان ثبت نام شده، 200 هزار نفری که داراى شرایط قانونى لازم بوده‌اند، وام‌های خود را از طریق شعب بانک صادرات از آبان ماه به تدریج دریافت خواهند کرد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى تصریح کرد: میزان این وام 2 میلیون تومان، اقساط آن 36 ماهه و با کارمزد 4 درصد خواهد بود.

بازنشستگان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانى صندوق بازنشستگى کشورى به نشانى www.cspf.ir از زمان بندى پرداخت وام اطلاع یابند. زمان بندی‌ها 5 مرحله اى و بین هر مرحله حدودا یک ماه زمان خواهد بود.

 
 
 
 
اسلامیان در همایش مدیران ستادى و استانى صندوق بازنشستگى کشورى: بازنشسته محورى رویکرد فعالیت‌های آتى صندوق بازنشستگى کشورى
 

همایش مدیران ستادي و استانی صندوق بازنشستگی کشوري در روز پنج شنبه 22 آبان در سالن اجتماعات این صندوق برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوري محمود اسلامیان مدیر عامل این صندوق در این همایش اظهار داشت: در شرایط فعلی مسئولیت سنگین و خطیرى به دوش مدیران صندوق بازنشستگی کشوري است که لازم است به حول و قوه الهی و با برنامه ریزي براي بازنشستگان عزیز خدمت کنیم.

اسلامیان افزود: هیچ عبادتی بالاتر از خدمت به خلق خدا نیست و اگر بتوانیم گره اي از مشکلات مردم را باز کنیم قطعا نتایج و پیامد آن را هم می‌بینیم. بازنشسته محورى رویکرد فعالیت‌های آتى صندوق بازنشستگى کشورى است.

اسلامیان تاکید کرد: با حاکم شدن عقلانیت، بیشتر به آینده کشور خوش بین هستیم، رویکرد فعلی دولت و صندوق بازنشستگی کشوري، پاسداشت منزلت و تکریم خیل عظیم بازنشستگان است که کوشش می‌شود این موضوع، نهادینه شود. ایشان امید به آینده، مثبت اندیشی، نگاه رو به جلو و نگرش مطلوب در کارها را یک اصل اساسی و ضرورت برشمرد و تعاملات انسانی و تجلیل و تکریم بازنشستگان را وظیفه مسئولان و کارکنان صندوق بازنشستگی کشوري دانست.

گفتنی است در این همایش که به طور مرتب و براي هماهنگی در خدمت رسانی به بازنشستگان کشوري برگزار می‌شود، جمشید تقی زاده رییس هیئت مدیره این صندوق، همراهی، همگامی، همسویی و تلاش و استفاده هرچه بیشتر و بهتر از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها براي تحقق و دستیابی به اهداف ترسیم شده در صندوق را یک اصل برشمرد. تقی زاده تصریح کرد: مرحله بازنشستگی نقطه عطفی در زندگی بازنشسته‌ها است و باید تلاش کرد امید به آینده و استفاده از تجارب آنان در جامعه را توسعه و نهادینه کرد. تقی زاده در پایان به بحث لایحه قانون مدیریت خدمات کشوري و ماده 101 آن اشاره و خواستار بررسی و تجدید نظر در مفاد آن شد. گفتنی است در این همایش عده اي از مدیران صندوق بازنشستگی کشوري در استان‌ها و نیز عده اي از مدیران ستادي در ارتباط با موارد کلی، اداري و مالی، فنی، فرهنگی و اجتماعی و سیستم‌های مکانیزه پیشنهاداتی مطرح و براى ارایه خدمات بهینه و مطلوب به بازنشستگان عزیز به بحث و تبادل نظر پرداختند. این همایش با همت مدیریت امور استان‌های صندوق بازنشستگی کشوري برگزار شد.

 
 
 
 
شرکت صنایع شیر ایران، واحد سرآمد صنایع در سال 1393
 

شرکت سهامی صنایع شیر ایران به استناد لایحه قانونی مصوب 29/11/1358 شوراي انقلاب اسلامی و تبصره هاي الحاقی آن از ادغام شرکت سهامی تهیه و توزیع شیر ایران و شرکت‌های وابسته به آن (شرکت‌های شیر منطقه اي فارس، کرمان، خراسان، تبریز، زنجان، رشت، همدان، خرم آباد، دزفول و گرگان) و شرکت سهامی صنایع شیر ایران تشکیل و به موجب صورت جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 17/9/1382، اساسنامه شرکت تغییر یافته و سهامداران جدید شرکت، صندوق بازنشستگی کشوري، شرکت سرمایه گذاري صندوق بازنشستگی (سهامی عام)، شرکت توسعه صنایع بهشهر (سهامی عام) و شرکت سرمایه گذاري گروه صنایع بهشهر ایران (سهامی عام) می‌باشند.

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى، شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) که از شرکت‌های تحت پوشش این صندوق است، به عنوان واحد سرآمد صنایع و فرآورده هاى شیرى در سال 1393 در بین 1070 برند معرفى گردید.

در همایشى که به مناسبت روز جهانى غذا در تاریخ 30 مهرماه توسط سازمان غذا و دارو و کانون انجمن‌های صنایع غذایى برگزار گردید و در آن سید حسن قاضى زاده هاشمى وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکى، حسینعلى شهریارى رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شوراى اسلامى، عباس رجائى رئیس کمیسیون کشاورزى، آب و منابع طبیعى مجلس شوراى اسلامى، غلامحسین شافعى رئیس اتاق ایران، سیدحسین هاشمى استاندار تهران، سید محمدرضا مرتضوى رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنایع غذایى و محمد شریعتمدارى معاون اجرایى رئیس جمهورى حضور داشتند، شرکت صنایع شیر ایران توانست یک لوح و تندیس ویژه واحد سرآمد صنایع فرآورده هاي شیري و 4 لوح تندیس سیب سبز را دریافت نماید.

این انتخاب توسط شوراى ارزیابى و به پاس تلاش صادقانه و توجه به توانمندی‌های علمى و عملى مجموعه کارکنان پر تلاش شرکت صنایع شیر ایران صورت گرفته است.

گفتنى است کلیه شرکت‌های تحت پوشش صنایع شیر ایران «پگاه »شامل شرکت‌های پگاه تهران، پگاه فارس، پگاه همدان، پگاه آذربایجان شرقى و غربى، پگاه اصفهان، پگاه خراسان، پگاه خوزستان، پگاه زنجان، پگاه کرمان، پگاه گلستان و پگاه لرستان موفق به کسب واحد نمونه استاندارد از سوى اداره کل استاندارد استان شدند.

از دیگر لوح‌های دریافتى می‌توان به لوح واحد نمونه صنعتى استان از سوى سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و لوح و تندیس حمایت از مصرف کنندگان از سوى سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان استان، واحد نمونه تحقیق و توسعه استان از سوى سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و تنها واحد برتر استانى در تولید محصولات لبنى سلامت محور و فرهنگ سازى و اطلاع رسانى اشاره نمود.
 
 
 
 
استان‌ها - چهارمحال و بختیارى فرش دستبافت بختیارى و دستان پینه بسته
 

منوچهر صفر پور

مدیر صندوق بازنشستگى کشورى استان چهارمحال و بختیارى

متولد 1351

سابقه کار 17 سال

بازنشستگان با توجه به ارزش‌های والایشان؛ همواره نگاه برنامه ریزان را به خود معطوف کرده و بر این اساس دستگاه هاى مختلف که تولیت ارزش‌ها اعم از اقتصادى، اجتماعى و علمى را به عهده دارند، نسبت به موارد مطرح شده عنایت ویژه داشته و در قالب طرح برنامه هاى ادارى و رفاهى راهکارهاى مفیدى ارائه می‌دهند تا پیشکسوتانى که عمر گرانبهاى خویش را در راه اعتلاى نسل‌های آینده صرف نموده‌اند، در زمان بازنشستگى دور از مشکلات لاینحل، خاطرى آسوده داشته و از هر حیث مورد احترام و تکریم واقع شوند، کما اینکه در دین مبین اسلام احترام به بزرگان و پیران، احترام به خدا ذکر شده است. همچنین بیانات گوهر بار مقام معظم رهبرى مبنى بر اینکه بازنشسته آیینه شاغل است را می‌توان بهترین الگو و سرمشق تاکیدى بر تکریم بازنشستگان دانست. صندوق بازنشستگى کشورى نیز با راه اندازى مراکز استانى قدمى کوچک در جهت تکریم بازنشستگان فرهیخته برداشته است. نشریه «ثمر» در هر شماره پاى صحبت یکى از مدیران استانى می‌نشیند.

رفاه اجتماعى؛ دو بُعد مادى و معنوى زندگى را در بر می‌گیرد

گفتگویى با مدیر صندوق بازنشستگى کشورى این استان انجام داده‌ایم که در ذیل می‌خوانید.

وضعیت بازنشستگان را در کشور چطور ارزیابى می‌کنید؟

خوشبختانه با اجراى قانون مدیریت خدمات کشورى و بالا رفتن حقوق بازنشستگان، پرداخت وام‌های ضرورى، پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان قبل از سال 1379، تسویه حساب کامل مطالبات ناشى از اجراى قانون مدیریت خدمات کشورى بحمداله تا حدودى از مشکلات این قشر عزیز مرتفع گردید.

براى رویارویى با مشکلات بازنشستگان در مدیریت خود چه راهکارى را پیش گرفته‌اید؟

صندوق بازنشستگى کشورى اقدامات متنوع و گسترده اى را جهت بهبود و ارتقاى امور بازنشستگان انجام داده که در این خصوص مجموع فعالیت‌ها و خدمات ارائه شده به جامعه هدف، رضایتمندى بازنشستگان را به همراه داشته است، توجه به وضعیت معیشتى بازنشستگان و اهتمام در افزایش حقوق آنان، برگزارى تورهاى زیارتى و سیاحتى، پرداخت وام ضرورى، اجراى بیمه طلایى درمان، صدور کارت شناسایى منزلت، تعامل و همکارى با کانون‌های بازنشستگى به منظور ایجاد بسترى مناسب براى مشارکت هرچه بیشتر بازنشستگان در امور مربوط به خود از این دست اقداماتى است که در مدیریت‌های بازنشستگى در حال اجرا است.

نکته اى که در بازنشستگى پر رنگ است، قطع وابستگى فرد به محیط کار و موقعیت اجتماعی‌اش است. به عنوان یک مدیر در این حوزه فکرمى کنید چطور بتوانیم عوارض ناشى از قطع وابستگى را کاهش دهیم؟

بازنشستگان از جمله افراد با تجربه، صاحب ذوق و مهارت، متخصص، توانمند و کار آزموده هستند که استفاده و بهره گیرى از نیرو و تجارب گرانبهاى آنها می‌تواند موجبات رونق اقتصادى و بهبود فضاى کسب‌وکار کشور را به همراه داشته باشد. از طرفى اشتغال آنها یا فرزندانشان به فعالیت و کارهایى که خودشان به آن علاقه‌مند هستند، می‌تواند باعث رضایت‌مندی بازنشستگان و خانواده آنان شود. بنابراین صندوق بازنشستگى کشورى در راستاى اشتغالزایى و کارآفرینى می‌تواند با ایجاد بسترهاى لازم و حمایت‌های مالى به ویژه با اعطاى وام‌های خاص و تسهیلات مالى به تعاونی‌های بازنشستگان در زمینه هاى خدماتى، آموزشى.

فرهنگى و اقتصادى به عنوان سرمایه فعالیت‌ها، ضمن تقویت بخشى تعاون اقتصاد کشور این امکان و شرایط را فراهم سازد که بازنشستگان و فرزندان آنان با تاسیس و راه اندازى تعاونی‌های چند منظوره علاوه بر کارآفرینى و اشتغالزایى از مزایا و درآمد

اقتصادى بهره‌مند شوند.

بُعد دیگر بازنشستگى، بحث رفاه اجتماعى است که در کشور ما به عهده صندوق‌های بیمه اى و بازنشستگى است، در بُعد رفاه اجتماعى چه سازوکارهایى باید بیندیشیم که به موضوع بازنشستگى کمک کند؟

رفاه اجتماعى تعبیرى است معطوف به وضعیت اقتصادى، اجتماعى و سیاسى که حفظ کرامت انسانى و مسئولیت پذیرى افراد جامعه در قبال یکدیگر و ارتقاى توانمندی‌ها از اهداف آن است.

رفاه اجتماعى دو بُعد مادى و معنوی زندگی را در بر می‌گیرد. بُعد مادى بر تامین نیازهاى اساسى خوراك، پوشاك، شغل، مسکن، بهداشت و درمان تاکید دارد. بُعد معنوى را نیز می‌توان شامل سواد و آموزش، سلامت، حمایت قانونى از عموم مردم و برخوردارى از حقوق انسانى، سیاسى، اجتماعى و اقتصادى دانست.

در حال حاضر ما کانون‌های بازنشستگى دستگاه هاى دولتى را داریم، آیا توانسته‌اند مطابق با شرح وظایف تعیین شده حرکت کنند؟

کانون‌های بازنشستگى با تاسیس صندوق‌های قرض‌الحسنه و پرداخت وام به بازنشستگان و با اعزام بازنشستگان به تورهاى

درون استانى و ایجاد روحیه شاد بین آنها و به عنوان بازوان صندوق بازنشستگى کشورى و دستگاه‌ها توانسته‌اند در حد توان به وظایف خود عمل نمایند.
 
 
 
 
کانون‌ها
 

حیدر ملک پور

عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان کشورى استان چهارمحال و بختیارى

متولد 1318

بازنشسته سال 1373 از سازمان آموزش و پرورش

کانون‌های بازنشستگى به عنوان تشکل‌های غیر دولتى و بازوان توانمند و متفکر دستگاه‌های اجرایى می‌توانند صندوق بازنشستگى کشورى را در ارائه خدمات به بازنشستگان یارى نمایند. از آنجایى که گردانندگان کانون‌ها از جامعه بازنشستگان داراى تجربه مفید و تخصص می‌باشند، می‌توانند در عین حال که محلى براى ارائه تجربیات شغلى هستند، در حد مقدورات به همنوعان خود خدمت رسانى کنند. استفاده از نقطه نظرات سازنده کانون‌های بازنشستگى، رشد و بالندگى دستگاه‌های اجرایى و صندوق بازنشستگى کشورى را به ارمغان می‌آورد. به همین منظور نشریه «ثمر» در هر شماره پاى صحبت رییس یکى از این کانون‌ها می‌نشیند.

بازنشستگى؛ وجوه متعددى دارد

با عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان کشورى استان چهارمحال و بختیارى گفتگویى انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

از خودتان بگویید؟

داراى مدرك فوق دیپلم علوم انسانى هستم. با 4 فرزند که همگى تحصیلات دانشگاهى را به اتمام رسانیده‌اند. در حال حاضر عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان کشورى استان چهارمحال و بختیارى هستم.

چه تعریفى از بازنشستگى دارید؟

بازنشستگى وجوه متعددى دارد از جمله:

1- انتقال تجربیات به صورت عملى

2- بازنشستگى یعنى آزاد شدن از فعالیت‌های رسمى، زبان، فکر و اندیشه

3- زمان مشاوره دادن و تحلیل مسائل عمومى، خصوصى و نتیجه گیرى.

آیا با اعتماد به نفس هدفمند و آینده نگر بازنشسته شده و به آرامش رسیده‌اید؟

آرى با توجه به شغل معلمى و حساسیت محل خدمتم بیشتر به کارهاى فرهنگى روى آوردم از جمله:

1- همکارى در شوراى انجمن خوشنویسان

2- همکارى در هیئت‌های مذهبى

3- همکارى در صندوق قرض‌الحسنه فرهنگیان.

آیا با خود فکر کرده‌اید در برابر جوانى از دست رفته، چه اندوخته اى دارید؟

جوانان سالم و مفیدى که متعهد به خدمت مردم و کشور هستند یکى از اندوخته هاى اینجانب است و همچنین کسب توانایی‌های هنرى که حاصل زحمات اساتید اینجانب است.

زمان استخدام و پایان کار رسمى در کشورمان معین و محدود است، آیا با افزایش سن بازنشستگى موافق هستید؟

پیشنهاد می‌شود در هراستانى، گروهى از خبرگان هر شغل تشکیل شود تا با بررسى و سنجش کار مفید هر کارمند امکان بازنشستگى زودرس یا افزایش زمان خدمت فراهم گردد.

از کانون بازنشستگان کشورى استان چهارمحال و بختیارى برایمان بگویید؟

کانون بازنشستگان، نهاد مردمى و محل مناسبى براى تشریک مساعى و تبادل افکار است. در صورتی که دولت، امکانات و بودجه اى به آن تخصیص داده و نهادى ناظر بر رفتارهاى کانون به وجود آید، موفقیت بیشترى کسب خواهند کرد.

احداث و راه اندازى خانه هاى امید ویژه بازنشستگان کشورى در استان‌ها چه کمکى به غنى سازى اوقات فراغت بازنشستگان نموده است؟

متاسفانه در استان ما تاکنون خانه امید ساخته نشده، ولى اکنون به همت فرماندار و شهردار شهرکرد، قرار است قطعه زمینى در پارك ملت شهرکرد در اختیار صندوق بازنشستگى کشورى قرار دهند تا اقدامات لازم انجام شود.

پرداخت وام‌های ضرورى به بازنشستگان از طریق ثبت نام و قرعه کشى اینترنتى آیا روش قابل قبولى است؟

پرداخت وام ضرورى همچنان که از اسمش پیدا است به شکل فعلى تحقق نمی‌یابد، چون قرعه کشى نیازها را نمی‌شناسد. اینجانب معتقد هستم باید براى بیماران و نیازمندان واقعى فکرى شود.

به نظر شما براى تکریم و حفظ شان و مقام بازنشستگان، چه کارى از دست دولت و جامعه بر می‌آید؟

احترام عموم مردم در مجامع عمومى و قدردانى از زحمات آنان از طریق دعوت در جلسات مختلف مجالس و اماکن عمومى و...، استفاده از تجربیات آنان از طریق مشورت و تشکیل جلسات گروهى با بازنشستگان دیگر، الگو قرار دادن بازنشستگان لایق و شایسته توسط خانواده‌ها و وسائل ارتباط جمعى براى کودکان، نوجوانان و جوانان خصوصا دانش آموزان، استفاده از تخصص بازنشستگان ادارات مختلف در برنامه ریزی‌ها، کارآموزی‌ها، همایش‌ها و تالیف کتب.

به نظر شما انتظارات بازنشستگان و کانون‌های بازنشستگى از صندوق بازنشستگى کشورى چیست؟

سرمایه گذارى قسمتى از سود صندوق جهت: تاسیس بانک بازنشستگان و شعب آن در استان‌ها، تاسیس مراکز درمانى بازنشستگان در کشور جهت استفاده عموم بازنشستگان و شعب آن در استان‌ها.
 
 
 
 
مقاله - آنچه باید از پیرى دانست؟
 

برگرفته از نشریه Reader's Digest

ابوالفضل امیردیوانى

متولد 1319

کارشناس ارشد زبان انگلیسى و علوم اطلاع رسانى

بازنشسته 1369 از سازمان آموزش و پرورش و بازنشسته نمونه کشورى سال 1387 از طرف صندوق بازنشستگى کشورى

نویسنده، مترجم و ویراستار کتب و مطبوعات

وقتى سن آدمیان، گیاهان و جانوران افزایش می‌یابد، به مجموعه ای از دگرگونی‌های طبیعى زیستى به نام سالمندى گرفتار می‌شود.

همه انسان‌ها از خردسالى، به گونه اى از پیرى اجتناب می‌ورزند. این دوران، براى کسى خوشایند نیست. بشر در تمام دوره‌ها بر آن بوده تا به نحوى با این فرآیند پیچیده مبارزه کند، گرچه نظر عده اى بر این است که با خوردن غذاى کمتر، سالخوردگى دیرتر صورت می‌گیرد، اما این موضوع هنوز به اثبات نرسیده است.

پژوهشگران اعلام داشتند به منظور به تاخیر افکندن کهنسالى نباید در غذا خوردن، سیگار کشیدن و هر عمل دیگرى افراط کرد. کارشناسان توصیه می‌کنند صبح‌ها زودتر از خواب برخیزید، به پروردگار و معاد اعتقاد قلبى و واقعى داشته و در زندگى به جاى خیال‌پردازی کار کنید و مواظب تندرستى خود باشید.

فیزیولوژیست ها بر این باورند که عهد شباب بهترین عصرى است که براى بدن وجود دارد و بعد از 30 سالگى که تدریجا توان بدن کاهش می‌یابد، گذشته از تقلیل گنجایش ریه‌ها، فشارخون، کاهش بینایى و شنوایى، از کف رفتن وضع طبیعى پوست، کاهش یافتن قدرت استخوان‌ها مواد کافی‌شان را از دست می‌دهند و مغز کوچکتر می‌شود، لیکن با این حال توانایى ذهن، اندك نمی‌گردد، گرچه فرآیند پردازش اطلاعات به کندى انجام می‌پذیرد. نگاه اکثر افراد به میانسالى، آغاز پایان است. بیشتر مردم نسبت بدین دوره هیچ حسى ندارند. گفتنى است اگر زندگى مشترك و حرفه اى اشخاص رضایت‌بخش باشد، میانسالى دوران بس نیکویى شمرده می‌شود. برخوردارى از آزادى بیشتر، پول، وقت، داشتن فرصت‌های بیشتر در کنار همسر، بودن با فرزندان، شرکت در امور خیریه، تاریخى و فرهنگی سبب می‌شود که سن 25 تا 60 سالگى یعنى میانسالى دوره بسیار مناسبى باشد. بهرحال پس از سن 30 سالگى افراد باید اطلاعات مفیدى از میانسالى به دست آورند.

آزمون ذیل را پاسخ دهید تا معلوم شود چقدر از پیرى می‌دانید:

1- با افزایش سن، ذهن آدم کند می‌شود.

الف: بله ب: خیر

2- افسردگى، مشکل بسیار مهمى براى سالمندان است.

الف: بله ب: خیر

3- امروزه روز به روز آمار مربوط به سالخوردگان رو به افزایش است.

الف: بله ب: خیر

4- فراموشى و گیجى یک مورد درمان ناپذیر و جدا نشدنى از پیرى است.

الف: بله ب: خیر

5- همزمان با بالا رفتن سن میزان بهره هوشى نیز کاهش می‌یابد.

الف: بله ب: خیر

6- چنانچه شخصى 30 سال سیگار بکشد، ترك کردن آن براى تندرستی‌اش فایده ندارد.

الف: بله ب: خیر

7- بهتر است سالمندان به جاى ورزش کردن، استراحت کنند.

الف: بله ب: خیر

8- همزمان با افزایش سن، باید از مواد کانى و ویتامین بیشترى استفاده کرد.

الف: بله ب: خیر

9- سالخوردگان به کلسیم نیاز ندارند.

الف: بله ب: خیر

10- سرما و گرماى شدید براى کهنسالان خطرناك است.

الف: بله ب: خیر

11- مردان بیش از زنان عمر می‌کنند.

الف: بله ب: خیر

12- میزان مرگ و میرهاى ناشى از سکته و ناراحتی‌های قلبى، روزافزون است.

الف: بله ب: خیر

13- مصرف داروى پیران بیش از جوانان است.

الف: بله ب: خیر

14- با افزایش سن شخصیت افراد تغییر می‌یابد.

الف: بله ب: خیر

15- سن که بالا می‌رود، قوه‌ی بینایى فرد، کاهش پیدا می‌کند.

الف: بله ب: خیر

پاسخ‌ها:

1- خیر، بیشتر افراد تا سن 80 سالگى یا حتى بالاتر به هیچ بیمارى مغزى دچار نمی‌شوند.

2- آرى، وقتى سالمند با مرگ عزیزان خویش یا تنهایى و اضطراب روبرو می‌گردد، به دام افسردگى گرفتار می‌شود.

3- آرى، به خاطر پیشرفت در امور بهداشتى و کشف داورهاى جدید، روزبه روز بر شمار سالخوردگان اضافه می‌شود.

4- خیر، گاهى فراموشى حاصل زوال عقل پیرى است، لیکن امکان دارد مشکلات دیگرى موجب آن گردند. اما توجه داشته باشید که لطمات جزیى به سر، تب‌های زیاد، واکنش‌های دارویى و ... همگى درمان پذیرند.

5- خیر، هوش هر فرد بى دلیل کاهش نمی‌یابد.

6- خیر، ترك سیگار در هر سنى خطر سرطان، سکته و امراض ریوى را می‌کاهد.

7- خیر، ورزش یاریگر تندرستى انسان است و فرقى نمی‌کند که او در چه سنى باشد.

8- خیر، پیران به اندازه جوانان به مواد معدنى و ویتامین نیاز دارند.

9- خیر، سالمندان جهت تقویت استخوان‌ها نیازمند کلسیم هستند.

10- آرى، بدن پیر کمتر قادر است خود را با تغییرات گرما و سرما سازگار گرداند.

11- خیر، عمر زنان بیش از مردان است.

12- آرى، به سبب افزایش طول عمر، در حال حاضر زنان و مردان کمترى به واسطه‌ی سکته یا بیمارى قبلى جان می‌بازند.

13- آرى، مصرف داروى سالخوردگان بیشتر و در نتیجه عوارض سوء آن بیشتر است.

14- خیر، شخصیت هیچکس با افزایش سن او عوض نمی‌شود.

15- خیر، اگر چه با زیاد شدن سن، دگرگونی‌هایی در بینایى ایجاد می‌گردد، ولى تغییرات جدى در بینایى در هر سنى ناشى از بیماری است.
 
 
 
 
بازنشستگان نخبه
 

پیوند نور با زندگى

هرمز شمس

چشم پزشک برجسته کشور

متولد 1317

برگرفته از روزنامه جام جم تاریخ 24 شهریور 1393

توجه به زندگى و جایگاه اجتماعى بازنشستگان، ارتقاى منزلت این قشر با اهمیت و تامین معیشت آنها، همواره از دغدغه هاى اصلى و مهم مدیریت کلان کشور و مدیران صندوق بازنشستگى کشورى به حساب می‌آید. به همین منظور نشریه ثمر در نظر دارد در هر شماره، پاى سخن یکى از بازنشستگان فرهیخته که خدمات ارزنده اى را به جامعه ارائه داده‌اند؛ بنشیند.

در این شماره چشم پزشک برجسته کشور و فعال دوران بازنشستگى را معرفى می‌کنیم.

از کسى که پدرش پزشکى مردمى، پدربزرگش لسان الحکماى با اخلاق و پدر جدش شمس الشعراى عارف مسلک است، انتظارى جز این نیست.

اینجانب فرزند پروفسور محمدقلى شمس بنیانگذار بیمارستان فارابى هستم. تحصیلات عالى خود را در رشته پزشکى در فرانسه آغاز و بعد از اخذ درجه تخصصى چشم پزشکى به ایران آمدم. سال‌ها رئیس انجمن چشم پزشکى ایران و استاد دانشگاه علوم پزشکى ایران بودم.

پدرم با این که در فرانسه استاد دانشگاه بود به دعوت یکى از استادانش براى درمان یک بیمار به ایران آمد، اما وقتى اوضاع وخیم مردم را که به انواع بیماری‌های چشمى مبتلا هستند را دید، تصمیم گرفت دیگر به فرانسه برنگردد. پدرم می‌گفت وقتى این وضع را دید خیلى دلش به حال مردم سوخت و کلى گریه کرد، براى همین تا آخر عمر در ایران ماند و چشم پزشکى نوین را در کشور پایه گذارى کرد.

80 سال پیش با مادرم که دختر عمویش بود ازدواج کرد. مادرم که سال‌ها است فوت کرده، همه عمرش خانه دار و دانش آموخته دبیرستان ژاندارك بود. او براى مردم ندارِ محله غذا می‌پخت و برایشان می‌فرستاد.

در خانواده فقط پدرم چشم پزشک نبود، بیشتر اقوام چشم پزشک و پزشک در تخصص‌های مختلف بودند. به همین علت تمایل داشتم دنبال علم و دانش بروم. در ابتدا در رشته میکروبیولوژى و پاتولوژى تحصیل را شروع کردم. بعدها رشته چشم پزشکى را ادامه دادم. در تمام این سال‌ها فقط درس خواندم و مشغول علم اندوزى بودم و سعى کردم آموزش‌های لازم را ببینم تا بتوانم خاطرات خوشى داشته باشم. دوست داشتم علم چشم پزشکى در ایران پیشرفت کند و مردم خیلى راحت درمان شوند. زمانى که دانشجو بودم مریض‌هایی که باید زیاد با آنها سر و کله زده می‌شد یا داد و فریاد راه می‌انداختند، استادانم می‌گفتند شمس را

پیششان بفرستید. پدرم از من جدی‌تر، اما مدیر خیلى خوبى بود. با بیماران مهربان بود، پدرم مردم بى چیز را دوست داشت.

در قدیم پزشکان به مردم احترام می‌گذاشتند، نسل ما در خانواده‌هایی بزرگ شدند که به اخلاق اهمیت می‌داند و الگوهاى اخلاقى را نزدیک می‌دیدیم و از آنها یاد می‌گرفتیم. وقتى آدم‌ها درست تربیت شوند و استادانى داشته باشند که با بیماران درست رفتار کنند، مسلما آنها هم یاد می‌گیرند.

ما در فامیلمان به بسیارى از اصول پایبندیم، چون پزشک با بیمارى طرف حساب است که به توجه نیاز دارد. وقتى به حرف‌های بیمار گوش می‌دهید خیلى برایشان مهم است. عده اى از بیماران ممکن است علاج هم نشوند، اما باید به آنها امید و روحیه داد.

گرایش به مادیات البته در همه جاى دنیا وجود دارد، در فرانسه بسیارى از پزشکان هستند که اصلا به مادیات اهمیت نمی‌دهند یا همیشه در دانشگاه هستند یا در مراکز دولتى و یا براى درمان مجانى مردم به نقاط مختلف جهان می‌روند، در حالى که اگر اراده کنند می‌توانند پولدار باشند. در فرانسه شخصیت انسان‌ها، کار و رفتارشان است که به آدم‌ها ارزش می‌دهد.

من نیز پزشک پولدارى نیستم، پدرم فقط یک خانه در خیابان حافظ داشت. من هم یک مطب، یک آپارتمان و یک ماشین معمولى. در قصر یا یک آپارتمان کوچک هم که باشى، مهم این است که آرامش داشته باشى. بابت ویزیت مردم هرچه بدهند، قبول می‌کنم. حتى اگر ویزیت هم ندهند قبول می‌کنم، مردم برای ویزیت دادن یا ندادن مختارند. پدربزرگم وقتى بیماران شهرستانى داشت، هزینه برگشت آنها به شهر و روستایشان را هم می‌داد. مردم برایش از دهات انواع و اقسام کالاها را می‌آوردند، هنوز مردم براى من به عنوان محبت مرغ، گوسفند، شیرینى، مربا یا تخم مرغ می‌آورند.

اینکه افراد می‌توانند دنیاى اطراف خود را ببینند، حس خوبى را در وجود یک چشم پزشک خلق مى کند. هدف این است که بینایى را به بیماران خود هدیه کند. بهرحال خوشحالم که این راه را انتخاب کرده‌ام، زیرا شادى بیماران باعث لذت بردن از کار و زندگی‌ام می‌شود.

گاهى اوقات به روزهاى جوانى تاسف خورده و با خود می‌گویم اى کاش در جوانى بیشتر تلاش می‌کردم، جوانى دیگر تکرار نمی‌شود. همیشه دوست دارم به آن روزها بازگشته و فعالیت‌هایم را گسترده تر کنم، زیرا در جوانى می‌توانیم بیشتر فعالیت کنیم و بیشتر بیاموزیم.

دیگر مانند سابق فعالیت ندارم. فعالیت‌هایم محدود شده و دیگر جراحى نمی‌کنم و در مرکز تحقیقات فارابى و مرکز تحقیقات روماتولوژى فعالیت می‌کنم. در مجله چشم پزشکى نیز فعالیت دارم.

خودتان از چند سالگى عینک به چشم دارید؟

من از 7 سالگى عینک می‌زنم. افزایش عمل‌های جراحى به این علت است که مردم ایران دوست ندارند عینک به چشم داشته باشند، در حالى که در کشورهاى دیگر مردم بیشتر عینک می‌زنند، عینک به نوعى محافظ چشم است و افرادى که نزدیک بین هستند بعد از گذشت چهل سالگى می‌توانند عینک خود را برداشته و بدون عینک مطالعه داشته باشند.

شاگردانى دارید که مثل خود شما شده باشند؟

حساب شاگردانم از دستم در رفته، اما می‌دانم خیلى از آنها در خارج کشور مشغول کار هستند. البته الان بیشتر آدم‌ها مادى شده و دنبال پول هستند، بالاخره باید زندگی‌شان را اداره کنند، اما شک ندارم پزشک باید با مریض خوش رفتار باشد.

چطور شد جایزه ملى علامه طباطبایى را کسب کردید؟

جایزه ملى علامه طباطبایى به نخبگان تعلق دارد و این جایزه را نه تنها من، بلکه تیم تحقیقاتى که در فارابى فعالیت دارد از سوى مقام معظم رهبرى به خاطر شاگردانى که براى دکترا تربیت کرده و قدم بزرگى در پیشرفت علم داشته‌ایم دریافت کردیم.
 
 
 
 
نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران: رسیدن جمعیت سالمندان به 2 میلیارد نفر در سال 2050
 

به گزارش مرکز روابط عمومى و اطلاع رسانى وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى «هولکى اوز» نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران در مراسم بزرگداشت تکریم منزلت سالمندان که با حضور دکتر على ربیعى وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى که در تاریخ 10 مهرماه برگزار شد، اظهار داشت: بنده به عنوان نماینده صندوق جمعیت ملل متحد در جمهورى اسلامى ایران، از شرکت در مراسم روز جهانى سالمندان که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى تدارك دیده شده، مفتخرم.

وى گفت: ابتدا قسمت‌هایی از پیام دبیر کل سازمان ملل، آقاى بانکى مون را به مناسبت این روز قرائت می‌کنم.

هولکى اوز ادامه داد: رشد جمعیت سالمندان و ارتقاى خدمات بهداشتى و درمانى براى آنان از گوشه و کنار جهان سبب شده که نقش سالمندان در جامعه هر روز پر رنگ‌تر شود و انتظار می‌رود تعداد سالمندان جهان از 841 میلیون در سال 2013 به 2 میلیارد نفر در سال 2050 برسد و در آن زمان از هر 10 سالمند 8 نفر در مناطق کمتر توسعه یافته، زندگى خواهند کرد.

نماینده صندوق جمعیت ملل متحد در ایران، افزود: افزایش مستمر طول عمر یکى از بزرگترین تحولات و همچنین چالش‌های زمان ما است. با این وجود عدم همگامى با روند تغییرات جمعیتى، دستیابى به آینده اى پایدار، امن و رضایت‌بخش را براى تمام انسان‌ها در گروه هاى سنى مختلف تا حدودى با دشوارى روبرو کرده است.

وى بیان داشت: سالمندان، نقش گسترده‌ای در توسعه اقتصادى و اجتماعى ایفا می‌کنند با این حال تبعیض و محرومیت‌های اجتماعى همچنان وجود دارد و براى داشتن سالمندانى سالم و به لحاظ اجتماعى- اقتصادى فعال، می‌بایست چنین مسائلى را مرتفع کنیم.

هولکى اوز گفت: دستور کار برنامه توسعه پس از سال 2015 براى سازمان ملل متحد و کشورهاى عضو آن فرصتى است تاریخى، تا به تقویت حقوق و نقش سالمندان به عنوان عضو جدایى ناپذیر جامعه بپردازند تا هیچ کس جا نماند.

نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران، خاطرنشان کرد: در این مناسبت جهانى از دولت‌ها و مردم در سراسر دنیا تقاضا دارم در عین صیانت از حقوق و عزت نفس سالمندان اطمینان حاصل کنند که آنها به طور کامل در جامعه مشارکت دارند.

وى در ادامه به بخشى از پیام مدیر اجرایى صندوق جمعیت سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: در بیست و چهارمین سالگرد روز جهانى سالمندان، صندوق جمعیت ملل متحد در بزرگداشت طول عمر با جهان همراه می‌شود و آنچه که سالمندان به خانواده و اجتماع شان اهدا می‌کنند را گرامى می‌دارد و در این روز، زندگى طولانی‌تر و سالم‌تر انسان‌ها را جشن می‌گیریم که نتیجه تغذیه بهتر و پیشرفت علوم پزشکى، خدمات بهداشتى و امکانات بهداشتى، درمانى، تحصیلى و اقتصادى است.

وى ادامه داد: سالخوردگى جمعیت دستاورد توسعه است، شرکت هرچه بیشتر سالمندان در اجتماع به نفع تمام نسل‌ها است و فرصت‌های بى پایان اجتماعى و اقتصادى به وسعت آنچه که سالمندان فعال و سلامت در اختیار جامعه قرار می‌دهند گسترده است.

هولکى اوز ادامه داد: صندوق جمعیت ملل متحد خود را متعهد به همکارى با کشورهاى عضو سازمان ملل، سیستم ملل متحد و جامعه مدنى می‌داند تا اطمینان حاصل کند که سالمندان جا نخواهد ماند و از سلامت، یادگیرى و خوشبختى در تمام طول عمر خود برخوردار خواهند شد و ما در صدد هستیم مسائل سالمندان را در دستور کار برنامه توسعه پس از سال 2015، چارچوب

توسعه ملى و راهبردهاى کاهش فقر بگنجانیم و اطمینان حاصل کنیم که صداى سالمندان به گوش همگان می‌رسد.

نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران، تصریح کرد: در حال حاضر 8,1 درصد جمعیت ایران بالاى 60 سال هستند و نرخ رشد جمعیت سالمندان از گروه هاى دیگر جمعیتى بالاتر است و بر اساس پیش بینی‌های جمعیتى جمعیت سالمندان کشور تا سال 1429 به 30 میلیون نفر خواهد رسید.

وى ادامه داد: بنابراین صندوق جمعیت ملل متحد در ایران در همکارى نزدیکى با شوراى عالى سالمندان و دانشگاهیان تلاش دارد، نظر همگان را به اهمیت موضوع سالخوردگى جلب کند و براى مثال اخیرا با همکارى گروه جمعیت شناسى دانشگاه تهران و مرکز آمار ایران گزارشى در مورد تحلیل وضعیت سالخوردگى در جمهورى اسلامى ایران ارائه کرده‌ایم.

هولکى اوز گفت: یکى از پیشنهادهاى مهم این گزارش لزوم تدوین و اجراى سیاست یکپارچه ملى در مورد موضوع سالمندان با تمرکز و سلامت و مسائل اجتماعى است که امروزه شوراى ملى سالمندان با همکارى صندوق جمعیت ملل متحد و دیگر سازمان‌های مسئول، در حال انجام این مهم هستند.

وى بیان داشت: با توجه به همکارى صمیمانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى، سازمان بهزیستى کشور و شوراى ملى سالمندان، صندوق جمعیت ملل متحد از مشاوران سازمان جهانى دعوت کرده تا به تبادل تجربیات فنى مورد نیاز به منظور تهیه سند ملى راهبردى سالمندان بپردازد.

نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران، ادامه داد: ماه گذشته یک هیئت ایرانى متشکل از کارشناسان ارشد سازمان بهزیستى کشور و شوراى ملى سالمندان با حمایت صندوق جمعیت ملل متحد در همایش منطقه اى سازمان جهانى شرکت کردند که در این همایش گزارش تحلیل وضعیت سالخوردگى در ایران رونمایى شد.

هولکى اوز در پایان گفت: ما افتخار داریم که در تدوین سیاست‌های مناسب با نیازهاى سالمندان، با شوراى عالى سالمندان، سازمان بهزیستى کشور و البته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى همکارى می‌کنیم و به دنبال گسترش این همکاری‌ها هستیم.
 
 
 
 
سلامت سالمندی
 

ضرورت تامین ویتامین D در سالمندان

برگرفته از سایت تبیان

نتایج مطالعات و تحقیقات دانش‌پژوهان علوم پزشکى نشان داده است که سطوح پایین ویتامین «D» احتمال بروز مرگ و میر در افراد سالمند را افزایش می‌دهد.

منبع اصلى رسیدن ویتامین « D» به بدن تولید آن در پوست در واکنش به تابش نور خورشید است. این ویتامین همچنین در بسیارى از خوراکی‌ها از جمله ماهى، تخم مرغ، شیرهاى فرآورى شده و روغن کبد ماهى کاد وجود دارد، نور خورشید تولید روزانه ویتامین «D» را در بدن افزایش می‌دهد و تحقیقات انجام شده حاکى از آن است که روزانه ده دقیقه قرار گرفتن در برابر آفتاب می‌تواند از کمبود ویتامین «D» جلوگیرى نماید.

پژوهشگران علوم پزشکى با مطالعه و بررسى بر روى وضعیت جسمى و تجزیه و تحلیل شرایط فیزیکى 4 هزار و 300 نفر از افراد با میانگین سنى 60 سال دریافتند که بین کمبود میزان ویتامین «D» و افزایش خطر مرگ در سالمندان رابطه معنى دارى وجود دارد و این امر به ویژه در سالمندانى که میزان ویتامین «Dِ» خونشان پایین است و در مقایسه با دیگر افراد مسن نحیف‌تر و ضعیف هستند، بیشتر صدق می‌کند.

بر اساس نتایج این تحقیقات، خطر مرگ در سالخوردگانى که جسمى نحیف داشتند و میزان ویتامین «D» خونشان نیز پایین بوده در مقایسه با افراد سالمند غیر نحیف و با میزان بالاتر ویتامین «D» سه برابر بیشتر است و خطر مرگ همچنین در افراد مسن با جسم نحیف نسبت به سالخوردگان غیر نحیف دو برابر است. پژوهشگران تصریح کرده‌اند: هرچند در این بررسى رابطه سببى میان کمبود ویتامین «D» و افزایش مرگ و میر سالمندان را ثابت نمی‌کند، این یافته‌ها بیانگر اهمیت اندازه گیرى میزان ویتامین «D» در سالمندان به خصوص سالمندان داراى جسم نحیف است.

پژوهشگران یادآور شده‌اند که بر اساس نتایج مطالعات و بررسی‌های انجام شده نمی‌توان تعیین کرد که میزان ویتامین «D» در سالمندان باعث لاغر و نحیف شدن بدن در سالمندان می‌شود یا سالمندان نحیف به علت سایر مشکلات بهداشتى میزان پایین ویتامین «D» دارند اما با توجه به تاثیر ویتامین «D» در کارکرد عضلات و استخوان‌ها، منطقى است که تصور کنیم ویتامین «D» در نحیف بودن بدن سالمندان نقش دارد.

نتایج پژوهشى دیگر که بر روی بیش از 2 هزار و 500 تن از سالمندان در سنین 70 تا 79 ساله و جمع آورى نمونه خون آنها براى تعیین سطوح ویتامین «D» و مطالعه وضعیت پزشکى آنان در هر شش ماه، نشان داده که سطوح پایین ویتامین «D» و سطوح بالای هورمون «پاراتیرویید» با افزایش میزان مرگ و میر در افراد مسن همراه است.

ویتامین «D» را که کلسیفرول می‌نامند یکى از ویتامین‌های لازم براى بدن و از ویتامین‌های محلول در چربى است که به رشد و استحکام استخوان‌ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند.

حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان دچار کمبود ویتامین D هستند.

بازسازى سلول‌های عصبى مغز با زرچوبه

برگرفته از خبرگزارى فارس

در مطالعه جدیدى که انجام شد، نشان داد که یک ماده اصلى در ادویه زرچوبه می‌تواند به بازسازى سلول‌های عصبى مغز کمک کند. دکتر ماریا آدل روگر گفت: این جالب است که امکان افزایش کارایى سلول‌های بنیادى توسط زرچوبه معطر وجود داشته باشد.

زوال عقل، در پزشکى و روانپزشکى، اختلال مزمن و گاهى حاد فرایندهاى روانى به علت بیمارى عضوى مغز که با تغییر شخصیت و موقعیت ناشناس و اختلال در حافظه همراه است. شایع‌ترین نوع دمانس (زوال عقل)، زوال عقل سالخوردگى یا آلزایمر است.

هنگامى که محققان سلول‌های بنیادى عصبى را در ظروف کوچک مخصوص کشت میکروب در یک ماده شیمیایى از عصاره زرچوبه پوشاندند، بیشتر سلول‌های عصبى که از دست خوردگى توسط ماده خارجى کنترل شده بودند، رشد کردند و زمانى که به مغز موش زنده تزریق شده بود، اثر مشابه داشت.

سلول‌های بنیادى عصبى در سراسر مغز واقع شده‌اند و یک منبع کلیدى براى درمان مغز انسان به شمار می‌آیند. پیش از این نیز مطالعات نشان داد که سلول‌های بنیادى عصبى بعد از ضربه و جراحت، باز تکثیر و تولید می‌شوند.
 
 
 
 
امر به معروف و نهى از منکر
 
باید امر به معروف و نهى از منکر کننده بداند آنچه مکلف ترك نموده واجب و یا آنچه مرتکب گردیده از منکرات است و بر کسى که چنین علم و آگاهى از کار دیگرى ندارد، واجب نیست.
 
 
 
 
صحیفه سجادیه ترجمه استاد حسین انصاریان
 

دعا در طلب رحمت بر حاملان عرش و تمام فرشتگان مقرب

بارالها! حاملان عرشت که از تسبیح تو سست نمی‌شوند و از تقدیست ملول نمی‌گردند و از عبادتت وا نمی‌مانند و در اجراى فرمانت کوتاهى را بر کوشش انتخاب نمی‌نمایند و از شیفتگى به سوى تو غافل نمی‌گردند و اسرافیل صاحب صور که چشم به راه اجازه و فرمان توست تا در صور بدمد و بدین برنامه افتادگان به زندان گور را از خواب مرگ بیدار کند و میکائیل که نزد تو بلند مرتبه و به خاطر طاعت تو داراى مکانى رفیع است و جبرئیل امین وحى تو که در بین اهل آسمان‌های تو مورد اطاعت است و در پیشگاهت ارجمند و به درگاهت مقرّب و روح که بر فرشتگان حجب گمارده است و آن روح که از امر توست، پس بر همه آنان درود فرست.
 
 
 
 
مدیر صندوق بازنشستگى کشورى استان فارس خبر داد: کسب مقام قهرمان آسیا و نائب قهرمانى آسیا توسط بازنشسته ورزشکار شیرازى
 

 

مدیر صندوق بازنشستگى کشورى در استان فارس از کسب مقام قهرمانى آسیا و نائب قهرمانى آسیا توسط ورزشکار بازنشسته این استان خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى، محمدباقر حکیم زاده نیک اظهار داشت: فخرالسادات دادرس بازنشسته اداره کل تعاون فارس در مسابقات پیاده روى پیشکسوتان آسیا در ژاپن مدال نقره را کسب کرده است.

مدیر صندوق بازنشستگى کشورى در استان فارس با بیان اینکه ورزشکار بازنشسته این استان همواره موفق عمل کرده، گفت: دادرس ورزشکار پیشکسوت این استان در این رقابت‌ها در رده سنى 65 تا 69 سال شرکت و مدال با ارزش نقره را کسب کرد و افتخارى دیگر براى استان فارس به ارمغان آورد.

وى در پایان با اشاره به نقش مهم ورزش در ارتقاى سلامتى و ایجاد نشاط و پویایى در افراد بازنشسته گفت: افزایش و تامین امکانات ورزشى، زمینه ترغیب و تشویق بازنشستگان به سوى ورزش را فراهم می‌کند و اگر نقش ورزش و اهمیت آن در زندگى این افراد پر رنگ‌تر شود، عارضه هاى روحى و جسمى آنها از بین رفته و یا کمرنگ تر خواهد شد.
 
 
 
 
 
خبر کوتاه
 
به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى، کارگاه آموزشى براى کارشناسان درآمد و شاغل در نمایندگی‌های تهران و استانى در هفته اول آبان ماه سال جارى در محل این صندوق برگزار گردید.
 
 
 
 
 
سخن ماه
 
هر کس که دوست دارد مرگش به تاخیر افتد و روزیش زیاد شود پس باید صله رحم کند. امام حسین (ع)