اخبار 1397/03/23 آخرین به روز رسانی
2831
2830
2826
2825
2823
2822
2821
RSS
10311960
Skip Navigation Links   
1395/11/23 - غفلت سیاست مداران از محاسبه گری فنی برای صندوق های بازنشستگی
معاون اقتصادي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اشاره به سياست گذاري هاي صحيح در حوزه‌هاي مربوط به صندو‌ق‌هاي بازنشستگي، گفت: رفاه، درک اجتماعي و از طرفي محاسبه گري فني در رابطه با صندوق هاي بازنشستگي در سال‌هاي اخير مورد غفلت سياست مداران بوده است.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري، به نقل از روابط عمومي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، حجت الله ميرزايي، در نشست خبري با حضور اصحاب رسانه تاکيد کرد: در شرايط فعلي ناگزيريم که با استفاده از سياست‌گذاري صحيح در دو حوزه رفاه اجتماعي و برنامه ريزي اقتصادي، رفتار کنيم. يک سوي مسأله بحث رفاه و درک اجتماعي است، که اين حوزه متاسفانه از ديد اقتصاددانان مغفول مانده است.
وي ادامه داد: سوي ديگر مساله اين استراتژي، توجه به محاسبه‌گري فني و درک اقتصادي است که متاسفانه در چند دهه اخير، اين حوزه نيز مورد غفلت سياست‌گذاران واقع شده است. بنابراين به منظور ارتقاي کارکرد اجتماعي صندوق ها، پوشش فراگير جمعيت، تامين سطح کفايت زندگي مستمري بگيران و رفع تبعيض ها در پرداخت مستمري ها اين دو حوزه در زمره فعاليت ها قرار مي گيرد؛ به گونه اي که در نظام بيمه اجتماعي با حداکثر پوشش، پايداري حداکثري و تبعيض حداقلي و در نهايت بيشترين بازدهي ايجاد شود.
وي در رابطه با شرايط صندوق هاي بازنشستگي در کشور گفت: در تمام دنيا صندوق ها به اعتبار کارکرد اجتماعي خود، واسطه بين نسلي هستند و به عنوان بازيگران اصلي در عرصه اقتصاد معرفي مي شوند. در اغلب کشورهاي توسعه يافته ارزش دارايي اين صندوق ها بين 120 تا 180 درصد در GDP مي رسد اما در کشورهاي درحال توسعه اين سهم کوچک و به طور متوسط 35 درصد برآورد شده است.
ميرزايي با بيان اينکه اين صندوق ها نسبت به تغييرات پيرامون خود حساس هستند، گفت: ثبات يا تزلزل در اقتصاد کلان در کارکرد اين صندوق ها موثر است. صندوق هاي بازنشستگي در ايران سهامدار بخشي از صنعت هاي کليدي کشور مانند فولاد، پتروشيمي، دارو، گردشگري و حمل و نقل هستند. از ميان 18 صندوق بازنشستگي در کشور چهار مورد از آن ها به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي وابسته هستند که سهم اين صندوق ها از کل فعاليت‌هاي اقتصادي؛ 16.5 درصد در بخش سيمان، 33 درصد فولاد، 21 درصد سنگ آهن، 40 درصد دارويي، 10درصد پتروشيمي و 17درصد خودرويي است.
وي تصريح کرد: ارزش دارايي هاي موجود اين صندوق ها 250 هزار ميليارد تومان است که تنها 85 هزار ميليارد تومان از اين مقدار موجود است و مابقي يعني 165 هزار ميليارد تومان، مطالبات صندوق ها از دولت است که عددي حدود 70 درصد را به خود اختصاص مي دهد.
معاون اقتصادي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در رابطه با خصوصي سازي در صندوق ها گفت: در شرايط فعلي اقتصاد ايران و با وجود بخش خصوصي کوچک، امکان واگذاري بنگاه ها فراهم نشده است. از طرفي به دليل سهم بزرگ ارزش بنگاه ها و محدوديت ها براي سرمايه گذاري خارجي، امکان اين واگذاري ها فراهم نشده است.
ميرزايي اضافه کرد: البته صندوق ها به دارايي هاي خود به عنوان فرصت بزرگ نگاه کردند که براي اقتصاد ملي دستاوردهاي بزرگي به همراه داشته است. صندوق ها در صادرات غيرنفتي و تامين ارز پيشتاز هستند.
وي همچنين گفت: صندوق ها در جذب سرمايه گذاري و استفاده از فرصت هاي پسابرجام نيز پيش قدم بوده اند و در تامين مالي خارجي که مستلزم گارانتي دولتي نبوده، اقدام کردند. آنها در مباحث مربوط به انتقال درآمد ارزي از صادرات، تامين مالي خارجي، نهاده ها و مواد اوليه صنعتي از فرصت به وجود آمده بهره برده اند. از طرفي پس از برجام، اين شرايط فراهم شد تا بنگاه ها بدون واسطه و در زمان کوتاه، منابع خود را دريافت کنند.
وي به نقش صندوق ها در توسعه مناطق محروم اشاره کرد و گفت: صندوق ها در سال 1395 نزديک به 30 پروژه مهم را افتتاح يا بهره برداري کرده اند که بخش عمده آن در مناطق محروم بوده است. پروژه فاز دوم فولاد در خراسان، پروژه توليد بريکت آهن اسفنجي در صبا فولاد بندرعباس، پروژه توليد کنسانتره آهن در بيجار، توليدلاستيک بارز در کردستان، پروژه توليد فولاد در سرمد ابرکوه، پروژه دامداري در سلماس، پروژه توليدشيرخشک در استان هاي لرستان و آذربايجان غربي از جمله فعاليت هاي صندوق ها بوده است که توجيه اقتصادي داشته اند.
ميرزايي در ادامه از برگزاري رويداد بزرگ «صندوق‌هاي بازنشستگي؛ پيشران توسعه ملي» خبر داد و گفت: اين نمايشگاه از 24 تا 26 بهمن ماه در مصلي تهران با حضور چهار صندوق بازنشستگي، 20 هلدينگ و 462 بنگاه برگزار مي‌شود.
وي يادآور شد: از اين ميان 42 شرکت شيميايي، 38 شرکت دارويي، 34 سيماني، 32 شرکت انبوه‌سازي، 32 شرکت لبني، 25 شرکت حمل و نقل، 22 شرکت فعال در حوزه مالي، 37 شرکت صنايع فلزي، 26 شرکت کاني و 174 شرکت با ساير فعاليت‌هاي اقتصادي در اين گردهمايي بزرگ حضور دارند. همچنين امکان گفت و گو و تبادل نظر با سرمايه گذاران داخلي و خارجي در اين رويداد فراهم است که خود مزيتي بزرگ براي فعالان اقتصادي است.
ميرزايي، گفت: سامانه هوش تجاري BI در نمايشگاه پيش رو راه اندازي مي شود که با کمک آن تراکنش مالي بنگاه ها به صورت برخط در دسترس است و شفافيت و نظارت حداکثري ايجاد مي کند. تمام صندوق هاي وزارت خانه ملزم شده اند تا شهريور ماه اين سيستم را اجرايي کنند.
وي يادآور شد: صندوق ها در ايجاد شفافيت پيشتاز بوده اند. از 100 بنگاه برتر شفاف در بورس 33 مورد به صندوق هاي بازنشستگي وابسته بوده اند. از طرفي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي اعمال حاکميت شرکتي و قواعد آن را براي همه بنگاه ها الزامي کرده است.
وي درباره ظرفيت صندوق ها در اقتصاد کشور، خاطر نشان کرد: تعداد شاغلان صندوق‌ها 66 هزار نفر و شاغلان در بنگاه‌هاي زير مجموعه 142هزار نفر است که در مجموع 208 هزار نفر به‌طور مستقيم در صندوق‌ها و بنگاه‌هاي وابسته مشغول فعاليت هستند. به طور مستقيم 15 ميليون و غيرمستقيم 55 ميليون نفر صاحبان صندوق ها هستند.
 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co.