Skip Navigation Linksصفحه اصلی / اخبار / خبر
توازن ورودی و خروجی صندوق ها برهم خورده است/ نامگذاری 22 بوستان تهران به نام بازنشستگان
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به برهم خوردن توازن جریان نقدی ورودی و خروجی صندوق‌ها اشاره کرد و گفت: اگر در این شرایط تدابیری نیاندیشیم، وضعیت سخت و دشوارتر خواهد شد.
کد خبر: 2982
تاریخ خبر: 1397/06/14
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به برهم خوردن توازن جریان نقدی ورودی و خروجی صندوق‌ها اشاره کرد و گفت: اگر در این شرایط تدابیری نیاندیشیم، وضعیت سخت و دشوارتر خواهد شد.

جمشید تقی‌زاده در مراسم تجلیل از بازنشستگان نمونه کشوری که صبح امروز با حضور انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای و سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در تهران برگزار شد، اظهار داشت: صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان دومین صندوق بزرگ بیمه‌ای کشور یک بنگاه اقتصادی - اجتماعی است که به صورت خودگردان اداره می‌شود و اداره آن اقتصادی و مبتنی بر اصول و محاسبات بیمه‌ای صورت می‌گیرد و رویکرد و کارکرد آن اجتماعی است.

وی افزود: بر همین اساس با خدمات اجتماعی را با حفظ کرامت و شرافت انسانی افراد به آنان اعطا می‌کنیم بنابراین صندوق بازنشستگی را نباید با یک صندوق اقتصادی - اجتماعی صرف و یک سازمان صرفا حمایتی و متصل به بودجه دولت اشتباه گرفت. این صندوق ملجاء و پناهگاه بازنشستگانی است که بعد از 30 سال خدمت صادقانه در راستای عزت و سربلندی ایران اسلامی خدمات قابل توجهی و درخوری را به مردم ارائه کرده‌اند. فرهیختگانی که همواره به عنوان مشاوران فکری در تصمیم‌سازی‌ها برای صندوق فعالانه مشارکت داشته و دارند و با ارائه ایده‌های بدیع و خلاقانه مدیران صندوق را در اجرای برنامه و اهدافشان یاری و کمک می‌کنند.

تقی‌زاده با اشاره به همایش روز خانواده و تکریم بازنشسته به عنوان یک رویداد جریان‌ساز،‌ پویا و بالنده در میان بازنشستگان کشوری، گفت: در دولت تدبیر و امید، عزت و کرامت بازنشستگان و منزلت اجتماعی آنان به مثابه یک اصل مهم در سرلوحه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت یازدهم اعلام شده است و در این زمینه صندوق بازنشستگی کشوری تمهیدات ویژه‌ای را برای جایگاه، رشد و تعالی منزلت اجتماعی بازنشستگان، افزایش رفاه اجتماعی، ارائه خدمات درمانی مطلوب به این افراد پیش‌بینی کرده است که بخشی از این برنامه‌ها و سیاست‌ها تا پایان سال و بخش دیگر در سال آینده و با حمایت دولت و همکاری مجلس شورای اسلامی محقق خواهد شد.

وی در ادامه به برخی از اقدامات رفاهی و معیشتی صندوق بازنشستگی در سال 97 اشاره کرد و گفت: افزایش تدریجی و پلکانی حقوق بازنشستگان با رویکرد ترمیم و بهبود معیشت آنها به یک میلیون و 200 هزار تومان در سال 97 افزایش یافته و امسال با اجرای طرح همسان‌سازی، 84 درصد از بازنشستگان مشمول افزایش حقوق در قالب این طرح شدند که به طور میانگین حقوق آنها از یک میلیون و 800 هزار تومان به 2 میلیون و 100 هزار تومان افزایش یافت.

تقی‌زاده تصریح کرد: صندوق به منظور رفع احتیاجات و نیازهای اولیه اقتصادی بازنشستگان اعطای وام ضروری 5 میلیون تومانی با کارمزد 4 درصد و اقساط 36 ماهه با اعتبار نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان را به 400 هزار نفر از بازنشستگان و موظفین تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری از ابتدای مهر امسال آغاز خواهد کرد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: پرداخت مستقیم حقوق بازنشستگان در تمام استان‌های کشور و کاهش مدت زمان پرداخت حقوق از حداکثر یک هفته به دو ساعت، برگزاری سفرهای گردشگری و تورهای سیاحتی و زیارتی برای 200 هزار نفر با افزایش کمک هزینه سفر از 660 هزار تومان به 740 هزار تومان به اتفاق یک همراه از دیگر برنامه‌های صندوق بازنشستگی محسوب می‌شود.

وی گفت: احداث خانه‌های امید در استان‌های کشور در راستای غنی‌سازی اوقات فراغت بازنشستگان و ایجاد دهکده‌های سلامت با رویکرد ارائه خدمات درمانی مطلوب ویژه بازنشستگان از دیگر برنامه‌های صندوق بازنشستگی محسوب می‌شود.

تقی‌زاده ادامه داد: در هفته تعاون، خبر نویدبخشی را به بازنشستگان و فعالان حوزه درمان می‌دهم که صندوق بازنشستگی از ایجاد تعاونی‌های سلامت با رویکرد ارائه خدمات درمانی مناسب به بازنشستگان و سالمندان و همچنین ارائه کمک‌های توانبخشی به این عزیزان حمایت مالی در قالب تسهیلات بانکی خواهد کرد. ضمن اینکه جشنواره فرهنگی - ورزشی ویژه بازنشستگان در مهرماه امسال با رویکرد توسعه ورزش‌های همگانی برگزار خواهد شد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: مسئله بحران صندوق‌های بازنشستگی هم از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و بارها در محافل و رسانه‌ها از بحران صندوق‌های بازنشستگی در ایران به عنوان یکی از ابرچالش‌های پیش روی اقتصاد ایران در کنار بحران‌های دیگر نظیر بحران آب، محیط زیست و اشتغال بحث می‌شود.

تقی زاده گفت: این در حالیست که صندوق‌های بازنشستگی جزئی از یک کل به نام نظام تامین اجتماعی هستند و وظیفه آنها به زبان ساده تجمیع و پس‌انداز بخشی از حقوق و دستمزد افراد جامعه در زمان اشتغال و انتقال مجدد آنها به فرد در زمان بازنشستگی یا از کارافتادگی و البته با حفظ قدرت خرید مبالغ انباشته شده در طی زمان است و لذا با این تعریف زمانی که سخن از بحران در چنین نهادهایی به میان می‌آید منظور بحران مالی به شکل بر هم خوردن توازن جریان نقدی ورودی و خروجی صندوق‌ها است.

وی ادامه داد:‌ شرایطی که به نظر می‌رسد در بسیاری از صندوق‌های بازنشستگی کشور سایه افکنده و پیش‌بینی می‌شود در صورت تداوم شرایط فعلی طی سال آینده وضعیت سخت و دشواری بر صندوق‌های کشور حاکم شود که البته اگر تدابیر لازم به موقع اندیشیده شود سایه بحران از روی صندوق‌ها کنار خواهد رفت.

تقی زاده با طرح این سوال که «علل اصلی بوجود آمدن بحران صندوق‌های بازنشستگی چیست؟» تصریح کرد: البته که دلایل بسیاری برای آن می‌توان برشمرد که از آن جمله می‌توان به بازنشستگی پیش از موعد، فاصله میان سن بازنشستگی تا میانگین عمر ایران، عدم پرداختن به صندوق‌ها، افزایش ناگهانی حقوق و دستمزد و اعمال آن در حقوق 2 سال آخر، ورودی اعضای جدید و شاغلان به چند صندوق و مصوبات متعدد افزایش تعهدات و دامنه خدمات صندوق‌ها بدون تامین مالی اشاره کرد.

تقی‌زاده بیان کرد:‌ طبعا در چنین شرایطی برای حل این مسائل، صندوق بازنشستگی کشوری با تدابیر علمی و با نگاهی به آینده و نقد عالمانه - منصفانه و در چارچوب منافع ملی تلاش می‌کند تا کابوس‌ها و یاس و ناامیدی ایجاد شده برای بازنشستگان به امید و امیدواری تبدیل کند.

وی همچنین به برنامه‌ریزی صندوق بازنشستگی کشوری و رایزنی این صندوق با شهرداری تهران در خصوص نامگذاری 22 بوستان در 22 منطقه تهران به نام بازنشستگان خبر داد و گفت: البته این طرح مورد تایید شهرداری قرار گرفته و در آینده این اتفاق خواهد افتاد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: هر برنامه‌ دیگری که ما پیش‌بینی کرده‌ایم مثل راه‌اندازی دهکده سلامت یا باشگاه بازنشستگان برای 31 استان است که در این زمینه از هر کدام از استانداران خواسته‌ایم در هر استان زمینی را به مساحت 20 هکتار در اختیار صندوق بازنشستگی قرار دهند تا بتوانیم باشگاه بازنشستگان را راه‌اندازی کنیم.

وی در پایان با اشاره به برنامه‌ریزی این صندوق برای توسعه سفرهای سیاحتی و زیارتی گفت: در دوره جدید بنا داریم علاوه بر امکان سفرهای زیارتی و عتبات عالیات کنونی، مکه مکرمه را نیز به این طرح اضافه کنیم.
 
بازدید کل:139423066 - بازدید ماهانه :8067901 - بازدید هفتگی :1423688
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir