اخبار 1397/07/25 آخرین به روز رسانی
3069
3068
3067
3065
3064
3066
3063
RSS
12686382
Skip Navigation Links   
1396/10/19 - احتمال کاهش دریافتی بازنشستگان انگلیسی
سازمان همکاري‌هاي اقتصادي و توسعه آسيا و اقيانوسيه، پيش‌بيني کرده است که متوسط دريافتي بازنشستگان در انگليس، به‌زودي به 29 درصد دريافتي در زمان اشتغال مي‌رسد که اين کمترين ميزان دريافتي حقوق بازنشستگي، در کشورهاي عضو اين سازمان است.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري، به نقل از هفته نامه آتيه نو، کارمندان انگليسي، از هم‌اکنون بايد بدانند که در مقايسه با هر کشور توسعه‌يافته ديگري، حقوق بازنشستگي کمتري دريافت خواهند کرد. سازمان همکاري‌هاي اقتصادي و توسعه آسيا و اقيانوسيه، پيش‌بيني کرده است که متوسط دريافتي بازنشستگان در انگليس، به‌زودي به 29 درصد دريافتي در زمان اشتغال مي‌رسد. اين کمترين ميزان دريافتي حقوق بازنشستگي، در کشورهاي عضو اين سازمان است. جايي که متوسط دريافتي، 63 درصد حقوق سابق است و کشورهايي مانند ايتاليا و هلند، تا 80 درصد حقوق قبلي را به عنوان مستمري بازنشستگي به کارمندان سابق، ارائه مي‌کنند.
گزارش سازمان همکاري‌هاي اقتصادي و توسعه آسيا و اقيانوسيه، يک بخش مهم ديگر دارد و آن، افزايش فقر در سالمندان انگليسي است. دست‌کم 18 درصد از افراد بالاي 75 سال در اين کشور، به نوعي در فقر زندگي مي‌کنند و تعداد قابل‌توجهي از آنها را زنان تشکيل مي‌دهند. کارشناسان بر اين باورند که کاهش مستمري بازنشستگي، يکي از دلايل اصلي افزايش فقر در بين سالمندان است. اين درحالي است که کرولين آبراهامز، مدير يک موسسه خيريه در انگليس مي‌گويد: «گزارش سازمان همکاري‌هاي اقتصادي و توسعه، از يکي از نگراني‌هاي جدي در مورد چشم‌انداز بازنشستگي در انگليس، پرده برداشته است. اين گزارش، بايد زنگ هشداري براي دولت باشد تا سياست‌هاي خود را در جهت حمايت از بازنشستگان آينده تغيير دهد.»
درحال حاضر، از هر شش بازنشسته در انگليس، يک نفر؛ و در کل، جمعيتي حدود 2 ميليون نفر، در فقر زندگي مي‌کنند. کارشناسان بر اين باورند، تا زماني که اقدامي در اين زمينه انجام نشود، فقر بين نسل‌هاي بازنشستگان تکثير مي‌شود و تشديد فقر بر همه پيشرفت‌هاي انجام‌شده در سال‌هاي اخير، سايه مي‌افکند.
از سوي ديگر، نگراني‌هايي جدي در مورد تکامل‌نيافتن سياست‌هاي دولت در جهت حمايت از سالمندان و مراقبت از جامعه سالخورده وجود دارد. باتوجه به شرايط موجود، مستمري بازنشستگي، نقشي مهم در رهانيدن بازنشستگان از فقر ايفا و براي بخش بزرگي از سالمندان، زمينه‌هايي هرچند کوچک از امنيت مالي ايجاد مي‌کند.
بنياد ژوزف رونتري، در گزارشي که به تازگي منتشر کرده، اين نکته را خاطرنشان مي‌کند که تلاش طولاني انگليس در مبارزه با فقر -با توجه به گستردگي فقر در بين سالمندان و کودکان- در معرض خطر قرار دارد. امروز در مقايسه با پنج سال پيش، حدود 300 هزار بازنشسته و 400 هزار کودک بيشتر در فقر زندگي مي‌کنند. از سال 2012، نمودار فقر در انگليس، صعودي بوده است. کمپل راب، مدير اين بنياد، تاکيد مي‌کند که آمار مربوط به فراگيري فقر در انگليس، بسيار نگران‌کننده است. به گفته او، انتخاب‌هاي سياسي، تورم رکود دستمزدها و بي‌ثباتي اقتصادي؛ به معني مواجهه تعداد بيشتري از مردم، با فقر است.
کارشناسان مي‌گويند، تلاش‌هايي که پيش‌تر در جهت مبارزه با فقر انجام شده بود، به ارتقاي استانداردهاي زندگي و امنيت مالي براي خانواده‌ها کمک کرد. اما اشتغال، به کاهش فقر منجر نشد، زيرا تغييرات خدمات رفاهي و اعتبارهاي مالياتي، درآمد مردم را کاهش داد و در مقابل، هزينه‌ها را بالاتر برد. تحليلگران هشدار مي‌دهند که با توجه به خروج انگليس از اتحاديه اروپا، حل معضلات اقتصادي، اهميت زيادي دارد. در ادامه اين گزارش آمده است، در سال 1994، 28 درصد از بازنشستگان در فقر زندگي مي‌کردند و در مدت کمتر از 10 سال، اين نرخ به 13 درصد کاهش پيدا کرد. راهکار دولت براي کاهش نرخ فقر، کمک‌هاي مضاعف به بازنشستگان بي‌بضاعت‌تر بود. به دنبال بحران مالي جهاني در سال 2008، نرخ فقر سالمندان در انگليس، نسبتا ثابت ماند؛ زيرا ترکيبي از سياست‌ها و پايين‌نگاه‌داشتن نرخ تورم، به کنترل پيامدهاي مخرب زوال اقتصادي جهاني روي سالمندان، کمک کرد.‌اين روند، در سال 2015 متوقف شد و با کاهش بودجه دولت، سالمندان نيز تحت فشار مالي بيشتري قرار گرفتند.
آبراهام بر اين باور است که علائم فقيرترشدن سالمندان، بسيار هشداردهنده است و دولت، بايد هر چه سريع‌تر با آن مقابله کند. او ادامه مي‌دهد، نکته عجيب و باورنکردني اين است که با وجود فراگيرترشدن فقر در سالمندان، سه‌ونيم ميليارد پوند، مزاياي دولتي در صندوق وجود داشته که هنوز افراد براي دسترسي به آن، اقدام نکرده‌اند. به بيان ديگر، با وجود اينکه تعداد سالمندان بي‌بضاعت، قابل توجه است، بخشي از آنها هيچ‌گاه براي دريافت کمک‌هاي دولتي اقدام نکرده‌اند. بنيادهاي خيريه با راه‌اندازي کمپين‌هايي، سالمندان را به دريافت مشاوره از اين بنيادها و دسترسي به اطلاعات، تشوبق مي‌کنند. اين بنيادها بر اين عقيده‌اند که با اطلاع‌رساني به سالمندان مي‌توانند آنها را در مورد حقوق خود و مزايايي که احتمالا از آن استفاده نکرده‌اند، آگاه کنند.
اين در شرايطي است که حدود هشت‌ميليون نفر از افراد بين 40 تا 64 سال در انگليس، بر اين باورند که براي بازنشستگي، به اندازه کافي پس‌انداز ندارند و چاره‌اي جز باقي‌ماندن در بازارکار، پيش روي آنها نيست. نظرسنجي انجام‌شده، حاکي از آن است که 35 درصد افراد بالاي 60 سال، گمان مي‌کنند همچنان بايد با ساعت‌هاي کاري زياد، در بازارکار باقي بمانند. 25 درصد نيز اميدوارند که ساعت‌هاي کاري کمتري داشته باشند و تنها 21 درصد، به بازنشستگي فکر مي‌کنند. در اين بين، تنها 17 درصد از سالمندان مشغول به کار، اعلام کرده‌اند که به دليل پس‌انداز بازنشستگي کافي، براي بازنشستگي آماده هستند و بقيه، شرايط نامناسب جسمي را دليل بازنشستگي اجباري خود اعلام مي‌کنند.
کارشناسان مي‌گويند بخشي از جامعه سالمند، بدون پس‌انداز بازنشستگي کافي، گزينه‌اي جز ادامه کار ندارند و دولت، بايد ضمن آمادگي براي مواجهه صحيح با موج پيري‌اي که در راه است، نسل‌هاي کنوني بازنشستگان را نيز در امنيت مالي بيشتري قرار دهد. به گفته آنها، موج پيري نه تنها در اروپا، بلکه در جهان به راه افتاده است و تمامي کشورها بايد سيستم‌هاي بازنشستگي خود را با تغييرات جمعيتي و نيازهاي آن، هماهنگ کنند. در غير اين صورت، فقر گسترده در سالمندان و به دنبال آن، بحران‌هاي بهداشتي و اجتماعي، فشار سنگيني را بر اقتصاد اين کشورها وارد خواهد کرد.

 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co.