اخبار 1397/09/27 آخرین به روز رسانی
RSS
40193891
Skip Navigation Links   
1397/08/21 - بنگاه‌های اقتصادی تا پایان سال ۹۸ واگذار می‌شوند
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به ضرورت تلاش در راستای توسعه کشور تاکید کرد: باید همه مسئولان و دستگاه‌های ذیربط تلاش کنند تا بتوانیم از اشتغال موجود حفاظت کرده و روند تقویت و توسعه فعالیت‌های تولیدی و رفع بیکاری و موانع سرمایه گذاری را دنبال کنیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در مراسم تکریم از «علی ربیعی» و معارفه «محمد شریعتمداری» وزیران پیشین و جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه باید در کشور این روال را دنبال کنیم که مسئولان جدید اقدامات نیمه تمام را تکمیل کنند و استمرار بخش روند مثبت گذشته باشند، گفت: اینکه یک مدیر تصور کند باید گذشته را تخریب کرده و بنای جدید بگذارد قطعاً اشتباه است بلکه باید مدیران نقاط منفی را از میان برده و با اصلاحات، روند مثبت گذشته را تقویت کنند.

وی با بیان اینکه سیاست های حمایت از کارگر و اشتغال و طبقه ضعیف جامعه در دستور کار دولت است اظهار داشت: حوزه اجتماعی بخشی تعیین کننده و سرنوشت ساز در کشور بشمار می رود که به هیچ عنوان نمی توان از آن غفلت کرد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: مسائل اجتماعی مردم ایران امروز با هزینه کم و منافع بسیار زیاد برای کشور قابل اجرا است و باید کاری کنیم که با هزینه کم رضایت عمومی و رفاه اجتماعی بالایی را با بازدهی متناسب ایجاد کنیم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه ساماندهی مسائل اجتماعی موضوعی است که باید به آن پرداخته شود، افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید سخنگوی طبقات ضعیف جامعه در مجموعه حاکمیت باشد.

وی با اشاره به موضوع بیکاری بعنوان یکی از چالش هایی که کشور با آن مواجه است گفت: بیکاری مسئله جدی است که از لحاظ سیاست گذاری و پیگیری مسائل در حوزه مسئولیت های این وزارتخانه قرار دارد و اصلی ترین موضوعی است که باید در کشور به آن پرداخته شود.

جهانگیری تاکید کرد: اگر در مقطع فعلی به خوبی دقت نکنیم بحران بیکاری می تواند با از دست دادن برخی از نیروهای شاغل فعلی تشدید شود و یکی از عوارض آن در دوران تحریم این است که بنگاه های فعال اقتصادی را با رکود کار مواجه کند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: هنر دولت و مدیران اقتصادی کشور این است که اجازه ندهند بنگاه های اقتصادی وارد رکود شوند و این تنها وظیفه این وزارتخانه نیست بلکه همه مسئولان و مدیران اقتصادی و بخش خصوصی باید تلاش کنند تا اراده ای ایجاد کنند که روند کار بنگاه ها بانشاط بوده و کارگران بتوانند به شغل خود بپردازند.

وی با بیان اینکه پیش از تحریم ها در استان های کشور ستادهایی بعنوان تسهیل و رفع موانع تولید و حمایت از بنگاه های اقتصادی ایجاد کردیم، افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با همکاری استانداری ها وظیفه ساماندهی امور مربوط به این ستادها را داشتند و امروز در این مقطع نیاز ما به این ستادها بیش از قبل است و این در حالی است که نظام بانکی باید امسال جدی تر به صحنه بیاید تا از اشتغال موجود حفاظت کنیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه اگر شغلی از دست برود راه اندازی مجدد آن بسیار برای کشور پرهزینه است گفت: ایجاد اشتغال جدید نیز از اولویت های دولت به شمار می رود که در این راستا اعتبارات بسیار خوبی تحت عنوان اشتغال مناطق روستایی و مرزی به مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که بوسیله آن بتواند به مردم این مناطق تسهیلات با سود پایین ارائه کند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: نظام بانکی قرار است معادل همین مبلغ را در این راستا اضافه کرده که با در نظر گرفتن تغییرات در نرخ ارز این اعتبار حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

وی با بیان اینکه امروز مهاجرت روستاییان به شهرها و گسترش حاشیه نشینی یکی از آسیب های اجتماعی است که کشور با آن روبرو است و باید برای جبران آن هزینه های بسیاری انجام شود، خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم درراستای توسعه مناطق محروم اقدامات مثبتی را انجام دهیم بخشی از این مهاجرت ها کاهش خواهد یافت.

جهانگیری افزود: توسعه اشتغال موجب گسترش تولید می شود و رفع موانع تولید و سرمایه گذاری امروز به طور جدی در دستور کار دولت قرار دارد . در عین حال حتما با برنامه ریزی هایی که انجام می دهیم در دوره تحریم هم از منابع خارجی استفاده خواهیم کرد و اجازه نمی دهیم که این منابع به روی کشور بسته شود.

معاون اول رئیس جمهور مبارزه با چهره خشن فقر در کشور را از دیگر برنامه های دولت برشمرد و افزود: دولت در این راستا منابع بسیاری را تعیین کرده و سیاست های خود را بر اساس اقداماتی که در سال ۹۶ آغاز کرده ادامه خواهد داد.

وی افزایش میزان مستمری بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و سازمان بهزیستی تا ۴ برابر را یکی از اقدامات دولت برشمرد که در تاریخ کشور بی سابقه بوده و اظهار داشت: هر چند ممکن است این میزان افزایش کم باشد اما توان دولت در وضع درآمدی کنونی در این حد است اما دولت در این مسیر جدیت داشته و حتی در سال جاری که درآمدهای دولت با کاهش روبرو بوده از این بخش حفاظت کرده است.

جهانگیری طرح بیمه همگانی در کشور را از تصمیمات دیگر دولت در مسیر ایجاد رضایت عمومی در کشور عنوان کرد و گفت: امروز مردم به واسطه آنکه در مراجعه به بیمارستان ها و برای تهیه دارو با مشکلات زیادی مواجه بودند یک رضایت عمومی از طرح سلامت دارند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تصمیمات دولت در موضوع سهام عدالت و توزیع سود سهام به مردم از سال گذشته خاطرنشان کرد: امسال با عملکردی که بنگاه های ذیل سهام عدالت داشته اند سود بیشتری به مردم پرداخت می شود و این سود قطعا در سال بعد افزایش خواهد یافت و براساس لایحه ای که به مجلس ارائه شده در آینده این سهام به مردم واگذارشده تا بتوانند سهام خود را به فروش برسانند.

وی مبارزه با بیکاری و جبران کاهش قدرت خرید مردم را از اولویت های اصلی دولت دانست و تصریح کرد: خوشبختانه در این مسیر گام های خوبی برداشته شده و اگر امروز در دوران تحریم به خوبی برنامه ریزی و سیاستگذاری نکنیم در آینده با مشکل مواجه خواهیم بود.

جهانگیری با اشاره به اینکه بنگاه های اقتصادی بزرگی زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد که البته باید تا پایان سال ۹۸ به بخش خصوصی واگذار شوند، گفت: امروز هزاران میلیارد تومان از منابع کشور در اختیار این بنگاه ها قرار دارد اما بازدهی آنها بسیار پایین است و این نکته منفی در اداره بنگاه های اقتصادی در کشور است.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر بنگاه های اقتصادی سالانه ۱۰ درصد از چند صد میلیارد ارزش دارایی شان برای کشور بازدهی داشته باشند، هیچ نیازی به منابع دیگر برای اداره کشور نیست.

وی با بیان اینکه در هیچ جای دنیا مدیر یک بنگاه اقتصادی براساس سفارش از سوی یک مسئول یا مقام رده بالا انتخاب نمی شود، گفت: نتیجه سفارشی انتخاب شدن مدیران بنگاه های اقتصادی این است که منافع ملی کشور به هدر خواهد رفت و امروز این نه تنها در بنگاه های اقتصادی بلکه در بنیادها و آستان هایی که کار اقتصادی می کنند و در شرکت های دولتی نیز وجود دارد.

جهانگیری تصریح کرد: سرمایه این بنگاه ها حدود چند صد میلیارد دلار است اما در پایان سال پس از محاسبه سالانه دولت باید برای جبران زیان آنها هزینه های زیادی را پرداخت کند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مدیران بنگاه های اقتصادی حتما باید براساس دانش حرفه ای و تخصص انتخاب شوند تا بهره وری و بازدهی بنگاه ها ارتقا پیدا کند، افزود: راه معمول برای بنگاه داری این است که بنگاه های اقتصادی با قیمت واقعی به بخش خصوصی واگذار شوند.

جهانگیری در ابتدای سخنان خود علی ربیعی وزیر پیشین کار، تعاون و رفاه اجتماعی را چهره ای شناخته شده برشمرد که در دوران پس از انقلاب مسئولیت های متعددی را بر عهده داشته و اقدامات ارزشمندی انجام داده است، افزود: دکتر ربیعی در دوران مسئولیت خود در این وزارتخانه تلاش بسیار گسترده ای انجام داد و سخنگوی جامعه کارگری و فقرا در دولت بود و امروز دولت آماده استفاده از توان و ظرفیت وی در زمینه های مختلف است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین آقای شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را یک مدیر عالی و کارآزموده در سطوح مختلف کشور دانست و گفت: حضور آقای شریعتمداری در این وزارتخانه می تواند یک تحول مناسب در بخش های مختلف مرتبط با حوزه وظایف این وزارتخانه ایجاد کند.

همچنین در این مراسم حکم انتصاب شریعتمداری به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وی تقدیم شد.
 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co.