Skip Navigation Linksصفحه اصلی / اخبار / خبر
در نشست معرفی کتاب «بازنشستگی، لنگرگاه آرامش» مطرح شد:
آموزش زندگی خوش در دوران بازنشستگی
هشتمین وبینار از سلسله نشست­ های مشترک صندوق بازنشستگی کشوری و موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا با موضوع معرفی کتاب «بازنشستگی، لنگرگاه آرامش» در سالن اجتماعات صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد.
کد خبر: 3704
تاریخ خبر: 1398/10/11
هشتمین وبینار از سلسله نشست­ های مشترک صندوق بازنشستگی کشوری و موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا با موضوع معرفی کتاب «بازنشستگی، لنگرگاه آرامش» در سالن اجتماعات صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از روابط عمومی موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا، در ابتدای این نشست که روز سه شنبه 10 دی ماه 98 برگزار شد، «میکائیل عظیمی»، مدیرعامل موسسسه راهبردهای بازنشستگی صبا، در توضیح چرایی برگزاری چنین نشستی گفت: مسأله بازنشستگی باید با مفاهیم هم خانواده آن مطالعه شود و مسئله سالمندی یکی از آن مفاهیم است. از این رو موسسه طی فعالیت خود در این حوزه، مواردی مثل «چگونه بازنشستگی شادی داشته باشیم، لذت فراغت، سالمندی خوب، و بازنشستگی لنگرگاه آرامش» را منتشر کرده است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه 10 سال است در ایران رشته دانشگاهی سالمندشناسی مطرح شده است ولی فضای عمومی جامعه اطلاعات کافی برای مواجهه با این مسئله را ندارد.

عظیمی افزود: سیستم اداری کشور به یک رویه نامبارک خو کرده و خود را آماده مواجهه با اتفاقات قابل پیش ­بینی نمی‌کند و زمانی که آن اتفاق رخ می‌دهد از آن به عنوان سونامی، بحران و … یاد می‌کنیم. در حوزه سالمندی نیز از این مسئله مستثنی نیستیم. در این زمینه آثاری تولید شده که مانند نخ تسبیح این مفاهیم و ادبیات حوزه سالمندی را به هم مرتبط کرده و در تلاش است تا نشان دهد چگونه می­ توان دوره سالمندی راحت‌تر، آرام‌تر، سالم‌تر و با آرامش بیشتری داشت.

در ادامه نشست، «زهرا زاده ­غلام» نویسنده کتاب و مدیر­کل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری، در معرفی این کتاب گفت: زندگی‌ای ارزشمند است که خوب و خوش باشد. خوب یعنی کمترین رنج ممکن را به کسی وارد کنیم و زندگی خوش به معنی کمترین رنج و الم را به خود بدهیم. بازنشستگی لنگرگاه آرامش، کتابی است که به آموزش زندگی خوش می‌پردازد.

وی در بررسی محتوای کتاب، آن را به چهار بخش تقسیم کرد و گفت: بخش اول به باز تعریف فراغت می­ پردازد و بیان می ­کند که فراغت در مقابل اشتغال نبوده بلکه مکمل آن و در مسیر رسیدن به دل‌خواسته‌های انسان است. بخش دوم به تجدید نظر در خصوص دوران بازنشستگی اشاره داد و بیان می­ کند که برخی افراد با ورود به دوران بازنشستگی تنها توجه خود را به آنچه از دست داده‌اند معطوف می­ کنند و این باعث خواهد شد دستاوردهای خود را نادیده بگیرند. در این بخش سعی شده است به دستاوردهای دوران بازنشستگی توجه شود؛ دستاوردهایی که از آن به عنوان مزایای بازنشستگی یاد­ می ­شود.

زاده غلام ادامه داد: بخش سوم به مقوله عبور از هویت کاری و اشتغال پرداخته است و نشان می دهد چگونه می‌توان با تعریف یک هدف یک هویت جدید برای دوره بازنشستگی تبیین کرد. در بخش چهارم و پایانی کتاب نیز به مقوله «نیمه بازنشستگی» اشاره شده است؛ یعنی فرایند گذار از اشتغال به بازنشستگی به شکل تدریجی. در این حالت افراد به یکباره از شغل خود جدا نمی­ شوند و در یک دوره به تدریج کار خود را کاهش می‌دهند و کم‌کم به بازنشستگی کامل می­ رسند.

سخنران بعدی نشست، «احمد دلبری»، عضو هیات علمی دانشگاه بهزیستی و توانبخشی و رئیس مرکز تحقیقات سالمندی، بود. وی درباره اهمیت موضوع سالمندی در کشور، گفت: پیش‌بینی می ­شود تا سال ۱۴۳۰ نسبت جمعیت سالمند به کل جمعیت، سه برابر شده و به ۳۱ درصد برسد این در حالی است که جمعیت سالمندان در جهان در همین دوره ۲ برابر خواهد شد.

دلبری با تاکید بر اینکه واقعیت‌های آماری نشان می ­دهد شیب سالمندی در ایران بسیار تند است، گفت: دو برابر شدن سهم جمعیت سالمند از جمعیت کل در فرانسه ۱۲۰ سال، در سوئد ۹۰ سال و در امریکا ۷۵ سال زمان برد، اما در ایران طی ۲۰ سال سهم جمعیت سالمند نسبت به کل جمعیت دو برابر شده است.

دلبری در ادامه با اشاره به اینکه چنین تغییراتی توجه به مسئله سالمندی را بسیار مهم می‌کند، افزود: با این حال می‌بینیم در ایران درسال ۲۰۱۹ رشته طب سالمندی از دانشگاه­ ها حذف می­ شود.

وی همچنین اظهار داشت: وضعیت امروز سالمندان، هم از گذشتگان و هم از آیندگان بهتر است. دیگر همچون گذشته بیماری‌های واگیردار جان هزاران نفر را نمی­ گیرد و مردم برای تهیه غذا و آب آشامیدنی سالم دچار مشکل نمی­ شوند. همین وضعیت مناسب نسبت به آیندگان هم وجود دارد. زیرا در حال حاضر خانواده­ های سالمند به طور میانگین ۵ فرزند دارند که 2.5 فرزند آنها از خانواده حمایت می‌کند اما سالمندان در آینده وضعیت متفاوتی دارند و تغییرات جمعیتی امکان حمایت‌های درون خانوادگی را مانند گذشته نمی‌دهد. از این رو باید برای سالمندان آینده به‌طور جدی برنامه داشت و فکری کرد.

در پایان نشست، پرسش و پاسخ با حضور جمعی از بازنشستگان انجام شد.
 
بازدید کل:73301044 - بازدید ماهانه :4236555 - بازدید هفتگی :1646732
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir