Skip Navigation Linksصفحه اصلی / کتاب
فعاليت بدني مناسب مساوي با زندگي شاد (1)
سازمان بهداشت جهاني در آخرين گزارش خود از وضعيت سلامت در جهان، بر فعاليت بدني به عنوان يک اصل براي فاصله گرفتن از بيماري و کاهش آمار مرگ و مير در جهان تاکيد کرده است.
کد کتاب: 427
تاریخ درج: اسفند 96
سازمان بهداشت جهاني در آخرين گزارش خود از وضعيت سلامت در جهان، بر فعاليت بدني به عنوان يک اصل براي فاصله گرفتن از بيماري و کاهش آمار مرگ و مير در جهان تاکيد کرده است. اين سازمان داشتن فعاليت‏هاي بدني مناسب و کافي را يکي از راهکارهاي مهم براي رسيدن به زندگي سالم و شاد عنوان مي‏کند. بر اين اساس، فعاليت بدني ناکافي، يکي از عوامل خطرناک بروز مرگ و مير در سراسر جهان بوده و عامل کليدي براي ابتلاي فرد به انواع بيماري‌هاي غير مسري مثل بيماري‌هاي قلب و عروق، انواع سرطان و ديابت به شمار مي‏رود.
انجام فعاليت بدني، نقش اساسي در پيشگيري از ابتلاي فرد به انواع بيماري‌هاي حاد غير مسري داشته و با سلامت افراد ارتباط معناداري دارد. آمارها حاکي از آن است که از هر چهار سالمند يک نفر در حد کافي فعاليت بدني انجام نمي‌دهد. طبق آمار رسمي، 80 درصد جمعيت جوانان در سراسر جهان، به اندازه کافي فعاليت بدني انجام نمي‌دهند. تحقيقات راهبردي نيز نشان داده‌اند که مي‌توان 56 درصد از افراد کشورهاي عضو سازمان بهداشت جهاني را از نظر بدني فعال کرد. کشورهاي عضو جامعه بهداشت جهاني، بر اساس پروتکل‌هاي الحاقي موافقت کرده‌اند که 10 درصد از افرادي را که دچار فقر حرکتي مي‌شوند، تا سال 2025 تحت پوشش فعاليت‌هاي بدني جبراني قرار دهند.

فعاليت‌هاي بدني چيست؟
سازمان بهداشت جهاني فعاليت بدني را هرگونه حرکتي که توسط عضلات اسکلتي توليد شود و مستلزم هزينه انرژي مصرفي باشد، از قبيل فعاليت بدن هنگام کار و بازي، انجام دادن کارهاي روزمره در خانه،‌ سير و سفر و شرکت فعالانه در برنامه تفريحات سالمِ سرگرم کننده و جالب توجه، تعريف کرده است.
اصطلاح يا عنوان فعاليت بدني (physical activity) را نبايد با کلمه تمرين (exercise) اشتباه کرد و در هم آميخت؛ زيرا، تمرينات ورزشي، زيرشاخه فعاليت‌هاي بدني و داراي طرح و برنامه، ساختارمند و سازمان يافته و شامل حرکات منظم و تکراري هستند و توسعه يک يا تعداد بيشتري از قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي آمادگي عمومي حرکتي را دنبال مي‌کنند. ضمن اينکه با ارزش‌تر و مافوق تمرينات ورزشي (Beyond exercise) بوده و روي سلامت افراد مؤثر است. از سوي ديگر، فعاليت بدني بايد فرد را از حالت سکون و بي تحرکي به جنبش پذيري، تحرک و پويايي وادار کند. اين رشته از فعاليت‌هاي بدني، در طول شبانه روز، بسيار با ارزش بوده و براي سلامتي افراد مفيد است. بعلاوه انجام دادن فعاليت‌هاي قدرت بدني، در سطح متوسط يا با شدت حداکثر نيز براي افزايش سلامت افراد مفيد و مؤثر هستند.

چه مقدار فعاليت بدني توصيه مي‌شود؟
توصيه‌هاي سازمان بهداشت جهاني:
الف) براي کودکان 5 ساله تا نوجوانان و جوانان 17 ساله:
اين گروه سني بايد حداقل 60 دقيقه در روز فعاليت‌هاي قدرت بدني سطح متوسط و شديد انجام دهند. فعاليت‌هاي قدرت بدني در سطح متوسط و شديد بيشتر از 60 دقيقه در روز باعث حفظ و بهبود سلامت فرد خواهد شد. در اين گروه سني فرد بايد حداقل 3 بار در هفته فعاليت‌هاي قدرت بدني و عضلاني شديد انجام دهد.

ب) بزرگسالان 18 تا 64 سال:
فرد در اين گروه سني بايد حداقل 150 دقيقه در هفته فعاليت‌هاي قدرت بدني در سطح متوسط يا حداقل 75 دقيقه فعاليت قدرت بدني شديد يا معادل ترکيبي از هر دو نوع فعاليت انجام دهد. در اين گروه سني فعاليت‌هاي قدرت عضلاني اسکلتي، بايد دو جلسه در هفته بر روي گروه‌هاي عضلات بزرگتر انجام شود.

ج) گروه سني 65 سال به بالا:
اين گروه سني، هم بايد حداقل 150 دقيقه در هفته فعاليت‌هاي قدرت بدني در سطح متوسط يا 75 دقيقه فعاليت‌هاي قدرت بدني شديد يا معادل ترکيبي از هر دو نوع فعاليت بدني را انجام دهند. بزرگسالان مسن بايد براي برخوردار شدن از مزيت‌هاي سلامتي و حفظ و توسعه آن، فعاليت‌هاي قدرت بدني در سطح متوسط را به 300 دقيقه در هفته يا معادلي از آن افزايش دهند.
افراد مسن که دچار فقر حرکتي، کم تحرکي و عدم جنبش پذيري شده‌اند، بايد در حد توان خود براي ارتقا تعادل جسماني، افزايش جنبش پذيري عضلات اسکلتي و ممانعت از افت شديد بدني تلاش کنند و فعاليت‌هاي قدرت بدني را سه بار در هفته يا بيشتر انجام دهند.
فعاليت‌هاي قدرت بدني در گروه‌هاي عضلات مهم و اصلي (بزرگ‌تر) بايد 2 روز در هفته يا بيشتر انجام شود. مقدار و شدت اشکال مختلف فعاليت‌هاي قدرت بدني در افراد مسن متفاوت و متغير است و براي هر فرد مسن ويژگي‌هاي خاص خود را دارد. ضمن اينکه به منظور حفظ سلامت سيستم قلب و عروق و تنفس، بايد فعاليت‌هاي بدني در هر دوره تمريني حداقل 10 دقيقه انجام شوند.

فوايد فعاليت‌هاي بدني/ خطرات بي تحرکي و فقر حرکتي
انجام فعاليت‌هاي قدرت بدني منظم با شدت متوسط از قبيل پياده روي، دوچرخه سواري يا فعاليت در يکي از رشته‌هاي مختلف ورزشي، داراي مزيت‌هاي فراوان است و با حفظ و توسعه سلامت افراد، ارتباط معنادار دارد. مزيت‌هاي زندگي پويا و پر تحرک در تمام مراحل زندگي، عامل بالقوه مهمي محسوب مي‌شود و انسان را قادر مي‌سازد صدمات حوادث ناشي از زندگي روزمره را با قدرت بيشتري تحمل کند و با موفقيت پشت سر بگذارد. حتي اگر فردي روزانه مقدار کمي فعاليت بدني انجام دهد، بهتر از آن است که هيچگونه تحرک و فعاليت بدني نداشته باشد. هر فردي مي‌تواند با انجام دادن فعاليت‌هاي بدني به روش‌هاي نسبتاً ساده و آسان، در اوقات زندگي روزمره، در سطح توصيه‌هاي سازمان بهداشت جهاني، زندگي فعال و پويا را حفظ کند. مانند تحرک و جنبش پذيري هنگام انجام دادن کارهاي روز مره، پياده روي در پارک‌ها و شرکت در برنامه تفريحي سالم.
سطوح مقرر و کافي فعاليت‌هاي بدني، باعث تغييراتي مانند ارتقا آمادگي دستگاه قلبي تنفسي (cardiorespiratory fitness) و عضلاني اسکلتي، ارتقا و سلامت استخوان‏بندي، کاهش خطر ابتلا به بيماري‌هايي از قبيل: قلب و عروق، افزايش فشار خون، سکته، ديابت، انواع سرطان سينه و روده بزرگ، افسردگي و آلزايمر، کاهش خطر چرخش و افتادگي لگن خاصره به سمت پايين و عقب يا شکستگي مهره‌ها و همچنين کنترل وزن بدن و حفظ تعادل انرژي مصرفي که از اعمال حياتي و بنيادي چرخه سلامت است، را ايجاد مي‏کند.
عدم انجام فعاليت‌هاي بدني کافي، يکي از عوامل مهم و تاثيرگذار بر افزايش آمار خطر مرگ و مير در جهان است که امروزه در بسياري از کشورها رشد فزاينده دارد و افرادي که به اندازه کافي فعاليت بدني انجام نمي‌دهند 20 تا 30 درصد بيشتر از افرادي که در حد کافي فعاليت بدني انجام مي‌دهند در معرض خطر مرگ و مير قرار دارند.

ترجمه: ابراهيم بياتاني/ رئيس انجمن ورزش بازنشستگان کشوري
 
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir