نشريه ثمر

 

ثمر شماره 297 - اسفند ماه 1393

فهرست مطالب

   

سخن بازنشسته

حدیث ماه

صحیفه سجادیه

امر به معروف و نهى از منکر

افتتاح آشیانه هواپیماهای پهن پیکر هواپیمایی آسمان در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)

نشست اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با مدیران صندوق بازنشستگی کشوری

در دومین همایش جهت گیری اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شد

اولین گردهمایی مدیران بازنشسته و پیشکسوتان صنایع شیر ایران پس از ۳۵ سال برگزار شد
دیدار کانون‌های بازنشستگی آذربایجان غربی با نماینده ارومیه
حکم قهرمانی
انتصاب
دیدار رییس هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری با بازنشسته نخبه، دکترکاظم آملی پدر علم درمان بیماری ریه
شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری
جشنواره ویژه سی و ششمین فجر انقلاب اسلامی
پرسش و پاسخ
استان‌ها
کانون‌ها
مقاله
استان‌ها
کانون‌ها
بازنشسته نمونه
سلامت سالمندی
نوروز - مراقب سلامت سالمندان در نوروز باشید
نوروز - رسم دید و بازدید نوروز در زمان قاجار
نوروز - چهارشنبه سوری
نوروز - تغذيه در عيد نوروز
نوروز - عید نوروز، یکی از بهترین زمان‌های مناسب، برای افزایش احساس ارزشمندی در سالمندان می‌باشد
سرگرمي

 
سخن بازنشسته
 

                                         «بهار وصل»

کاش که این نغمه را کامل کنیم                            یاد خدا را همه در دل کنیم

عطر ریاحین چو رسد بر مشام                                           رنگ و ریا را همه باطل کنیم

بلبل و قمری همه نجوا کنان                                             ما به ثنا نغمه قابل کنیم

جلوه خدا می‌دهد از قدرتش                                          با گل و سبزینه مکمل کنیم

گر به وصالش همه نایل شویم                                            عاشق شیدا شده حاصل کنیم

حال که شد نعمت شایستگی                                              کوی صداقت همه منزل کنیم

ساجد و تسلیم به خالق شویم                                             دیده و دل پس به فضایل کنیم

بار خدایا مددی کن به ما                                            رکن وجودی که محول کنیم

طاهره اسدی صابر (نسرین) - دبیر بازنشسته آموزش و پرورش تهران، نویسنده، محقق و پژوهشگر
 
 
 
 

حدیث ماه

امام محمد باقر (علیه السلام):

«سه چیز است که خدا عزوجل در آن‌ها برای احدی رخصت نداده است: «ادای امانت به خوش کردار و بد کردار، وفای به عهد و پیمان برای خوش کردار و بدکردار، و احسان به پدر و مادر چه خوش کردار و چه بدکردار باشند.»

اصول کافی، ج4، ص479
 
 
 
 
صحیفه سجادیه
 

دعا و نیایش آن حضرت در طلب عاقبت به خيرى

اى كه يادت يادكنندگان را شرف است و شكرت شكرگزاران را كامروايى است و اى كه فرمانبرداريت براى فرمانبرداران نجات و رهایى است، بر محمد و آلش درود فرست و دل‌هاى ما را به ياد خودت از هر ياد و زبان ما را به شكر خودت از هر شكر و اعضايمان را به طاعت خودت از هر طاعت مشغول دار و اگر براى ما فراغتى از كار مقدّر كرده‏اى پس آن را فراغت همراه با سلامتى قرار ده تا در دنبال آن هيچ وبالى به ما نرسد و در آن فراغت ملالتى به دامن حيات ما ننشيند، تا نويسندگان اعمال زشت از نزد ما با دفترى خالى از كردار بد برگردند و نويسندگان خوبي‌ها به سبب آنچه از حسنات ما نوشته‏اند شادان و مسرور بازآيند.

دعای شماره11 ترجمه استاد حسین انصاریان

 

 
 
 
 
امر به معروف و نهى از منکر
 

هر کاری که انجامش از نظر عقل یا شرع خوب و مستحب یا ارتکابش از دیدگاه آن دو، پسندیده نیست، امر و نهی‌اش مستحب است. گفتنی است امر به معروف و نهی از منکر از واجبات توصلی است، یعنی قصد قربت در آن شرط نیست؛ هر چند با داشتن قصد قربت از پاداش الهی نیز برخوردار خواهد شد.

برگرفته از سایت دانشنامه رشد

 
 
 
 
افتتاح آشیانه هواپیماهای پهن پیکر هواپیمایی آسمان در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)
 

مراسم افتتاح آشیانه هواپیماهای پهن پیکر هواپیمایی آسمان در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری، دکتر علی ربیعی در مراسم افتتاح آشیانه هواپیماهای پهن پیکر آسمان در فرودگاه امام خمینی به مناسبت فجر ۹۳، افزود: ساخت مجموعه ساختمان آشیانه حاکی از آن است که خواستن توانستن است و این به دلیل وجود روحیه خودباوری و تغییر در میان مردم و مسئولان دولت تدبیر و امید است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در سال آتی هم‌افزایی بین صندوق‌های تامین اجتماعی، بازنشستگی کشوری، فولاد و روستایی و عشایری را به عنوان استراتژی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون قیمت نفت رو به کاهش است و تدبیر دولت تدبیر و امید نشان داده که م یتوان کشور را با این قیمت نفت و حتی کمتر از آن مدیریت کرد.

دکتر ربیعی با تاکید بر اتخاذ رویه‌های مبتنی بر عقلانیت گفت: در مذاکرات 5+1 بی‌تردید موفق خواهیم شد و این پیروزی با تاکید بر حقوق ملت ایران خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که هواپیمایی آسمان به بازنشستگان کشوری تعلق دارد گفت: برنامه‌ریزی‌های جدیدی برای این هواپیمایی در برنامه داریم.

وی با اشاره به حوزه‌های حمل و نقل کشور اعم از کشتیرانی، هواپیمایی آسمان و همچنین هتل‌های هما که در اختیار صندوق‌های حوزه‌های تامین اجتماعی و بازنشستگی کشور و فولاد است، گفت: به پیشنهاد قائم مقام وزارت کار هلدینگ‌های مجازی را ایجاد کرده‌ایم که به زودی واقعی خواهند شد و هرکدام از شرکت‌های یاد شده می‌توانند سهمی از آن را دریافت کنند.

ربیعی ادامه داد: جریان عظیم ایرانگردی و جهانگردی را با هلدینگ حمل و نقل و هتل‌های هما در کشور ایجاد می‌کنیم. هلدینگ نفت و پتروشیمی و فولاد را نیز در کشور ایجاد خواهیم کرد.

به گفته وزیر کار، خدمات رفاهی برای خانواده بزرگ تامین اجتماعی با جمعیتی بالغ بر ۳۹ میلیون نفر، ۵ تا ۶ میلیون نفر در صندوق بازنشستگی و به همین میزان صندوق‌های توسعه روستایی و عشایری و فولاد کشور را در دستور کار داریم.

یادآور می‌شود، در این آشیانه که در سومین روز از دهه مبارک فجر افتتاح شد، کارهای تعمیرات سنگین و نیمه سنگین هواپیماهای پهن پیکر همچون بوئینگ ۷۴۷ و ایرباس ۳۴۰ امکان‌پذیر است.

طول دهانه آشیانه ۷۶ و عرض آن ۷۵ و ارتفاع مفید آن نیز ۲۵ متر است که مساحت کل آن نیز به پنج هزار و ۶۸۵ مترمربع می‌رسد.

هم‌زمان با افتتاح این آشیانه وزیر کار کلنگ آشیانه دوم هواپیماهای شرکت آسمان را نیز در نزدیک آشیانه فعلی به زمین زد.

قرار است در این محل بزرگ‌ترین آشیانه خاورمیانه با دهنه ۱۴۰ متر ساخته شود که هم‌زمان امکان تعمیرات سنگین و نیمه سنگین دست‌کم سه هواپیمای ایرباس ۳۴۰ را فراهم می‌کند.

وزیر تعاون هم‌چنین از بخش‌های مختلف این آشیانه و هواپیمای ایرباس ۳۴۰ مستقر در آن بازدید کرد و از نحوه فعالیت‌های آشیانه آشنا شد.
 
 
 
 
نشست اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با مدیران صندوق بازنشستگی کشوری
 

عزیزی همگرایی و هم‌افزایی بین کمیسیون اجتماعی و سازمان‌های ذی‌ربط را از اولویت‌های اصلی کمیسیون برشمرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، هم زمان با آغاز سی و ششمین سالگرد شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی و سالروز تاریخی ورود حضرت امام خمینی(ره) به میهن اسلامی، رییس و اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از صندوق بازنشستگی کشوری بازدید کردند.

براساس این گزارش در این بازدید سیاست‌ها و راهبردهای کلان صندوق توسط محمود اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ارایه و تبیین و خواستار مساعدت و همراهی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با صندوق بازنشستگی کشوری شد.

در ادامه معاونین اداری، مالی، اقتصادی و فنی صندوق بازنشستگی کشوری به بیان اقدامات و عملکرد حوزه فعالیت خود پرداختند.

براساس این گزارش جمعی از نمایندگان کمیسیون اجتماعی به بیان نظرات، دیدگاه‌ها و پیشنهادات مربوط به حوزه بازنشستگی و برون رفت از چالش‌ها و موانع و محدودیت‌های موجود در این مرحله پرداختند.

در پایان این بازدید عبدالرضا عزیزی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی الزامات و ضرورت‌های هم‌گرایی و هم‌افزایی بین کمیسیون اجتماعی و سازمان‌های ذیربط را تشریح و خاطرنشان ساخت: کمیسیون اجتماعی برای رفع موانع و تلاش برای افزایش کیفیت خدمات رفاهی، بهداشتی، درمانی و اجتماعی به بازنشستگان عزیز از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

عزیزی حضور اسلامیان در راس صندوق بازنشستگی کشوری را یک سرمایه ارزشمند عنوان و اظهار امیدواری کرد از وجود یک مدیر توانمند مثل اسلامیان انتظار است با برنامه‌ریزی و مدیریت در جهت بهبود روند جاری صندوق اقدام ورزد و شاهد ارتقا و توسعه کمی و کیفی فعالیت‌ها و اقدامات صندوق بازنشستگی کشوری باشیم.
 
 
 
 
در دومین همایش جهت گیری اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شد
 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دومین همایش جهت‌گیری‌های اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رویکرد اقتصاد مقاومتی که در روز سه شنبه نوزدهم اسفندماه در سالن مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با تاکید بر این‌که صندوق‌ها با پول‌های پایین‌دستی شکل گرفته‌اند، تصریح کرد: شرکای اجتماعی باید بر صندوق‌ها حاکم باشند می‌توانیم به شکلی رفتار کنیم که صندوق‌ها با تجمیع پول‌های خرد کارگران همانند بانک‌های بزرگ عمل کنند.

دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تشریح استراتژی‌های اقتصادی گفت: توجه به موضوع بهره‌وری و کارایی یکی ازضرورت‌های این بخش محسوب می‌شود.

به طور مثال شرکتی وجود دارد که با ۱۶ هزار میلیارد تومان سرمایه تنها دو درصد بازدهی سرمایه دارد که این مساله ناشی از بیماری‌های جا مانده در بدنه و ساختار شرکت است که نتوانسته بهره وری خوبی را از مجموعه خود داشته باشد.

ربیعی با تأکید براینکه در اولین استراتژی خود به دنبال ایجاد کارآیی و بهره وری هستیم، اظهار کرد: مسئله دوم که می‌تواند به بهره و کارآیی ارتباط داشته باشد مرتبط با صندوق‌های اقتصادی است.

وی با بیان اینکه صندوق‌ها موتور تحرک و توسعه کشور است، افزود: متأسفانه درمورد صندوق یک چالش وجود دارد و آن این است که صندوق‌ها در دست نخبگان شکل نگرفته است و همواره با کسورات روبرو هستند. حتی اگر در شرکت‌های تازه صنعتی و نظام‌های سوسیالیست نگاه کنیم خواهیم دید صندوق‌ها مورد توجه زیاد هستند و نقش مهمی در بالاترین سطوح اقتصادی دارند.

براساس این گزارش محمود اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه بیکاری عمده ترین معضل اجتماعی و اقتصادی کشور است، تصریح کرد: در حال حاضر هفت میلیون بیکار در ایران وجود دارد و باید در برنامه ها و هدف گذاری‌ها به این موضوع توجه داشته باشیم.

اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه بیکاری عمده ترین معضل اجتماعی و اقتصادی کشور است، تصریح کرد: در حال حاضر هفت میلیون بیکار در ایران وجود دارد و باید در برنامه ها و هدف گذاری‌ها به این موضوع توجه داشته باشیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: در حوزه اقتصاد و صنعت ۵ اقدام غیرمنطقی رخ داد که به واسطه آن مشکلاتی در این حوزه ایجاد شد.

وی تحریم را از دیگر عوامل تاثیرگذار در رشد اقتصادی کشور برشمرد و افزود: اتفاقاتی که رخ داد یک آسیبی در جریان اقتصاد و تولید کشور ایجاد کرد.

اسلامیان با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات دولت در زمینه تورم اذعان داشت: اینکه دولت عبور از تورم را هدف قرار داده برای یک مرحله لازم و ضروری است و در مرحله بعدی باید عبور از رکود را مورد توجه قرار دهد.

وی با بیان اینکه ما به عنوان بخشی از اقتصاد عبور از رکود را باید هدف قرار دهیم، یادآور شد: وقتی می‌توانیم از رکود عبور کنیم که برنامه‌ها و طرح‌های کاربردی و عملیاتی در این حوزه ارایه دهیم.

اسلامیان تاکید کرد: در اقتصادی که رکود حاکم باشد مالیات افزایش نمی‌یابد بلکه با سیر نزولی مواجه خواهد شد در حالی که در اقتصاد ایران عکس این موضوع در حال اتفاق است و شاهد افزایش مالیات‌ها هستیم. وی در پایان بخش اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری را با هدف حفظ و ارتقای ارزش ذخایر و دارایی‌ها و با هدف تمرکز اداره و تنظیم امور مربوط به اموال و دارایی‌های شرکت‌های تحت پوشش و ارتقای بهره‌وری آن‌ها و اصلاح ساختارهای سازمانی حوزه اقتصادی را مهم و از آنها به عنوان اولویت های اصلی برنامه ها و اقدامات صندوق بازنشستگی کشوری نام برد.

 
 
 
 
اولین گردهمایی مدیران بازنشسته و پیشکسوتان صنایع شیر ایران پس از ۳۵ سال برگزار شد
 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری، برای اولین بار در تاریخ صنایع شیر ایران و در سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مراسم تجلیل و گردهمایی مدیران عامل بازنشسته و سابق صنایع شیر ایران، مدیران ستادی و مدیران عامل شرکت های تحت پوشش صنایع شیر ایران روز پنج شنبه مورخ ۱۶ بهمن ماه در یک فضای فرحبخش و صمیمی برگزار شد.

براساس این گزارش، در این مراسم که مدیران بازنشسته و پیشکسوت صنعت شیر، دعوت و گردهم آمده بودند، از زحمات چند ساله این مدیران دلسوز تقدیر به عمل آمد.

دکتر قازاریان از پایه گذاران سیستم آزمایشگاهی در شرکت صنایع شیر پاستوریزه تهران (پگاه تهران فعلی) و عضو هیات مدیره این شرکت در آن زمان، یکی از با سابقه ترین مدیرانی بود که در این مراسم حضور داشته و از خدمات نامبرده تقدیر و تشکر شد.

مهندس رومی مدیرعامل صنایع شیر ایران «پگاه» با توجه به علقه و وابستگی مدیران بازنشسته و تجربه بالای آنان در صنعت، درخواست کرد تا در این مقطع حساس صنایع شیر را از مشاوره‌ها و تجارب خویش بهره‌مند سازند.

فضای صمیمی و ذکر خاطرات گذشته و دیدار دوستان قدیمی که در دهه‌های گذشته با هم همکاری داشتند و در دوران بازنشستگی ازهم دور افتاده بودند، زیباترین لحظه‌ها در این شب بیاد ماندنی برای پیشکسوتان عرصه صنعت شیر کشور بود.

 

 
 
 
 
دیدار کانون‌های بازنشستگی آذربایجان غربی با نماینده ارومیه
 

دیدار جمعی از روسا و مدیران کانون‌های بازنشستگی استان آذربایجان غربی با حضور نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این جلسه مهدی صدراحمدی مدیر صندوق بازنشستگی کشوری در استان آذربایجان غربی، ضمن قدردانی و تشکر از حضور آقای قاضی‌پور و روسای کانون‌ها با ارایه گزارش عملکرد مدیریت استان، مهم‌ترین و اساسی‌ترین مشکلات بازنشستگان را مطرح کرده و اظهاری امیدواری کردند در دولت تدبیر و امید و برنامه‌ریزی‌های مناسب بتوانیم رفاه و آسایش بازنشستگان را تامین کنیم.

در پایان جلسه نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با جمع‌بندی مطالب مطرح شده اعلام‌ کردند که نمایندگان مجلس نیز با اهتمام و جدیت مسایل و مشکلات بازنشستگان را پیگیری کرده و با وضع قوانین مناسب و مطلوب و همچنین تلاش برای افزایش کیفیت خدمات درمانی، رفاهی و مالی آ نها از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.

 
 
 
 
حکم قهرمانی
 

بازنشسته مخابرات استان کرمان در سن ۸۰ سالگی موفق به کسب مقام سوم در مسابقات دو کشوری شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، «جواد پورشعبان» بازنشسته مخابرات استان کرمان در مسابقات دوی ۵ کیلومتر قهرمانی کشور در جزیره کیش در رده سنی بالای ۸۰ سال موفق به کسب مقام سوم کشور شد.
 
 
 
 
انتصاب
 

با حکم سیدمحمد میرابی، فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «بهبود خلیلی» باحفظ سمت مدیرکل درآمد و هزینه به عنوان سرپرست حوزه مقاومت بسیج صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، در مراسمی با حضور محمود اسلامیان مدیرعامل و عده‌ای از مدیران صندوق بازنشستگی کشوری و رییس مرکز مقاومت بسیج وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی «بهبود خلیلی» به عنوان سرپرست حوزه مقاومت بسیج صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شد.

 

با حکم محمود اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، «مهرداد محمدبیگی» به عنوان مدیر صندوق بازنشستگی کشوری استان البرز انتخاب شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، محمدبیگی از مدیران با سابقه صندوق بازنشستگی کشوری بوده و در کارنامه خود سرپرستی صندوق بازنشستگی کشوری در کرج و مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری در استان‌های کردستان و البرز را دارد.

با حکم محمود اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، «امین پورذاکری» به عنوان مدیر امور حقوقی انتخاب شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری امین پورذاکری که پیش از این سرپرست دفتر حقوقی صندوق بازنشستگی کشوری بوده است به سمت مدیرامور حقوقی آن صندوق منصوب گردید.
 
 
 
 
دیدار رییس هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری با بازنشسته نخبه، دکترکاظم آملی پدر علم درمان بیماری ریه
 

رییس هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری با یکی از نخبگان بازنشسته دیدار و گفت وگو کرد.

نعمت‌الله ایزدی رییس هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری، روز چهارشنبه ششم اسفندماه با دکتر کاظم آملی، پدر علم درمان بیماری ریه در ایران و بازنشسته نخبه صندوق بازنشستگی کشوری در سال ۱۳۹۰ دیدار کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، در این دیدار رییس هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری ضمن قدردانی از خدمات دکتر آملی به ایرانیان و جامعه ایران طی سالیان دراز، از جایگاه خادمان صادق و مخلص کشور یاد کرد و نسبت به ارج خدمات دکتر آملی ادای احترام نمود.

در این دیدار درباره جایگاه صندوق بازنشستگی کشوری و خدمات کنونی و نیز خدمات مورد انتظار از سوی صندوق به بازنشستگان گفت وگو شد.

قابل ذکر است که همسر دکتر آملی از پرستاران شریف کشور است که دوشادوش همسر خود و در کنار او به خدمت گزاری مشغول است.

در این دیدار هدایای دکتر اسلامیان به دکتر آملی و همسر وی توسط رییس هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری اهدا شد.

گفتنی است دکتر آملی سال ۱۳۰۴ در نجف به دنیا آمد و در زمان کودکی به اتفاق خانواده به ایران بازگشتند.

او در سال ۱۳۲۴ به واسطه هوش و ذکاوت و پشتکار فراوان در کنکور سراسری نفر اول شد و وارد دانشکده پزشکی شد. در سال ۱۳۳۰ دانشنامه پزشکی عمومی خود را با درجه ممتاز، به اتمام رساند و فارغ التحصیل گشت.

پس از ۷ سال تحقیق و تحصیل در کشور انگلستان، موفق به اخذ درجه فوق تخصص در رشته ریه گشت و از سال ۱۳۳۵ در دانشگاه تهران، به عنوان استاد در رشته داخلی ریه به کار تحقیق و تدریس پرداخته و خدمات شایان توجهی به جامعه پزشکی ایران کرده است.

 
 
 
 
شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری
 

گروه هتل‌ها و مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی قریب به پنج دهه سابقه فعالیت داشته و به عنوان کهن ترین و گسترده‌ترین گروه هتلداری ایران، نقش مهمی در ارایه خدمات اقامتی به گردشگران ایفا نموده است.

شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی در سال ۱۳۸۷ پس از اجرایی شدن مصوبه هیات وزیران در راستای تسویه بدهی‌های دولت به صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی، با انتقال کلیه دارایی‌های سازمان ایرانگردی و جهانگردی به این شرکت جدید التاسیس، فعالیت خود را آغاز نمود ه است. ۵۰ ٪ سهام این شرکت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری و ۵۰ ٪ سهام متعلق به سازمان تامین اجتماعی است. این شرکت از مجموعه شرکت های سرمایه گذاری تحت مدیریت شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری است که هم اکنون دارای ۶۴ مجموعه اقامتی و پذیرایی در شهرهای مختلف کشور با ظرفیت ۱۶۰۰ باب اتاق و سوئیت می باشد که کلیه هتل‌ها و مهمانسراهای این شرکت دو و سه ستاره هستند.

شایان ذکر است که شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی دارای ۱۰۰ ٪ سهام شرکت سفرکارت ملی و همچنین ۴۰ ٪ سهام شرکت علیصدر همدان بوده و همواره با اهداف ذیل تشکیل گردیده است:

اهداف مستقیم

۱- هم افزایی

۲- ارتقای کیفی خدمات شرکت ها

۳- توسعه بازار از محل تنوع خدمات قابل ارایه به مشتریان

۴- افزایش درآمد و سود شرکت ها

اهداف غیرمستقیم

۱- کاهش هزینه های اجرایی

۲- کمک در توفیق طرح های اجرایی شرکت ها

۳- همکاری در فروش خدمات و افزایش مزیت رقابتی در فضای کسب وکار

 
 
 
 
جشنواره ویژه سی و ششمین فجر انقلاب اسلامی
 

به مناسبت ایا مالله دهه فجر مسابقات آشپزی، فرهنگی و ورزشی توسط اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل با همکاری اداره کل امور اداری صندوق بازنشستگی کشوری در بین کارکنان این صندوق برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی‌کشوری، در ایام دهه مبارک فجر کارکنان در این مسابقات شرکت کرده و به شرح ذیل مسابقات و برندگان مشخص شدند.

جشنواره آشپزی

در این جشنواره که در بخش‌های آش، غذا و دسر برگزار شد، تعداد ۱۴ نفر از همکاران حضور داشتند.

شرکت‌کنندگان خانم‌ها مهناز شاهمرادی، حمیده رجبی، راحله شیخ، فریبا بهزاد، معصومه پورنصیر، مژگان الهیاری، زینب حسنوند، مریم قشلاقی، سارا اسدپور، مهسا خانعلی، فریما شهابی، پریسا مقصودی، سارا عباسی و مهدیه مطیع شرع بودند که به پاس تقدیر از زحمات همه همکاران شرکت‌کننده در این جشنواره به تمامی آنها هدایایی اهدا شد.

برندگان مسابقات ورزشی

تنیس روی میز: آقایان روح اله ندیمی، مسعود سواحلی و امیدرضا آقازاده

شطرنج: آقایان مجید دهقانی، جعفر داداشی و محمد مینایی

دارت آقایان: حمیدرضا گلستانی، مجید نقابی و تقی نوری

دارت خانم‌ها: معصومه پورنصیری، راحله شیخ و پریسا مقصودی

برندگان مسابقه فرهنگی

خانم‌ها اکرم پور اشراقی، سارا کرمی آزاد و افسانه اسدالهی دهکردی

آقایان ایرج اسدی، علی حسین آفتاب، منصور مهدوی و سالک یعقوبی

 
 
 
 
پرسش و پاسخ
 

طرح دعوی متعددی که توسط بازنشستگان در دیوان عدالت اداری طرح می‌گردد، بیشتر ناشی از اختلاف برداشت از قوانین و مقررات و همچنین عدم آگاهی بازنشستگان نسبت به حقوق خود است، امید می‌رود با انتشار این مجموعه پرسش و پاسخ‌ها که با همکاری دفتر مدیریت فنی حقوقی «امین پورذاکری» در حوزه قوانین و مقررات تهیه شده بتوانیم تا حدودی بازنشستگان را نسبت به حقوق خود آگاه کرده تا از مراجعه به دستگاه قضایی و اتلاف وقت و هزینه پرهیز کنند.

آیا پس از برقراری حقوق بازنشستگی، می‌توان درخواست نمود ایام مرخصی‌های استحقاقی استفاده نشده جزو سوابق خدمت از لحاظ بازنشستگی احتساب گردد یا خیر؟

با توجه به تبصره ماده ۳ قانون نحوه تعدیل نیروی انسانی دستگاه های دولتی مصوب ۲۷ / ۱۰ / ۱۳۶۶ و بند الف ماده ۱ آیین نامه اجرایی مواد ۸۴،۸۶،۸۷،۹۰،۹۱،۹۳ قانون مدیریت خدمات کشوری، درخواست احتساب ایام مرخصی‌های استفاده نشده جزو سوابق خدمت از لحاظ بازنشستگی صرفاً به هنگام بازنشستگی مجاز بوده (مشروط به پرداخت کسور سهم کارفرما و مستخدم) و درخواست بعد از تایید حکم برقراری حقوق بازنشستگی مورد قبول نمی باشد.

آیا می‌توان سنوات ارفاقی موضوع تبصره ۳ قانون نحوه بازنشستگی جانبازان مصوب ۰۱ / ۰۹ / ۱۳۶۷ را جهت شاغلینی که حین خدمت فوت نموده و دارای سابقه اشتغال در مشاغل سخت و زیان‌آور بوده‌اند منظور نمود؟

خیر قانون مزبور صرفاً ناظر بر بازنشستگی افراد است و مجوزی جهت تسری آن به افراد موصوف در دست نمی‌باشد.

درصورتی‌که شخصی کسور بازنشستگی خود را از صندوق بازنشستگی کشوری دریافت نموده باشد می‌تواند مجدداً آن را به حساب صندوق واریز و درخواست انتقال آن را به صندوق دیگری بنماید؟

خیر- به موجب ماده ۸ آیین نامه اجرایی تبصره ۳ قانون نقل و انتقال حق بیمه مصوب ۲۷ / ۳/ ۱۳۶۵ مجلس شورای اسلامی انتقال کسور بازنشستگی اشخاصی که کسور متعلقه را جزئاً یا کلاً از صندوق بازنشستگی ذیربط دریافت داشته‌اند موضوعاً منتفی است، همچنین رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری به شماره ۳۱۵ مورخ ۱۱ / ۱۲ / ۱۳۷۵ تسری بر منتفی بودن موضوع دارد.

درصورت یکه دستگاه اجرایی وجهی را اشتباهاً به حساب صندوق بازنشستگی کشوری واریز نماید، نحوه استرداد آن چگونه است؟

دستگاه اجرایی بایستی نسبت به تنظیم فرم استرداد اشتباه واریزی (فرم شماره ۱/ ۳) دستورالعمل شماره ۹۹۸۰ مورخ ۲۳ / ۰۲ / ۱۳۸۰ صندوق بازنشستگی کشوری اقدام و همراه با مدارک مثبته به صندوق بازنشستگی کشوری (مدیریت‌های استانی) ارسال نماید.

پس از انتقال کسور بازنشستگی به صندوق تامین اجتماعی آیا درخواست تعیین بدهی کسور ایام خدمت سربازی و پرداخت و انتقال آن به صندوق تامین اجتماعی امکا نپذیر است؟

خیر- با توجه به دادنامه شماره ۲۷۱ مورخ ۰۵ / ۰۸ / ۱۳۸۱ هیات عمومی دیوان عدالت اداری پس از بازخرید خدمت پرداخت کسور بازنشستگی ایام خدمت زیر پرچم و درخواست انتقال آن به صندوق تامین اجتماعی میسر نمی‌باشد.

انتقال حق بیمه خدمات غیردولتی به صندوق بازنشستگی کشوری چگونه صورت می گیرد؟

مطابق قانون نحوه تاثیر سوابق بخش غیردولتی مورخ ۱۹ / ۲/ ۱۳۷۲ ؛ درصورتی که فرد دارای بیست سال سابقه خدمت دولتی باشد و در عین سابقه پرداخت حق بیمه بابت اشتغال در بخش دولتی داشته باشد می‌تواند هنگام بازنشستگی درخواست نماید سابقه مزبور در محاسبه حقوق بازنشستگی منظور شود. ۱. به شرط انتقال حق بیمه ۲. پرداخت مابه التفاوت ۳. و اینکه این سابقه فقط در تعیین مبلغ حقوق بازنشستگی موثر خواهد بود و در احراز شرایط عمومی بازنشستگی منظور نمی‌شود.

آیا تاریخ صدور ابلاغ بازنشستگی می‌تواند مؤخر بر تاریخ بازنشستگی باشد؟

با توجه به ماده ۲ آیین نامه اجرایی ماده ۱۰۲ قانون استخدام کشوری که مقرر می‌گردد ابلاغ بازنشستگی بایستی قبل از تاریخ اجرای حکم صادر و به مستخدم ابلاغ گردد، لذا تاریخ صدور ابلاغ بازنشستگی نمی‌تواند مؤخر بر تاریخ بازنشستگی باشد.

در صورتی که پرداخت حقوق در سوابق صندوق بازنشستگی کشوری به دلیل عدم مراجعه و یا قطع حقوق راکد شده باشد برقراری مجدد آن چگونه صورت می‌گیرد؟

برقراری مجدد با احراز هویت شخص و یا وکیل قانونی و بررسی مدارک صورت می‌گیرد و ذینفع بایستی با همراه داشتن مدارک لازم (اصل شناسنامه و یا وکالت نامه معتبر) و درخواست دستگاه اجرایی به واحد ذیربط صندوق بازنشستگی کشوری مراجعه نماید.

 
 
 
 
استان‌ها - خوزستان نماد مقاومت و پیروزی
 

علیمراد شیری

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری در استان خوزستان

لیسانس مدیریت آموزشی

سابقه خدمت: ۳۰ سال

بازنشستگان با توجه به ارزش‌های والایشان؛ همواره نگاه برنامه‌ریزان را به خود معطوف کرده و بر این اساس دستگاه‌های مختلف که تولیت ارزش‌ها اعم از اقتصادی، اجتماعی و علمی را به عهده دارند، نسبت به موارد مطرح شده عنایت ویژه داشته و در قالب طرح برنامه‌های اداری و رفاهی راه‌کارهای مفیدی ارایه می‌دهند تا پیشکسوتانی که عمر گران بهای خویش را در راه اعتلای نسل‌های آینده صرف نموده اند، در زمان بازنشستگی دور از مشکلات لاینحل، خاطری آسوده داشته و از هر حیث مورد احترام و تکریم واقع شوند، کما اینکه در دین مبین اسلام احترام به بزرگان و پیران، احترام به خدا ذکر شده است.

صندوق بازنشستگی کشوری نیز با راه اندازی مراکز استانی قدمی کوچک در جهت تکریم بازنشستگان فرهیخته برداشته است. نشریه «ثمر» در هر شماره پای صحبت یکی از مدیران استانی می نشیند.

شما برای رویارویی با مشکلات بازنشستگان در مدیریت خود چه راه‌کاری را پیش گرفته‌اید؟

امام صادق(ع) می فرمایند: خداوند تبارک و تعالی هرکس را که دوست داشته باشد آن را محل مراجعه مردم قرار می‌دهد، رعایت ادب و مقتضای حق شناسی نسبت به عمری تلاش صادقانه، ایثارها، گذشت ها، دلسوزی ها، سوختن و ساختن‌هایی که بازنشستگان

در طول دوران خدمت از خود نشان داده‌اند آن است که در خانواده، جامعه، دستگاه‌های اجرایی و بالأخص صندوق بازنشستگی کشوری مورد تکریم و توجه قرار گیرند. کارکنان این مدیریت با توجه به توصیه ها و تأکیدات دین مبین اسلام در ضرورت تکریم و حرمت گذاری به سپید مویان و کهنسالان و کسانی که عمر و جوانی خود را صرف عمران و آبادانی کشور کرده اند علی رغم مشکلات ساختاری مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری و مستهلک بودن تعداد اندک نیروی انسانی مع الوصف تمام تلاش خود را در جهت کم کردن آلام و نیازهای روحی، روانی، اقتصادی و درمانی بازنشستگان به کارگرفته و تا جایی که امکان پذیر بوده است نسبت به رفع مشکلات ایشان اقدام و در غیر این صورت با ابراز همدردی؛ رضایت مندی نسبی این گروه فرهیخته را

فراهم کرده است.

با توجه به ارتباطی که با بازنشستگان دارید مهم‌ترین نیاز این گروه را در چه می دانید؟

۱- مقام معظم رهبری می فرمایند: (اگر در محیط بازنشستگی و در میان بازنشستگان شور، امید، علاقه به کار و شوق به مفید بودن

و رضایت مندی وجود داشته باشد، اثر این امر مستقیماً بر روی شاغلین منعکس می شود) این بدان معناست که مسؤلین ذی‌ربط (دستگاه های اجرایی و صندوق بازنشستگی) علاوه برتامین و رفع نیازهای مادی، اقتصادی، فرهنگی، رفاهی، درمانی و ... باید به نیازهای روحی و روانی بازنشستگان و تکریم ایشان اهتمام داشته و قدر و منزلت بازنشستگان به عنوان سرمایه‌های ملی که مسیر توسعه و پیشرفت فعلی کشور در عرصه های گوناگون مرهون تلاش و کوشش ایشان است را داشته باشند.

۲. در سازوکار فعلی اعزام بازنشستگان به سفرهای زیارتی و سیاحتی، بازنگری به نحوی که کل مبلغ یارانه اختصاصی صندوق عاید بازنشستگان شده و از درگیرشدن بازنشستگان با پروسه واسطه‌گری در اجرای تورهای بازنشستگی جلوگیری شود.

۲- وام‌های کم بهره درحدی که نیازهای ضروری بازنشستگان را تامین کند حداقل در سقف ۰۰۰ / ۰۰۰ / ۵۰ ریال درنظرگرفته و علاوه بر ثبت نام اینترنتی اختیارات بیشتری به مدیران استانی واگذار شود.

۳- کمک های موردی بلاعوض برای رفع نیاز اضطراری بازنشستگان نیازمند با درنظرگرفتن شرایط تورم در اختیار مدیران استان‌ها قرارگیرد.

در حال ‌حاضر ما کانون‌های بازنشستگی دستگاه‌های دولتی را داریم آیا توانسته‌اند مطابق با شرح وظایف تعیین شده حرکت کنند؟

کانون‌های بازنشستگی در واقع پل ارتباطی بین دستگاه اجرایی و خواسته های صنفی بازنشستگان و بازوان توانمندی هستند که اکثر اعضای هیات مدیره آن ها از افراد شاخص و برجسته سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شهر و دیار خود می باشند و چنانچه تشکل صنفی کانون های بازنشستگی به معنای واقعی کلمه مورد حمایت معنوی (طرف شور و مشورت) مدیران دستگاه های اجرایی و صندوق بازنشستگی کشوری قرار گیرند با پتانسیل بالایی که از آن بهره مند هستند می توانند رافع مشکلات زیادی از قشر شریف بازنشسته باشند. علی ایحال در حال حاضر به دلیل اینکه اساسنامه کانون های بازنشستگی هر دستگاه براساس سلیقه و نظر هیات موسس کانون ها تهیه و تصویب شده است و از نظر شرح وظایف کاملاً صنفی و سلیقه ای می باشند و از طرف تعدادی از دستگاه‌های اجرایی نیز آن طور که شایسته این عزیزان است مورد توجه و حمایت جدی قرار نمی گیرند لذا تاکنون از تمام ظرفیت این تشکل مردم نهاد صنفی بهره گیری نشده است.

در پایان چه پیامی برای بازنشستگان دارید؟

برای زندگی فکر کنید ولی غصه نخورید زیرا نتیجه زندگی چیزهایی نیست که جمع کرده ایم، بلکه قلب هایی است که جذب می کنیم لذا با توجه به رسالت عظیمی که دارید همواره در جذب حداکثری اطرافیانتان اهتمام داشته باشید.

 
 
 
 
کانون‌ها
 

بازنشستگی؛ القاء رفاه،آسایش و شادزیستن به جامعه در زندگی جدید

حبیب‌الله کردونی رییس هیات مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش خوزستان کانون‌های بازنشستگی به عنوان تشکل‌های غیردولتی و بازوان توانمند و متفکر دستگاه‌های اجرایی می‌توانند صندوق بازنشستگی کشوری را در ارایه خدمات به بازنشستگان یاری نمایند. از آنجایی که گردانندگان کانون‌ها از جامعه بازنشستگان دارای تجربه مفید و تخصص می‌باشند، می‌توانند در عین حال که محلی برای ارایه تجربیات شغلی هستند، در حد مقدورات به همنوعان خود خدمت رسانی کنند. استفاده از نقطه نظرات سازنده کانون‌های بازنشستگی، رشد و بالندگی دستگاه‌های اجرایی و صندوق بازنشستگی کشوری را به ارمغان می‌آورد. به همین منظور نشریه «ثمر» در هر شماره پای صحبت رییس یکی از این کانون‌ها می‌نشیند.

از خودتان بگویید؟

حبیب‌الله کردونی هستم مدت ۳۶ سال در آموزش و پرورش در پست‌های مختلف خدمت کردم، یعنی از سال ۱۳۴۱ بعد از گذراندن دوره تربیت معلم و استخدام از کلاس اول ابتدایی، تدریس را شروع کردم و سپس در دبیرستان و هنرستان به کار معلمی مشغول بوده و فکر می‌کنم معلم موفقی بودم مدرک فوق دیپلم راه ساختمان و بعد از آن لیسانس شیمی گرفتم.

دروس ریاضی، فیزیک و شیمی تدریس می‌کردم. در طول مدت خدمت به‌عنوان رییس آموزش و پرورش از سال ۵۸ در دشت آزادگان در دوران انقلاب اسلامی مشغول به انجام وظیفه شدم.

بعد از انقلاب فعالیت‌های اداری (ستادی) را شروع کردم؛ همچنین در اول انقلاب با عنوان‌های جانشین مدیرکل، معاون آموزشی استان، رییس ناحیه با حفظ سمت ریاست آموزش و پرورش شهرستان شادگان، کارشناس مسئول بازرسی، کار و دانش و در کشور پاکستان به عنوان معاون سرپرستی فعالیت اداری داشته‌ام.

سال ۱۳۷۶ بازنشسته شدم و سال ۱۳۷۸ فعالیت خود را در کانون‌ها به‌عنوان رییس هیات مدیره آغاز کردم و بدون دریافت هیچ‌گونه حق‌الزحمه‌ای به فعالیت ادامه دادم.

چه تعریفی از بازنشستگی دارید؟

بازنشستگی زندگی جدیدی است؛ بازنشسته با تجارب گذشته زندگی را آگاهانه استمرار می‌دهد و حق دارد تعهداتش (رفاه و آسایش و شاد زیستن) را القاء نماید.

از کانون بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی خوزستان برایمان بگویید؟

گروهی هم‌فکر و صاحب تجارب ارزشمند؛ معتقد به خدمت و رفع آلام همکاران دست به دست هم داده‌ایم و باور داریم که هم‌پای سایر کانون‌های آموزش و پرورش در جهت کم کردن دردها و احقاق حقوق آنها و تکریمشان کوشا باشیم و همچنین در پرکردن اوقات فراغت و رفع نیازهای اقتصادی و سرزنده نگه‌داشتن بازنشستگان تلاش نماییم. همچنین در مراسم سوگواری و عیادت از بیماران بازنشسته و همچنین به اجرا درآوردن سفرهای زیارتی و سیاحتی فعالیت نموده‌ایم و به تکریم روزهای معلم و بازنشستگی بها دادیم، تلاش در جستجوی راهکارهایی برای سلامتی جسمی روحی و روانی نموده‌ایم، موفقیت‌های زیادی کسب کردیم و اخیراً ارتباط خوبی با بهزیستی برای تکریم سالمندان داشته ایم، همچنین همکاری مختلفی در زمینه‌های غربال‌گیری آلزایمر، مبارزه با اعتیاد، ایجاد استان پاک و همکاری با نهضت سوا دآموزی به‌منظور ریشه کنی بیسوادی داشته‌ایم. اگر بهترین نبودیم ولی از کانون‌های موفق بوده‌ایم.

به نظر شما برای تکریم و حفظ شان و مقام بازنشستگان چه‌کاری از دست جامعه و دولت بر می‌آید؟

حقوق شهروندی اصل بارزی است که خانواده، جامعه و نظام موظفند درخصوص سالمندان به‌ویژه بازنشستگان؛ رعایت نمایند. با نگاهی به خدمات سایرکشورهای توسعه یافته و در حال توسعه درخواهیم یافت که تکریم یعنی شادمان‌سازی و سر زندگی و سرزنده نگهداری و کم کردن دردهای اقتصادی و توجه به مشکلات جسمی، روحی و روانی که اینها از اولویت‌هایی می‌باشند که مصادیقی هم‌چون امکانات گردشگری رایگان و یا در نظرگرفتن تخفیف مورد نظر، استفاده از باشگاه‌های شهری و استخرهای عمومی و دولتی، بازدید از میراث فرهنگی و تکریم به سالمندان هنگام مراجعه به ادارات، حرمت‌گذاری در جوامع، دعوت به مشارکت‌ها و جشن‌ها، اختصاص صندلی سالمندان در اتوبوس‌ها و متروها، تخفیف در تعرفه‌های مترو، قطار، هواپیما و همچنین ویزیت پزشکان می‌تواند مدنظر قرار گیرد.

به نظر شما انتظارات بازنشستگان و کانون های بازنشستگی از صندوق بازنشستگی کشوری چیست؟

۱- در زمینه گردشگری، روان‌سازی بهره‌گیری از این امر شرط اولیه است. اختصاص سهمیه‌ای به کانون‌ها که امکانات سفر را به طور عادلانه در استان ها تقسیم نماید، همچنین توسعه سفرها غیر از مشهد مقدس به سایر نقاط درون مرزی و برون مرزی ازجمله انتظارات بازنشستگان می‌باشد.

۲- در زمینه اقتصادی، اختصاص بخشی از وام‌ها به کانون‌ها در نظر گرفته شود که اگر سهمیه بندی برای استان‌ها اعمال شود کار پسندیده‌ای خواهد بود. همچنین در مورد این موضوع که بانک صادرات به‌عنوان تنها بانک پرداخت‌کننده حقوق بازنشستگان است، تجدیدنظر شود.

۳- در زمینه درمان، پیشگیری و دادن آگاهی‌های سلامتی و اختصاص یک بیمه کارآمدتر باعث می‌شود که به وضعیت نابسامان بیماری‌های کهنسالی خاتمه داده شود.

 
 
 
 
مقاله - ارزیابی مدیریت خدمات گردشگری بازنشستگان کشوری
 

گردآورنده: عظیم قلیزاده

با راهنمایی دکتر زین العابدین رحمانی، استادیار گروه مدیریت، اقتصاد و حسابداری دانشگاه پیام نور

سالمندی به زودی در کشور ما به یک مساله بسیار حایز اهمیت بدل خواهد شد. چرا که براساس آمار، جمعیت سالمند ایران تا یکی دو دهه دیگر به حدود ۲۵ میلیون نفر خواهد رسید. برنامه‌ریزی برای سفرهای کوتاه درون شهری یا سفرهای گروهی می‌تواند در ترمیم روحیه، تقویت احساس هویت و خودباوری و افزایش نشاط در این گروه بسیار موثر باشد.

خوشبختانه صندوق بازنشستگی کشوری چند سالی است که با اجرای طرح در خانه نمانیم و با در نظرگرفتن یارانه سفر، اقدام به اعزام بازنشستگان تحت پوشش خود به سفرهای سیاحتی و زیارتی نموده است. روان‌پزشکان سفر را در هر صورت، سودمند می‌دانند و آن‌را برای دوری از عوارضی مانند نقصان عقل و فراموشی در دوران کهولت ضروری شمرده‌اند.

حرکت و تحرک، نقش ارزنده‌ای در سلامت سالمند بازی می‌کنند و سالمندانی که دچار کم تحرکی و بی‌حرکتی هستند، دو برابر بیش از دیگران در معرض مرگ قرار می‌گیرند. همچنین تحرک سبب نشاط و کاهش افسردگی می‌گردد و با افزایش تحرک، میزان مرگ و میر کاهش می‌یابد.

خدمات مسافرتی (تورهای زیارتی و سیاحتی)

صندوق بازنشستگی کشوری از سال ۱۳۸۶ در قالب طرح «درخانه نمانیم» اقدام به عقد قراردادهایی با موضوعیت اجرای تورهای سیاحتی و زیارتی ویژه بازنشستگان کشوری با شرکت‌های خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی «پرشین گلف» و شرکت سرمایه‌گذاری «ایرانگردی و جهانگردی» (متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری) نموده و تا کنون با اعزام ۴۹۰۶۲۰ نفر از بازنشستگان و همراهان ایشان سالانه مبالغ قابل توجهی صرف شده است.

شیوه اجرایی گردشگری بازنشستگان و نظارت و ارزیابی برآن

بازنشستگان عزیز می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی صندوق اقدام به ثبت نام نموده که پرداخت سهم یارانه‌ای هر بازنشسته (۲٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال برای خود بازنشسته و ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال برای همراه وی) می‌باشد.

تدوین مسایل پایه‌ای تور در کمیته نظارت بر اجرای تورهای مسافرتی صورت گرفته و اداره کل فرهنگی و اجتماعی صندوق مجری و ناظر مستقیم موضوع می‌باشد که براساس اطلاعات کسب شده از نظرسنجی‌های صورت گرفته و طبق گزارش منتشر شده اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی‌کشوری در سال ۱۳۹۱ :

4/61 درصد پاسخ دهندگان به مشهد مقدس، ۱۴ درصد به شهر دمشق کشور سوریه، ۱/۱۱ درصد به کیش و مابقی به دیگر شهرهای کشور چون اصفهان، شیراز، قشم و... اعزام شده‌اند.

82 درصد اعزام شوندگان علاقه‌مند به سفر مجدد با تورهای بازنشستگی بوده‌اند.

77 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی (بازنشسته و همراه) بیش از ۵۰ سال سن داشته‌اند.

بیشترین تعداد بازنشستگان متعلق به استان تهران بوده و اکثریت استفاده‌کنندگان از تورهای گردشگری نیز مربوط به این استان بوده‌است.

همچنین براساس بررسی‌های به عمل‌آمده از گزار ش آماری دریافتی از ۴۰ ناظر تورهای کیش و مشهد، میزان رضایتمندی از تورهای اجرا شده طی شهریور، مهر و آبان ۹۲ ، حدود ۷۰ درصد بود هاست. اهم مشکلات مطروحه در تورهای مذکور مربوط به دوری مرکز اقامتی از مراکز تجاری و تفریحی (تورهای کیش) و کیفیت هتل محل اقامت و کیفیت غذا (تورهای مشهد) اعلام شده است. شایان ذکر است که نظرات بازنشستگان درباره مسایل کیفی به شرح جدول شماره ۱ بوده است.

بحث و نتیجه‌گیری

احساس تنهایی و انزوای اجتماعی از مشکلات انکار ناپذیر سالمندان است.

متاسفانه هم‌اکنون روش غالب و نامناسب محاوره با سالمندان به صورت غیرکلامی، اشاره سر و دست، جملات کوتاه و مقطع است، که همین عوامل میزان طرد شدگی سالمندان از جامعه را به خوبی نشان می‌دهد. به این ترتیب وظیفه طراحی سفرهای گروهی و به طور کلی توسعه سفر و گردشگری برای سالمندان از سوی دستگاه‌های متولی این موضوع امری اجتناب‌ناپذیر است.

براساس مطالب مطرح شده و نظرات بازنشستگان عزیز بهره‌مندی از تورهای گردشگری، تداوم برگزاری تورهای زیارتی و سیاحتی برای این قشر فرهیخته جامعه که به سرعت در حال رشد است، انکار ناپذیر بوده و ضرورت توجه نهادهای فرهنگی و اجتماعی به آنان را افزون نموده است.

ارزیابی و رتبه‌بندی شرکت‌ها، آژانس‌های مسافرتی، هتل‌ها، مراکز اقامتی، کنترل عملکرد ناظرین، ارایه آموز ش‌های مورد نیاز سطوح مختلف، تنوع در روش‌های سفر و اماکن و ... بی شک در ارتقای کمی و کیفی خدمات و جلب رضایت جامعه هدف مؤثر خواهد بود.

جدول ۱- نظرات بازنشستگان درباره مسایل کیفی

عنوان

عالی

بسیارخوب

خوب

متوسط

ضعیف

میزان رضایت جمعی از نحوه برگزاری تور

56%

26%

12%

4%

2%

میزان رضایت از سرویس‌دهی هتل‌‌‌ها

54%

24%

13%

7%

2%

میزان رضایت از خدمات ارایه شده

47%

32%

14%

4%

2%

میزان رضایت از مدیریت زمان‌بندنی و اجرای برنامه

56%

22%

14%

4%

4%

میزان رضایت از نحوه برخورد و رفتار راهنماها

64%

27%

8%

1%

----

میزان رضایت ازکیفیت وسیله نقلیه

50%

30%

13%

4%

3%

میزان رضایت از رفتار راننده

62%

25%

9%

3%

1%

میزان رضایت از نظافت هتل‌ها

59%

27%

11%

2%

1%

 
 
 
 
 
مقاله - خدمات صنعت هتلداری اصل یترین حلقه توسعه صنعت گردشگری است
 

مهرداد تاوتلی - کارشناسی ارشد گردشگری و هتلداری،  عضو هیات مدیره جامعه هتلداران کیش، رییس هییت مدیره شرکت آرین پارسه کیش و مدیر هتل شایگان کیش وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری

در آستانه حلول سال جدید و پیدایش بهار طبیعت و اهمیت و ضرورت توسعه و ترویج صنعت گردشگری و هتلداری در کشور مصاحبه‌ای با مهرداد تاوتلی تحت موضوع عنوان زیر صورت گرفت.

توجه کشورها به صنعت گردشگری و درک آنها از اهمیت این صنعت برای درآمدزایی، به‌گونه‌ای است که بسیاری از کشورها به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای این صنعت روی آورده اند. هتلداری یکی از صنایعی است که رشدیافتگی آن موجب فراهم‌سازی آسایش و رفاه برای گردشگران است که در نهایت به رونق صنعت گردشگری کمک می‌کند.

مهرداد تاوتلی عضو هیات مدیره جامعه هتلداران کیش گفت: امروزه صنعتی‌شدن، زندگی شهری و شرایط سخت‌کاری بیش از پیش بر اهمیت سفرهای تفریحی برای عموم در سراسر جهان افزوده است، بی‌شک در این شرایط، گردشگران به دنبال به دست آوردن حداکثر آسایش، امکانات رفاهی و بهترین وضعیت اسکان در سفر خود هستند. وی تصریح کرد: صنعت هتلداری در کشور ما دارای قدمتی دیرینه است و این صنعت باید با قوانین و شرعیات به روز باشد. این قوانین را نباید دست و پا گیر تلقی کنیم بلکه می‌توان در سرو غذا تنوع ایجاد کنیم و از عرقیات و نوشیدنی‌های سنتی استفاده کنیم و غذای ایرانی را ارائه دهیم که برای گردشگران هم جذابیت دارد و هم اینکه آنها به دنبال به دست آوردن تجربه سفر می‌کنند و ما باید خلاقانه عمل کنیم.

تاوتلی گفت: در عصر حاضر نحوه گذراندن تعطیلات و اوقات فراغت مردم دچار تغییر و تحول اساسی شده‌است. اغلب افراد ترجیح می‌دهند از این فرصت‌ها استفاده کنند تا هم اوقات خوبی را در کنار خانواده و دوستانشان بگذرانند و هم از اماکن گردشگری داخل و خارج از کشورشان دیدن کنند. به همین دلیل در سال‌های اخیر گردشگری در سراسر دنیا کاملا توسعه یافته و متحول شده است و این موضوع تاثیر فراوانی بر صنعت هتلداری و نحوه مدیریت مراکز اقامتی گذاشته است. در صنعت هتلداری باید نیروهای جوان و آموزش دیده، متخصص گردشگری، هتلداری و آشنا به اصول (تشریفات هتلی) و مهمان نوازی وارد کار شوند تا بتوان با ایجاد مزیت رقابتی، رضایت‌مندی مهمانان را برآورده کرد.

ایشان در ادامه عنوان کرد: خدمات صنعت هتلداری اصلی‌ترین حلقه توسعه صنعت گردشگری را تشکیل می‌دهد. هتل‌ها و مراکز اقامتی که شرایط دلخواه را برای گردشگران فراهم می‌کنند و موجبات رضایت‌مندی مهمان را مدنظر قرار می‌دهند، می‌توانند نقش بسیار تاثیرگزاری بر افزایش شمارگردشگران به یک مقصد گردشگری را ایجاد نمایند. گردشگر وقتی از محل زندگی اصلی خود دور شده است تا از یک منطقه دیگر دیدن کند، اگر شرایط راحتی و آسایش را برای او فراهم کنیم مطمئنا نه تنها خود این سفر را تکرار می‌کند بلکه اطرافیان و آشنایان را نیز به دیدن و اقامت از آن منطقه ترغیب می‌کند.

همچنین وی بیان کرد: به‌همین جهت ایجاد زیرساخت‌های اقامتی مناسب برای گردشگران و ایجاد شرایط مطلوب یکی از الزام‌های جذب گردشگر در هرکشور است. به بیان دیگر شمار گردشگران ورودی در گرو تامین تسهیل‌ها، ایجاد شرایط لازم برای اقامت و پذیرایی مطلوب و شایسته است، از این رو بی‌جهت نیست که سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران در کشورهای پیشرفته دنیا به صنعت ساخت، تجهیز و اداره‌ی هتل توجه ویژه‌ای دارند.

اگر چه حرکت‌های وسیع در زمینه گردشگردی یک پدیده نوین به نظر می‌رسد، اما در حقیقت منعکس کننده یک سنت دیرینه از مهاجرت‌ها و اختلاط جمعیت هستند. امروزه اینگونه حرکت‌های جمعیتی تنها به منطقه به خصوصی اختصاص ندارد، بلکه هر کشوری در جهان خواه به عنوان میزبان یا میهمان یا هر دوی آنها- تحت تاثیر این حرکت قرار می‌گیرد. امروزه گردشگردی بین‌المللی از جوامع بسته قبلی با دولت‌های درونگرای تنگ نظر، به یک جامعه باز جهانی که تماس بین مردم یک واقعیت روزمره است، تبدیل می‌شود، نیاز عمیق به برخوردها و تبادل فرهنگی به منظور گریز از شرایط موجود، سلامتی و پیشرفت اجتماعی را اغنا می‌کند و به‌صورت غیرقابل انکار، یکی از موثرترین پدیده‌ها در توسعه اجتماعی و اقتصادی جامعه ما می‌باشد.

تاوتلی در پایان تاکیدکرد: ازآنجا که سنت‌ها در شهرهای کوچک منسجم‌تر و فرهنگ بومی و محلی آن بکرتر است. گردشگران نیز به دنبال یافتن این سنت‌ها وارد زندگی بومیان شده و سعی دارند نوع زندگی آنها را تجربه کنند، از غذاهای آنها می‌خورند، پوشاک آنها را می‌پوشند و تفریحات آنها را انجام می‌دهند و

بدین ترتیب نوعی همزیستی بین دو فرهنگ به وجود می‌آید. این همزیستی میان فرهنگ گردشگر و فرهنگ بومیان منطقه منجر به يکسری تبادلات فرهنگی می‌شود که خود می‌تواند هر دو فرهنگ را تحت تاثیر قرار دهد.

 
 
 
 
استان‌ها - زنجان نمادی از هنر نقره‌سازی و ملیله‌کاری
 

 

میرهادی موسوی

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری در استان زنجان

 لیسانس حقوق

سابقه خدمت: ۲۷ سال

بازنشستگان با توجه به ارزش های والایشان؛ همواره نگاه برنامه ریزان را به خود معطوف کرده و بر این اساس دستگاه های مختلف که تولیت ارزش ها اعم از اقتصادی، اجتماعی و علمی را به عهده دارند، نسبت به موارد مطرح شده عنایت ویژه داشته و در قالب طرح برنامه های اداری و رفاهی راه کارهای مفیدی ارایه می دهند تا پیشکسوتانی که عمر گران بهای خویش را در راه اعتلای نسل های آینده صرف نموده اند، در زمان بازنشستگی دور از مشکلات لاینحل، خاطری آسوده داشته و از هر حیث مورد احترام و تکریم واقع شوند، کما اینکه در دین مبین اسلام احترام به بزرگان و پیران، احترام به خدا ذکر شده است.

صندوق بازنشستگی کشوری نیز با راه اندازی مراکز استانی قدمی کوچک در جهت تکریم بازنشستگان فرهیخته برداشته است. نشریه «ثمر» در هر شماره پای صحبت یکی از مدیران استانی می نشیند.

برکت و خیر ماندگار همراه بزرگترهای ماست

برای رویارویی با مشکلات بازنشستگان در مدیریت چه راهکارهایی در پیش گرفته‌اید؟

ما تلاش می‌کنیم با رعایت ادب، احترام و در چهارچوب ضوابط قانونی و در حد توان و اختیار به آنان خدمت‌گزاری کنیم و در صورت لزوم از طریق سایر مراجع درخواست بازنشستگان را پیگیری نماییم. همچنین ضمن ارتباط با مسئولین و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی آنان، درصدد برآورده شدن خواسته‌های آنان هستیم.

نکته‌ای که در بازنشستگی پررنگ است قطع وابستگی فرد به محیط کار و موقعیت اجتماعی‌اش است چگونه می‌توانیم عوارض ناشی از قطع وابستگی راکاهش دهیم؟

با ایجاد مکان‌های فرهنگی و اجتماعی، انجام تورهای سیاحتی و زیارتی، حمایت‌های لازم از امور یادشده توسط صندوق، به طوری‌که بازنشستگان بتوانند علاوه بر خدمات یاد شده از سایر امکانات رفاهی و تفریحی ادارات خود نظیر سالن‌های ورزشی، استخر، هتل‌ها، مهمان‌سراها و رستوران ها استفاده کنند.

بعد دیگر بازنشستگی بحث رفاه اجتماعی است که در کشور ما به عهده صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی است. در بعد رفاه اجتماعی چه ساز و کارهایی باید بیندیشیم که به موضوع بازنشستگی کمک کند؟

در وهله اول در این زمینه نیاز به قانون‌گذاری و در وهله دوم مشارکت دستگاه‌های مرتبط از جمله دستگاه اجرایی باید صورت گیرد؛ یعنی اینکه از بعد مادی و معنوی، حمایت‌های لازم از آنان به‌عمل آید، چراکه در مرحله بازنشستگی شرایط آنها ایجاب می‌کند که نه تنها مثل شاغلین از خدمات رفاهی برخوردار باشند، بلکه شاید بعضاً بیشتر از آنان از این خدمات رفاهی بهره‌مند شوند. البته بخش اصلی این‌گونه خدمات رفاهی غالباً نیاز به اصلاح یا قانون‌گذاری از طریق مراجع ذی‌صلاح می‌باشند.

با توجه به ارتباطی که با بازنشستگان دارید مهمترین نیاز این گروه را در چه می دانید؟

مهمترین نیاز این عزیزان احترام و منزلت اجتماعی و معیشت (افزایش حقوق متناسب با تورم) می‌باشد به طوری که میزان افزایش سالانه حقوق آنان از شاغلین بیشتر باشد. همچنین قوانین و مقررات باید به گونه‌ای اصلاح شود که دریافتی آنان در مقایسه با زمان اشتغالشان کاهش چندانی نداشته باشد، تا مهمترین مشکل آنان که مساله روحی و مادی آنان است، برطرف شود.

در حال حاضر ما کانون‌های بازنشستگی دستگاه‌های دولتی را داریم آیا توانستند با شرح وظایف تعیین شده حرکت کنند؟

خیر، به دلیل ساختار ضعیف و عدم توان مالی، کانون‌های بازنشستگی نتوانستند در این خصوص به موفقیت لازم دست یابندکه همواره آنان می‌توانند با مشارکت بازنشستگان، دستگاه‌های اجرایی و صندوق بازنشستگی کشوری فعالیت بیشتری از خود نشان دهند و به طریقی عمل کنند که کانونها به مکان مناسب و در شأن بازنشستگان تبدیل شود، با وجود اینکه بعضی از آنها خدماتی از قبیل تور، وام و... را ارایه می‌دهند، اما نتوانستند خدمات خوبی را ارایه دهند.

در پایان چه پیامی برای بازنشستگان دارید؟

امیدوارم مسئولین مربوطه در امور اجتماعی و معیشتی، شرایط مناسبی را برای بازنشستگان فراهم کرده تا این عزیزان با آرامش خاطر و منزلت اجتماعی در جامعه زندگی آسود های داشته باشند و همچنین جامعه بتواند از تجربیات ارزشمند آنان به نحو مطلوب استفاده نماید.

 
 
 
 
کانون‌ها
 

بازنشستگی بخشی از تعیین وضعیت در حالات استخدامی کارمند است که پس از تحقق شرایط لازم، فرد به افتخار آن نائل می‌آید

ابوالحسن ضرغامی

رییس هیات مدیره کانون استانداری زنجان

کانون‌های بازنشستگی به عنوان تشکل‌های غیر دولتی و بازوان توانمند و متفکر دستگاه‌های اجرایی می‌توانند صندوق بازنشستگی کشوری را در ارایه خدمات به بازنشستگان یاری نمایند. از آنجایی که گردانندگان کانون‌ها از جامعه بازنشستگان دارای تجربه مفید و تخصص می‌باشند، می‌توانند در عین حال که محلی برای ارایه تجربیات شغلی هستند، در حد مقدورات به همنوعان خود خدمت رسانی کنند. استفاده از نقطه نظرات سازنده کانون‌های بازنشستگی، رشد و بالندگی دستگاه‌های اجرایی و صندوق بازنشستگی کشوری را به ارمغان می آورد. به همین منظور نشریه «ثمر» در هر شماره پای صحبت رییس یکی از این کانون‌ها می‌نشیند.

از خودتان بگویید؟

در فروردین سال ۱۳۳۹ درشهر زنجان متولد شدم، در سال ۱۳۶۱، پس از سپری نمودن دوران تحصیل و اخذ مدرک دیپلم ریاضی و فیزیک، در سازمان برنامه و بودجه استان زنجان مشغول به کار شدم و همواره در طول سنوات خدمت با تلاش مضاعف برای ارتقای سطح شغلی و تحصیلی و کسب تجارب اقدام نمودم و در نهایت در نیمه دوم سال ۱۳۸۹ با عنوان معاون مدیرکل و مدرک کارشناسی ارشد با سی سال خدمت صادقانه به افتخار بازنشستگی نائل آمدم.

چه تعریفی از بازنشستگی دارید؟

براساس تعاریف موجود، بازنشستگی بخشی از تعیین وضعیت در حالات استخدامی کارمند است که فرد پس از تحقق شرایط لازم به افتخار آن نائل می شود. لازم به توضیح است با عنایت به افزایش سن امید به زندگی درکشورمان، فرد در مقطعی که دارای بالاترین تجربه، راندمان کاری و مهارت‌های مربوطه، واحد اداری را ترک می کند و از این بابت نظام اداری همیشه متضرر می‌گردد.

اگر به ۳۰ سال قبل برگردید آیا باز هم کار دولتی را انتخاب می‌کردید؟

با توجه به اینکه فرآیند نظام آموزش رسمی و همچنین دانشگاهی طوری طراحی شده که فرد بدون حرفه آموزی وارد بازار کار گردیده و در نهایت آمال و فکرش به سمت استخدام دولتی رهنمون می شود و از طرفی در اذهان عامه، کارمندی شغل بدون ریسک و آب باریکه در کلیه ایام بوده و از سنوات دور در جامعه نیز دارای مقبولیت لازم بوده است، صرف نظر ازاینکه این موارد برای بنده اصلاً مطرح نبوده فلذا در حال حاضر نیز همان کاری را انجام می دادم که در سن بیست و دو سالگی کردم و خدمت دولت را برگزیدم.

از کانون بازنشستگی استان زنجان برای ما بگویید؟

کانون بازنشستگان استانداری و واحدهای تابعه، همانند سایرکانون‌های استانی و کشوری است و فعالیت های آن در قالب وظایف موجود در اساسنامه بوده که اصلاً رضایت بخش نیست، اما به نظر می رسد باید ساختار جدیدی برای آنها تدوین گردد و در زمانی که نظام اداری درصدد برون سپاری وظایف خود به بخش غیردولتی است با دادن نقش مناسب تر به کانون ها که به علت داشتن منابع انسانی توانمند از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و شایسته جایگزینی می باشند و در زنجیره اتصال بخش دولت با خصوصی می توانند به عنوان بازوی مناسب در اختیار نظام اداری قرار گرفته و تسهیل کننده امور گردند.

به نظر شما برای تکریم و حفظ شأن و مقام بازنشستگان چه کاری از دست جامعه و دولت بر می‌آید؟

با توجه به مطالب ذکر شده و گسترش جامعه سالمندی و بازنشستگی در سنوات آتی اولین قدم در این خصوص اصلاح نظام بازنشستگی و مقررات ذیربط درکشور است به نحو ی که جایگاه و منزلت بازنشسته هم از نظر مالی و هم از نظر اجتماعی تثبیت گردد، دوم طرز نگرش به بازنشسته در سطح دستگاه ها مورد بازنگری قرارگیرد و از تجارب و توانمندی بازنشستگان که افراد فرهیخته جامعه می باشند به نحو مطلوب استفاده شود و در نهایت با اصلاح ساختارهای موجود در جامعه امکان بهره مندی بازنشستگان و خانواده آنان از امکانات عمومی به صورت تسهیلات ویژه فراهم آید.

به نظر شما انتظارات بازنشستگان و کانون‌های بازنشستگی از صندوق بازنشستگی کشوری چیست؟

با توجه به اینکه کانون های بازنشستگی هر دستگاه غالباً جزیره ای عمل می کنند و عملکردشان برای عموم مطلوب نیست، ابتدا باید در سطح کشور اساسنامه نظام صنفی بازنشستگان با ارکان مناسب و وظایف مشخص مدون و به تصویب مراجع ذیربط برسد و زنجیره ساختار آن در مرکز با عنوان کانون مرکزی بازنشستگان کشوری و در سطوح بعدی آن کانون مستقل بازنشستگان استان ها و شهرستان‌ها با عضویت مجموعه بازنشستگان و موظفین مشترک صندوق بازنشستگی آن منطقه ایجاد گردد تا ضمن بهره گیری مناسب و مطلوب از توانمندی و تجارب بازنشستگان، امکان تحقق اهداف مورد نظر از جمله رفاه اقتصادی اعضا فراهم شود.

 
 
 
 
بازنشسته نمونه
 

بازنشستگی یعنی «التجربه فوق العلم» که باید از این تجارب بهره‌مند شد

عباسعلی عصارزادگان

 دارای ۴ فرزند فرهیخته با مدرک دکتری

توجه به زندگی و جایگاه اجتماعی بازنشستگان، ارتقای منزلت این قشر با اهمیت و تامین معیشت آنها، همواره از دغدغه‌های اصلی و مهم مدیریت کلان کشور و مدیران صندوق بازنشستگی کشوری به حساب می‌آید.

به همین منظور نشریه ثمر در نظر دارد در هر شماره، پای سخن یکی از بازنشستگان فرهیخته که خدمات ارزنده ای را به جامعه ارائه داده اند؛ بنشیند. در این شماره با بازنشسته نمونه کشوری و فعال دوران بازنشستگی، گفتگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

از خودتان بگویید؟

اینجانب عباسعلی عصارزادگان هستم که در اسفند ۱۳۳۰ در شهر اصفهان متولد شدم. درآن سال‌ها اصفهان زیبا حالت بومی خاص خود را داشت و بسیارکم جمعیت بود و هوایی سالم تر داشت و اکنون بر اثر صنعتی شدن مثل همه شهرهای دیگر به شکل امروزی در آمده است.

دوران خوش ابتدایی را به همراه معلمان دلسوز و دوست داشتنی در دبستان های جامی و مشتاق اصفهان گذراندم. دوره دبیرستان را در دبیرستان حافظ، ابونعیم، هاتف و ادب اصفهان گذرانده و پس از پایان تحصیلات و گذراندن دوره مقدس سربازی در شهر مراغه آذربایجان در سال ۱۳۵۰ به استخدام آموزش و پرورش به اداره منتقل شدم و در اداره امتحانات و امورمالی و غیره مشغول خدمت به همه فرزندان عزیز این مرز و بوم شدم. همواره از نعمت همراهی همسر مهربان و دلسوزم برخوردار بوده ام. در سال ۱۳۵۲ در محیط کار با همسرم آشنا شدم و ازدواج کردیم که ثمره آن ۴ فرزند با تحصیلات دکتری می باشد. سرانجام پس از ۳۱ سال خدمت پر افتخار در سال ۱۳۸۱ به افتخار بازنشستگی نایل شدم، علی ایحال از زندگی بازنشستگی کاملا راضی هستم و افتخار می کنم که در راه اعتلای فرهنگ وطنم کاری کرده باشم. از آن سال تاکنون در ستاد اقامه نماز اصفهان مشغول و در خدمت فرهنگ کشور عزیزمان می باشم.

از جوایز و افتخاراتی که کسب کرده‌اید بگویید؟

در راستای دستورات دین مبین اسلام برای رسیدن به درجات عالی انسانیت فقط کار، کار، کار و درکنارش مطالعه کردم.

شیرین‌ترین خاطرات خود را از دوران خدمتتان بیان کنید؟

شیرین‌ترین خاطرات دوران خدمت ساختن چند واحد آموزشی در خلال کار با کمک مردم مستضعفی بود که خود نیازمند بودند و با هم دست به دست، مدارسی را تحویل آموزش و پرورش دادیم، در جایی که دانش آموزان مجبور بودند چندین کیلومتر پیاده روی کنند تا شاید در مدرسه‌ای بتوانند مشغول تحصیل شوند.

وقتی حکم بازنشستگی‌تان را دریافت کردید چه حسی داشتید؟

زمان گرفتن حکم بازنشستگی درست مثل فیلمی همه ۳۱ سال خدمت از  نظرم گذشت و بدون نگرانی در سنگری دیگر مشغول ادامه کاری مشابه شدم.

همین جا باید بگویم جمله معروف «زحمت بکش، منت نکش» می تواند سرمشق خوبی برای همگان باشد.

به عنوان یک بازنشسته چه انتظاراتی از صندوق بازنشستگی کشوری دارید؟

به عنوان یک بازنشسته و بلکه از طرف همه همکاران محترم خواستارم، کاری کنند که کرامت این فرهیختگان جامعه در عمل به خوبی حفظ شود تا درآینده دیگران هم شما را محترم بدارند، طولی نخواهد کشید که شما هم بازنشسته شوید.

بازنشستگی یعنی زندگی دوباره، با دست، بال و فکر گشوده‌تر

عباس مهیار

 چهره ماندگار (برجسته): شعر و ادب

مؤلف کتاب‌های: افسانه هایی از دیار ما توفارقان، مجموعه شعر ۲ شاعر

توجه به زندگی و جایگاه اجتماعی بازنشستگان، ارتقای منزلت این قشر با اهمیت و تامین معیشت آنها، همواره از دغدغه‌های اصلی و مهم مدیریت کلان کشور و مدیران صندوق بازنشستگی کشوری به حساب می‌آید. به همین منظور نشریه ثمر در نظر دارد در هر شماره، پای سخن یکی از بازنشستگان فرهیخته که خدمات ارزنده‌ای را به جامعه ارایه داده‌اند؛ بنشیند. در این شماره با بازنشسته نمونه کشوری و فعال دوران بازنشستگی، گفتگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

از خودتان بگویید؟

اینجانب متولد سال ۱۳۱۴ ، صادره از توفارقان (آذرشهر) می‌باشم. پدرم ابراهیم سله‌چی باغدار وکشاورز و مادرم آمنه خاتون بود. مادرم گنجینه ای از فرهنگ مردم بود و مرا به رشته ادبیات علاقه مند کرد.

در تمامی مقاطع شاگرد اول بودم و تا دوره دبیرستان را در آذرشهر گذراندم، بعد از گذراندن دوران دبیرستان، در دانشسرای مقدماتی پسران تبریز ثبت نام کردم، در سال ۱۳۳۵ بعد از امتحان ورودی دانشسرا، موفق به کسب بالاترین نمره آزمون آنجا شدم. سال ۱۳۳۷ دانشسرا را به اتمام رساندم و معلم شدم. دوره مقدماتی را گذراندم و به فعالیت‌های ادبی پرداختم و با روزنامه‌های آسیای جوان و روزنامه محلی همکاری داشتم که اشعار مرا در آن چاپ می‌کردند. به همراه دوست شاعرم، جهانگر معصومی مجموعه شعری «دوشاعر» را فراهم کردیم که به عنوان اولین کارم بود. در سال ۱۳۳۷ با دیپلم فرهنگسرای عالی فارغ التحصیل شدم. آن روزها علاوه براینکه معلم بودم، دوره ادبیات را در دانشگاه ادبیات تبریز می گذراندم و علاوه برآن یک کتاب فروشی هم داشتم. بعد ازگرفتن مدرک کارشناسی ادبیات؛ من را از آذرشهر به میانه انتقال دادند. در میانه ۴ سال خدمت کردم و سپس در سال ۱۳۵۳ به تهران منتقل شدم که در تهران معاونت مدرسه را به‌عهده داشتم. همچنین در رادیو با برنامه فرهنگ مردم که به سرپرستی انجوی شیرازی اداره می شد، شروع به فعالیت کردم. حدود ۱۸ سال معاونت دبیرستان ها را به عهده داشتم و در سال ۱۳۵۶ به مرکز انتشارات آموزشی منتقل شدم که در آنجا با ۲ مجله همکاری می‌کردم.

در سال ۱۳۷۰ برای اولین بار بازنشسته شدم که همان سال بنا به پیشنهاد آموزش و پرورش به خدمت برگشتم و در منطقه ۱۶ معاونت دبیرستان ها را به عهده داشتم و در سال ۱۳۷۶ مجدداً بازنشسته شدم بعد از مدتی دوباره به خدمت در دبیرستان‌های غیرانتفاعی منطقه ۳ باعنوان معاونت آنجا، گمارده شده که سرانجام در سال ۱۳۹۰ برای سومین بار بازنشسته شدم، پس از بازنشستگی با انجمن های ادبی ارتباط دارم و از آن به بعد به صورت جدی به تهیه و تدوین کتاب و مقاله پرداختم.

از جوایز و افتخاراتی که کسب کرده اید بگویید؟

کتا بهای با عنوان‌های مجموعه شعر ۲ شاعر، تا یاخچی آباد (قصه‌هایی از روستا)، با خلوت گزیدگان خاک (تاریخ ادبیات معاصر) در ۲ جلد، هفت فصل عاشقی، از سا لهای عمر (زندگینامه من)، رودکی و واگویه‌هایی از عوام، افسانه‌هایی از دیار ما توفارقان، شهر آشوب در مراوده‌ها، تاریخ فرهنگ و ادب و بازی‌های توفارقان، باید و نبایدها در باورهای مردم توفارقان (درآن از اعتقادات مادرم بیان کردم) و ...، همچنین حدود ۲۶۹ مقاله به زبان ترکی و فارسی در مجلات مختلف به چاپ رسانده‌ام. همچنین بخاطر فعالیت‌های بیش از حد ادبی و آموزشی بسیار مورد تشویق و قدردانی قرارگرفته‌ام و در رادیو هم در زمینه‌های قصه نویسی، نویسندگی و ... فعالیت چشمگیری داشتم و از جمله مجلات مطبوعاتی که با آنها همکاری داشتم نظیر آذر، قافلانکوه، شاپور، وارلیق، پیک سابق، رشد امروز، هفته نامه اختر، روزنامه همشهری و ... می توان نام برد.

شیرین ترین خاطرات خود را از دوران خدمتتان بیان کنید؟

یک میوه فروشی در میانه بود، روزی که قرار بود من از میانه به تهران منتقل شوم یک آقایی با یک سبد گل و میوه به منزل ما آمد و گفت که این گل و میوه ها را صاحب میوه فروشی برای شما فرستاده است؛ زمانی که من برای تشکر و قدردانی از او بابت هدیه اش، به میوه فروشی رفتم با گریه صاحب آنجا مواجه شدم که بخاطر انتقال من می‌گریست.

وقتی حکم بازنشستگیتان را دریافت کردید چه حسی داشتید؟

وقتی حکم بازنشستگی‌ام را دریافت کردم احساس کردم آنها یک چیز با ارزشی را از دست می‌دهند زیرا که من کارایی بالایی در دبیرستان داشتم و مدارس ۷۰۰ نفری را به راحتی می‌توانستم اداره کنم.

به عنوان یک بازنشسته چه انتظاراتی از صندوق بازنشستگی کشوری دارید؟

رسانه‌های عمومی باید احترام به بازنشستگان و افراد مسن را آموزش بدهند؛ رسانه‌ها همواره کوتاهی می‌کنند. آنها باید آموزش دهند که مردم بدانند احترام نگه‌داشتن بزرگترهای خانواده و جامعه چه آثار مثبتی در جوانان دارد. همچنین باید سازمان‌ها و هر وزارتخانه‌ی دیگری پاداش کار بازنشستگانی که به فعالیت های مختلف می پردازند را برای رفاه حال آن بازنشسته و خانواده اش افزایش دهد.

 
 
 
سلامت سالمندي
 

هنگام آلودگی هوا چه بخوریم؟

برای جلوگیری از تاثیر مواد مضر به بدن، هریک از اندام های بدن مکانیسم خاص خود را دارد. به عبارت دیگر، برای جلوگیری از تاثیر مواد مضر راه های دفعی وجود دارد، به عنوان نمونه، تعریق از راه پوست، سرفه از راه ریه و .... بنابراین در مورد نوع غذا در هنگام آلودگی هوا، بهترین توصیه افزایش مصرف مایعات مختلف در طول روز است. این مایعات می تواند، آب، انواع نوشیدنی ها، میوه، انواع سبزی، سوپ و آش باشد. در هنگام آلودگی هوا، مصرف شیر بیش از همیشه، توصیه می شود. همچنین برای از بین بردن اثرات مخرب فلزات سنگین مثل سرب که در هوای آلوده وجود دارد، باید دریافت منابع آهن مثل گوشت را افزایش داد. در هوای آلوده باید برخی مواد غذایی را مصرف کرد که خاصیت خنثی کنندگی مواد سمی موجود در هوا را داشته باشند.

اسفناج، ماهی، ویتامین های C ،E و D ضدآلودگی هستند.

کرفس، اسفناج، گوجه فرنگی، لیموشیرین، نارنگی، پرتقال و برگ سبز کاهو سرشار از ویتامین C است. جوانه گندم، روغن های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز سرشار از ویتامین E است. شیر، کره و زرده تخم مرغ سرشار از ویتامین D است.

مصرف «آواکادو» باعث کاهش کلسترول بد می‌شود

آواکادو باعث کاهش کلسترول بد می‌شود و افرادی که در معرض خطر بیماری قلبی هستند یا کلسترول بالا دارند با خوردن این میوه می‌توانند علایم این بیماری را کاهش دهند. به گفته محققان آواکادو ترکیبات مفیدی مانند فیبروفیتوسترول‌ها دارد که به کاهش کلسترول کمک می‌کند.آواکادو باعث کاهش کلسترول بد می‌شود و افرادی که در معرض خطر بیماری قلبی هستند یا کلسترول بالا دارند با خوردن این میوه می‌توانند علایم این بیماری را کاهش دهند. به گفته محققان آواکادو ترکیبات مفیدی مانند فیبروفیتوسترول‌ها دارد که به کاهش کلسترول کمک می‌کند.

دلیل ترش کردن معده و راه درمان آن

برای رفع دردهای معده بهترین روش، رعایت آداب صحیح غذاخوردن است و بهترین علاج، کم کردن غذا و رعایت کردن اصول غذا خوردن است. زنجبیل گیاهی است که تقویت کننده معده است و سوء هاضمه و رطوبت های زائد چسبیده به سطح معده و روده ها را پاک می کند.

همچنین ماش نسبت به سایر حبوبات نفخ کمتری ایجاد می کند و مصرف بادام نیز برای رفع ناراحتی های گوارشی مفید است. سبزی هایی مثل نعناع، گشنیز و کرفس علاوه بر اینکه تقویت کننده معده هستند، سردی معده، زخم و ناراحتی های گوارشی را برطرف کرده و مسکنی برای دردهای معده هستند. از دیدگاه طب سنتی، سوزش معده و ترش کردن آن می تواند به دلیل رطوبت زیاد در دهانه معده باشد که در این صورت احساس سوزش با گرسنگی بهبود می یابد و با مصرف غذا تشدید می شود. درهرصورت افرادی که دچار سوزش معده و ترش شدن آن می شوند بهتر است از غذاهای غلیظ و نان هایی مثل فطیر و باگت که

هضم خوبی ندارند بپرهیزند و از گوشت هایی استفاده کنند که به صورت کبابی بوده و سریع هضم شوند. اگر سوزش و ترش کردن معده با غذا خوردن بهتر می شود، می توان از شربت سکنجبین استفاده کرد.

مصرف مخلوط کنجد له شده با نبات، ترشی و رطوبت معده را برطرف می کند، همچنین استفاده از دم کرده بابونه، نعناع، رازیانه سوزش معده را تسکین می بخشد.

هرکدام از چای‌های سبز، سیاه و ترش خواص منحصر به فردی دارند

چای سبز خاصیت ضد سرطانی دارد و خوردن آن به افرادی که اضافه وزن دارند توصیه می شود.

چای سیاه ترکیبات آرام بخش دارد و به دلیل دارا بودن ماده ای به نام فلوئور برای استحکام استخوان ها نیز مفید است.

چای ترش یا قرمز برای کاهش فشار خون و چربی مفید است و خواص ضد سرطانی نیز دارد.

البته نحوه مصرف چای نیز نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. چای را هرگز نباید جوشاند و به صورت غلیظ مصرف کرد.

بادام، چربی شکم را از بین می‌برد

به گفته محققان دانشگاه پنسیلوانیا درآمریکا مصرف ۴۲ گرم بادام در روز باعث از بین رفتن چربی های شکم و صاف شدن آن، کاهش کلسترول و مشکلات قلبی می شود.

بادام چربی شکم، پهلو و ران را کم کرده و سطح کلسترول آنها نیز کاهش پیدا می کند.

ارتباط بین چربی ذخیره شده، کلسترول بد و بیماری های قلبی عروقی وجود دارد و این افراد در معر ض خطر هستند.

اگر با خوردن صبحانه کسل می‌شوید، بخوانید

افرادی که پس از خوردن صبحانه حالت رخوت و کسلی دارند در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند. نان و پنیر و گردو، حلیم که روی آن از روغن امگا ۳ استفاده شده به همراه شکر رژیمی، عسل با موم به همراه کره نباتی و شیرکم چرب به همراه چای کم رنگ بهترین صبحانه برای این افراد توصیه می شود. مصرف گردو در وعده صبحانه به دلیل وجود امگا ۳ آن است که به بهبود گردش خون و انرژی زایی کمک می کند.

سالمندان روغن نارگیل مصرف کنند

روغن نارگیل به جلوگیری از پیری زودرس کمک می‌کند و به خاطر محتوی آنتی اکسیدانی خود، از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند. خوردن غذاهای پرکالری و چرب نقش مهمی در تخفیف نشانه‌های بیماری های آلزایمر، پارکینسون و سایر علایم پیری دارند.

طبیعی است که هم‌زمان با افزایش سن مشکلاتی از قبیل ضعیف شدن حس شنوایی، کاهش وزن و از بین رفتن سلول‌های مغزی به تدریج بروز پیدا می کنند، اما داشتن یک رژیم غذایی پرچرب تا حدی می‌تواند در این چرخه وقفه ایجاد کند. برخی چربی‌ها از طریق ترمیم سلول‌ها و DNA به کندشدن روند پیری کمک می‌کنند. مغز ما برای حفظ کارکردها و عملکردهای خود به سوخت نیاز دارد، سوختی که از طریق قندها یا چربی‌ها تامین می‌شود. بنابراین گنجاندن چربی‌هایی مانند روغن نارگیل یا موادغذایی شبیه به آن نه تنها ضرر ندارد، بلکه به مغز ما کمک می‌کند تا مدت زمان طولانی‌تری راهبری بدن ما را به عهده بگیرد.

 

 
 
نوروز -  مراقب سلامت سالمندان در نوروز باشید
 

سالمندان، ریشه های خانواده هستندکه باعث استحکام روابط میان دیگر اعضای خانواده نیز می شوند. در توصیه های دینی و اخلاقی همواره تاکید بر نیکی به سالمندان و نگهداری از آن ها در جمع خانواده می شود. با در نظرگرفتن شرایط روحی و جسمی خاص سالمندان، برنامه ریزی برای تعطیلات نوروزی درکنار عضو سالمند خانواده مقوله دشواری است. البته نکته مهم اینجاست که در این برنامه ریزی باید شرایط سنی سالمند در نظرگرفته شود.

به بیان دیگر، از آنجا که سالمندان از نظر جسمی و روحی ضعیف تر از اعضای جوان خانواده هستند و ممکن است نتوانند تمام ایام تعطیلی را به همراه خانواده به سفر بروند یا حتی ممکن است در برخی سفرها اصلا نتوانند همراه آنها باشند در چنین شرایطی، اعضای خانواده با صمیمیت و مهربانی باید تدبیری بیندیشند و تعداد و نوع سفر خود را متناسب با شرایط سالمند تنظیم کنند که سالمند هم احساس رضایت و شادی داشته باشد.

سالمندان را تنها نگذارید

نباید سالمند را طی تعطیلات نوروزی تنها گذاشت چون یکی از احساسات مهمی که در این دوران حس می شود تنهایی است و تنهایی مهم ترین عامل برای افسرده شدن سالمند است. سالمندان را با فراهم کردن شرایط با خودتان به سفر ببرید. اگر سالمند ناتوانی جسمی داشته باشد ممکن است در حرکت و سفر دچار مشکل شود، بنابراین تمهیدات لازم باید در نظرگرفته شود. همچنین سفر نباید برای سالمند طولانی باشد. وسایل ضروری سالمند از قبیل عینک، دندان مصنوعی، داروها عصا را فراموش نکنید تا امنیت خاطر داشته باشد. از شرایط آب و هوایی محلی که قصد سفر دارید مطلع شوید و خود را نیز برای آن آماده سازید.

با سالمندان درست رفتار کنید

یکی از احساساتی که سالمندان را آزار می دهد این است که آدم های مفیدی نیستند و کسی آنها را در نظر نمی گیرد و به شکل خاص با آنها رفتار می شود.

درحالی که بهتر است به سالمندان آزادی عمل داده شود و با آنها مثل بچه ها رفتار نشود و اگر خودشان خسته شدند و دوست داشتند که استراحت کنند، نباید مانع آنها شد.

ممکن است شلوغی و ازدحام سالمندان را کلافه و به واکنش وادار کند که دراین صورت باید مراعات حال آنها را کرد. لازم است رفتار خردمندانه‌ای با آنها صورت بگیرد، حتی توصیه های مربوط به سلامتی آنها نیز نباید حالت اجبار و بی احترامی داشته باشد.

رعایت الگوی تغذیه‌ای برای سالمند

در مورد تغذیه سالمندان در تعطیلات باید رعایت زیادی صورت بگیرد که این مساله کاملاً وابسته به شرایط جسمانی سالمند است. یعنی اگر وی بیماری خاص یا خطرسازی دارد باید الگوی تغذیه‌ای خاص برایش رعایت شود و البته نباید با زبان تلخ با آنها برخورد کرد و تذکرات داد ه شده درخصوص رژیم غذایی نباید به گونه ای باشد که وی احساس پیرشدن و از کارافتادگی کند.

 
نوروز -  رسم دید و بازدید نوروز در زمان قاجار
 

یکی از رسم های کهن مردم ایران پس از تحویل سال نو، مراسم دید و بازدید است، چنانچه این امر از دید سیاحان و گردشگران دوره قاجار به دور نمانده است.

برابر با رسمی کهن در ایران از نخستین روز آغاز نوروز تا روز دوازدهم فروردین را مردم به رفت و آمد به خانه بزرگان و خویشان و آشنایان و دید و بازدید از یکدیگر و شادباش گویی به هم اختصاص می دهند. این رسم از قدیم میان گروه ها و قشرها و طبقات مختلف اجتماعی در شهر و روستا مرسوم بوده است. پولاک در توصیف دید و بازدید عید در دوره قاجار می نویسد: جشنی که با نوروز آغاز می گردد تا سیزده دوام می یابد. در طول این روزها تقریباً همه کسب و کارها تعطیل است؛ در این مدت همه منحصراً به تفریح می پردازند، از لذایذ خانوادگی برخوردار می شوند یا به دید و بازدید یکدیگر می روند و به هم تبریک می‌گویند.

در همه جا شیرینی تعارف می کنند و می خورند. شاه خود با جلال و جبروت به دیدن مهم ترین روحانیون شهر می رود و آنان از وی با سادگی تمام پذیرایی می کنند تا خود به شهرت فقر و زهد دست یابند. وزیران به بازدید سفرای فرنگی می آیند و از این فرصت برای مذاکره در باب امور دولتی و خصوصی و برطرف کردن ناراحتی‌های شخصی و همچنین استعلام هم گامی و هم‌رایی آن ها با کابینه حاضر، سود می جویند.

در مراسم دید و بازدید نخست کوچکترها به عیددیدنی بزرگترها می روند، بعد بزرگ ترها بازدید کوچک‌ترها را پس می‌دهند. در نخستین روز عید، بستگان و دوستان به دیدن کسانی که عزیزی را در سال کهنه از دست داده اند می روند و به بازماندگان او «سرسلامتی» می دهند.

در شهرها، افرادی که پایه و شأن اجتماعی بالایی در جامعه دارند، روزی را در خانه می مانند یا به اصطلاح «می نشینند» تا دیگران برای عید مبارکی به دیدنشان بروند.

در روستاها نیز در روز اول عید، زارعان و رعایا به دیدن مالک، کدخدا، ملّا و ریش سفیدان می روند. در دید و بازدیدها مردم به یکدیگر دست می دهند و کوچک ترها دست بزرگ ترها و بزرگ ترها روی همدیگر را می بوسند و به هم «عید مبارکی» می‌گویند.

اگر ایام نوروز به ماه ها و روزهای سوگواری، به ویژه به دهه نخست ماه محرم بیفتد، مردم در دید و بازدیدهای خود به جای تبریک گفتن، معمولاً صلوات می فرستند و شمر و یزید را در ایام محرم و ابن ملجم را در روز قتل حضرت علی (ع) لعن می کنند. اگر ایام نوروز به ماه رمضان بیفتد، مردم پس از روزه گشودن به خانه های یکدیگر و دید و بازدید می روند و روز سیزده را هم به بعد از ماه رمضان موکول می کنند.

پولاک، این سیاح دوره قاجار در باب مراسم دید و بازدید مردم در دوره قاجار می افزاید: اگر ایام نوروز با رمضان مصادف گردد دیگر شب ها را به خوش گذرانی صرف می کنند و روز را روزه نگاه می دارند؛ زیرا هر چه در طی این جشن ها به تسامح و تساهل گرایش دارند باز روزه داشتن را که از اصول اساسی اسلام است، حرمت می گذارند و رعایت می کنند.

مردم شیراز هم عید نوروز را در ماه محرم نمی گیرند و معمولاً در اعیاد قربان و غدیر که پیش از دهه محرم قرار دارد به عید مبارکی می روند و گندم سبز می کنند. کسانی هم که عقد یا عروسی کرده اند هدایایشان را در روز عید غدیر می فرستند و ممکن است سفره نوروزی مختصری که حاوی قرآن مجید، سبزی، آینه و میوه است انداخته شود. ولی دید و بازدید و تبریک به کلی مفهومی ندارد.
 
نوروز -  چهارشنبه سوری
 

چهارشنبه سوری یکی از جشن های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه شنبه شب) برگزار می شود. در شاهنامه فردوسی اشاره هایی درباره بزم چهارشنبه ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان دهنده کهن بودن جشن چهارشنبه سوری است. مراسم سنتی مربوط به این جشن ملی، از دیرباز در فرهنگ سنتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده است.

واژه «چهارشنبه سوری» از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته است و سوری که به معنی سرخ است ساخته شده است.

درباره ی چهارشنبه سوری در کتاب ها و سندهای تاریخی، مطلبی یا اشاره ای نمی یابیم و تنها در این قرن اخیر، یا دقیق تر، در این نیم قرن اخیر است که مقاله ها و پژوهش های متعددی در این باره منتشر شده و یا در نوشته های مربوط به نوروز به چهارشنبه سوری نیز پرداخته اند.

برگزاری چهارشنبه سوری، که در همه ی شهرها و روستاهای ایران سراغ داریم، بدین صورت است که شب آخرین چهارشنبه سال، در فضایی مناسب، آتشی می افروزند و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن: «زردی من از تو، سرخی تو از من»، بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند، تا سال نو را با آسودگی و شادی آغاز کنند.

از باورها و رسم های چهارشنبه سوری که هنوز به کلی فراموش نشده اند و در برخی از شهرها و روستاها هنوز این مراسم برگزار می شوند عبارتند از:

کوزه شکنی

یکی از مراسم مخصوص چهارشنبه سوری آن بوده که کوزه کهنه ای را برمی داشتند و در آن مقداری نمک و ذغال و سکه ده شاهی می انداختند و هر یک از افراد خانواده یک بار کوزه را دور سر می چرخاند و نفر آخری آن کوزه را از پشت بام، به کوچه می افکند و می گفت: درد و بلای ما بِرَه توی کوزه و بِرَه توی کوچه.

آجیل چهارشنبه سوری

رسمی که از قدیم در ایران متداول است تهیه و خوردن آجیل چهارشنبه سوری است. این آجیل شور و شیرین، مانند آجیل مشگل گشاست؛ یعنی علاوه بر مواد اصلی بو داده ی شور و شیرین، مانند آجیل، برگه هلو و زردآلو، قیسی، کشمش سبز، مویز، باسلوق، پسته و بادام، فندق بو نداده، نقل، شکر پنیر و مغز گردو هم اضافه می کنند. تهیه این آجیل را برای استجابت یک مراد نذر می کنند.

خوردن این آجیل در شب چهارشنبه سوری، به اعتقاد مردم باعث شگون و خوش یمنی است.

فالگوش ایستادن

از دیگر مراسم مربوط به چهارشنبه سوری، فالگوش ایستادن است؛ بدین معنی که کسانی که حاجتی دارند، نیت می کنند و سر چهارراه یا در معبری فالگوش می ایستند و به حرف نخستین عابری، که از کنارشان می گذرد توجه می کنند و هر کلام که از دهان او در آید در استجابت مراد خود به فال بد یا خوب می گیرند، اگر گفته عابری موافق با آرزوی صاحب حاجت باشد آن آرزو را برآورده شده می دانند.

بی گمان چهارشنبه سوری از رسم های کهن پیش از اسلام نیست. در آن زمان هر یک از روزهای ماه را نامی بود، نه روزهای هفته را. استاد پورداود در این باره می نویسد: آتش افروزی ایرانیان در پیشانی نوروز از آیین های دیرین است؛ شک نیست که افتادن این آتش افروزی به شب آخرین چهارشنبه سال، پس از اسلام رسم شده است. چه ایرانیان شنبه و آدینه نداشتند؛ روز چهارشنبه یا یوم الاربعاء نزد عرب ها روز شوم و نحسی است. این است که ایرانیان آیین آتش افروزی پایان سال خود را به شب آخرین چهارشنبه انداختند تا پیش آمدهای سال نو از آسیب روز پلیدی چون چهارشنبه بر کنار ماند.

در باورهای عامیانه، چهارشنبه روزی نامبارک است. سفر نبایستی کردن شب چهارشنبه، به احوال پرسی مریض نبایستی رفتن.

آتش افروختن شب چهارشنبه ی آخر سال، یا چهارشنبه آخر صفر را، برخی به قیام مختار نسبت می دهند: مختار سردار معروف عرب وقتی از زندان خلاصی یافت و به خونخواهی شهیدان کربلا قیام کرد، برای این که موافق و مخالف را از هم تمیز دهد و بر کفار بتازد، دستور داد شیعیان بر بام خانه خود آتش روشن کنند و این شب مصادف با شب چهارشنبه آخر سال بود و از آن به بعد مرسوم شد.
 
نوروز -  تغذیه در عید نوروز
 

شیرینی‌ها

یکی از مهم ترین موادغذایی که زینت بخش میهمانی های نوروز است، انواع شیرینی هاست. مصرف شیرینی در دید و بازدیدهای عید رواج زیادی دارد. به طورکلی در انواع میهمانی ها، شیرینی یکی از مهم ترین موادی است که مورداستفاده قرار می گیرد. افراط در مصرف شیرینی می تواند لطمات فراوانی به سلامت انسان وارد سازد. یکی از زیان های مهم مصرف زیاد شیرینی، چاقی و عوارض و اختلالات ناشی از آن است. مواد قندی و نشاسته ای به آسانی تبدیل به چربی شده و در بدن ذخیره می شوند و ایجاد چاقی می کنند.

ضمنا افراط در مصرف شیرینی به سلامت دندان ها لطم ه وارد کرده و موجب پوسیدگی دندان ها می شود. همچنین باعث افزایش فشار خون و چربی های نامطلوب خون شده که در نهایت سلامت قلب و عروق را دچار اختلال می نماید.

بنابراین بهتر است در ایام نوروز و اصولا در همه اوقات زندگی از افراط در مصرف شیرینی و انواع مواد شیرین خودداری نماییم و می توانند در این اوقات، در مصرف برخی موادی که برای سلامت انسان مضر است، افراط کنند.

مواد غذایی حاوی فیبر

یکی دیگر از عوارضی که معمولا بعد از تعطیلات نوروز گریبان گیر اشخاص می شود، یبوست و اختلالات گوارشی است. علت مهم بروز اختلالات گوارشی، افراط در مصرف غذا و نیز استفاده زیاد از غذاهای چرب و سرخ کرده است.

یکی دیگر از مهم ترین دلایل یبوست، عدم یا کمبود استفاده مواد فیبری دارای باقیمانده است.

در ایام تعطیلات نوروز معمولا افراد از میوه، سبزی، سالاد، حبوبات و سایر موادغذایی حاوی فیبر، کمتر استفاده می کنند. این قبیل مواد خوراکی علاوه بر فیبر، حاوی مواد مغذی مفیدی هستند که تاثیر قابل توجهی در جهت سلامت انسان دارد. یکی از مهم ترین خواص فیبری غذایی، پیشگیری از یبوست و نیز درمان این اختلال شایع قرن حاضر است. مواد غذایی حاوی فیبر، باعث تسریع عبور غذا از دستگاه گوارش شده و از بروز یبوست پیشگیری می نمایند.

ضمنا خواص مهم دیگری نیز در بردارند، از جمله آن که موجب کاهش چربی های نامطلوب خون و تنظیم تعادل فشار خون می شوند و در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و سرطان به خصوص سرطان کولون(روده بزرگ) موثرند.

مصرف آب کافی

اختلال دیگری که در ایام نوروز به طور معمول در برنامه غذایی افراد رخ می دهد، کمبود مصرف آب است. در تعطیلات عید به علت آنکه افراد بیشتر اوقات خود را به سفر می گذرانند و یا صرف دید و بازدید دوستان و اعضاء فامیل می کنند، به طور معمول کمتر آب مصرف می نمایند.

کمبود مصرف آب می تواند اختلالات مهمی در سلامت انسان به جا گذارد؛ از جمله آن که موجب بروز یبوست و ناراحتی های گوارشی ناشی از آن شود.

کمبود مصرف آب در انجام واکنش های بیوشیمیایی حیاتی که در داخل بدن انجام می شود، اختلال ایجاد می کند.

آب در حفظ سلامت، شادابی و طراوت پوست تاثیر مهمی دارد و کمبود مصرف آن باعث کاهش رطوبت و طراوت پوست شده و یکی از عوامل موثر در خشکی و پژمرده شدن پوست و پیری و چروک شدن آن است.

ضمنا مصرف آب کافی، باعث فعالیت بهتر و مناسب تر کلیه ها در تصفیه خون و دفع مواد زائد از بدن می شود. پس مصرف آب کافی را در برنامه غذایی روزانه خود فراموش نکنیم. این موضوع باید در تمام اوقات زندگی، اعم از روزهای عادی و یا ایام خاص مانند نوروز، مسافرت و غیره رعایت شود. برخی از افراد فقط در تابستان و روزهای گرم سال آب میل می کنند و در فصل سرد، به علت آنکه تشنه نمی شوند، آب کافی مصرف نمی کنند.

انجام ورزش و پیاده روی

مشکل دیگری که به هنگام تعطیلات عید معمولا در زندگی افراد رخ می دهد، کمبود تحرک و فعالیت جسمی مانند پیاده روی، ورزش و غیره است. به همین علت بسیاری از اشخاص، بعد از ایام نوروز افزایش وزن پیدا می کنند و یا افراد در سنین بالاتر مبتلا به افزایش فشار یا چربی های خون می شوند.

ورزش و تحرک جسمی مناسب روزانه برای همه افراد اعم از زن و مرد، بزرگ و کوچک و پیر و جوان ضروریست. فعالیت جسمی علاوه بر آن که موجب کاهش چربی های نامطلوب خون می شود و در تنظیم تعادل فشار خون موثر است، از افزایش وزن و چاقی نیز پیشگیری کرده و در سلامت قلب و عروق تاثیر مهمی دارد. علاوه بر آن، روحیه سازی و حفظ شادابی، نشاط و نیز پیشگیری از افسردگی، بی حوصلگی و احساس کسالت بسیار موثر است.

 
نوروز -  عید نوروز، یکی از بهترین زمان‌های مناسب، برای افزایش احساس ارزشمندی در سالمندان می‌باشد
 

یکی از اصیل‌ترین و پسندیده‌ترین سنت ما ایرانیان، در لحظات تحویل سال جدید و در اولین روزهای نخستین سال، تجدید دیدار با بزرگترهای فامیل بالاخص پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌هاست. با قدم‌گذاشتن بهار به کوچه ها، خیل عظیمی از افراد را در کوی و برزن، پیاده و سواره می بینیم که برای ادای احترام و به جا آوردن ادب، روانه‌ی منازل بزرگان فامیل می‌شوند و کودکان همراهان همیشگی این کاروان شادی دید و بازدیدها هستند.

امروزه، بسیاری از افراد به واسطه زندگی شهرنشینی و به دلیل مشغله کاری زیاد، فرصت نمی‌کنند آن طور که شایسته است به سالمندان‌شان سر بزند و جویای احوا لشان شوند؛ لذا تعطیلات نوروز می‌تواند فرصتی باشد برای تجدید روابط با سالمندان و جبران

کوتاهی‌های گذشته. توجه فرزندان به این مهم، نه تنها می‌تواند مرهمی باشد بر دل همیشه منتظر و چشم به راه سالمندان، بلکه باعث می‌شود آنان با درک همین حس جبران گذشته در فرزندان، قانع شده و احساس ارزشمندی بیشتری کنند.

وقتی جوانان، طبق سنت‌های گذشته، اولین برنامه‌ی دیدارهای نوروزی خود را، دیدار از بزرگ خانواده و سالمندان قرار دهند و به

خانه‌ی آنان می‌روند، به طور ناخودآگاه آنها احساس ارزشمندی می‌کنند. تهیه و تدارک پذیرایی و استقبال از نوه‌ها و فرزندان، نشان دهنده‌ی آن است که آنان خواهان تقویت و تداوم رابطه‌ی میان خود و فرزندان هستند.

روا نشناسان می گویند: برقراری چنین روابطی، برای سالمندان بسیار حائز اهمیت و خوشایند است و باعث القاء حس ارزشمندی و

افزایش اعتماد به نفس آنان می‌شود.

گاهی برخی از ما به اشتباه، فکر می‌کنیم به بهانه‌ی پیری و سالخوردگی، نباید آنان را برای پذیرایی، زیاد از حد به زحمت بیندازیم؛ از این رو درصدد ممانعت برمی‌آئیم، غافل از آن که، این عکس‌العمل به ظاهر محبتانه‌ی ما، باعث می شود آنان در خود احساس ناتوانی کرده و با خود فکر کنند که دیگر به سان سابق، قابل اعتماد نیستند.

روان شناسان می‌گویند: برای انتقال احساس ارزشمندی، تنها دید و بازدید عید و سرزدن به پدر بزرگ و مادربزرگ‌ها کفایت به امر نمی‌کند.

برای برقراری ارتباط موفق با آنان، بهتر است از پیام‌های عملی و کلامی همزمان استفاده نمائیم.

خیلی وقت‌ها، پدران و مادران سالخورده‌ی ما متوجه‌ی پیام‌های عملی ما نمی‌شوند، حتی گاها دچار سوءتفاهم شده و درک درستی از اهداف ما پیدا نمی‌کنند و متعاقب آن دلخور و ناراحت می‌شوند. این در حالی است که می‌توان با گفتگوهای کلامی و بیان جملاتی چون «شما بزرگ ما هستید احترا متان بر ما واجب است»، «شما ارزش زیادی برای ما دارید»، و ... ارادت و

محبت خالصانه‌ی خود را ابراز نماییم.

از سوی دیگر، ایام نوروز فرصت مغتنمی است که جوانان می توانند برای برقراری ارتباط مناسب و تکریم سالمندان از آن بهره گیرند.

شنیدن صحبت ها و خاطرات سالمندان، تایید کارها و فعالیت ها و افتخارات آنان در گذشته، مشورت کردن با آنان و... بهترین راه برقراری ارتباط با آنهاست. بدین شکل می‌توان این اطمینان را به آنان داد که همیشه مورد توجه و احترام ما هستند و روزهای شاد و خوش ما، با بودن در کنار آنها کامل و زیباتر می‌شوند.

کسب اطمینان از فراموش نشدن و تنها نبودن باعث می‌شود سالمندان، فاصله‌ی زیاد و کم شدن ارتباط با فرزندان را در سایر ایام سال، به معضلات زندگی شهرنشینی، مشغله‌ی کاری و... نسبت دهند و آرامش خاطر بیشتری بیابند.

یکی دیگر از طُرق اعطای ارزشمندی و نشان دادن علاقه و احترام به سالمندان در ایام نوروز، مسافرت کردن با آنهاست. سفر علاوه بر آن که بهترین برنامه برای تغییر وضعیت روحی و روانی سالمندان است، فرصتی را نیز برای بیشتر شدن ارتباط صمیمانه، ادای احترام و تکریم تجربیات آنان فراهم می‌آورد. قبول تجربیات و استقبال از راهنمایی‌های آنان در طول سفر، باعث افزایش اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی سالمندان شده و به آنها کمک می‌کند سطح توقعاتشان را تعدیل کرده و درک بیشتری از زندگی و مشغله‌های کاری فرزندانشان به دست‌ آورند و دنیا را از زاویه دید آنان نیز بنگرند.

به دیگر سخن درک شرایط سالمندان توسط جوانان، باعث می‌شود آنان نیز متقابلا ادراک مناسب‌تری از وضعیت جوانان پیدا کنند و از میزان وابستگی خود به فرزندانشان بکاهند.

اما یادتان باشد مادربزرگ‌ها و پدر بزرگ‌هایی هستند که همیشه چشم به راهند! چشم به راه و منتظر! مادران و پدرانی که با چشمانی کم‌سو نگاهشان به در دوخته شده، تا شاید در باز شود! در باز شود و چهره‌ای آشنا، پشت در باشد!

در این فرصت نوروز بهتر است به خانه سالمندان سری بزنیم و با شاخه‌ای گل و لبخندی مهربان، مادران و پدران پیر آن خانه‌ها راهم دیدار کنیم و شادی بهاریمان را به خانه‌ی سوت و کور آنها به ارمغان ببریم. این هم می‌تواند نوعی دیگر از تکریم و احترام به سالمندان باشد.

در این روزهای نو شدن، یادی از گذشته کنید. یادی از فراموش‌شدگانی کنید که هنوز هستند اما بی‌مهری زمانه، غباری بر تنشان پوشانده که دیگر دیده نمی‌شوند!

 
 
سرگرمي
 
بازنشستگان گرامی می‌توانند با ارسال پاسخ صحیح جدول در قرعه کشی شرکت نمایند. به سه نفر به قید قرعه جوایزی اهدا می‌شود.
افقی:
 1- مدرسه فنی - غذای مطبوع
 2- نامی زنانه به معنای کوکب - زینت ناخن - مادر ترک - پنج آذری
 3- از حروف فرنگی - بالاپوش مردانه - بدنما - از طعم ها
 4- لقب حضرت فاطمه - چین و چروک پوست - یار مهره
 5- افزایش حجم برنج - حرمت شکنی - سرشانه خیاطی - نوعی پرتقالت
 6- خاتون - الهه زیبایی یونان باستان - آهسته خودمانی
 7- قسمتی از پیراهن - عدد بهم زدنی - نان ماشینی
 8- نوعی حلوا - ظرفی در آشپزخانه - گل بسر جالیز - ام الخبائث
 9- پارچه ای نفیس و مرغوب - راز نهفته - لاک پشتهای معروف
 10- پارچه فروش - همسر مرد - تالار پذیرایی
 11- زینت روی - درخت قالی - گل نومیدی - فرمان ماشین
 12- نان آبگوشتی - گیاه سرشوی - پوشاک
 13- برکت سفره - گنجه - رود آرام - دانه انگور
 14- مایع حیات - فلز چهره - از لوازم حمام - قهوه خانه
 15- نوشابه لیمو - روسری زنان
 عمودی:
 1- همسر دوم پیامبر کعبه - دایی - پارچه نخی شبیه کرباس
 2- پارچه ای از الیاف پنبه - جانور بد بو - موطلایی - حرف نداری
 3- لخت و عریان - پیرایه - آراستن
 4- از هفت سین ها - الهه خورشید در ایران باستان - شفا بخش کمیاب
 5- از سبزیجات خوراکی - دختر و پسر بعد از عقد - حرف خوردنی
 6- بچه دزد معروف - نوعی یقه - میوه خوب - پایه و اساس - حرف ندا
 7- کرشمه - دود از آن برمی خیزد- هویج
 8- نوعی آبنبات - شمای فرانسوی- جهت و طرف - ابزار فالگیری
 9- بالکن - پولی که برای معاش میدهند - بشقاب بزرگ
 10- علامت مفعول بی واسطه - بالای فرنگی- قدم یکپا- سرسرا- اجاق شیرینی پزی
 11- دخترعرب- ظرف آبخوری- زنبیل
 12- همراه پشتک - بیماری تورم- رگهای پا- گیرنده امواج رادیو
 13- پولی که بر سر عروس و داماد میریزند - میوه کال - اثر پا
 14- چاشنی غذا - طلای قالبی- با شکوه - آزرم
 15- سیاره بزرگ - دیگ دهان گشاد - نانوا
 
 
 
 
نظربه اینکه هزینه های حق العلاج پزشکان درخصوص بیماریهای شایع بازنشستگانی که در بیمارستانهای خصوصی تحت عمل جراحی قرار می گیرند در اجرای کتاب ارزش های نسبی حدود 3-5/2 برابر افزایش یافته است و از طرفی با توجه به اینکه دولت در اجرای طرح تحول نظام سلامت امکانات لازم را در بیمارستانهای دولتی فراهم کرده است و آحاد مردم که دارای دفترچه بیمه پایه می باشند با مراجعه به بیمارستانهای دولتی صرفاً 6% هزینه های خسارت درمان را به عنوان فرانشیز پرداخت می نمایند. بنابراین توصیه می شود به منظور جلوگیری از پرداخت هزینه های مازاد در بیمارستانهای خصوصی، بازنشستگان ازخدمات بیمارستانهای دولتی استفاده نمایند.