نشريه ثمر

 

ثمر شماره 295 - دی ماه 1393

فهرست مطالب

   

دیدار

حدیث ماه

صحیفه سجادیه

امر به معروف و نهى از منکر

رییس جمهورى در شرکت صنایع شیر ایران: رسانه‌ها مردم را به مصرف مواد لبنى تشویق کنند

دکتر ربیعى در جلسه با مدیر عامل و مدیران صندوق بازنشستگى کشورى پیشنهاد داد: تدوین نظام‌های بازنشستگى با شرایط متفاوت

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى در جمع هیئت مدیره شرکت ملى نفتکش ایران: براى شرایط بعد از تحریم آماده شوید

همزمان با حلول ماه مبارك ربیع‌الاول صورت گرفت: دیدار مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشوری با محمدعلى کشاورز
اسلامیان در جلسه با عده اى از مدیران عامل کانون‌های بازنشستگى کشورى: بازنشستگان کشوری نیازمند تشکل ملى هستند
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى خبر داد: الزام صندوق بازنشستگى کشوری برای کاهش وابستگى به دولت
اخبار کوتاه
پرسش و پاسخ
استان‌ها
کانون‌ها
بازنشسته نمونه
سلامت سالمندی

 
دیدار
 

قائما منتظران در ره دیدار تواند   شیعیان بهر فراقت، همه بیمار تواند

در غیابت بنماید همه بى تابى و صبر     به لسان و به دل و بر قلم، اقرار تواند

تربت پاكِ قدوم تو شود، سرمه چشم    دیده‌ها منتظر دیدنِ اَسرار تواند

دل هر صاحب عنوان به هر برزن و کوى     در پى جستن تو، راکبِ سیار تواند

«صاعدا» گوهرى از بحر وجودش برگیر   رهروان رَه حق، عاملِ گفتار تواند

صفر علیدوستى(صاعد)

بازنشسته آموزش و پرورش خلخال

 
 
 
 
حدیث ماه
 

چیزى را ندیدم که به سوى چیزى شتابنده تر از سپیدى موى، به سوى مؤمن باشد. موىِ سپید در دنیا براى مؤمن وقار است و در روز قیامت نورى درخشان. خداوند متعال با موى سپید به خلیل خود ابراهیم (ع) وقار بخشید. ابراهیم (ع) عرض کرد: پروردگارا، این چیست؟ خداوند به او فرمود: این وقار است. ابراهیم گفت: پروردگارا بر وقار من بیفزاى.

حضرت امام صادق (ع) مستدرك الوسائل 8: 392

 
 
 
 
صحیفه سجادیه
 

دعا و نیایش آن حضرت در شوق به طلب آمرزش از خداى بزرگ

بارالها! بر محمد و آلش درود فرست و ما را به سر منزل توبه که محبوب توست، برسان و از پافشارى بر گناه که نمی‌پسندی دور ساز. بار خدایا، هنگامى که در وضعى قرار می‌گیریم که به ناچار مستحق خسارت در دین یا ضرر در دنیا می‌شویم، پس کاهش را بر دنیاى ما که زود فانى می‌شود وارد ساز و عفو و بخششت را در دینمان که با دوام تر است قرار بده و چون قصد دو کار کنیم که یکى از آنها تو را از ما خشنود و آن دیگرى تو را بر ما خشمگین می‌سازد، پس به آنچه در معرض رضاى توست، ما را متمایل کن و از قدرتمان بر امرى که سبب خشم توست بکاه و در این امور ما را به اختیار خویش رها مساز که نفس انتخاب کننده باطل است، مگر آن که تواَش توفیق دهى و پیوسته به بدى فرمان دهد، مگر آن که تواَش رحمت آورى.

دعاى شماره 9 - ترجمه استاد حسین انصاریان
 
 
 
 
امر به معروف و نهى از منکر
 

لازم است امر و نهی‌کننده بداند که شخص بر گناهش باقى است. پس اگر دانست که وى گناهش را ترك نموده و آن را تکرار نخواهد کرد، امر به معروف و نهى از منکر بر او واجب نیست.

برگرفته از سایت دانشنامه رشد

 
 
 
 
رییس جمهورى در شرکت صنایع شیر ایران: رسانه‌ها مردم را به مصرف مواد لبنى تشویق کنند
 

رییس جمهورى همزمان با اربعین حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، با حضور در شرکت صنایع شیر ایران، همراه با کارکنان این شرکت تولید فراورده‌های لبنى کشور به عزادارى برای سالار شهیدان کربلا پرداخت. حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانى با اشاره به اینکه این روز براى عزادارى اربعین حضرت اباعبدالله الحسین (ع) تعطیل است، اما بخش‌هایی از کشور براى رفع نیازهاى ضرورى مردم باید همچنان به کار و تلاش ادامه دهند، گفت: ثواب عزادارى وقتى در کنار کار و تلاش برای آسایش جامعه و رفع نیازهاى ضرورى مردم قرار می‌گیرد، افزونتر می‌شود.

رییس جمهورى با تاکید بر اینکه کار یک نوع جهاد از نگاه اسلام است، افزود: کسانى که برای بهبود زندگى خانواده و رفع نیازها و مشکلات جامعه و مردم کار و تلاش می‌کنند، اجر و پاداش بزرگى نزد خداوند دارند و از دیدگاه پیامبر عظیم الشان اسلام (ص)، پاداش کسانى که برای رفع نیازهاى جامعه کار و تلاش می‌کنند، همانند کسانى است که در میدان جهاد برای عزت و استقلال شان مبارزه می‌کنند.

دکتر روحانى که در حاشیه این مراسم با خبرنگاران صحبت می‌کرد، اظهار داشت: حضرت امام حسین (ع) تا روز عاشورا و تا کربلا پیامش را تبلیغ کرد و امروز نیز مردم با حضور در مراسم اربعین و کربلا، پیام آن نهضت بزرگ را دریافت کرده و گسترش می‌دهند. رییس جمهورى در بخش دیگرى از سخنانش با بیان اینکه در این تولیدى بخش عمده اى از شیر مورد نیاز مدارس آماده می‌شود، گفت: ارائه شیر رایگان در مدارس به عنوان یک کار مهم براى تامین سلامت نسل آینده کشور، یکى از افتخارات دولت است که با توجه به طول مدت ارائه آن، در میان کشورهاى مختلف بی‌نظیر است.

دکتر روحانى با قدردانى از همه تولیدکنندگان و فعالان عرصه کار و تولید کشور مخصوصا کسانى که براى نسل جوان کشور در این واحد تولیدی فعالیت می‌کنند، گفت: امروز شرکت در مراسم عزادارى سالار شهیدان و حضور در کنار عزیزانی که در مسیر تولید و جهاد می‌کوشند، فرصتى مغتنم بود. رییس جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص پایین بودن مصرف سرانه شیر در کشور گفت: در گام اول دولت مصرف شیر در مدارس را با توزیع رایگان بالا خواهد برد تا مصرف مواد لبنى به عادتى براى کودکان و نوجوانان ما تبدیل شود.

دکتر روحانى اظهار داشت: رسانه‌های همگانی باید مردم را به مصرف مواد غذایى سودمند مثل مواد لبنى تشویق کنند و دولت نیز وظیفه دارد با تولید سالم و ارائه یارانه در این بخش، مردم را به این سمت هدایت کند. رییس جمهوری همچنین از بخش‌های مختلف این شرکت تولید مواد لبنى و نیز نمایشگاه توانمندی‌ها و محصولات پگاه بازدید کرد.

على ربیعى وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى نیز در این دیدار با اشاره به اینکه مسئله اشتغال و رشد تولید، پیوسته مورد تاکید رییس دولت یازدهم بوده و هست، گفت: دولت سیاست افزایش تولید و اشتغال زایى را در راس برنامه‌های خود دارد.
 
 
 
 
دکتر ربیعى در جلسه با مدیر عامل و مدیران صندوق بازنشستگى کشورى پیشنهاد داد: تدوین نظام‌های بازنشستگى با شرایط متفاوت
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى در جلسه با مدیر عامل و مدیران صندوق بازنشستگی کشوری گفت: این صندوق در دوره مدیریت جدید روزهاى پویاترى خواهد داشت، به طوری که بتواند گام‌های ارزشمندى در جهت ارایه خدمات بهتر به بازنشستگان بردارد.

وى تاکید کرد: تفاوت دولت یازدهم با دولت‌های دیگر آن است که این دولت بر اساس استراتژى رفاهى حرکت می‌کند که بخشى از این رفاه ایجاد تحول در گروه‌های آسیب پذیراست. دکتر ربیعى یکى دیگر از مسائل رفاهى را که دولت پیگیرى می‌کند، ارایه خدمات بهتر به بازنشستگان عنوان و اضافه کرد: باید بیش از گذشته در خصوص بهبود وضعیت این قشر تلاش کنیم. دکتر ربیعى اهتمام به ابعاد اجتماعى و فرهنگى بازنشستگان به ویژه خانواده های آنان را از سوى مدیران صندوق بازنشستگی کشورى مورد تاکید قرار داد و گفت: توجه به مسایل اجتماعى و فرهنگی نیازمند اعتبارات کلان نیست، بلکه نیازمند باز تعریف کارکردهاى صندوق بازنشستگی کشوری در ابعاد اجتماعى و فرهنگى است.

وى افزود: کارکردهاى صندوق بازنشستگی کشوری، اجتماعى است، چرا که صندوق‌ها مسئول تامین آرامش کارمندان هستند و براى این کارکرد اجتماعى، کارکردهای اقتصادی تعریف شده است و باید در این دو حوزه در آینده اى نه چندان دور، تحولات ساختارى علمى صورت پذیرد تا بتوانیم به اهداف مورد نظر دست یابیم.

وى اصلاح و بهبود روش‌ها در ارایه خدمات به بازنشستگان و استفاده از بسترهاى دولت الکترونیک را از برنامه هاى مهم صندوق بازنشستگی کشورى عنوان کرد و افزود: با اینکه مدیریت جدید صندوق، برنامه‌های مهمى را در فرآیند اصلاح ساختار تدوین کرده است، امیدوارم با اجرایى شدن آن ارایه خدمات به بازنشستگان بیش از پیش تسهیل شود. دکتر ربیعى همچنین به برنامه‌های مدیریت صندوق بازنشستگى کشورى در روند اصلاح ساختار بخش‌های اقتصادی اشاره کرد و با تقدیر از اقدامات صورت گرفته در این حوزه آن را یک اقدام بنیادین برای ارتقای توان اقتصادى این صندوق برشمرد و یادآور شد: علاوه بر توجه به این موارد صندوق بازنشستگى کشورى باید فرآیندهایی را تعریف کند که آثار هرگونه تصمیم سازی و تصمیم گیرى در مجامع مختلف کشور در سطوح ملى بر منابع و مصارف مورد واکاوى قرار گیرد تا از رهگذر این بررسی‌ها بتوان تصمیمات بهینه ترى را براى ارایه خدمت اتخاذ کرد.

وى تدوین نظام‌های بازنشستگى با شرایط متفاوت را یکى از این طرح‌ها عنوان کرد که می‌تواند مورد مطالعه قرار گیرد و گفت: در حوزه تامین اجتماعى ارایه سبد تامین اجتماعى در سطوح مختلف برای اقشار مختلف جامعه در دست تدوین است و صندوق بازنشستگى کشورى می‌تواند با بهره‌گیری از این تجربیات به سمت طراحی این نظام پیش برود. وى به مدیران این صندوق پیشنهاد کرد مطالعات علمى لازم برای طراحى سبدى از نظام‌های بازنشستگی را در دستور کار قرار دهند و شرایط لازم برای اجرای آن نیز متناسب با شرایط اقتصادى و اجتماعی جامعه را طراحى نمایند. وی همچنین همکارى با سایر دستگاه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های آنان براى ارایه خدمات رفاهى به بازنشستگان را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: می‌توان برنامه هاى رفاهى مناسب‌تری را در حد توان اقتصادى موجود صندوق بازنشستگى کشورى طراحى کرد.

دکتر اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری نیز در گزارشى از برنامه‌های تدوین‌شده این صندوق براى انجام اصلاحات ساختارى در بخش‌های اقتصادى و ضرورت نظارت علمی‌تر بر کارکردهاى شرکت‌های وابسته خبر داد و تاکید کرد: با برنامه‌های اصلاحات ساختارى در حوزه صندوق بازنشستگى کشورى و بخش‌های اقتصادی آن می‌توانیم بهره‌وری در این حوزه را ارتقا دهیم.

وى ضرورت توجه به آثار تصمیمات اقتصادی و اجتماعى به ویژه در فرآیند تدوین بودجه‌های سنواتى را بر کارکردهاى صندوق بازنشستگی کشورى بسیار با اهمیت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم با همکارى جدی‌تر با مراجع قانونگذارى و تصمیم گیری و با توجه به واقعیت‌های موجود به ویژه در زمانى که دولت شرایط لازم را براى خروج اقتصاد کشور از رکود تمهید می‌کند، تصمیماتی اتخاذ شود تا شرایط اقتصادى صندوق‌های بیمه‌ای مد نظر قرار گیرد و در یک رابطه همکارى تنگاتنگ بین بخش‌های اجرایى و قانونگذارى مشکلات موجود را پشت سر بگذاریم.

همچنین در این جلسه مدیران صندوق بازنشستگى کشورى گزارشى از برنامه‌ها و موانع موجود این صندوق را به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى ارایه دادند.
 
 
 
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى در جمع هیئت مدیره شرکت ملى نفتکش ایران: براى شرایط بعد از تحریم آماده شوید
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى از شرکت ملى نفتکش ایران، به عنوان پایه و اساس حمل و صادرات دریایى مواد نفتى کشور نام برد و اقدامات این شرکت در توسعه ناوگان و حمل محمولات نفتى کشور را با وجود تحریم‌ها، مثبت ارزیابى کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى دکتر علی ربیعى با حضور در جمع اعضاى هیئت‌مدیره شرکت ملى نفتکش ایران در جریان فعالیت‌ها و آخرین اقدامات این شرکت قرار گرفت. در این دیدار که 9 دى ماه در محل این شرکت و با حضور دکتر فیروزآبادى قائم مقام وزیر، دکتر اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى، على اکبر صفایی مدیرعامل شرکت ملى نفتکش ایران و اعضاى هیئت مدیره این شرکت برگزار شد؛ آخرین اقدامات توسعه و راهبردى شرکت ملى نفتکش، وضعیت ناوگان، درآمدها و عملکرد آن در سال جارى به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارایه شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى پس از اطلاع از آخرین فعالیت و دستاوردهاى شرکت ملى نفتکش ایران، اقدامات انجام شده در این شرکت بزرگ حمل مواد نفتى را با وجود تحریم‌ها، مثبت ارزیابى کرد و با اشاره به تحریم‌ها گفت: هرچند اقدامات مثبتى در مقابله با آثار تحریم‌ها انجام شده که گویاى وجود فکر و اندیشه در این شرکت است، اما باید برای شرایط بعد از تحریم نیز برنامه ریزی‌های اصولی و درستى صورت گیرد. وى اتخاذ یک دیپلماسی فعال در شرکت ملى نفتکش ایران برای لغو تحریم‌ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: هر چند دولت پیگیر رفع تحریم‌ها است، اما شرکت ملى نفتکش نیز باید به موازات مذاکرات و اقدامات بین‌المللی دولت، راهکارها و تدابیر لازم را براى لغو تحریم به کار گیرد.

ربیعى در این ارتباط با اشاره به لزوم ایفای نقش شرکت ملى نفتکش ایران در عرصه های بین‌المللی گفت: آنچه که در شرایط فعلی و با توجه به گشایش ایجاد شده در فضای بین‌المللی باید مورد توجه شرکت ملى نفتکش ایران قرار گیرد، حفظ ارتباط با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی و مشتریان خارجى است.

وى در پایان، توسعه فعالیت‌های شرکت ملی نفتکش ایران در بخش‌هایی مانند فروش محمولات نفتى، حضور در بازارهای مختلف، تنوع سبد درآمدی و... را خواستار شد.

گفتنى است، در این جلسه اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى تصریح کرد: بخش اقتصادى صندوق به منظور حفظ و ارتقاى ارزش ذخایر و دارایی‌ها و با هدف تمرکز اداره و تنظیم امور مربوط به اموال و دارایی‌های شرکت‌های تحت پوشش صندوق و ارتقای بهره‌وری آنها برنامه ریزی‌های مناسبی را انجام خواهد داد.

اسلامیان افزود: مدیران شرکت نفتکش باید در جهت سودآورى پایدار، نوآورى و خلاقیت و توسعه متوازن، توانمندسازى سرمایه های انسانی و صیانت از آنان توجه و عنایت کافی داشته باشند.
 
 
 
 
همزمان با حلول ماه مبارك ربیع‌الاول صورت گرفت: دیدار مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشوری با محمدعلى کشاورز
 

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى، دکتر محمود اسلامیان سوم دى ماه همزمان با حلول ماه مبارك ربیع‌الاول، با «محمدعلى کشاورز » هنرمند برجسته کشور دیدار و از وى تجلیل کرد.

در این دیدار اسلامیان ضمن اهدا لوح تقدیر از زحمات و تلاش‌های هنرى ایشان در عرصه سینما، تلویزیون و تئاتر قدردانی کرد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری همچنین از اجراى برنامه‌هایی در دولت خبر داد که بر اساس آن هنرمندان بازنشسته از مزایاى بیمه تکمیلى بهره‌مند شوند.

دکتر اسلامیان به اجراى موفقیت آمیز طرح بیمه سلامت اشاره کرده و گفت: دولت هرچند بخش قابل توجهى از نیاز مالی صندوق‌های بیمه اى و بازنشستگی را تامین می‌کند، با این حال آمادگى دارد با همراهى بیمه‌ها مشکل بیمه تکمیلی هنرمندان بازنشسته و کسانى را که در عرصه فرهنگ و هنر فعالیت می‌کنند به صورت ویژه حل کند.

وى ضمن آرزوى سلامتى براى استاد محمدعلی کشاورز از اینکه این هنرمند ارزشمند و گرانمایه از بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگى کشوری است، ابراز خوشحالى کرد و افزود: تکریم بازنشستگان مهمترین وظیفه دولت به شمارمى رود و در این خصوص برنامه هاى مهمی در سال 1394 اجرا می‌شود. اسلامیان همچنین اجراى طرح کاهش بروکراسى در مراحل بازنشستگى و بعد از آن را از دیگر برنامه هاى صندوق بازنشستگى کشورى در سال آینده دانست.

محمدعلى کشاورز نیز در این دیدار وضع حقوق بازیگران و پیشکسوتان عرصه هنر را چندان رضایت بخش ندانست و ابراز امیدواری کرد: دولت به این مهم نیز بیش از پیش توجه کند. وى ایرانیان را مردمانی بزرگوار و دوست داشتنى توصیف کرد و از اینکه مردم دعاى خیر و سلامتى خود را از هنرمندان دریغ نمی‌کنند تشکر کرد. کشاورز آخرین اثر خود را بازى در نقش استادِ امام خمینی (ره) در سال 1389 دانست و از اینکه در هزاردستان و پدرسالار نقش آفرینى و با زنده یاد على حاتمى کارکرده است، ابراز خوشحالى کرد. کشاورز همچنین یادى هم از على نصیریان، شنگله و جمعى دیگر از بازیگران عرصه تئاتر و تلویزیون کرد و آنان را هنرمندانى نجیب دانست. وى گفت در 26 فروردین 1309 در شهر سیچون اصفهان متولد شده و دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر است.

متن لوح تقدیر اسلامیان به شرح ذیل است: بسمه تعالى مَنْ وَقَّرَ ذا شَیبه فِى الاسلام امَنَهُ اللهُّ مِنْ فَزَعِ یَومَ القِیامَه، کسى که فرد بزرگی را در اسلام تجلیل نماید، خداوند او را از ترس روز قیامت ایمن می‌دارد.

هنرمند فرهیخته، جناب آقاى محمدعلی کشاورز تکریم هنرمندان و ارج نهادن به خدمات و تلاش‌های آنان، پشتوانه‌ی توسعه و تعالى کشور است؛ جنابعالى که یکی از هنرمندان محبوب ایران زمین هستید، گنجینه‌ی ارزشمندى از تجارب گرانبها و گوهری منحصر به فرد هستید که آثار و خدمات شما مزید ارزش و مایه‌ی فخر ایران اسلامی و فرهنگ غنى این سرزمین الهی است. به عنوان خادم جامعه‌ی بازنشستگان کشوری، بر خود لازم میدانم از همه‌ی تلاش‌های صادقانه و ارزشمند شما در طول زمان، صمیمانه تشکر کنم و از خداوند تبارک و تعالى عزت، سلامتى و موفقیت شما در تمامى عرصه هاى زندگى را مسألت بنمایم.
 
 
 
 
اسلامیان در جلسه با عده اى از مدیران عامل کانون‌های بازنشستگى کشورى: بازنشستگان کشوری نیازمند تشکل ملى هستند
 

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگى کشورى، محمود اسلامیان مدیرعامل این صندوق روز دوشنبه اول دى ماه در دیدار با عده اى از مدیران عامل کانون‌های بازنشستگی کشوری، اظهار داشت: کانون‌های بازنشستگى کشورى به عنوان بازوان فکرى باید مورد توجه صندوق قرار گیرند و جایگاه حقوقی براى کانون‌ها به منظور ایجاد ارتباط موثر و سازنده در ساختار سازمانى صندوق پیش‌بینی شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشوری انسجام، هماهنگى و برنامه ریزى کانون‌های بازنشستگى کشورى در سطح ملى را رمز موفقیت در ارایه مطالبات، درخواست‌ها و تبیین مسایل و مشکلات بازنشستگان برشمرد و خاطرنشان ساخت: ایجاد تشکل ملى زمینه رشد و تعالى صندوق در تعامل با کانون‌ها را قوت و ارتقا می‌دهد.

اسلامیان افزود: با استقرار دولت تدبیر و امید و حاکم شدن گفتمان و رویکرد اعتدال گرایی دولت یازدهم بخش عمده اى از دستاوردها و اقدامات اولویت دار، موثر و گشایش‌های قابل توجه در کشور ناشى از فضاى روانى مثبت و امیدوارکننده اى است که پس از شروع دولت تدبیر و امید در کشور حاکم شده و به تبع آن در فضاى افکار عمومى این تلقی به وجود آمده که دولت جدید بر مدار عقل و تدبیر حرکت می‌کند.

وى در پایان با نظر به جریان مشکل تورم در طول دوران براى اقتصاد کشور تلاش مسئولان صندوق براى رفع مشکلات و تنگناهای اقتصادى و تامین رفاه و آسایش بازنشستگان کشورى را از طریق پیگیری با همه مراجع ذیربط کشور از اولویت‌های کارى خود ذکر کرد و بر پیگیرى مسایل و مشکلات از راه‌های متعدد توسط کانون‌های بازنشستگى تاکید کرد.

گفتنى است در این جلسه دکتر حسین درخشنده، مسئول هماهنگى اتحادیه کانون‌های بازنشستگى کشورى به نمایندگى، مسایل و مشکلات بازنشستگان از جمله موضوع افزایش حقوق بر اساس نرخ تورم، همترازى حقوق بازنشستگان، مسایل درمانى و بهداشتى بازنشستگان (بیمه تکمیلی درمان)، افزایش شأن و منزلت بازنشستگان در جامعه و سرمایه‌گذاری صندوق در حوزه‌های مزیت آفرین را مطرح کرد.

در این جلسه که با حضور معاونین فنى، ادارى - مالى، مدیرکل روابط عمومى و امور بین‌الملل و مدیرکل امور فرهنگى-اجتماعى صندوق بازنشستگى کشوری تشکیل شده بود، در خصوص مسایل مطرح شده بازنشستگان توضیحاتى توسط معاونین ادارى، فنى و مدیرکل فرهنگى-اجتماعى ارایه شد.

 
 
 
 
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعى خبر داد: الزام صندوق بازنشستگى کشوری برای کاهش وابستگى به دولت
 

معاون رفاه اجتماعى وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى گفت: بودجه فصل رفاه اجتماعى در ایران 45 هزار میلیارد تومان است.

احمد میدرى در حاشیه نشست خبری همایش ملى رفاه اجتماعى در برنامه ششم توسعه گفت: دولت در سال 1394 به دلیل محدودیت‌های مالى که دارد، به عنوان مثال کاهش قیمت نفت، 6000 میلیارد تومان بودجه خود را افزایش داده که در کل 2/1 درصد افزایش بودجه کلى داشتیم، اما با این حال بودجه سازمان بهزیستى و کمیته امداد حدود 10 تا 13 درصد افزایش داشته است. در واقع کمیته امداد و سازمان بهزیستی دو برابر رشد کل بودجه را داشته‌اند.

میدرى ضمن اشاره به علل عدم رشد کافى بودجه 1394 فصل رفاه اجتماعى گفت: کمک‌هایی که دولت به صندوق بازنشستگی کشوری ارائه می‌دهد، یکى از این علل است؛ علاوه بر اینکه متاسفانه صندوق بازنشستگى کشورى به دلیل عوامل مختلف کمک‌های گسترده اى از دولت دریافت می‌کند (در سال جارى سه هزار میلیارد تومان کمک از دولت دریافت کرده است) سایر صندوق‌ها نیز کمک‌های زیادى از دولت اخذ کرده‌اند.

وى در این باره ادامه داد: دولت امسال به صندوق بازنشستگى کشورى تکلیف کرده است از طریق بهره‌وری بیشتر کسرى بودجه خود را تامین و از این راه از وابستگی‌های خود به دولت بکاهد.

معاون رفاه اجتماعى وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعى همچنین تاکید کرد: با افزایش حقوق‌ها و مستمرى بازنشستگان اگر صندوق نتواند درآمد لازم را تأمین و مستمرى را پرداخت کند، دولت حتما به صندوق بازنشستگى کشورى کمک خواهد کرد.
 
 
 
اخبار کوتاه
 

با حکم اسلامیان سرپرست مدیریت امور حقوقى صندوق بازنشستگى کشورى منصوب شد

محمود اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشورى طى حکمى امین پورذاکر را به عنوان سرپرست مدیریت امور حقوقى این صندوق منصوب کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری امین پورذاکر پیش از این در مدیریت امور حقوقى این صندوق مشغول فعالیت بوده است.

رییس هیئت مدیره صندوق بازنشستگی کشورى انتخاب شد

نعمت الله ایزدي به عنوان رییس هیئت مدیره صندوق بازنشستگی کشوری انتخاب شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری در هفتاد و چهارمین جلسه هیئت مدیره صندوق بازنشستگی کشوري، نعمت الله ایزدی به عنوان رییس هیئت مدیره این صندوق انتخاب شد. گفتنی است، ایزدي پیش از این در مسئولیت‌های مدیرکل اروپاي شرقی وزارت امور خارجه، سفیر ایران در کشورهاي شوروي سابق، مغولستان، عمان و... مشغول به خدمت بوده است. همچنین جمشید تقی زاده نایب رییس، سید احمدرضا دستغیب، محمد تعلق و سید مجید موسویان به عنوان اعضاي هیئت مدیره این صندوق می‌باشند.

تجلیل از چهره ماندگار قرآنى

اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در آیین نکوداشت پژوهشگر برجسته، چهره ماندگار و بنیانگذار رشته هاى علوم قرآنى در دانشگاه، از دکتر سیدمحمد باقر حجتى که جزو مشترکین این صندوق هستند تقدیر و تجلیل به عمل آورد.
 
 
 
 
پرسش و پاسخ - تهیه کننده: دفتر حقوقى
 

طرح دعوى متعددى که توسط بازنشستگان در دیوان عدالت ادارى طرح می‌گردد، بیشتر ناشى از اختلاف برداشت از قوانین و مقررات و همچنین عدم آگاهی بازنشستگان نسبت به حقوق خود است، امید می‌رود با انتشار این مجموعه پرسش و پاسخ‌ها که با همکارى دفتر مدیریت حقوقى «امین پورذاکر» در حوزه قوانین و مقررات تهیه شده بتوانیم تا حدودى بازنشستگان را نسبت به حقوق خود آگاه کرده تا از مراجعه به دستگاه قضایى و اتلاف وقت و هزینه پرهیز کنند.

آیا اعضاى هیئت علمى که به سبب انجام وظیفه فوت می‌کنند، مشمول ماده 8 قانون اصلاح پاره اى از مقررات مصوب 13/2/1379 (اعطاى 2 گروه) می‌شوند. یا خیر؟

با توجه به اینکه ماده 8 قانون مذکور ناظر بر مشمولین قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت است و اعضاى هیئت علمى مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت نیستند، لذا اجراى این ماده در مورد آنها مجوزى ندارد.

آیا اجراى قانون اصلاح پاره اى از مقررات مصوب 13/2/1379 در خصوص وراث متوفایى که حقوق آنها از اعتبارات دستگاه‌ها پرداخت شده، قابل اجرا است یا خیر؟

1-فقط در مورد وراث مستخدمینى که به موجب تبصره 27 قانون بودجه سال 1351 کل کشور به آنها از اعتبارات دستگاه‌ها حقوق وظیفه پرداخت می‌شده، قابل اجرا است.

2-مشمولین تبصره 27 قانون بودجه سال 1351 کل کشور در شرکت‌ها که حقوق وظیفه دریافت می‌کنند، مشمول قانون 13/2/1379 می‌شوند، لیکن بار مالى ناشى از اجراى آن به عهده شرکت‌ها است.

آیا برقرارى حقوق وظیفه جهت والدین مستخدم متوفى منوط به تحت تکفل بودن آنان در زمان حیات مستخدم است؟

به استناد ماده 86 قانون استخدام کشورى، برقرارى سهم حقوق وظیفه جهت والدین مستخدم متوفى منوط به تحت تکفل بودن آنان در زمان حیات مستخدم است و این امر از طریق دفترچه خدمات درمانى که درزمان حیات متوفى براى والدین اخذ شده و یا راى صادره از طریق محاکم ذیربط قابل اثبات است.

آیا جهت احراز شرایط لازم براى برقراری حقوق وظیفه جهت فرزندان اناث ساکن خارج از کشور تنظیم فرم تعهد نامه ضمیمه بخشنامه 2776/105 مورخ 28/6/1379 سازمان مدیریت و برنامه ریزى کشور که به تایید کارگزینى مربوط و مرجع ذیصلاح برسد، کفایت می‌کند یا خیر؟

ارائه تعهدنامه مبنى بر عدم اشتغال و نداشتن شوهر (ورثه اناث) که به تایید سفارت یا کنسولگری ایران در کشور محل اقامت فرد رسیده باشد (صرف تایید امضاى ذیل سند- گواهى امضاء) جهت انجام مراحل بعدی برقراری حقوق وظیفه کافى است.

اگر فرزند ذکور مستخدم متوفى قبل از پایان 20 سالگى یا 25 سالگى و در حین اشتغال به تحصیلات عالى ازدواج کند، آیا می‌توان حقوق وظیفه سهم وى را قطع کرد یا خیر؟

با توجه به اینکه فرزندان ذکور قانونا تا سن 20 سالگى و در صورت ادامه تحصیل در مقاطع عالى تا سن 25 سالگى از حقوق وظیفه برخوردار می‌شوند، بنابراین تا زمانی که فرد شرایط قانونى برخوردارى از حقوق وظیفه را از دست نداده، حقوق وظیفه به وی پرداخت شده و قطع آن فقط با از دست دادن شرایط قانونى امکان پذیر است.

آیا شوهر در صورت فوت همسر حق دریافت حقوق وظیفه بابت همسر را دارد؟

شوهر در صورتى که حسب بند (ث) ماده 86 قانون استخدام کشورى، علیل و از کارافتاده و تحت کفالت عیال متوفاى خود باشد، حق دریافت حقوق وظیفه خواهد داشت، بدیهی است ارائه راى کمیسیون پزشکى دال بر از کارافتادگی یا داشتن دفترچه جهت برقراری حقوق وظیفه ضرورى است.

احراز شرایط قانونى برقرارى حقوق وظیفه فرزندان معلول یا ناقص العضو متوفى موضوع بند (ج) ماده 86 قانون استخدام کشورى چگونه صورت می‌گیرد؟

برقرارى حقوق وظیفه بالتفاوت به تصریح قانونگذار در بند (ج) ماده 86 براى فرزندان یا نوادگان علیل یا ناقص العضو به شرط عدم توانایى انجام کار بلامانع است و در صورت وجود حجر اعم از اتصال به دوران صغر یا کبر سن بنا به حکم قطعى دادگاه ذیصلاح به عدم رشد، سفاهت و یا جنون هم، حقوق برقرار خواهد شد. از طرفى اگر زمانى فرزندی دچار معلولیت به شرط عدم توانایى کار کردن شود و همسر وى در صورتى که ازدواج کرده و کارمند دولت باشد، اعم از شاغل یا بازنشسته، فرد علیل از سوى پدر یا همسر صرفا از طرف آنکه قانونا متکفل او شده، می‌تواند مشمول برخورداری از حقوق گردد.

تاریخ برقرارى مجدد حقوق وظیفه فرزندان و نوادگان اناث که پس از قطع حقوق وظیفه مجددا حائز شرایط قانونى دریافت حقوق وظیفه می‌شوند، چه زمانى است؟

با رعایت ماده 10 آیین نامه اجرایى قانون اصلاح تبصره 2 ماده واحده قانون اجازه پرداخت وظیفه و مستمرى وراث کارمندان مورخ 2/10/1363 تاریخ برقرارى مجدد، تاریخ ثبت درخواست برقرارى مجدد حقوق وظیفه در دفتر دستگاه متبوع وراث است.

 
 
 
 
استان‌ها - خراسان رضوى بارگاه امام رضا (ع) و حج فقرا
 

محمد باقر بنائى

مدیر صندوق بازنشستگى کشورى در استان خراسان رضوى

مدرك: لیسانس مدیریت دولتى

سابقه خدمت: 28 سال در پست‌های مختلف (کارشناس درآمد، حسابرس، مدیر استان‌های قزوین و گیلان و در حال حاضر مدیر استان خراسان رضوى)

بازنشستگان با توجه به ارزش‌های والایشان؛ همواره نگاه برنامه‌ریزان را به خود معطوف کرده و بر این اساس دستگاه‌های مختلف که تولیت ارزش‌ها اعم از اقتصادى، اجتماعى و علمى را به عهده دارند، نسبت به موارد مطرح شده عنایت ویژه داشته و در قالب طرح برنامه هاى ادارى و رفاهى راهکارهاى مفیدى ارائه می‌دهند تا پیشکسوتانی که عمر گرانبهاى خویش را در راه اعتلاى نسل‌های آینده صرف نموده‌اند، در زمان بازنشستگی دور از مشکلات لاینحل، خاطرى آسوده داشته و از هر حیث مورد احترام و تکریم واقع شوند، کما اینکه در دین مبین اسلام احترام به بزرگان و پیران، احترام به خدا ذکر شده است. همچنین بیانات گوهر بار مقام معظم رهبرى مبنی بر اینکه بازنشسته آیینه شاغل است را می‌توان بهترین الگو و سرمشق تأکیدى بر تکریم بازنشستگان دانست. صندوق بازنشستگى کشورى نیز با راه اندازى مراکز استانى قدمی کوچک در جهت تکریم بازنشستگان فرهیخته برداشته است. نشریه «ثمر» در هر شماره پاى صحبت یکى از مدیران استانى می‌نشیند.

بازنشستگان ولى نعمت ما و ما خادمین بازنشستگان

براى رویارویى با مشکلات بازنشستگان در مدیریت خود چه راهکاری را در پیش گرفته‌اید؟

در حال حاضر درآمد بازنشستگان تکافوى هزینه‌های آنان را نداده و در دهه ششم و هفتم زندگى بیماری‌های مختلفى گریبانگیر بازنشستگان می‌شود. یکى از راه حل‌های مهم توانمندسازى قشر بازنشسته این است که بازنشستگى را پایان کار ندانند و متناسب با وضعیت جسمى به فعالیت‌های خود ادامه دهند و در کنار آن قوانینى تصویب شود که علاوه بر حقوق بازنشستگی کمک‌های حمایتى از سوی دولت به بازنشستگان پرداخت شود و براى شاغلین سامانه بیمه بازنشستگی تکمیلى در اسرع وقت تعریف و اجرا شود تا در ایام پیری و سالمندى از توان مالى بیشتری بهره‌مند شوند.

نکته‌ای که در بازنشستگی پر رنگ است، قطع وابستگی فرد به محیط کار و موقعیت اجتماعی‌اش است. به عنوان یک مدیر در این حوزه فکر می‌کنید، چطور بتوانیم، عوارض ناشی از قطع وابستگى را کاهش دهیم؟

متاسفانه در این خصوص پیش‌بینی‌های لازم فراهم نشده است. به اعتقاد بنده براى هر امر مهمی مقدماتى لازم است و براى بازنشستگى نیز باید از قبل مقدمات بازنشستگى براى فرد بازنشسته فراهم گردد. از جمله کاهش ساعات کارى، واگذارى امور تا حدودى سبک‌تر که فراغ بال بیشترى براى

بازنشسته داشته باشد و فرد آرام آرام خود را مهیاى ترك محل خدمت نماید. البته در اکثر سازمان‌ها از بازنشستگان به عنوان مشاور در بخش‌های مختلف استفاده شده و یا اینکه در واگذارى امور به بخش خصوصى بازنشستگان هر دستگاه در اولویت قرار می‌گیرند. پیشنهاد بنده به منظور جلوگیرى از شوک و عوارض ناشى از قطع وابستگی واگذاری امور مربوطه به خدمات پشتیبانی و همچنین امور مربوطه به برون سپارى به بازنشستگان است.

بُعد دیگر بازنشستگى، بحث رفاه اجتماعى است که در کشور ما به عهده صندوق‌های بیمه اى و بازنشستگى است، در این مورد چه سازوکارهایى باید بیندیشیم که به موضوع بازنشستگى کمک کند؟

بحث رفاه اجتماعى یک مقوله ملی است. لازمه آن تصویب‌نامه هیئت‌وزیران در جهت ارائه خدمات رفاهی از طریق همه دستگاه‌های اجرایی است، صندوق بازنشستگى کشوری با توجه به منابع مالى محدود به تنهایى قادر به ارائه خدمات رفاهی نیست، صندوق بازنشستگی کشوری ماهیت بیمه ای دارد و اگر بتواند مطابق با تورم حقوق‌ها را افزایش دهد از وظایف اصلى آن محسوب می‌گردد، لذا مکلف کردن سایر دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها، سازمان تربیت بدنى و غیره به ارائه خدمات رفاهى کمک شایانى به بازنشستگان خواهد بود. توانمندسازى بازنشستگان با برگزارى تورهاى زیارتى و سیاحتی از طریق اعطاى وام و در غالب مؤسسات، شرکت‌ها و یا تعاونی‌ها و تحت نظارت صندوق بازنشستگى کشورى باشد. ورود مستقیم صندوق بازنشستگى کشورى توجیه اقتصادى ندارد.

با توجه به ارتباطى که با بازنشستگان دارید، مهمترین نیاز این گروه را در چه می‌دانید؟

مهمترین نیاز بازنشستگان در وضعیت موجود، کرامت انسانى و آن هم با ایجاد تعادل بین هزینه‌ها و درآمد آنان فراهم می‌شود. اگر بازنشسته توازن مالى نداشته باشد نمی‌تواند با عزت و منزلت زندگی کند و باید بازنشسته‌ها را توانمند نگاه داشت و در کنار پرداخت حقوق باید از طریق دولت

کمک‌های حمایتى نیز دریافت کنند و یا حداقل در تعاونی‌ها به صورت نیمه وقت فعالیت نموده و در فعالیت‌های اجتماعى حضور داشته باشند که لازمه آن نهادینه کردن برخى از فعالیت‌های بسیار مؤثر است.

در حال حاضر ما کانون‌های بازنشستگى دستگاه هاى دولتی را داریم، آیا توانسته‌اند مطابق با شرح وظایف تعیین شده حرکت کنند؟

کانون‌های بازنشستگى به صورت صنفی و مستقل عمل می‌کنند، در سنوات قبل برخى از امور به کانون‌ها محول شده بود، از قبیل وام ضرورى و تورهاى زیارتى و سیاحتى که باعث رونق کانون‌ها و فعالیت‌های آنان شده بود. در حال حاضر فعالیت آنان به جلسات ماهیانه، تهیه نامه و توزیع فیش حقوقی ختم می‌شود.

و سخن آخر به بازنشستگان این است که آنها ولى نعمت ما و ما خادمین بازنشستگان هستیم و این افتخار بزرگى است که نصیب ما شده تا به پدران و مادران خودمان خدمت کنیم و از هیچ گونه اقدامی در جهت حفظ منزلت و کرامت بازنشستگان دریغ نخواهیم کرد و امیدواریم در پیشگاه خداوند شرمنده نباشیم.

 
 
 
 
کانون‌ها
 

بازنشستگى؛ متولد شدن دوباره

کانون‌های بازنشستگى به عنوان تشکل‌های غیر دولتى و بانوان توانمند و متفکر دستگاه‌های اجرایى می‌توانند صندوق بازنشستگى کشورى را در ارائه خدمات به بازنشستگان یارى نمایند. از آنجایى که گردانندگان کانون‌ها از جامعه بازنشستگان داراى تجربه مفید و تخصص می‌باشند، می‌توانند در عین حال که محلى براى ارائه تجربیات شغلى هستند، در حد مقدورات به همنوعان خود خدمت رسانى کنند. استفاده از نقطه نظرات سازنده کانون‌های بازنشستگى، رشد و بالندگى دستگاه‌های اجرایى و صندوق بازنشستگى کشورى را به ارمغان می‌آورد. به همین منظور نشریه «ثمر» در هر شماره پاى صحبت مدیرعامل یکى از این کانون‌ها می‌نشیند.

 مهرى بورقى

رییس هیئت مدیره و مدیر عامل کانون بازنشستگان بهزیستى استان خراسان رضوى

بازنشسته سال 1379

از خودتان بگویید؟

در سال 1332 در مشهد متولدشده و داراى مدرك تحصیلى دیپلم متوسطه هستم که در سال 1351 به استخدام انجمن ملى حمایت کودکان سازمان بهزیستى در آمدم.

چه تعریفى از بازنشستگى دارید؟

بازنشستگى یعنى دوباره متولد شدن، بازیافتن خود، رها شدن از استرس‌ها و دغدغه‌های وظایف خطیر کارى، بیشتر با خانواده بودن. یعنى پیدا نمودن فرصت برای امورى که دوست داشتى انجام بدهی و وقت نداشتى. هرچند در بازنشستگی شماره‌های سن خیلی از فرصت‌ها را گرفته است. معذالک تلاش براى خود زیستن هیچ‌وقت دیر نیست و باید از فرصت‌های باقیمانده استفاده کرد.

با توجه به اینکه بیکار بودن و فعال نبودن باعث تحلیل رفتن جسم می‌شود، آیا سعى کرده‌اید قبل از ورود به بازنشستگى مهارت‌های جدیدى کسب کنید؟

وقتى بازنشسته شدم، شش ماه درگیر ازدواج دخترم بودم. بعد از آن به علت تجربه‌هایی که در حیطه وظایف خود داشته و ارتباطم با دیگر همکاران ادامه داشت، کارتی چاپ کرده و کلیه امور ادارى و مشاوره‌های آنان را بر عهده گرفته و پاسخگو بودم. کارهایشان را در سایر ادارات پیگیرى و به نتیجه رسانده و دستمزدى براى هر پرونده دریافت می‌کردم. در واقع هیچ‌وقت طعم بازنشستگى را مزه مزه نکردم. از مطالعه هم غافل نبودم. عاشق کار هستم. اگر عمر و توانایى ناچیزى که دارم اجازه بدهد سعی می‌کنم در امورى که دوست دارم با عشق کار کنم. هدف من و امثال من اول عشق به کار و بعد مسئله مادى آن بوده است. پنج سال آخر خدمت بهتر است براى آموزش نیروهاى جوان و کم تجربه در نظر گرفته شود.

آیا با خود فکر کرده‌اید در برابر جوانى از دست رفته، چه اندوخته اى دارید؟

جوانى را سپرى کرده و در حد توان از زندگى درس گرفته و آموخته‌ام و این هدف هر روز ادامه دارد. چیزى از دست نداده‌ام، روزگار سپرى می‌شود و بازگشتى به گذشته نیست. خاطرات خوب را به یاد داشته و خاطرات بدى اگر بوده به گذشته می‌سپاریم.

اگر به 30 سال قبل برگردید آیا باز هم کار دولتى را انتخاب می‌کنید؟

اگر برگشتى در کار بود، اول دانشگاه رفته و در رشته حقوق تحصیل‌کرده و باز هم کار ادارى را انتخاب می‌کردم. اگر به دوران قبل از بازنشستگى بر می‌گشتم به کسانی که حقشان پایمال شده بود کمک کرده و سعى می‌کردم ناامیدى را از ذهن و روحشان پاك کنم. اگر سرمایه داشتم وارد کار بازار می‌شدم!

از کانون بازنشستگان بهزیستی استان خراسان رضوی برایمان بگویید؟

کانون بازنشستگان بهزیستی خراسان (قبل از تفکیک) در شهریور سال 1383 با انجام مراحل قانونى تاسیس شد. اولین گامی که بعد از عضوگیرى به عمل آمد، پیگیرى بسیارى در خصوص برگزارى مراسم تکریم و تجلیل از بازنشستگان به عمل آمد که به یارى خداوند این مهم انجام پذیرفت.

از فعالیت‌های کانون می‌توان به تدارك سفرهاى گروهى ارزان قیمت، فراهم نمودن تسهیلات اخذ وام، ایجاد تسهیلات خرید اجناس و ملزومات زندگى به صورت ارزان‌تر از بازار به صورت نقد و اقساط، استفاده از امکانات کارشناسى و توانمندی‌های سازمان براى انجام درخواست‌های متقاضیان، سنگ صبور بودن براى دل‌های پردردشان اشاره کرد. کانون خانه ای امن و گرم برای پیشکسوتان است.

احداث و راه‌اندازی خانه‌های امید ویژه بازنشستگان کشوری در استان‌ها چه کمکى به غنی سازی اوقات فراغت بازنشستگان نموده است؟

راه‌اندازی خانه‌های امید بسیار مهم، کارآمد و لازم است، اما براى کلان‌شهرها یک ساختمان با فضایى که در نظر گرفته شده کافى نیست. مسئله اصلى بُعد مسافت است که نباید مانع استفاده بازنشستگان شود. به خاطر پراکندگى جمعیت باید ناحیه بندى شده و شعب لازم با فضاى بیشتر در نظر گرفته و محدود به یک محله نشود.

پرداخت وام‌های ضروری از طریق ثبت‌نام و قرعه‌کشی اینترنتى به بازنشستگان، آیا روش قابل قبولى است؟

پرداخت وام ضرورى کاری خداپسندانه است. انجام آن به روش اینترنتى هم مشکلى نیست. رسانه‌ها و کانون‌ها اطلاع‌رسانی وسیع دارند و کمک می‌کنند. مسئله اصلى افزایش سقف وام و نفرات دریافت کننده وام است.

 
 
 
 
بازنشسته نمونه
 

بازنشستگى؛ آغاز فعالیت بازنشسته

دکتر ایرج افشار سیستانى

چهره برجسته ایران شناسى

نویسنده بیش از پنجاه کتاب در زمینه هاى مردم شناسى، زبان شناسى و جغرافیاى تاریخى ایران

توجه به زندگى و جایگاه اجتماعى بازنشستگان، ارتقاى منزلت این قشر با اهمیت و تامین معیشت آنها، همواره از دغدغه‌های اصلى و مهم مدیریت کلان کشور و مدیران صندوق بازنشستگى کشورى به حساب می‌آید. به همین منظور نشریه ثمر در نظر دارد در هر شماره، پاى سخن یکى از بازنشستگان فرهیخته که خدمات ارزنده اى را به جامعه ارائه داده‌اند؛ بنشیند.

دکتر ایرج افشار سیستانى نویسنده و پژوهشگر ایرانشناسى است که به پاس پژوهش‌های گسترده در حوزه خلیج فارس «پدر خلیج فارس» لقب گرفته است.

افشار سیستانى با وقف کتابخانه شخصى که حاصل زحمات 45 ساله تحقیقى و پژوهشى در قالب 14 هزار جلد کتاب، مجله، فصلنامه، عکس، لوح، دست نوشته‌ها و هدایاى دریافتى داخلى و خارجی خود در مرکز اسناد و کتابخانه ملى سیستان و بلوچستان، حرکتى نو را در تاریخ فرهنگى ایران ثبت کرد. در این کتابخانه 100 درصد تخصصی ایران شناسى، کتاب‌های معتبرى در زمینه تاریخ مناطق مختلف کشور موجود و به زیبایى تفکیک‌شده است. ارزش بالاى معنوى و مادى این کتابخانه، سبب شد تا کارشناسان اسناد ملى پس از بازدید از آن به سبب ارزشمندى و نفیس بودن کتاب‌ها، نتوانند براى آن قیمت مادى تعیین کنند. برخى کتاب‌های مرجع موجود در این کتابخانه حتی در کتابخانه ملى ایران وجود ندارد.

افشار سیستانى علاوه بر وقف کتابخانه کم نظیر وگرانقدر خود، تمام حقوق مادى و معنوى تالیفات خود را نیز وقف کرده است.

از خودتان بگویید؟

اینجانب در سال 1319 در روستاى کوشه علیای زابل متولد شده‌ام. پدرم مسلمان شیعه بود و به کشاورزی مشغول بود. در نوجوانى وکیل ارتش شد و با همان سمت نیز بازنشسته شد. 4 یا 5 ساله بودم که پدرم در زاهدان خانه اى ساخت و من و مادرم به آنجا منتقل شدیم. من از سوی پدر به طایفه سرگلزایى و از جانب مادر با طایفه بارکزایى سیستانى نسبت دارم. هنگامى که به همراه خانواده در منزل پدربزرگ مادرى خود در روستاى قاسم‌آباد در سه کیلومترى زابل زندگى می‌کردم، به مکتب خانه می‌رفتم. تحصیلات ابتدایی را در دبستان امیر معزى و دوره متوسطه را در دبیرستان 15 بهمن در زاهدان گذراندم. کلاس یازدهم همزمان در کلاس‌های قرآن آیت الله معظمى شرکت می‌کردم. یک سال نیز در دبیرستان نمونه کرمان به تحصیل ادامه دادم. پس از پایان تحصیلات براى انجام خدمت وظیفه باید به باغ شاه (میدان حر) مراجعه می‌کردیم. در قرعه‌کشی شرکت کردم و معاف از خدمت زمان صلح شدم.

پس از سال‌ها مطالعه و پژوهش در بخش خصوصی، در سال 1341 با شرکت در کنکور به استخدام سازمان جلب سیاحان درآمدم. در سال

1344 ازدواج کرده و داراى چهار فرزند هستم. پسر بزرگم مدیر ارشد و دختر کوچکم کارشناس ارشد دانشگاه علوم پزشکى استان البرز هستند، دختر بزرگم با مدرك مدیریت بازرگانى در مهندسین مشاور مشغول است و پسر کوچکترم مدیر گروه شیمى دانشگاه امام صادق (ع) است. پس از انقلاب نیز مدتى به عنوان مشاور و داور در وزارت ارشاد خدمت کردم. مدتى در وزارت ارشاد، با عنوان نماینده سهام دولت ایران در چند شرکت و از جمله شرکت توسعه مهمانخانه هاى ایران ابلاغ گرفتم و در این سمت به راه‌اندازی برخی مؤسسات تعطیل شده و نیمه تعطیل پرداختم. در سال 1361 با تقاضاى خودم از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستى و گردشگرى بازنشسته شده تا به زندگى و کارهاى علمى و فرهنگی خود سرو سامان بدهم. بعد از بازنشستگى مسئولیت‌های گوناگونى را عهده دار شده و به تحقیق و تألیف درباره جغرافیاى تاریخى ایران پرداختم. براى انجام تحقیقاتم به چند کشور سفر کردم. از سال 1362 تا کنون بیش از 140 عنوان کتاب و صدها مقاله در حوزه‌های ایرانشناسى، زبانشناسى، جغرافیاى تاریخی ایران، اقلیم‌شناسی، مردم شناسى و پژوهش‌های خلیج فارس تالیف و منتشر کرده که بخش مهمى از مطالعات و نوشتارهایم اختصاص به زادگاهم یعنى سیستان و بلوچستان دارد.

تحصیلات دانشگاهى را هم تا مقطع دکتری جامعه شناسى ادامه دادم. در سال 1366 بابت کتاب دوجلدى ام مدرك معادل دکترا دادند.

از جوائز و افتخاراتى که کسب کرده‌اید بگویید؟

کتاب دو جلدى «شناخت ایل‌ها، چادرنشینان و طوایف عشایرى ایران» در سال 1367 از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى کتاب سال ایران شناخته شد و به عنوان کتاب برتر در گنجینه طلایی بزرگ لنین مسکو به ثبت رسید. از دیگر افتخارات می‌توانم به دریافت عنوان برترین نویسنده و پژوهشگر صنعت گردشگری ایران در سال‌های 1367 و 1384، دریافت نشان ادبى تاجیکستان در سال 1387 و چهره ماندگار از سوى شهردارى تهران و کمیسیون ملى یونسکو در ایران اشاره کنم.

شیرین‌ترین خاطره خود را از دوران خدمتتان بیان کنید.

براى انجام کارى از شیراز به یاسوج رفته بودیم. در حال بازگشت خبر رسید گنجینه‌ای مربوط به کیخسرو پیدا شده، نظر بر این شد که به بهبهان رفته و از نزدیک این گنجینه را ببینیم. دامنه کوه دنا برف آمده و راه بسته شده بود. با پیگیرى راننده یک آغل پیدا کرده و به آنجا پناه بردیم. یکى دو گروه دیگر هم که با ما قرار داشتند رسیدند و همگى دو روز و یک‌شب را در آن آغل در کنار چوپان و گوسفندان گذراندیم. چوپان مرد بسیار خوبى بود و در حد توانش با نیمرو و برف آب کرده از ما پذیرایی کرد. تا اینکه به نجاتمان آمدند.

به عنوان یک بازنشسته چه انتظارى از صندوق بازنشستگى کشورى دارید؟

صندوق بازنشستگى کشورى خیلى خوب مدافع حقوق بازنشستگان است. فکر کنم اگر قوانین بهتر اجرا گردد، کارت منزلت کار آیی بیشترى داشته باشد و اگر اطلاعات و اسامى بازنشستگانى که از طریق صندوق نمونه معرفى می‌شوند به بنیاد نخبگان اعلام شود در جهت معنوى و تکریم بازنشستگان اقدام جدی‌تری صورت می‌گیرد.

وقتى حکم بازنشستگی‌تان را دریافت کردید چه حسى داشتید؟

من واژه بازنشستگى را قبول ندارم، بازنشستگی آغاز کار یک بازنشسته است. بازنشسته می‌تواند فعال و پویا باشد. وقتى ابلاغ بازنشستگی‌ام را به من دادند، احساس کردم تازه اول فعالیت من است.

 

 
 
 
 
 
سلامت سالمندي - خشکى چشم و درمان آن
 

سایت دانشنامه رشد

به طور کلى هر عاملى که باعث کاهش تولید یا تغییر کیفیت اشک شود، می‌تواند منجر به بروز خشکی چشم شود.

مهمترین عوامل ایجاد خشکی چشم عبارتند از: بالا رفتن سن، عوامل محیطى، کار چشمی طولانی مدت، داروها، تغییرات هورمونی، بیماری‌ها، مشکلات تغذیه اى، التهاب لبه پلک‌ها (بلفاریت)، بسته نشدن پلک‌ها، استفاده از لنزهاى تماسى، علائم و نشانه هاى خشکى چشم.

در اکثر مواقع فرد مبتلا احساس نمی‌کند که چشمش خشک شده، بلکه بیشتر افراد از سوزش و خارش و گاهى اشک ریزش چشم‌ها شاکى هستند. شایع‌ترین علائم خشکى چشم عبارتند از: سوزش و خارش چشم‌ها، احساس وجود جسم خارجى در چشم‌ها، تارى دید که با پلک زدن برطرف می‌شود، قرمزى چشم‌ها، درد در حرکت پلک‌ها، حساسیت به نورهاى شدید، ریزش اشک بیش از حد و عدم تحمل لنز تماسی.

معمولا این علائم در هر دو چشم ایجاد می‌شود. شدت علائم در زمان‌های مختلف یکسان نیست و اغلب پس از قرار گرفتن در معرض باد و گرد و غبار، کار با کامپیوتر، تماشاى تلویزیون یا مطالعه طولانى مدت بدتر می‌شود.

با مشاهده علائم فوق حتما با پزشک مشورت کنید. به یاد داشته باشید که خشکى چشم علاوه بر آنکه احساس ناراحتی ایجاد می‌کند در صورتى که شدید باشد، ممکن است باعث ایجاد لک قرنیه و کاهش دید دائمی شود. باید توجه داشت که مشکلات ناشى از خشکى چشم ممکن است بسیار خفیف یا بسیار شدید باشد. در موارد خیلی خفیف ممکن است صرفا عمل به توصیه هاى کلى باعث بهبود علائم شود. اما در موارد شدیدتر ممکن است به اقدامات مختلف درمانی نیاز باشد.

چشم پزشک براى تشخیص خشکی چشم از روش‌های مختلف استفاده می‌کند:

مشاهده لایه اشک موجود در سطح چشم: با استفاده از دستگاه اسلیت لامپ.

رنگ آمیزى سطح چشم با استفاده از رنگ‌های مخصوص: این رنگ‌ها به مناطق خشک و آسیب دیده سطح چشم می‌چسبند و آنها را مشخص می‌کنند.

اندازه گیرى مقدار اشک با کاغذ مخصوص: در این روش یک فیلتر کاغذى مخصوص در داخل پلک قرار داده و پس از چند دقیقه میزان رطوبتى که جذب فیلتر کاغذى شده با میزان ترشح اشک بررسى می‌شود.

بررسى ترکیبات شیمیایی اشک: در این روش (که در موارد خاص بکار می‌رود) مقدار املاح و پروتئین‌های اشک بررسی می‌شود.

توصیه هاى کلى

·      در طول روز مایعات کافی بنوشید. این امر به مرطوب نگه داشتن بافت‌های بدن و از جمله سطح چشم کمک می‌کند.

·      در مواقعى که کار چشمی طولانی مدت انجام می‌دهید، سعى کنید به صورت ارادی پلک بزنید. به صفحه مانیتور، تلویزیون یا کتاب خیره نشوید. هر 5 تا 10 دقیقه یک بار برای چند ثانیه پلک‌ها را ببندید.

·      از قرار گرفتن در معرض گردو غبار یا دود سیگار پرهیز کنید. در محیط‌های خشک و در هواى طوفانى حتی‌الامکان از عینک (آفتابى یا طبی) استفاده کنید.

·      در فصول سرد سال که از وسایل گرمازا در داخل منزل استفاده می‌کنید، از دستگاه بخور براى مرطوب نگه داشتن فضای اتاق استفاده کنید.

·      چشم‌ها را نمالید. مالیدن چشم‌ها باعث تحریک بیشتر و بدتر شدن علائم می‌شود.

درمان‌های دارویی

 قطره هاى اشک مصنوعى: شایع‌ترین داروهایى هستند که در درمان خشکى چشم به کارمى روند و معمولا علائم خشکی چشم را برطرف می‌کنند.

پمادهاى چشمى: در مواردی که علائم خشکى چشم در موقع خواب هم وجود داشته باشد، پمادهاى ساده چشمى قبل از خواب تجویز می‌شود. این پمادها باعث چرب و مرطوب شدن سطح چشم می‌شود. استفاده از پماد در طول روز توصیه نمی‌شود، چون علاوه بر آنکه باعث تارى دید می‌شود، اثر قطره هاى اشک مصنوعی را نیز کم می‌کند.

آنتی‌بیوتیک خوراکى: در مواردی که التهاب لبه پلک‌ها و غدد چربى در ایجاد خشکى چشم نقش داشته باشد، گاهى استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی می‌تواند به بهبود علائم کمک کند.

استفاده از شامپو بچه: در مواردی که التهاب پلک‌ها باعث ایجاد خشکى چشم شده باشد، شستشوى لبه پلک‌ها با شامپو بچه رقیق شده با برداشتن چربی اضافه به بهبود علائم کمک می‌کند.

درمان‌های جراحی

 در موارد نسبتا شدید خشکی چشم ممکن است استفاده از روش‌های جراحى براى بهبود خشکی چشم ضرورى باشد:

بستن سوراخ‌های خروج اشک: در این روش سوراخ‌های خارج کننده اشک از چشم به صورت موقت یا دائمى بسته می‌شوند. این روش باعث باقی ماندن اشک در چشم و مرطوب ماندن چشم می‌شود.

بستن پلک‌ها: در مواردى که فلج پلک‌ها یا اشکالات ساختمانی پلک‌ها باعث باز ماندن چشم و تبخیر اشک شود، با بستن موقتی بخشی از پلک‌ها می‌توان سطح تبخیر اشک را کمتر کرد.

پیوند قرنیه: در مواردى که خشکی چشم شدید باعث ایجاد کدورت یا زخم قرنیه شده باشد، ممکن است براى کمک به بهبود دید نیاز به جراحى پیوند قرنیه باشد. البته نتیجه پیوند قرنیه در این موارد معمولاً چندان خوب نیست.

به یاد داشته باشید که درمان خشکی چشم نه فقط براى راحتی چشم‌ها، بلکه براى سلامت چشم و حفظ بینایى اهمیت دارد.

 
 
 
 
آنان که در عرصه هاى گوناگون زندگى با اتکال به بارى -تعالى- اندیشه خدمت به خلق را دارند، بى تردید از جایگاهى والا در نزد حق-تعالى- برخوردارند.