Skip Navigation Linksصفحه اصلی / اخبار / خبر
سرمایه های در اختیار صندوق بازنشستگی کشوری از جنس صیانتی و حق الناس است
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: منابع و سرمایه های در اختیار این صندوق از جنس سرمایه گذاری های صیانتی و حق الناس بوده و ماهیت آن با بیت المال متفاوت است.
کد خبر: 2747
تاریخ خبر: 1397/01/20
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: منابع و سرمایه های در اختیار این صندوق از جنس سرمایه گذاری های صیانتی و حق الناس بوده و ماهیت آن با بیت المال متفاوت است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری امروز (دوشنبه) در نشست هم اندیشی این صندوق با هلدینگ ها و شرکت های تابعه در تهران، با تاکید بر اینکه باید نسبت به خدمت گزاری به بهترین و شایسته ترین بندگان خداوند متعال شکرگزار بود، اظهارداشت: این نشست هم اندیشی در حالی در سال جدید برگزار می شود، که مقام معظم رهبری که طی چند دهه راهبری نظام مقدس جمهوری اسلامی، نقشه راه های گوناگونی را تدبیر کردند، امسال نیز در پیام نوروزی خود، حمایت از کالای ایرانی را به عنوان شعار خردمندانه امسال نامگذاری کردند که می توان این رویکرد را یکی از مهمترین و در عین حال عملیاتی ترین سیاست ها در بخش اقتصاد کشور برشمرد.

تقی زاده با بیان اینکه شعار امسال، فرصتی مغتنمی برای صندوق بازنشستگی کشوری است تا با اتخاذ سیاستی کاربردی و هدفمند با توسعه فرهنگ سازمانی و فردی، نسبت به تحقق منویات رهبری که همان توسعه اقتصادی و همه جانبه کشور است، اقدام کند، گفت: این سیاست گذاری ارزشمند از سوی مقام معظم رهبری، بار دیگر بارقه های امید را در دل تولیدکنندگان ایرانی روشن کرد. اتخاذ سیاست ملی و اسلامی حمایت از کالای ایرانی، یکی از مصادیق ارزشمند مبارزه با فقر و تولید اشتغال پایدار، طبق سیاست های دولت تدبیر و امید و رییس جمهور است.

وی با بیان اینکه دلیل اصلی چالش های صندوق بازنشستگی، کسری منابع و شکاف بین منابع و مصارف است، اظهار داشت: بخشی از این مساله به دلیل مقررات و تغییرات جمعیتی است که تا حدی خارج از کنترل بوده یا حداقل نیاز به هماهنگی فراتر از وزارتخانه و حتی دولت دارد، اما بخشی از این کسری ناشی از ناکارآمدی در مدیریت منابع است که تا حد زیادی در اختیار صندوق ها قرار دارد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، منابع این صندوق را از جنس سرمایه گذاری های صیانتی عنوان کرد و افزود: به دلیل جذب منابع از شاغلان، این منابع حق الناس و به لحاظ ماهیت با بیت المال متفاوت است، اما پرسش این است که آیا صندوق ها متناسب با این حجم از منابع که به امانت در اختیارشان قرار گرفته، عمل کرده اند؟

تقی زاده تصریح کرد: صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان یک نهاد برنامه ریز، سیاستگذار و تاثیرگذار در اقتصاد کشور تلاش می کند، هم سو با سیاست های کلان اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دولت تدبیر و امید و همچنین باتوجه به اسناد بالادستی، به سهم خود در زنجیره ارزش مدیریت اقتصادی کشور نقش آفرینی کند.

وی همچنین عنوان کرد: باتوجه به شرایط مالی و منطقه ای کشور و اهداف سند چشم انداز 20 ساله یعنی حرکت به سوی آینده ای بهتر برای جامعه و افزایش توان اقتصادی و بین المللی کشور باید برنامه ای استراتژیک و هدفمند همراه با اصلاح و بهبود ساختارها و فرایندها در هلدینگ ها و شرکت های تابعه ایجاد شود، چرا که رفع مشکلات ساختاری می تواند به صندوق در رسیدن به اهداف و برنامه های تعیین شده و همچنین کاهش آسیب پذیری کمک شایانی نماید.

تقی زاده ادامه داد: باید برای رسیدن به نتیجه مطلوب و با توجه به اهمیت حوزه فعالیت های اقتصادی، سیاست های کلی ایجاد اشتغال و حذف فقر از چهره جامعه و گسترش همه جانبه ارائه خدمات به خانواده عزیز بازنشستگان کشوری و دستیابی به اهداف راهبردی دولت تدبیر و امید در سال جدید، برنامه های ویژه ای را مورد توجه قرار داد.

وی خطاب به مدیران عامل و اعضای هیات مدیره هلدینگ ها و شرکت های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری، با بیان نکاتی در این خصوص، اظهار داشت: تهیه برنامه جامع به منظور حفظ و ارتقای ارزش ذخایر و دارایی های در اختیار صندوق و ارزیابی دارایی ها از منظر بازدهی، نقدپذیری و ریسک های بازار باید مورد توجه قرار گیرد؛ همچنین بخش اقتصادی صندوق باید با کمک هلدینگ های تخصصی، برنامه جامع کمک به تامین مالی خدمات اجتماعی صندوق را طراحی و ارائه کند.

تقی زاده یادآور شد: هلدینگ های تخصصی با توجه به شرکت های در اختیار، اولویت خروج خود از بنگاهداری را بایستی پیشنهاد و برنامه زمان بندی اجرای آن و برنامه های حضور خود در فضای بین المللی شامل کسب منابع مالی و فروش و.. را در کمترین زمان ممکن ارائه کنند.

وی با بیان اینکه مهم ترین دغدغه صندوق و شرکت های تابعه در سه سال آینده، مهارت تامین مالی است، افزود: برنامه تامین مالی شامل فروش دارایی، سود سهام، جریان نقدینگی پروژه ها و طرح های در دست اجرا و ارتقای تکنولوژی در هر یک از هلدینگ ها باید در کوتاه مدت تهیه و ارائه شده و سبد دارایی های بهینه برای سه سال آینده نیز پیشنهاد شود.

تقی زاده به اهمیت هم افزایی در صندوق و شرکت های تابعه اشاره و آن را از اولویت های سیاست گذاری صندوق عنوان کرد و گفت: با محوریت معاونت اقتصادی صندوق، برنامه هم افزایی مالی، بازار و فروش دارایی باید مورد توجه جدی قرار گیرد. از سوی دیگر، انضباط مالی در سال های پیش رو، در بنگاه های تابعه با تدوین برنامه مدون کنترل جریان نقدینگی، دریافت مطالبات و مدیریت فروش دارایی ها و دوره گردش کالا مورد تاکید مدیریت و هیات مدیره صندوق است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه، شفافیت در عملکرد از طریق ایجاد نرم افزار جامع کنترل عملکرد شرکت های تابعه را خواستار شد و اظهار داشت: علاوه بر پیگیری این موضوع، بررسی عملکرد شرکت های تابعه در دوره های سه ماهه اجرایی می شود. مبارزه با فساد نیز از اولویت های اصلی مدیریت صندوق است که این مهم از طریق توسعه حسابرسی داخلی و حسابرسی های ویژه، پیگیری خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه شرکت هایی با فعالیت مشابه باید در یک شرکت تجمیع و به شرکتی با مقیاس مناسب اقتصادی تبدیل شوند، گفت: هرگونه سرمایه گذاری جدید صرفا با اخذ مجوز از صندوق بازنشستگی کشوری امکان پذیر است و در این مسیر باید فرآیندهای قانونی طی شود. همچنین به منظور افزایش امکان ارزیابی عملکرد شرکت ها مجامع قانونی در موعد مقرر باید تشکیل و تکالیف آن ها به طور جدی پیگیری و اجرایی شود.

تقی زاده از شرکت های تابعه خواست تا برنامه اتمام پروژه های موجود در شرکت ها را تا یک ماه آینده تهیه و ارائه کنند و در ادامه اظهار داشت: تا یک ماه آینده، تمام شرکت ها باید تعهدات ارزی خود تا سه سال آینده را به صندوق ارائه کنند.

وی تصریح کرد: صندوق تا زمان واگذاری شکرت ها از تمام دارایی ها و سهام خود با جدیت حمایت خواهد کرد. یکی از دغدغه های جدی در مدیریت جدید، مدیریت ارزش سهام و دارایی های صندوق بازنشستگی کشوری در بورس و خارج از بورس است؛ بنابراین تمام شرکت ها برای فروش دارایی ها و ایجاد شفافیت، باید برنامه خود را برای ورود به بورس تا سه ماه آینده ارائه کنند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در جهت حمایت از واگذاری دارایی ها، بهداشت دارایی ها را مورد تاکید جدی قرار داد و گفت: سود سهام و دارایی ها، یک شاخص جدی برای ارزیابی عملکرد شرکت ها است و در این خصوص علاوه بر سود، به بهبود سهام و دارایی ها نیز توجه خواهد شد.

تقی زاده با بیان اینکه تلاش و کوشش اثربخش و همت و کار مضاعف باید سرلوحه مدیران و نماد فعالیت ها در صندوق باشد، بیان داشت: استفاده از توان مدیریتی و کاری جوانان باید در دستور کار قرار گیرد و استعدادها و ظرفیت های موجود جوانان در مجموعه ها شناسایی و به کارگیری شود، ضمن اینکه از تمام ظرفیت های تولیدی و کاری در مجموعه نیز با حداکثر توان و براساس برنامه ریزی موثر، استفاده شود.

وی یکی از سیاست های مهم سال جدید را استفاده از کالا و خدمات ایرانی در کلیه فرایندهای تولید، عنوان کرد و گفت: خرید هرگونه کالا که دارای تولید مشابه در داخل باشد، در سطح همه شرکت ها و زیرمجموعه های تابعه صندوق ممنوع است. همچنین تولیدات و محصولات شرکت های زیرمجموعه باید ارزان و قابل رقابت با اجناس خارجی و موارد مشابه باشد.

تقی زاده، برنامه ریزی برای کاهش و حذف وابستگی به نفت و تولید محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بالا را مهم و در دستور کار حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری صندوق عنوان کرد.

وی در پایان تاکید کرد: وقوع هرگونه تخلف و فساد، خط قرمز سازمانی بوده و پاکدستی مدیران همچون گذشته مورد انتظار جدی اینجانب و اعضای هیات مدیره صندوق است.

نجات امینی، معاون سرمایه گذاری و امور اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این نشست، با بیان اینکه یکی از مهم ترین مسائل در حوزه اقتصادی صندوق بازنشستگی مدیریت ریسک است، گفت: پایدارسازی جامعه و بنگاه های اقتصادی و اجرای اقتصاد مقاومتی یکی از مسائلی است که امروز کشور به آن نیاز دارد و صندوق نیز به تبع آن پایدارسازی منابع و مدیریت ریسک را در دستور کار خود قرار داده است.

امینی همچنین اظهار داشت: صندوق ها وقتی به زمان پیری می رسند و از دوره جوانی خود فاصله می گیرند، با ریسک های مختلفی مواجه می شوند که باید آن ها را مدیریت کرد که ریسک های سیاستی و مسائل بین المللی از جمله این موارد است. آنچه برای صندوق مهم است تاکید بر شفافیت عملکرد و فسادزدایی از محیط هایی است که ما مسوولیت اداره آن را برعهده داریم.

وی افزود: پیاده سازی حاکمیت شرکتی در قالب دستورالعمل های مشخص و پیگیری های مستمر و منظم در کنار نظارت دقیق، در همه شرکت های تابعه قابل اجرا است و تلاش مجموعه صندوق در اجرای حاکمیت شرکتی در بنگاه های اقتصادی خواهد بود.

خبرنگار: سید بهنام اخوت پور
عکاس: محسن دلیلی
 
بازدید کل:12180942 - بازدید ماهانه :6805823 - بازدید هفتگی :1645468
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir