نشريه ثمر

 

ثمر شماره 296 - بهمن ماه 1393

فهرست مطالب

   

سخن بازنشسته

حدیث ماه

صحیفه سجادیه

امر به معروف و نهى از منکر

رییس جمهور و دکتر ربیعى در جشن بیمه سلامت همگانى

امضاء تفاهم نامه مشترك بین صندوق و پست

دیدار رییس و اعضاى کمیسیون اجتماعى مجلس با مدیران صندوق

ضرورت برگزیدن واژه مناسب و درخور بازنشستگان عزیز، جایگزین واژه بازنشسته
مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى در نشست خبرى اعلام کرد: کمک دولت به صندو قهاى بازنشستگى
دیدار مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى با فاطمه ساعى، خیّر بازنشسته
نشست مدیران ستادى صندوق
اخبار کوتاه
پرسش و پاسخ
استان‌ها
کانون‌ها
بازنشسته نمونه
سلامت سالمندی

 
سخن بازنشسته
 

بازنشستگى زمانى است که

انسان تجاربى که توانسته به دست بیاورد را ارائه دهد،

پس جدا شدن از کار دولتى آخر حیات نیست،

آخر فعالیت نیست،

بلکه مى تواند

آغاز فعالیت بیشترى به دلخواه خود انسان باشد.          دکتر اسفندیار معتمدى بازنشسته

 
 
 
 
حدیث ماه
 

امام على (علیه السلام): وقار پیرى نزد من دوست داشتنى تر از نشاط جوانى است.   غرر الحکم ح 10099

 
 
 
 
صحیفه سجادیه
 

دعا و نیایش آن حضرت در پناه بردن به خداوند

بار خدایا، اگر بخواهى بر ما ببخشى از سر فضل مى بخشى و اگر بخواهى ما را به عذاب مبتلا کنى از سر عدل مبتلا مى کنى،

الهى به رسم احسان، عفوت را نصیب ما کن و به آیین چشم پوشى ما را از عذاب برهان، که ما را طاقت عدل تو نیست و بدون

عفوت براى هیچ یک از ما آزادى میسّر نیست، اى بى نیازترین بى نیازها، اینک ما بندگان توایم بر درگاهت و من نیازمندترین

نیازمندان به توام، پس تهیدستى ما را به توانگریت چاره کن و رشته امید ما را با منع کردن لطفت قطع مکن، که اگر چنین

کنى، کسى را که از رحمتت نیکبختى خواسته بدبخت کرده اى و آن را که از فضلت عطا خواسته محروم نموده اى، در این حال

از پیشگاهت به سوى چه کسى رو کنیم؟ و از درِ رحمتت به کجا رویم؟

دعاى شماره 10 - ترجمه استاد حسین انصاریان
 
 
 
 
امر به معروف و نهى از منکر
 

آنچه انجام آن از نظر عقل یا شرع لازم و واجب و یا ارتکابش از نظر آن دو، زشت و قبیح باشد، امر و نهى در موردشان واجب م ىشود

برگرفته از سایت دانشنامه رشد

 
 
 
 
رییس جمهور و دکتر ربیعی در جشن بیمه سلامت همگانی
 

رییس جمهور پوشش همگانی بیمه سلامت در ایران اسلامی را تحقق یکی از آرزوهای دیرینه دانست و تصریح کرد: بی‌تردید کشور، توسط اراده مردم اداره شده و چرخ جامعه با دستان پرتوان مردم به حرکت در می‌آید و دولت‌ها وقتی موفق هستند که بتوانند مردم را به خوبی نمایندگی کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی گفت: نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا نیز پوشش همگانی بیمه سلامت یکی از آرزوهای دیرینه است که بسیاری از کشورها نتوانستند هنوز آن را محقق کنند به شکلی که همه مردم بدون استثنا زیر چتر بیمه قرار گیرند.

روحانی با اشاره به حمایت دولت از مردم به ویژه قشر آسیب‌پذیر به عنوان یکی از اهداف و شعارهای انقلاب اسلامی، افزود: این نکته اساسی است که مردم آن  را باور دارند و ان‌شاء‌الله همه مسئولین نیز آن را باور خواهند کرد که کشور و حکومت متعلق به مردم است و تمام مسئولین بدون استثنا خادم مردم هستند و مشروعیت خود را از خدمت به مردم می‌گیرند و اگر خدایی ناکرده مسئولی در انجام خدمت به مردم مرتکب قصور یا تقصیری شود، مشروعیتش زیر سوال خواهد رفت.

رییس جمهور با بیان این‌که دو اقدام مهم باید در راستای تکمیل طرح تحول نظام سلامت انجام شود، گفت: یکی همگانی کردن بیمه بود که برای اجرای آن مشکلاتی از جمله نقص اطلاعاتی درباره تعداد افراد فاقد بیمه داشتیم، اما به هر حال طرح از ابتدای امسال آغاز شد و امروز اعلام کردند که تعداد دفترچه‌های صادر شده از ۸ میلیون نفر عبور کرده و در مجموع تا به حال ۹ میلیون نفر برای گرفتن دفترچه در سامانه ثبت نام کرده‌اند که احتمالاً رقم نهایی افرادی که دفترچه بیمه سلامت همگانی دریافت خواهند کرد در همین حدود باشد.

روحانی با اشاره به این‌که امروز به نقطه‌ای رسیدیم که به جرات می‌توانیم بگوییم، تمام ایرانیان صاحب دفترچه بیمه همگانی شده‌اند، دستیابی به این موفقیت را افتخاری برای ملت ایران و دولت به عنوان خادم مردم، دانست و اضافه کرد: علاوه بر طرح بیمه سلامت همگانی، باید کیفیت خدمات و کارایی این دفترچه‌ها را نیز ارتقا دهیم و دیگر این‌که باید در عرصه ارتقای شاخص‌های بهداشتی که مقدم بر درمان است، بیش از پیش تلاش کرده و فعال شویم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در جشن بیمه سلامت همگانی از برگزاری جشن مبارزه با فقر غذایی در آینده نزدیک خبرداد و گفت: با تلاش‌های انجام شده در ماه‌های گذشته توانستیم فقر درمان را در کشور از بین ببریم.

وی افزود: برگزاری جشن بیمه سلامت جز در سایه تدبیر همگانی و کار کارشناسی محقق نمی‌شد، اما امروز با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تلاش‌ها و هماهنگی‌های وصف ناپذیر رییس جمهور و تمام دستگاه‌های مرتبط به این مهم دست یافتیم.

ربیعی گفت: این امر بسیار مهم هم در عرصه داخلی و هم در عرصه بین‌المللی بسیار ارزشمند است و تنها در گروی انسجام، وحدت نظر و دلسوزی جناب‌عالی به نتیجه رسید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام این‌که بیمه سلامت همگانی ایرانیان مورد تحسین سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است، اظهار داشت: خوشبختانه دولت تدبیر و امید یک سیاست رفاهی منجسم و نه سیاست صدقه‌ای را دنبال می‌کند و تامین رفاه را حق مردم می‌داند و آن را با جدیت دنبال می‌کند.

وی سیاست رفاهی منسجم را فصل ممیزه دولت تدبیر و امید با سایر دولت‌ها دانست و گفت: با بیمه سلامت همگانی فقر درمان را از بین بردیم به طوری که هر ایرانی که مایل باشد می‌تواند دارای دفترچه بیمه باشد و هر ایرانی از بدو تولد بالاجبار دفترچه بیمه دریافت می‌کند.

بیمه سلامت همگانی حق هر ایرانی، ره‌آورد دولت تدبیر و امید شعار این جشن بود دولت یازدهم برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اصل 29 قانون اساسی را محقق ساخت.

در این مراسم ۸ میلیون و یکمین دفترچه بیمه سلامت برای دختر خردسال معلولی به نام نرگس تحیرپرست صادر و توسط رییس‌ جمهور به وی تقدیم شد.
 
 
 
 
امضاء تفاهم نامه مشترك بین صندوق و پست
 

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل صندوق بازنشستگي کشوري، در مراسمي با حضور اسلاميان مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري و مهري رييس هيات مديره و مديرعامل شرکت پست جمهوري اسلامي ايران و اصحاب رسانه تفاهم‌نامه مشترک بين صندوق بازنشستگي کشوري و شرکت پست جمهوري اسلامي ايران روز سه‌شنبه سي‌ام دي‌ماه منعقد شد. براساس اين گزارش اين تفاهم‌نامه در راستاي ارايه خدمات بهينه و مطلوب براي بازنشستگان کشوري انجام پذيرفته است.

 
 
 
 
دیدار رییس و اعضاى کمیسیون اجتماعى مجلس با مدیران صندوق
 

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل صندوق بازنشستگي کشوري، ديدار با جمعي از بازنشستگان استان خراسان شمالي با حضور عبدالرضا عزيزي ریيس کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي، اسلاميان مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري در روز دوشنبه ششم بهمن‌ماه برگزار شد.

براساس اين گزارش، دکتر عبدالرضا عزيزي اهتمام، همت و تلاش مسوولين صندوق بازنشستگي کشوري را براي رفع مشکلات بازنشستگان در حوزه‌هاي اقتصادي، معيشتي و بهداشتي و درماني را قابل تقدير دانست.

وي افزود: تامين رفاه و آسايش بازنشستگان کشوري بايستي از اولويت‌هاي دولت و مجلس شوراي اسلامي باشد. در اين ديدار اسلاميان ضمن تشکر از حضور دکتر عزيزي و جمعي از بازنشستگان کشوري استان خراسان شمالي، سلامت و درمان بازنشستگان، برقراري عدالت و توزيع عادلانه امکانات و تسهيلات بين آنان، تلاش براي غني سازي اوقات فراغت و توجه به نيازهاي فرهنگي، روحي و عاطفي بازنشستگان و بهره‌گيري از تجربيات، دانش و اطلاعات اين گروه فرهيخته را از اساسي‌ترين برنامه‌هاي خود بر شمرد.

گفتني است در اين جلسه جمعي از بازنشستگان تلاش براي افزايش حقوق بازنشستگان، ارتقاي کيفيت بيمه درماني و تورهاي زيارتي و سياحتي را خواستار شدند که موارد توسط معاون اداري - مالي و مديرکل فرهنگي اجتماعي صندوق بازنشستگي کشوري پاسخ داده شد.

 
 
 
 
فراخوان - ضرورت برگزیدن واژه مناسب و درخور بازنشستگان عزیز، جایگزین واژه بازنشسته
 

واژه بازنشسته در لغت‏نامه‌ها و فرهنگ‌های مختلف به معنای متقاعد، خاموش و فرونشسته آمده و بازنشستن نیز نشستن معنی شده است.

با توجه به آثار روانی و منفی این مفهوم در جامعه و بر بازنشستگان عزیز، تغییر این واژه و جایگزینی آن به شکلی مناسب و درخور، ضروری است؛ در فراخوان‌هایی که از سوی صندوق بازنشستگی کشوری از قبل صورت گرفت واژه‌های زیادی ارایه شده که از آن میان 8 اسم به شرح ذیل انتخاب شده است:

ردیف

واژه جایگزین بازنشسته

واژه جایگزین بازنشستگی

ردیف

واژه جایگزین بازنشسته

واژه جایگزین بازنشستگی

1

خردمند

خردمندی

5

فرهمند

فرهمندی

2

رهنمون

رهنمونی

6

فرهیخته

فرهیختگی

3

ریشه‌ور

ریشه‌وری

7

کارآما

کارآمایی

4

فرنشسته

فرنشستگی

8

پوینده

پویندگی

اینک از همه علاقه‏مندان دعوت می‏شود یکی از واژه‏های یاد شده را به عنوان انتخاب برتر تعیین و اعلام نمایند.

بدیهی است انتخاب شما با لحاظ جایگاه بازنشستگان و رسایی واژه و نیز بر اساس ملاحظات دستور زبان و ساختاری ادبیات فارسی خواهد بود؛ لطفاً واژه پیشنهادی را با ذکر دلایل از بین 8 اسم ارایه شده به نشانی تهران، میدان فاطمی، ساختمان شماره61، صندوق بازنشستگی کشوری، طبقه سوم، اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل یا به پست الکترونیکی pri@cspf.ir  ارسال نمایید.

 
 
 
 
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در نشست خبری اعلام کرد: کمک دولت به صندوق‌های بازنشستگی
 

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل صندوق بازنشستگي کشوري محمود اسلاميان در نشستي خبري با بيان اينکه صندوق بازنشستگي کشوري از سال 1354 تشکيل شده است، اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه سه موضوع در اولويت سياستگذاران قرار گرفته است، نخستين اولويت موضوع «آب» است، دومين اولويت حل مشکلات «زيست‌محيطي» و سومين آن‌ها «صندوق‌هاي بازنشستگي» است.

اسلاميان افزود: امسال دولت 34 تا 35 هزار ميليارد تومان به صندوق‌هاي بازنشستگي کمک کرده است و تصور مي‌کنم در سال 94 ميزان کمک دولت به صندوق‌ها به حدود 40 هزار ميليارد تومان برسد اين در حالي است که کل بودجه عمراني کشور حدود 30 هزار ميليارد تومان است.

مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري در ادامه ضمن اعلام آخرين آمار بازنشستگان اين صندوق گفت: يک ميليون و 229 هزار و 30 نفر تحت پوشش اين صندوق هستند که نسبت به سال گذشته 30 هزار نفر به اين تعداد اضافه شده است. در واقع به طور ميانگين سالانه 40 هزار نفر بازنشسته شده و تحت پوشش صندوق مي‌آيند، اين در حالي است که استانداردهاي دنيا مي‌گويد به ازاي هر 7، 8 نفر شاغل بايد يک بازنشسته وجود داشته باشد، اما اين نسبت در ايران به دلايل مختلف کمتر از يک است و بايد بيشتر از 7 برابر باشد.

اسلاميان ادامه داد: تهران با 23 درصد، بالاترين آمار بازنشستگان کشور را به خود اختصاص داده و پس از آن استان‌هاي خراسان رضوي و اصفهان قرار دارند که آمار بازنشستگان آن‌ها به حدود 7 درصد مي‌رسد. ميانگين پرداختي ما به بازنشستگان حدوداً يک ميليون و 100 هزار تومان است که اگر آن را با تورم 10 سال گذشته مقايسه کنيم مي‌توانيم گفت قدرت خريد بازنشسته‌ها کاهش يافته است.

اسلاميان در پايان ضمن تاکيد بر اينکه نياز بازنشستگان تنها منحصر به حقوق و مزاياي مالي نيست، گفت: کرامت انساني و رسيدگي به وضعيت سلامت آنها بايد مورد توجه قرار بگيرد.

در ادامه این دیدار محمدعلي ابراهيم زاده معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری، درباره مشکل 40 هزار بازنشسته آموزش و پرورش که احکام ارتقای شغلی آن‌ها صادر نشده بود، اظهار کرد: درج رتبه «خبره» و «عالي» براي اين دسته از بازنشستگان آموزش و پرورش به صدور مجوز از سوي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور منوط شده بود و نيازمند طي پروسه‌هايي بود که با پيگيري‌هاي انجام شده موضوع حل شده است.

ابراهيم زاده افزود: 97 هزار بازنشسته آموزش و پرورش قبلاً با اين مشکل رو به رو بودند که 40 هزار نفر نيز به آن‌ها اضافه شد. در واقع مي‌توان گفت اکنون احکام ارتقاي شغلي 137هزار بازنشسته آموزش و پرورش در حال صدور است. وي هم‌چنين از حل مشکل مربوط به کارکنان دانشگاه‌هاي تابع وزارت علوم خبر داد.

 
 
 
 
دیدار مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى با فاطمه ساعى، خیّر بازنشسته
 

بزرگداشت مقام بازنشستگان از وظايف اجتماعي تمام نهادها و سازمان‌هاي مدني است، صندوق بازنشستگي کشوري به عنوان نهادي که به ويژه عهده‌دار اين امر است، در نظر دارد به طور مستمر، ديدارهايي را با نخبگان بازنشسته انجام دهد. در همين راستا، دکتر محمود اسلاميان به تازگي با خانم فاطمه ساعي، خير مدرسه ساز و فرهنگي بازنشسته ديدار کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل صندوق بازنشستگي کشوري، در اين ديدار مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري اظهار داشت: کرامت انساني و رسيدگي به وضعيت سلامت بازنشستگان بايد مورد توجه قرار بگيرد؛ که دولت با طرح‌هايي که در حوزه سلامت داشته گام‌هاي خوبي در اين خصوص برداشته است، اما بايد در نوع نگاه و رفتار با سالمندان فرهنگ‌سازي کنيم.

گفتني است فاطمه ساعي متولد اراک است که حدود 30 سال به عنوان دبير ادبيات عربي و قرآن فعاليت داشته است. ايشان منزل مسکوني خود را به خيريه‌اي درماني اختصاص داده است که روزانه عده زيادي از بيماران به اين مرکز مراجعه مي‌کنند؛ از ويژگي‌هاي اين خيريه اين است که حقوق کارکنان و پزشکان نيز به عهده واقف، يعني خانم ساعي است و بيماراني که قدرت پرداخت هزينه ندارند هيچ وجهي بابت درمان و دارو پرداخت نمي‌کنند.

وي يک مدرسه نيز در منطقه يازده تهران تاسيس نمود، که هم اکنون مورد بهره برداري قرار گرفته است و يک مدرسه ديگر نيز در بهمن ماه امسال در اراک توسط مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد. ساعي در سال 1392 در هشتمين همايش 25 ذي الحجه به عنوان بازنشسته برگزيده ملي انتخاب شد.

 
 
 
 
نشست مدیران ستادى صندوق
 

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین الملل صندوق بازنشستگى کشورى، شوراى مدیران ستادى صندوق بازنشستگى کشورى در روز سه شنبه شانزدهم دى ماه با حضور اسلامیان مدیرعامل، ایزدى رییس هیأت مدیره، معاونین و مدیران ستادى صندوق بازنشستگى کشورى برگزار شد.

در این نشست کارى، عده اى از معاونان و مدیران، ضمن گزارش هایى، عملکرد وشرایط حرفه اى حوزه خود را شرح دادند.

در پایان اسلامیان اظهار داشت: اولویت صندوق بازنشستگى کشورى رفع مشکلات و تنگناهاى اقتصادى به منظور تامین رفاه و آسایش بیشتر بازنشستگان کشورى و ارایه خدمات مطلوب تر بر پایه نگاه محبت آمیز و خداپسند به بازنشستگان است.

این نشست، ماهیانه و به منظور هماهنگى و ایجاد وحدت رویه بیشتر در خدمت رسانى به بازنشستگان محترم کشورى در فضایى حرفه اى تشکیل مى شود.

 
 
 
دیدار با جمعى از بازنشستگان
 

به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین الملل صندوق بازنشستگى کشورى، محمود اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى در روز دوشنبه ششم بهمن ماه با جمعى از بازنشستگان آموزش و پرورش استان تهران دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار بازنشستگان حاضر به بیان مسایل و مشکلات بازنشستگان این حوزه پرداختند و پاسخ موارد مطرح شده توسط معاون ادارى - مالى، معاون فنى و مدیرکل فرهنگى اجتماعى ارایه شد.

گفتنى است این جلسه در راستاى سلسله دیدارهاى مدیرعامل صندوق بازنشستگى کشورى با بازنشستگان کشورى برگزار شد.

 
 
 
 
انتصاب
 

عزيز رضايي در اين مراسم به عنوان مديرکل دفتر مرکزي حراست صندوق بازنشستگي کشوري معرفي شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل صندوق بازنشستگي کشوري، مراسم معارفه مديرکل دفتر مرکزي حراست صندوق بازنشستگي کشوري و واحدهاي تابعه با حضور رییس هيات مديره، مديرعامل، معاونين، مديران و کارکنان حراست صندوق بازنشستگي کشوري، معاون سازمان حراست کل کشور، مديرکل و معاون حراست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در روز شنبه بيستم دي‌ماه برگزار شد.

گفتني است آقاي رضايي از مديران با سابقه و ارشد در حوزه‌هاي حراست و از يادگاران و جانبازان حماسه ساز هشت سال دوران دفاع مقدس مي‌باشد.

 

غلامرضا سیفی مدیر نمایندگی صندوق بازنشستگی کشوری استان همدان شد

با حکم محمود اسلاميان مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري، «غلامرضا سیفی» به عنوان مدير صندوق بازنشستگي کشوري استان همدان انتخاب شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل صندوق بازنشستگي کشوري، غلامرضا سیفي از مديران با سابقه صندوق بازنشستگي کشوري بوده و در کارنامه خود سرپرستي استان‌هاي لرستان و کرمانشاه را دارد.
 
 
 
 
گفتگو
 

با توجه به اهمیت آموزش و اثرات آن در نظام اداری مصاحبه‌ای با محمدرضا افشار مدیرکل امور اداری صندوق بازنشستگی کشوری صورت گرفت که در ذیل به آن می‌پردازیم:

- لطفاً در ارتباط با سیاست‌ها و راهبردهای آموزش صندوق بازنشستگی کشوری توضیحاتی ارایه فرمایید؟

راهبرد در لغت به معنای شیوه‌ی عمل در موقعیت خاص است. به بیان کلی‌تر، راهبرد یک برنامه با نقشه‌ی کلی است که از مجموعه‌ای عملیات تشکیل و برای رسیدن به یک هدف معین مطرح می‌شود. پس وقتی این نقشه برای رسیدن به آموزش باشد، راهبرد آموزشی است. راهبرد آموزشی یکی از عوامل مهم در فرایند طراحی به شمار می‌رود. سیاست‌ها و راهبردهای آموزشی صندوق بازنشستگی کشوری شامل طراحی فرآیند آموزشی، برنامه‌ریزی و اجرا و ارزشیابی و نظارت و اثربخشی آموزش‌ها از جمله بهسازی و اعتدال آموزشی صندوق، ارتقای کیفیت نظام آموزشی می‌باشد.

- در ارتباط با نیازسنجی آموزشی، ضرورت‌ها و الزامات آن اشاراتی بفرمایید؟

نیازسنجی آموزشی بخشی از فرآیند برنامه‌ریزی آموزشی است که به عنوان ابزاری در خدمت صندوق برای تامین اهداف است. بنابراین شناخت اهداف سازمان در اولویت کار برای نیازسنجی و در نهایت برنامه‌ریزی آموزشی است.

به نظر این‌جانب یک سازمان از طریق طراحی برنامه‌های آموزشی خواهد توانست از موضع فعلی به موضوع مورد نظر و مطلوب برسد، لذا تعیین نیاز آموزشی از عناصر اصلی رسیدن به وضع مطلوب است، که در این زمینه در صندوق کارگروهی متشکل از افراد تحصیل‌کرده در زمینه آموزشی ایجاد شده و مشغول فعالیت هستند.

- به نظر شما موضوع آموزش کارکنان چه تاثیرات مثبتی در افزایش انگیزه و بهره‌وری کارکنان دارد؟

به نظر بنده رضایت از فرصت‌های ارتقای شغلی عاملی برای ارتقای رضایت شغلی و افزایش انگیزه در کارکنان است، لذا آموزش‌های اثربخش در سازمان منجر به ارتقای شغلی و کسب درآمد و افزایش انگیزه در صندوق خواهد شد. در این جهت با ایجاد اداره آموزش در اداره کل امور اداری امید به این داریم از طریق آموزش، فرصت‌های ارتقای علمی و شغلی را برقرار کنیم.

- چه پیشنهاد و توصیه‌هایی  برای بهبود رویه‌ها و اصلاح امور آموزشی دارید؟

1- ایجاد اداره آموزشی در صندوق و استفاده از کارکنان متخصص و تحصیل‌کرده با رشته‌های مرتبط با بخش آموزش

2- ایجاد کارگروه‌های تخصصی آموزش و پژوهشی در جهت تهیه نقشه راه و آموزش صندوق

3- برنامه‌ریزی برای اجرای طرح نیازسنجی آموزشی صندوق

4- حمایت از تحقیقات و پژوهش‌های مرتبط در جهت اجرای آموزش‌های تخصصی

 
 
 
 
پرسش و پاسخ - تهیه کننده: دفتر حقوقى
 

طرح دعوى متعددى که توسط بازنشستگان در دیوان عدالت ادارى طرح م ىگردد، بیشتر ناشى از اختلاف برداشت از قوانین و مقررات و همچنین عدم آگاهى بازنشستگان نسبت به حقوق خود است، امید م ىرود با انتشار این مجموعه پرسش و پاس خها که با همکارى دفتر مدیریت حقوقى »امین پورذاکرى « در حوزه قوانین و مقررات تهیه شده بتوانیم تا حدودى بازنشستگان را نسبت به حقوق خود آگاه کرده تا از مراجعه به دستگاه قضایى و اتلاف وقت و هزینه پرهیز کنند.

v     احراز شرایط قانونی برقراری حقوق وظیفه فرزندان معلول یا ناقص العضو متوفی موضوع بند (ج) ماده 86 قانون استخدام کشوری چگونه صورت می‌گیرد؟

برقراری حقوق وظیفه باالتفاوت به تصریح قانون‌گذار در بند (ج) ماده 86 برای فرزندان یا نوادگان علیل یا ناقص‌العضو به شرط عدم توانایی انجام کار بلامانع است و درصورت وجود حجر اعم از اتصال به دوران صغر یا کبر سن بنا به حکم قطعی دادگاه ذی‌صلاح به عدم رشد، سفاهت و یا جنون و این‌که فرد متقاضی در زمان حیات تحت کفالت مستخدم متوفی بوده باشد، حقوق برقرار خواهد شد. از طرفی اگر زمانی فرزندی دچار معلولیت به شرط عدم توانایی کار کردن شود و همسر وی در صورتی که ازدواج کرده و کارمند دولت باشد، اعم از شاغل یا بازنشسته، فرد علیل از سوی پدر یا همسر صرفاً از طرف آن‌که قانوناً متکفل او شده، می‌تواند مشمول برخورداری از حقوق گردد.

v     آیا اعضای هیات علمی که به سبب انجام وظیفه فوت می‌کنند، مشمول ماده 8 قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مصوب 13/2/1379 (اعطای 2 گروه) می‌شوند یا خیر؟

با توجه به این‌که ماده 8 قانون مذکور ناظر بر مشمولین قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت است و کلیه کارکنانی که در مشمول قانون مزبور قرار ندارند از جمله اعضای هیات علمی مشمول مفاد ماده 8، مورد اشاره قرار نمی‌گیرند.

v     آیا سابقه پرداخت حق بیمه در بخش خصوصی در احتساب 30 سال سابقه پرداخت کسور یا حق بیمه جهت معافیت از پرداخت کسور سهم مستخدم (مازاد بر 30سال خدمت) مؤثر است یا خیر؟

خیر، پرداخت کسور یا حق بیمه سی سال خدمت بایستی از بابت اشتغال در دستگاه‌ها و مؤسسات دولتی باشد و سابقه پرداخت حق بیمه در بخش خصوصی جهت معافیت از پرداخت کسور سهم مستخدم (موضوع تبصره 2 ماده 3 قانون اصلاح مقررات مصوب13/12/1368) موضوعیت ندارد.

v     آیا سابقه خدمت در کارگاه‌ها و صنوف، به عنوان سابقه خدمت غیردولتی کارکنان دولت مورد احتساب قرار می‌گیرد؟

با توجه به قانون نحوه تاثیر سوابق خدمت غیردولتی و احتساب حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری کارکنان دولت مصوب 19/02/1372. صرفاً مدت اشتغال در شرکت‌ها و موسسات غیردولتی ثبت شده به عنوان سابقه خدمت غیردولتی کارکنان هنگام بازنشستگی قابل احتساب می‌باشد و مدت اشتغال در کارگاه‌ها و صنوفی که به عنوان موسسه حقوقی رسماً ثبت نشده است مجوزی ندارد.

v     آیا مدت کارآموزی در دستگاه‌های اجرایی به عنوان سابقه خدمت دولتی قابل پذیرش می‌باشد؟

در مقررات قانون استخدام کشوری، مستندی جهت احتساب سابقه خدمت کارآموزی مستخدمین رسمی در دستگاه‌ها و موسسات دولتی ندارد، بنابراین مدت خدمت کارآموزی به عنوان سوابق خدمت دولتی قابل پذیرش نخواهد بود. لیکن در مورد برخی از دستگاه‌ها و موسسات به سبب نوع قرارداد کارآموزی متضمن خدمت تمام وقت و دریافت حقوق و مزایا و پرداخت حق بیمه بوده و مدت کارآموزی قضاوت هم با توجه به قانون استخدام قضاوت و شرایط کارآموزی مصوب 19/02/1343 در صورت پذیرفته شدن به خدمت قضایی جزو مدت خدمت قابل احتساب می‌باشد.

v     آیا ایام تعلیق از خدمت جزو سابقه خدمت قابل احتساب است یا خیر؟

در صورت صدور حکم برائت، ایام تعلیق جزو خدمت محسوب می‌شود.

v     احتساب ایام مرخصی استحقاقی استفاده نشده کارکنان جزو خدمت رسمی آن‌ها جهت تعیین حقوق بازنشستگی چگونه صورت می‌گیرد؟

با توجه به بخشنامه شماره5005/د مورخ 16/11/1367 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور (امور اداری و استخدامی سابق) راجع به حسن اجرای قانون نحوه تعدیل نیروی انسانی با درخواست مستخدم و پرداخت کسور سهم خود بر مبنای آخرین حقوق و مزایای مشمول کسر کسور و سهم کارفرمایی توسط دستگاه قابل احتساب می‌باشد 

v     آیا سابقه خدمت منقطع مستخدمی که در زمان اشتغال تا تاریخ بازنشستگی سابقه خدمت خود را ارایه نداده، پس از بازنشستگی یا فوت مستخدم حسب درخواست او یا وراث وظیفه بگیر از لحاظ بازنشستگی قابل احتساب است یا خیر؟

اگر احکام زمان اشتغال از بدو خدمت اصلاح و ما به‌التفاوت کسورات ناشی از اصلاح احکام به حساب صندوق بازنشستگی کشوری واریز شود، حسب درخواست مستخدم یا وراث وظیفه بگیر قابل احتساب خواهد بود.
 
 
 
 
استان‌ها - خراسان شمالی گنجینه معرفت‌ها
 

سهراب قدیمی

مدیر صندوق بازنشستگى کشورى در استان خراسان شمالي

فوق لیسانس ادبیات فارسى

سابقه خدمت: 24 سال در پست‌های مختلف

بازنشستگان با توجه به ارزش‌های والایشان؛ همواره نگاه برنامه‌ریزان را به خود معطوف کرده و بربازنشستگان با توجه به ارزش‌های والایشان؛ همواره نگاه برنامه‌ریزان را به خود معطوف کرده و بر این اساس دستگاه‌های مختلف که تولیت ارزش‌ها اعم از اقتصادى، اجتماعى و علمى را به عهده دارند، نسبت به موارد مطرح شده عنایت ویژه داشته و در قالب طرح برنامه‌های ادارى و رفاهى راه‌کارهای مفیدی ارایه می‌دهند تا پیشکسوتانی که عمر گران‌بهاى خویش را در راه اعتلای نسل‌های آینده صرف نموده‌اند، در زمان بازنشستگى دور از مشکلات لاینحل، خاطرى آسوده داشته و از هر حیث مورد احترام و تکریم واقع شوند، کما اینکه در دین مبین اسلام احترام به بزرگان و پیران، احترام به خدا ذکر شده است. صندوق بازنشستگى کشورى نیز با راه‌اندازی مراکز استانى قدمى کوچک در جهت تکریم بازنشستگان فرهیخته برداشته است. نشریه «ثمر» در هر شماره پاى صحبت یکى از مدیران استانی می‌نشیند.

جامعه نیازمند فکر و اندیشه بازنشستگان است

وضعيت بازنشستگان درکشور را در همه زمينه‌ها چطور ارزيابي مي‌کنيد؟

با اجرایي شدن قانون مديريت خدمات کشوري که منجر به افزايش حقوق بازنشستگان شد وضعيت نسبي ايجاد شد، اما با افزايش تورم و بالا رفتن هزينه‌ها دراين سال‌ها موجب شده که بازنشستگان جهت اداره زندگي با مشکل مواجه شوند.

شما براي رويارويي با مشکلات بازنشستگان در مديريت خود چه راه‌کاري را پيش گرفته‌ايد؟

هدف بازنشستگي استان اين است که اقداماتی انجام گیرد که منجر به رضايت و رفع مشکلات جامعه هدف شود، لذا در اين استان اقدامات انجام گرفته به شرح ذيل است.

فعال کردن خانه اميد استان محل مناسبي براي تبادل تجارب، دانش، انديشه‌ها وگذراندن اوقات فراغت، برگزاري تورهاي زيارتي و سياحتي، پرداخت وام‌هاي ضروري، صدور کارت شناسايي منزلت، تعامل و همکاري با دستگاههاي استان و تعامل و همکاري با کانون‌هاي بازنشستگي به منظور ايجاد بستري مناسب براي مشارکت بيشتر بازنشستگان  

نکته‌اي که در بازنشستگي پررنگ است قطع وابستگي فرد به محيط کار و موقعیت اجتماعي‌اش است به عنوان يک مدير در اين حوزه  فکر مي‌کنيد چه‌طور مي‌توانيم عوارض ناشي از قطع وابستگي راکاهش دهيم؟

مديريت استان‌ها با فعال کردن خانه‌هاي اميد و تشويق و ترغيب بازنشستگان برای ارتباط نزديک و موثر با اين مکان‌ها و ارتباط تنگاتنگ با کانون‌هاي بازنشستگي باعث شده که از وابستگي فرد به محيط کارش بکاهد، بهر حال اگر بازنشسته دريابد که وارد عرصه جديدي از زندگي شده، براي پربار نمودن و براي لذت بردن از اين موقعيت دست  به هر فعاليت سالم و شادابي مي‌زند که اين فعاليت‌ها از وابستگي فرد به محيط کارش مي‌کاهد و عضويت در بنياد فرزانگان استان نيز مي‌تواند شفا بخش اسلام ديرينه اين عزيزان شود.

 بعد ديگر بازنشستگي بحث رفاه اجتماعي است که درکشور ما به عهده صندوق‌هاي بيمه‌اي و بازنشستگي است، در بعد رفاه اجتماعي چه سازکارهايي بايد بينديشيم که به موضوع بازنشستگي کمک کند؟

تامين رفاه اجتماعي جامعه بازنشستگان دغدغه دولت و نظام مقدس جمهوري اسلامي بوده، هست و خواهد بود. تلاش‌ها و برنامه‌هاي بسياري انجام گرفته و هنوز نياز به تامل و برنامه دارد. تامين رفاه اجتماعي اين قشر عزيز سخت است، اما غير ممکن نيست و همت همه جانبه مسوولين دلسوز را می‌طلبد.

 با توجه به ارتباطي که با بازنشستگان داريد مهم‌ترين نياز اين گروه را در چه مي‌دانيد؟

مهم‌ترين نياز و انتظار بازنشستگان، تامين پوشش بيمه‌اي کامل آنهاست که در صورت پرداخت کليه هزينه‌هاي درماني يک فرد و هم‌چنين برخورداري از کليه تسهيلات و امکاناتی که برای تمامي شاغلين منظور شده است؛ بزرگ‌ترين خدمت به جامعه بازنشستگان فراهم می شود.

در حال حاضر ما کانون‌هاي بازنشستگي دستگاه‌هاي دولتي را داريم آيا توانسته‌اند مطابق با شرح وظايف تعيين شده حرکت کنند؟

کانون‌ها پل ارتباطي بين بازنشستگان و مديريت صندوق بازنشستگي و دستگاه‌ها، هستند. کانون‌ها خدمات ارزنده‌اي به جامعه هدف ارایه می‌دهند. خدماتي نظير معرفي بازنشستگان به بانک‌ها جهت دريافت وام، توزيع کالاهاي ضروري، ثبت نام و اعزام بازنشستگان به سفرهاي زيارتي و سياحتي و دريافت امکانات دستگاه‌هاي متبوع براي رفاه بازنشستگان. بازنشستگان محترم همواره بايد ارتباطشان  را با کانون‌ها حفظ کنند و بتوانند از خدمات ارزنده کانون‌ها استفاده کنند.

 درپايان چه پيامي براي بازنشستگان داريد؟

پيشکسوتان گرانقدر از عرصه جديد زندگي که به آن نایل شده‌ايد لذت برده و شکرگزار خداوند متعال و هميشه در صحنه باشيد. اين جامعه به فکر و انديشه و برنامه‌هاي شما نيازمند است، اين مرز و بوم به معجزه وکرامتي که از تجربه و دانش شما حاصل مي‌شود محتاج است.

 
 
 
 
کانون‌ها
 

بازنشستگي يعني موفقيت در کلاس درسي کار و تلاش اداري

کانون‌های بازنشستگى به عنوان تشکل‌های غیر دولتى و بازوان توانمند و متفکر دستگاه‌های اجرایى می‌توانند صندوق بازنشستگى کشورى را در ارایه خدمات به بازنشستگان یارى نمایندکانون‌های بازنشستگى به عنوان تشکل‌های غیر دولتى و بازوان توانمند و متفکر دستگاه‌های اجرایى می‌توانند صندوق بازنشستگى کشورى را در ارایه خدمات به بازنشستگان یارى نمایند. از آنجایى که گردانندگان کانون‌ها از جامعه بازنشستگان داراى تجربه مفید و تخصص می‌باشند، می‌توانند در عین حال که محلی برای ارایه تجربیات شغلى هستند، در حد مقدورات به همنوعان خود خدمت رسانی کنند. استفاده از نقطه نظرات سازنده کانون‌های بازنشستگی، رشد و بالندگى دستگاه‌های اجرایى و صندوق بازنشستگى کشورى را به ارمغان می‌آورد. به همین منظور نشریه «ثمر» در هر شماره پاى صحبت رییس یکی از این کانون‌ها می‌نشیند.

 حسين زمرديان

رییس کانون بازنشستگي دانشگاه علوم پزشکي استان خراسان شمالي

از خودتان بگویید؟

حسين زمرديان هستم متولد 1318 داراي 3 فرزند که هر سه فارغ التحصيل دانشگاه هستند. بازنشسته دانشگاه علوم پزشکي هستم و از شروع بازنشستگي به کشاورزي مشغولم که به نوعي کارآفرينی محسوب مي‌شود.

چه تعریفى از بازنشستگى دارید؟

بازنشستگي اگرچه به لحاظ تقويم اداري پايان کار و اشتغال اداري محسوب مي‌شود، ليکن وقتي از دريچه کسب تجربه و اندوخته‌هاي علمي، اجتماعي و فرهنگي به آن نگاه مي‌کنیم در واقع بازنشستگي يعني موفقيت در کلاس درسي کار و تلاش اداري که دريافت حکم بازنشستگي در واقع دريافت گواهينامه موفقيت در30سال خدمت است

با توجه به اینکه بیکار بودن و فعال نبودن باعث تحلیل رفتن جسم می‌شود، آیا سعى کرده‌اید قبل از ورود به بازنشستگى مهارت‌های جدیدى کسب کنید؟

اينجانب قبل از رسيدن به سن بازنشستگي با انجام کار کشاورزي هم براي خود و هم براي بخشي از مردم جامعه کارآفريني کرده‌ام.

آیا با اعتماد به نفس، هدف‌مند و آینده نگر بازنشسته شده‌اید و به آرامش رسیده‌اید؟

متاسفانه در زمان اشتغال به دليل حجم زياد کار و مسووليت کمتر به اين مساله فکر کرده بودم .

آیا با خود فکر کرده‌اید در برابر جوانى از دست رفته، چه اندوخته اید؟

بله بارها به اين موضوع فکر کرده‌ام ليکن وقتي به اين پاسخ مي‌رسم که عمري را صادقانه خدمت کرده و پيشينه‌اي نسبتاً موفق دارم و داراي فرزنداني اهل، صالح و زندگي آرام اين مرا به آرامش مي‌رساند. .

با توجه به اینکه زمان استخدام و پایان کار رسمی در کشورمان معین و محدود است، آیا با افزایش سن بازنشستگی موافق هستید؟

من اعتقاد دارم که کارمند بايستي تا 55 سالگي کارکند و تا60 سالگي بتواند تجربه و توان جسمي مناسبي را که دارد براي خانواده و جامعه استفاده کند.

اگر به 30 سال قبل برگردید آیا باز هم کار دولتى را انتخاب می‌کنید؟

اگر به 30 سال قبل برگردم هرگز کارمندي را انتخاب نمي‌کنم.

از کانون بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی برایمان بگویید؟

کانون دانشگاه علوم پزشکي با برنامه‌هاي منظم ساليانه حدود 12سفر 80 نفري زيارتي و سياحتي جهت بازنشستگان و همکاران در داخل و خارج از کشور دارد و خدمات دانشگاه به بازنشستگان در قياس با ساير سازمان‌ها بسيار زياد و خوب و ارزشمند است و هيچ‌وقت در مقابل هيچ درخواستي پاسخ منفي نداشيم، مگر خارج از توان دانشگاه.

یکی از دغدغه‌های بازنشستگان، حل مشکلات درمانی آن‌ها است. کانون در کنار اقدامات صندوق بازنشستگی کشوری چه اقداماتی را جهت رضایت آنان انجام داده است؟

نظر به اينکه بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکي از پرسنل همان ارگان هستند، نوعاً مشکل خاصي در موقع درمان ندارند و خدمات در حد مطلوب ارایه مي‌شود.

یکی از نگرانی‌های جامعه بازنشستگان به حداقل رسیدن مسایل اقتصادی است، در این راستا کانون تحت مدیریت شما چه اقداماتی را انجام داده است؟

مشکلات اقتصادي براي همه اقشار جامعه وجود دارد، ولي کانون با تاسيس يک صندوق قرض‌الحسنه و پرداخت وام ضروري به همکاران و نيز تاسيس صندوق ذخيره آخرت، کمي از مشکلات اين قشر محترم کاسته است.

احداث و راه‌اندازی خانه‌های امید، ویژه بازنشستگان کشوری در استان‌ها چه کمکی به غنی سازی اوقات فراغت بازنشستگان کرده است؟

اين مرکز در استان خراسان شمالي بسيار خوب و فعال عمل نموده و اخيراً با آمدن آقاي قديمي مدير محترم صندوق بازنشستگي فعال‌تر هم شده و در مدت اندک، فعاليت‌هاي ارزشمندي از نظر خدمات رفاهي به‌ويژه موضوع تخفيف در خريدها به بازنشستگان انجام شده است.

 
 
 
 
بازنشسته نمونه
 

بازنشستگی؛ دور دوم کیلومتر انداختن ماشین

اسماعیل شهبازی

چهره برجسته صنعت کشاورزی

مولف کتاب های:

. کتاب توسعه و ترویج روستایی

. جستارهایی از ترویج در توسعه روستایی

توجه به زندگى و جایگاه اجتماعى بازنشستگان، ارتقاى منزلت این قشر با اهمیت و تامین معیشت آنها، همواره از دغدغ ههاى اصلى و مهم مدیریت کلان کشور و مدیران صندوق بازنشستگى کشورى به حساب م ىآید. به همین منظور نشریه ثمر در نظر دارد در هر شماره، پاى سخن یکى از بازنشستگان فرهیخته که خدمات ارزنده اى را به جامعه ارائه داد هاند؛ بنشیند. در این شماره با بازنشسته نمونه کشورى و فعال دوران بازنشستگى، گفتگویى انجام داد هایم که در ادامه م ىخوانید.

از خودتان بگویید؟

اینجانب در تاریخ 2 اردیبهشت 1315 ، در یک خانواده معمولى در شهر نهاوند متولد شده ام. تحصیلات ابتدایى، متوسطه و دبیرستان را در همان شهر گذرانده ام. سپس در امتحانات ورودى دانش سراى کشاورزى مامازند در ورامین شرکت کردم. 2سال در آنجا تحصیلات کشاورزى را گذراندم. وزارت کشاورزى در نظر داشت از همان دان شسراى کشاورزى ورامین 30 نفر را بعنوان مروج کشاورزى بورسیه کند؛ که من جزو آن 30 نفر بودم. بعد از اتمام تحصیلات و اخذ دیپلم کشاورزى، مرا به وزارت کشاورزى معرفى کردند. در سال 1336 اولین حکم استخدام رسمى مرا ابلاغ کردند که بعنوان مروج کشاورزى روانسر در استان کرمانشاه درنظر گرفته شدم. بعد از حدود 4- 3 ماه، حکم مروج کشاورزى هرسین کرمانشاه را برایم ابلاغ کردند. سپس درخواست دادم که به نهاوند بروم و مروج کشاورزى بومى آنجا شوم.

در سال 1338 موفق به دریافت بورس دانشگاه آمریکایى بیروت شدم و مقطع فوق دیپلم را گذراندم. سپس در سال 1340 ، به نهاوند برگشته و به کار خود ادامه دادم. در سال 1343 پس از گذراندن چند مرحله آزمون ورودى در بورسیه تحصیلى دانشگاه بیروت، قبول شده و موفق به دریافت مدرك مهندسى کشاورزى شدم؛ سپس دانشگاه ایران مرا بورس کرد که در بیروت بمانم و ماموریتم را تمدید کردند. بعد از اخذ مدرك فوق لیسانس؛ دانشگاه بیروت بنده را به عنوان عضو هیات علمى دانشگاه انتخاب کردند که در آن دانشگاه تدریس کنم.

در سال 1350 جهت تدریس به دانشگاه شیراز رفته بودم که مرا به دفتر تمرکز تحقیقات کشاورزى معرفى کردند؛ از اول سال 1350 درآنجا مشغول به خدمت بودم که معاون دفتر تحقیقات شدم. بعد از چندین سال دانشگاه ملى پلى تکنیک تلوز فرانسه (مرکز دانشکده علوم گیاهى کشاورزى)؛ براى گرفتن مدرك دکترا مرا بورس کردند. بعد از اتمام دوره PHD با گرایش ترویج و توسعه روستایى، در مهر سال 1357 به ایران بازگشتم. تا سال 1372 ، رییس دفتر تحقیقات اقتصاد کشاورزى بودم و در سال 1375 درخواست بازنشستگى دادم وآخرین شغلى که داشتم عضو هیات علمى سازمان تحقیقات کشاورزى بود و از سال 1379 با دانشگاه شهید بهشتى همکارى کردم. در دوران بازنشستگى در دانشگا ههاى شیراز، علامه، تربیت مدرس و دانشکده کشاورزى کرج مشغول به تدریس بودم و به خاطر کتاب جستارهایى از ترویج در توسعه روستایى، موفق به دریافت لوح تقدیر شدم

از جوائز و افتخاراتى که کسب کرده‌اید بگویید؟

در سال 1359 به عضویت گروه کشاورزى ستاد انقلاب فرهنگى درآمدم که تا سال 1374 در آنجا مشغول به فعالیت بودم. همچنین جزو موسسین مؤسسه فرهنگى علیمرادیان بود هام، حدود 7-8 سال عضو هیات تحریریه و سردبیر مجله آنجا بودم. گفتنى است که سردبیر نشری ههاى راهبردهاى توسعه روستایى دانشگاه دولتى تربت حیدریه و مجله فنى لیگنوسلولز دانشگاه شهید بهشتى و عضو هیات تحریریه چندین نشریه دیگر علمى پژوهشى کشاورزى، توسعه روستایى و توسعه اجتماعى م ىباشم و با مؤسسات علمى خارجى و بی نالمللى فعالیت م ىکردم.

15 جلدکتاب به نا مهاى برنام هریزى براى ترویج و توسعه روستایى، رو شهاى آموزشى ترویج، جستارهایى از ترویج در توسعه روستایى و... را تألیف کرده و کتا بهایى نظیر مدیریت امور مزرعه، مرجع ترویج و ... را ترجمه کرده ام که بعضى از آنها ازجمله کتب درسى م ىباشند.

شایان ذکر است که در سال 1372 ، کتاب توسعه و ترویج روستایى بعنوان برنده کتاب سال انتخاب شد.

شیرین‌ترین خاطره خود را از دوران خدمتتان بیان کنید؟

در دوران خدمت در غرب کشور، مرکز و... به طور کلى متوسط برداشت گندم با وجود بارندگى زیاد، از هر هکتار آبى 1 تن بود و دیم 600 کیلو بود. باغات سیب زیاد بود که از هر درخت سیب 10 کیلو عاید م ىشد. الان به طور متوسط حداقل در مناطق؛ اگر کسى 4 تن گندم برداشت کند کم است. 1 تن به 4 تن تبدیل شده است و دیم هم از 2 تن بیشتر شده است. روزى یک پیرمرد مرا دید و از من تشکر کرد زیرا گاو در حال مرگ او را نجات داده بودم.

به عنوان یک بازنشسته چه انتظارى از صندوق بازنشستگى کشورى دارید؟

ما هرکدام در یک خانواده سازمانى پرورش یافته ایم حیف است که وقتى شخصى بازنشسته مى شود دیگر با دستگاهش ارتباطى نداشته باشد. باید ادارات، مانند کشورهاى دیگر یک روزى را در سال بنام Open House (درهاى باز ادارات) درنظر بگیرندکه در آن روز بازنشستگان را دعوت کرده و به معرفى بازنشسته ها و جایگزینان آنان بپردازند که در این صورت ادارات مربوطه از وجود و تجربیات بازنشستگان بهر ه مند مى شوند.

وقتى حکم بازنشستگی‌تان را دریافت کردید چه حسى داشتید؟

زمانى که حکم بازنشستگی ام را گرفتم زیباترین روز من بود. مراسمى در سازمان تحقیقات کشاورزى براى من برگزار کرده بودند که افراد برجسته و روساى قدیمى به آن مراسم دعوت شده بودند. خدا را شاکرم که بعد از 40 سال در زمان بازنشستگى، خاطرات خوبى به جاى گذاشته ام.

 

 
 
 
 
 
سلامت سالمندي - بهداشت دهان و دندان در دوران سالمندی
 

سایت دانشنامه رشد

مشکلات دهانی دندانی سالمندان به دلیل کم دندانی یا بی دندانی، تغییرات در لثه و ضایعات احتمالی دهانی کمی متفاوت‌تر از افراد جوان است. خیلی از مردم تصور می‌کنند از دست دادن دندان در دوران سالمندی طبیعی است، اما این تصور کاملاً غلط است و اگر افراد از دوران جوانی همیشه پیگیر بهداشت دهان و دندان باشند، می‌توانند دندان‌ها را حتی تا دوران کهنسالی حفظ کنند، کمااینکه بسیاری از سالمندان را مشاهده می‌کنیم که با دندان‌های طبیعی خود زندگی می‌کنند. پس توصیه اول، حفظ دندان است که برای حفظ دندان‌ها بهتر است همه افراد قبل از سالمندی، سالانه به دندان پزشک مراجعه کنند تا از سالم بودن دندان‌هایشان مطمئن شوند. همچنین با پوسیده شدن دندان، خیلی زود اقدام به کشیدن آن نکنند و سعی کنند دندان پوسیده را ترمیم کنند و تا جایی که ممکن است آن را نگه دارند.

نبود دندان در دهان باعث می شود سالمند نتواند تغذیه خوبی داشته باشد. پس استفاده از پروتز ثابت یا متحرک ضروری است. پروتزهای متحرک ممکن است تکه ای باشند یعنی فرد فقط تعدادی از دندان هایش را از دست داده باشد. برای افرادی که همه دندان های فک را از دست داده اند، دست دندان استفاده می شود. بیشتر سالمندان به دلیل شرایطشان ناچار به استفاده از پروتزهای متحرک هستند که باید راه های مراقبت از آن را بدانند.

ایمپلنت بهترین روش درمانی برای دندان های از دست رفته است ولی برای همه سالمندان مناسب نیست چون شمار زیادی از سالمندان از بیماری های قلبی عروقی و ... رنج می برند یا به آلزایمر و افسردگی مبتلا هستند و نمی توانند از ایمپلنت مراقبت کنند. ایمپلنت برای بیمارانی توصیه می شود که می توانند بهداشت را رعایت کنند. تغذیه خوب در سالمندی و مصرف پروتئین ها، مواد لبنی، سبزی و میوه تازه نیز می تواند به بهداشت دهان و دندان سالمندان کمک کند.

توجه به سلامت در ترکیب غذایی

غذا در کنار تنفس مهم ترین عامل تداوم حیات ماست. احساس شادابی و نیرومندی بعد از صرف غذای مناسب بسیار شادی بخش و روح افزاست. گاهی نیز سنگینی و کدری ادراک بعد از صرف غذای سنگین و نامناسب زندگی رو به کام تلخ می کند. نیروی گوارش قوی مهم ترین عامل موثر در بی اثر کردن ترکیبات غذایی نامناسب است. اما غالب افراد به ویژه با افزایش سن با تضعیف نیروی گوارش مواجه می شوند و کوچکترین ترکیبات غذایی نامناسب می تواند تاثیرات نامتعادل کننده مشهودی در سیستم بدنشان به وجود آورد. برای به حداقل رساندن تاثیرات منفی تغذیه نامناسب می توان به این نکات اشاره کرد:

* نیروی گوارش مهم ترین ابزار کسب انرژی و ادامه حیات ماست. برای تقویت این نیرو پیش از صرف غذا نیم قاشق غذاخوری زنجبیل با کیفیت خوب و تازه و کمی نمک را در چند قطره آب هم بزنید و میل کنید. دقت کنید مصرف مداوم این ترکیب برای کسانی که زخم معده دارند یا کسانی که با مشکلات جدید دستگاه گوارش روبرو هستند با مشورت پزشک توصیه می شود و تنها برای تقویت نیروی گوارش می باشد.

* مواد قلیایی نیز در تقویت گوارش مفیدند.

* روغن گی که کره آب شده تصفیه شده است نیز نیروی گوارش را تقویت می کند. به این نکته نیز باید توجه کرد که مصرف زیاد روزانه گی مضرر است. به اندازه یک قاشق چای خوری در هر وعده مناسب است.

* نوشیدن آب بسیار سرد هنگام صرف غذا نیروی گوارش را پایین می آورد و نوشیدن آب گرم آن را تقویت می کند.

* هنگام صرف غذا زیاد آب ننوشید. آب زیاد بهتر است یک ساعت بعد یا قبل از صرف غذا باشد.

* میوه ها را به تنهایی بخورید و با دیگر مواد مصرفی ترکیب نکنید.

* مواد خام و نپخته را زیاد با غذاهای پخته نخورید.

* پادزهر هایی چون هل با قهوه یا روغن گی با فلفل سیاه همراه با سیب زمینی می توانند تاثیرات سموم حاصل از غذای منفی را از بین ببرند.

* جویدن کافی غذا به حدی که کاملا مایع شده و مواد آن مخلوط شوند در گوارش کامل بسیار موثر است.

* در هر وعده غذایی برای گوارش کامل، سه چهارم حجم معده باید پر شود. میزان غذای مصرفی مناسب با حجم معده فرد را با مجموع سطوح کف دو دست فرد می توان مقایسه کرد که حجم غذا سه چهارم آن سطح شود. گفته می شود دو چهارم جامدات و یک چهارم مایعات مصرف شوند.

* مواد غذایی ناهماهنگ با یکدیگر را مصرف نکنید.

 
 
 
 
نظربه اینکه هزینه های حق العلاج پزشکان درخصوص بیماریهای شایع بازنشستگانی که در بیمارستانهای خصوصی تحت عمل جراحی قرار می گیرند در اجرای کتاب ارزش های نسبی حدود 3-5/2 برابر افزایش یافته است و از طرفی با توجه به اینکه دولت در اجرای طرح تحول نظام سلامت امکانات لازم را در بیمارستانهای دولتی فراهم کرده است و آحاد مردم که دارای دفترچه بیمه پایه می باشند با مراجعه به بیمارستانهای دولتی صرفاً 6% هزینه های خسارت درمان را به عنوان فرانشیز پرداخت می نمایند. بنابراین توصیه می شود به منظور جلوگیری از پرداخت هزینه های مازاد در بیمارستانهای خصوصی، بازنشستگان ازخدمات بیمارستانهای دولتی استفاده نمایند.