اخبار 1397/07/25 آخرین به روز رسانی
3069
3068
3067
3065
3064
3066
3063
RSS
12614400
Skip Navigation Links   
1397/03/19 - بحران در صندوق های بازنشستگی نتیجه پیری جمعیت در کشور است
احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به اثرات مختلف پیری جمعیت اشاره کرد و گفت: این اتفاق باعث می شود صندوق های بازنشستگی دچار بحران مالی و اقتصادی شوند؛ زیرا غالب امور کشور را باید از طریق صندوق های بازنشستگی اداره کنیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، قاضی زاده هاشمی در برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع جمعیت، با بیان اینکه افزایش نرخ جمعیت در دهه های مختلف از یک روند تعادلی خاصی پیروی نکرده است، گفت: فرزندانی که در اوج افزایش نرخ رشد جمعیت در دهه ۶۰ بودند، امروز به سن اشتغال رسیده اند و جمعیت جوان کشور که در آمار سال ۱۳۹۰ به ۳۳,۴ رسیده بود، در آمار سال ۹۵ به ۲۹.۴ رسیده است که نشان از افزایش بیش از ۴ درصدی به جمعیت میان سال اختصاص دارد.

وی با اشاره به پیر شدن جمعیت ایران اظهار داشت: وقتی جمعیت پیر شود در دهه های آینده با بحران پیری روبه رو خواهیم بود که به تبع آن هزینه های نگهداری، مراقبت، درمان و دارو افزایش پیدا می کند. اثر دیگر بحران پیری، کاهش نرخ باروری برای جمعیت است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به مساله نرخ باروری با سطح جایگزینی اشاره کرد و ابراز داشت: این بدان معناست که نرخ باروری باید به گونه ای باشد که سطح فعلی را حفظ کند. با توجه به اینکه جمعیت متولدین دهه ۶۰ باید سطح جایگزین خودشان را ایجاد کنند؛ اما پیش بینی می شود این سطح جایگزینی در ده سال آینده به ۱,۸ کاهش پیدا کند.

وی به اثرات مختلف پیر شدن جمعیت اشاره کرد و گفت: این اتفاق باعث می شود صندوق های بازنشستگی دچار بحران مالی و اقتصادی شوند؛ زیرا غالب کشور را باید از طریق صندوق های بازنشستگی اداره کنیم که در کنار مشکلات تامین منابع مالی بهداشت و درمان، مسائل زیادی را ایجاد خواهد کرد.
 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co.