اخبار 1397/07/25 آخرین به روز رسانی
3069
3068
3067
3065
3064
3066
3063
RSS
12685131
Skip Navigation Links   
1396/10/18 - پس از بازنشستگی هم کار را تعطیل نکردم
سعيد حاجيان از آن بازنشسته هاي عزيزي است که سال ها عمر خود را در درس دادن به بچه ها گذرانده و حالا به جاي گوشه خانه به انتظار حقوق بازنشستگي، روز را به شب و شب را به روز رساندن؛ آستين همت را بالا زده و با اندک سرمايه خودش و دوستان، کسب و کار جالبي راه انداخته که اتفاقا موفق از آب درآمده است. موفق تا جايي که ادبيات خوانده و درس داده اما حالا باغدار نمونه استان همدان است. سعيد حاجيان گلخانه دارد که حالا بخش عمده آن زير کشت گوجه فرنگي است.

سرمايه شخصي و همفکري دوستان
من متولد 1341 در شهر همدان هستم و دو فرزند دارم. همسرم هم بازنشسته آموزش و پرورش همدان است. در دي ماه 1390 با 30 سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش و مدرک تحصيلي کارشناسي در رشته ادبيات بازنشسته شدم. پيش از بازنشستگي هيچگونه کار کشاورزي يا حرفه و تخصص ديگري جز معلمي نداشتم. اما پس از اينکه بازنشسته شدم، به فکر افتادم که خودم را بايد به نوعي سرگرم کنم. همين ذهنيت بود که با سرمايه اندکي که داشتم و با همفکري و پيشنهاد چند نفر از دوستان، اقدام به راه اندازي يک گلخانه کردم. مبلغ کل سرمايه اوليه براي خريد گلخانه و راه اندازي آن حدود 212 ميليون تومان شد که تاکنون براي اين کار، از هيچ گونه منابع دولتي استفاده نکردم. گلخانه ما در زميني به مساحت 2800 مترمربع ساخته شد که هم اکنون 2500 مترمربع آن، زير کشت گوجه فرنگي قرار دارد. در اين گلخانه، يک خانواده مشغول به کار هستند که زن و شوهر هر دو مشغول به کار هستند. علاوه بر اين دو نفر، 4 نفر نيز به صورت غير مستقيم از حمل ميوه تا فروش آن مشغول به کار هستند. البته در دوره هايي که کشت خاصي انجام مي شود، روزانه 20 نفر هم اينجا کار مي کنند.

اهميت لطافتِ کار در دوران بازنشستگي
به نظرم پس از 30 سال کار و تلاش هر روزه، اکنون براي ادامه زندگي بهتر است کار و فعاليتي انتخاب کنيم که از لطافت بيشتري برخوردار باشد و روح و روان انسان را بيشتر جلا دهد. به همين دليل هم بود که ترجيح دادم در اين ايام با گياه که موجود زنده و حساسي است کار کرده و در زمينه باغداري و کشاورزي فعاليت کنم؛ به نظرم اين نکته، چندان تصميم اشتباهي هم نبوده و زندگي پس از بازنشستگي را نه تنها خسته کننده نکرده که پويايي و شادابي خاصي به آن بخشيده است.

بيکاري، بيماري مي آورد
بازنشستگي پايان کار و فعاليت هاي اجتماعي و اقتصادي نيست. انسان تا زماني که زنده است بايد کار کند و اين کار، هم باعث نشاط و سلامت انسان مي شود و هم درآمدي دارد که مي تواند کمک خرج افراد در اين دوران باشد. کاري که من به آن اشتغال دارم، هم باعث سلامتي و شادابي من شده و هم درآمد آن، کمک خرج زندگيم است. بسياري از بيماري ها به علت نبود اشتغال و فعاليت نکردن پيش مي آيد؛ وقتي انسان تنها مي شود يا بيکار، فقط فکر و خيال است که به سراغ انسان مي آيد و همين فکرها و تنش هاي پس از آن سبب ايجاد بيماري در افراد به خصوص در دوران بازنشستگي مي شود. بنابراين، چه بهتر و چه فرصتي مغتنم تر از اين دوران که بازنشستگان به فعاليت هاي مختلف بپردازند و به عرصه هايي وارد شوند که تاکنون شايد آن را تجربه نکرده باشند.

راه اندازي تعاوني بهتر از سود بانکي است
آنچه مسلم است اين که، بازنشستگان به دنبال منبع درآمدي براي کمک به گذران زندگي خود هستند و تقريبا همه آنها سرمايه اي هر چند اندک دارند، اما سال هاست که افراد ترجيح مي دهند به جاي انجام فعاليت اقتصادي، از سود بانکي استفاده کنند و پول و سرمايه شان را در بانک هايي سرمايه گذاري کنند که سود بيشتري مي دهند. در صورتيکه به نظرم اگر تعاوني هايي تشکيل شود و با جمع آوري سرمايه هاي اندک بازنشستگان فعاليت هايي که توجيه اقتصادي دارند انجام دهند، حتماً مي تواند هم باعث افزايش سرمايه افراد شود و هم کمک مي کند که بتوانند در اين تعاوني ها مشغول به کار شوند. اين کار مي تواند توسط خود بازنشستگان نيز انجام شود؛ به هر حال، اين کار بهتر از بيکار نشستن و منتظر حقوق ماندن است. مَثَل معروفي است که مي گويد «خواستن، توانستن است»؛ با همت و پشتکار و با توکل به خداوند بايد قدم در راه گذاشت، اين راه يا يک کسب و کار جديد است يا هر کار ديگري مثل فعاليت هاي اجتماعي. مطمئن باشيد در هر کاري که فرد احساس مي کند مي تواند انجام دهد، بالاخره موفق مي شود.

روزي 2 ساعت بدنسازي مي کنم
نگرش هر فرد به زندگي، در ساختن يک زندگي خوب و با نشاط موثر است. به نظرم ورزش و مطالعه، دور شدن از استرس و اضطراب و در صورت امکان داشتن يک شغل مناسب نيمه وقت و مناسب براي يک بازنشسته با توجه به شرايط جسمي و سن افراد، براي ايجاد نشاط و پويايي در زندگي افراد نقش بسزايي دارد. من با توجه به کار روزانه و مستمر در گلخانه، روزي 2 ساعت به ورزش بدنسازي مشغول هستم که اين ورزش در افزايش روحيه و نشاط من اثر زيادي گذاشته است.

گفت و گو: محمد افشار، رابط روابط عمومي صندوق بازنشستگي کشوري استان همدان
منبع: ماهنامه ثمر، شماره 324، صفحه 36
 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co.