1396/10/20 - نیاز بالای سالمندان به انجام فعالیت‌های ذهنی و جسمی
يک کارشناس گروه بهداشت عمومي دانشگاه علوم پزشکي شيراز تاکيد دارد که سالمندان بيش از ساير گروه‌هاي جامعه نيازمند فعاليت‌هاي ذهني و جسمي براي جلوگيري از بروز عوارض سالمندي هستند.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري، به نقل از خبرگزاري ايسنا، مهناز زاداني‌فرد گفت: ذهن و بدن انسان در طول زمان دستخوش تغيير شده و با افزايش سن هيچ عضوي مثل گذشته کار نمي‌کند. عملکرد ذهن انسان با افزايش سن دچار کاهش مي‌شود و انجام فعاليت‌هاي ذهني و جسمي همراه با تغذيه سالم از جمله عواملي هستند که مي توانند در کمتر کردن تغييرات منفي دوران سالمندي کمک کنند.
وي افزود: افت عملکردها در افراد سالمند بيشتر شامل از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموشي و فقدان تمرکز است. افت عملکردهاي ذهني و جسمي مي‌تواند باعث ايجاد مشکل در کسب مهارت‌هاي جديد و کاهش اعتماد به نفس شود.
زاداني فرد يادآور شد: انجام فعاليت‌هاي ساده مثل حل جدول و سودوکو براي فعال نگه‌داشتن ذهن و عملکرد مغزي سالمندان لازم است. همچنين ورزش و تغذيه سالم، يادگيري مهارت هاي جديد، داشتن سرگرمي در زندگي و معاشرت با ديگران مي‌تواند باعث حفظ و بهبود عملکرد مغز در اين دوران شود.
زاداني‌فرد با بيان اينکه، ورزش در سالمندان از اهميت زيادي برخوردار بوده و ضروري است، توصيه کرد: افراد مسن سعي کنند فعال باشند تا از عواقب بي تحرکي دور بمانند. فعاليت ورزشي در سالمندان، گذشته از اين که موجب حفظ تحرک، استقامت و کاهش بروز بيماري ها مي شود به ايجاد نشاط و نيروي جواني و همچنين برخورداري از يک زندگي سالم کمک مي کند.
به گفته‌ي اين کارشناس بهداشت عمومي، پوکي استخوان از مشکلات عمده مربوط به دوران سالمندي است که امکان دارد منجر به شکستگي لگن شود که در مقابل، ورزش کردن سبب افزايش استحکام استخوان‌ها شده و شروع پوکي استخوان را به تأخير مي‌اندازد.
وي همچنين تصريح کرد: ورزش کمک مي‌کند تا افراد مسن، ظرفيت بيشتري براي انجام فعاليت‌هاي روزمره زندگي داشته باشند؛ انجام تمرين‌هاي قدرتي، سوخت و ساز يا متابوليسم بدن را افزايش مي‌دهد که منجر به کاهش درصدي از کل چربي بدن مي‌شود.از سوي ديگر با گذر عمر، رفته رفته افراد سالمند دچار کاهش تعادل و هماهنگي بدن مي‌شوند؛ با انجام فعاليت ورزشي اين وضعيت نيز به تعويق افتاده و سبب افزايش تعادل و مانع زمين خوردن آن ها خواهد شد.
زاداني‌فرد با اشاره به اينکه بسياري از افراد وقتي که سن آنها رو به سالمندي مي‌رود، خانه نشين مي‌شوند، گفت: ورزش سبب افزايش روابط اجتماعي در بسياري از سالمندان شده و دوستي‌هاي جديد ايجاد شده به واسطه شرکت در فعاليت‌هاي ورزشي گروهي به شرکت کنندگان انگيزه خواهد داد؛ از طرفي فعاليت‌هاي فيزيکي باعث کاهش ميزان انحطاط مهره‌ها و افزايش قدرت قفسه سينه شده، در نتيجه عملکرد ريه را بهبود مي‌بخشد.
اين کارشناس بهداشت عمومي افزود: ورزش مي‌تواند باعث کاهش بروز افسردگي، افزايش اعتماد به نفس و باعث احساس موفقيت در سالمندان شود. مطالعات نشان داده است که فعاليت‌هاي بدني مانند ورزش ايروبيک مي‌تواند ابزار مهمي براي پيشگيري و درمان ديابت غير وابسته به انسولين باشد.