اخبار 1397/07/25 آخرین به روز رسانی
3069
3068
3067
3065
3064
3066
3063
RSS
12684354
Skip Navigation Links   
1396/10/23 - مساله صندوق های بازنشستگی، پیامد بازنشستگی پیش از موعد
برخي کارشناسان اقتصادي معتقدند يکي از دلايل بروز مشکلات جدي در صندوق هاي بازنشستگي به «بازنشستگي پيش از موعد» معطوف مي شود که هزينه هاي سنگيني را بر دوش نهاد مذکور گذاشته است.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري، باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشي به بازنشستگي پيش از موعد و تبعات آن براي صندوق هاي بازنشستگي پرداخته است. براساس اين گزارش، سن بازنشستگي در ايران در مقايسه با بسياري از کشورهاي توسعه يافته، پايين تر به نظر مي‌رسد. کم نيستند افراد و گروه هايي که پيش از سن 50 سالگي به بازنشستگي مي‌رسند و اين در شرايطي است که در جوامع توسعه يافته، به‌صورت ميانگين سن بازنشستگي حدود 70 سال برآورد مي شود.
در اين ميان، برخي از کارشناسان اقتصادي معتقدند؛ يکي از دلايل بروز مشکلات جدي در صندوق هاي بازنشستگي به بازنشستگي پيش از موعد معطوف مي شود که هزينه هاي سنگيني را بر دوش نهاد مذکور گذاشته است.
محمد اسماعيلي،کارشناس مسائل اقتصادي، با اشاره به نقش تعيين‌کننده نظام تامين اجتماعي و بازنشستگي در ارتقاي سطح کيفي زندگي سالمندان و خانوارهاي وابسته به آنها و همچنين افزايش سطح اميد به زندگي، اظهار داشت: در کشور ايران، نظام بازنشستگي و تامين اجتماعي نه بي محتوا است و نه مي توان آن را در قَدُ و قوارة ساز وکارهاي تعريف شده در جوامع توسعه يافته مقايسه کرد.
وي افزود:گواه اين ادعا، تعدد انبوه افراد و گروه هايي است که در قالب ساز و کار مذکور مستمري دريافت مي‌کنند و البته وجود مشکلات و نارسايي هايي که با وجود دريافت مستمري با آن مواجه هستند و به واقع بخشي از اين طيف، فاقد توان کافي براي تامين معاش مطلوب و استاندارد است که با اين اوصاف مي‌توان نظام بازنشستگي و تامين اجتماعي در ايران را در حد متوسط توصيف کرد.
وي افزود:بر اساس استانداردهاي جهاني، به ازاي هر فرد بازنشسته بايد قريب به 5 نفر به ساز و کار بيمه پردازي اضافه شوند تا بتوان هزينه هاي پيش رو را به نحو شايسته اي تامين کرد.
اسماعيلي يادآور شد: در شرايطي که شاهد بازنشستگي پيش از موعد حدود يک چهارم از افراد تحت پوشش هستيم، دخل و خرجِ ساز و کارهاي فعلي، پاسخگوي مطالبات و انتظارها نخواهد بود و هر آنچه اين روند ادامه پيدا کند، به همان ميزان بر حجم مسائل و مشکلات پيش رو افزوده خواهد شد.
چندي پيش، فرج الله رجبي نماينده مردم شيراز،در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با رسانه‌ها، در تشريح تبعات بازنشستگي پيش از موعد افراد تحت پوشش، اظهار کرد: يکي از عارضه هاي اين وضعيت را مي توان در خروج افراد با تجربه از سِمت هاي شغلي و اداري مشاهده کرد که گاهي باعث ايجاد خلأ هايي مي شود که همين فقدان، ضربه هاي سختي به اقتصاد کشور تحميل مي‌کند.
وي معتقد است؛ بايد با اصلاح قوانين، به بازنشستگي پيش از موعد کارکنان نهادهاي مختلف پايان داده شود که اين امر هم به نفع بيمه شدگان است و هم از منافع چنين تصميمي، صندوق هاي بازنشستگي برخوردار خواهند شد.
اسماعيل گرجي پور، مديرکل دفتر بيمه‌هاي اجتماعي وزارت رفاه نيز در ارتباط با نارسايي‌ها و پيامدهاي بازنشستگي پيش از موعد به رسانه‌ها مي‌گويد: با مقايسه ميان سن اميد به زندگي و سقف بازنشستگي در جوامع توسعه يافته، به اين واقعيت پي خواهيم برد که در ايران، با در نظر گرفتن نسبت بازنشستگي و سن اميد به زندگي افراد تحت پوشش ،به‌صورت ميانگين حدودِ 12 تا 13 سال زودتر بازنشسته مي شوند.
وي معتقد است: بازنشستگي پيش از موعد از دو وجه به صندوق، فشار تحميل مي‌کند. از يکسو افراد به‌صورت متوسط 13 سال کمتر به صندوق حق بيمه مي پردازند و زودتر مستمري دريافت مي‌کنند و از سوي ديگر بازماندگان فرد فوت شده به‌صورت ميانگين 14 سال از مستمري استفاده مي کنند و اين بدان معنا است که هر فرد در کشور پس از بازنشستگي به‌صورت متوسط 27 سال از منابع صندوق مذکور دريافتي خواهد داشت.
 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co.