Skip Navigation Linksصفحه اصلی / اخبار / خبر
توسعه پوشش بیمه تکمیلی سالمندان
مديرکل دفتر بيمه هاي سلامت وزارت کار و رفاه اجتماعي برنامه‌ها و اولويت‌هاي مديريت نظام بيمه سلامت در حوزه سالمندي را تشريح کرد.
کد خبر: 991
تاریخ خبر: 1394/07/28
مديرکل دفتر بيمه هاي سلامت وزارت کار و رفاه اجتماعي برنامه‌ها و اولويت‌هاي مديريت نظام بيمه سلامت در حوزه سالمندي را تشريح کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌ الملل صندوق بازنشستگي کشوري به نقل از سايت خبري تابناک، امير مجلسي گفت:‌ در سال‌هاي اخير رشد هزينه‌هاي سلامت، نسبت به ساير هزينه‌هاي زندگي مردم سرعت بيشتري داشته است. مطالعات بين المللي نشان مي دهد نظام هاي سلامت در جهان از جمله ايران با چند چالش عمده مواجه هستند که توجه به آنها از اولويت هاي اساسي مديريت نظام بيمه سلامت است.
وي يکي از چالش‌ها را مساله افزايش تعداد خانوارهاي تک‌نفره و سالمند شدن جمعيت و بالارفتن نرخ وابستگي بيان کرد و افزود: طبق آمارهاي اعلامي و پيش‌بيني‌هاي انجام شده در بين سال هاي 2000 تا2050 نرخ وابستگي (نسبت بين سالمندان بالاي 65سال به افراد در سن اشتغال 64-15 ساله) در کشورها 2 برابر مي شود.
وي با اشاره به کاهش تدريجي نرخ مواليد در کشور و افزايش سالمندي، اظهار کرد: بر اساس آخرين سرشماري انجام شده در سال 90، نرخ کلي باروري کشور به 1.8 سقوط کرده است. از سويي از سال 2000 تا 2010 حدود 60 درصد سالمندان دنيا در کشورهاي در حال توسعه بوده‌اند که اين رقم در سال 2050 به حدود 80 درصد مي رسد.

- بازنگري بسته مورد تعهد بيمه پايه در حوزه سالمندي
مدير کل دفتر بيمه هاي سلامت وزارت کار و رفاه اجتماعي، تغيير الگوي بيماري‌ها از بيماري‌هاي واگير به بيماري‌هاي مزمن مانند ديابت، بيماري‌هاي قلبي عروقي، فشار خون، سرطان، ام اس و غيره را يکي ديگر از چالش هاي عمده نظام بيمه سلامت در سال هاي اخير بيان کرد و افزود: اين بيماري ها در تمام سنين به ويژه دوران سالمندي، تشخيص و نوع درمان را پيچيده و هزينه هاي زيادي را تحميل مي کند.
وي درباره اقدامات وزارت کار و رفاه اجتماعي در خصوص بيمه اجتماعي سالمندان نيز گفت: در دو سال اخير با تاکيد ويژه وزير کار و رفاه اجتماعي که رياست شوراي عالي بيمه را نيز عهده‌دار هستند، بازنگري بسته مورد تعهد بيمه پايه با درنظر داشتن هر سه سطح تعهدي ( پيشگيري، درمان و بازتواني) مورد تاکيد حوزه بيمه سلامت و دبيرخانه شورايعالي بيمه خدمات درماني کشور بوده است. به عنوان مثال خدمات تشخيصي درماني و داروهاي مورد نياز در درمان بيماري هاي قلبي عروقي ، ديابت ، پرفشاري خون و تشخيص و درمان کاتاراکت که از بيماري هاي عمده سالمندان است و ارائه ملزومات بازتواني نظير سمعک و موارد مشابه تحت پوشش بيمه پايه کشور قرار گرفته است .

- اجراي پايلوت غربالگري سالمندان با ارايه خدمات رايگان در يکي از استان‌ها
مدير کل دفتر بيمه هاي سلامت وزارت کار و رفاه اجتماعي بااشاره به برنامه غربالگري سالمندان ادامه داد که اين برنامه جهت بررسي و کنترل عوامل خطر غيرواگير (ديابت و فشارخون) سالمندان، به صورت پايلوت در يکي استان ها در دستورکار وزارتخانه قرار دارد، پيشگيري از بيماريهاي مزمن و غيرواگير، افزايش کيفيت و کميت زندگي سالمندان، کاهش هزينه هاي مترتب ناشي از درمان بيماريها، از اهداف اصلي اين برنامه است .

وي تاکيد کرد که تمامي خدمات ارائه شده به سالمندان مشمول اين برنامه در سرفصل هايي نظير غربالگري و شناسايي افراد بيمار يا در معرض ريسک، اقدامات تشخيصي درماني مورد نياز آنان در زمان پايلوت برنامه بصورت رايگان عرضه مي گردد.
مجلسي با بيان اينکه به دليل مزمن بودن بيماري‌هاي سالمندي عمده خدمات مورد نياز آنها مباحث مراقبتي بلندمدت است، ادامه داد: مواردي نظير بهره مندي از خدمات تشخيصي درماني دربازه زماني طولاني و مراقبت در منزل يا مراکز نگهداري سالمندان که در اکثر کشورهاي پيشرفته در حال ارائه است. به نظر مي‌رسد امکان سنجي انجام اين مهم از طريق همکاري چند جانبه دستگاه هاي متولي (سازمان هاي بيمه گر پايه، سازمان بهزيستي، خيريه‌ها) با بهره مندي از تجربيات کشورهاي موفق در اين زمينه و همچنين تجربيات نهادهاي فعال در داخل کشور(نظير بنياد شهيد )قابل انجام باشد .

- توسعه پوشش بيمه تکميلي سالمندان
مجلسي درپاسخ به اين پرسش که آيا درزمينه سالمندان رويکردهاي «پيشگيري محور» نيز وجود دارد نيز اظهار کرد: مباحثي نظير بازنگري مستمر بسته بيمه پايه با رويکرد پيشگيري محور، توجه به خدمات بازتواني در بسته بيمه پايه، متغير بودن سرانه هزينه خدمات تشخيصي درماني بر حسب سن در مديريت منابع نظام بيمه سلامت، توسعه پوشش بيمه تکميلي سالمندان؛ پيگيري خدمات حمايتي مراقبتي سالمندان، توانمندسازي سالمندان جهت ارتقاء سطح سلامت جسمي، روحي – رواني و اجتماعي آنان از اقدامات قابل پيگيري اين حوزه است .
مجلسي در ادامه به عنوان يک پزشک عمومي دربيان بزرگ ترين خطري که سلامتي سالمندان را تهديد مي کند نيز گفت:‌ از نظر من زندگي بي‌تحرک خطرناکترين تهديد سالمندي است . زندگي بي تحرک براي هيچ گروه سني مناسب نيست اما اين خطر براي افرادي که در سنين بالا هستند، آزاردهنده‌تر است. برخي از افراد مسن تمايلي به تحرک داشتن از خود نشان نمي‌دهند که بايد اين افراد را به اين کار تشويق کرد. از جمله فعاليت‌هاي سبک براي اين گروه سني، شنا کردن است که به کاهش خطر ابتلا به پوکي استخوان، حفظ سلامت قلب و تقويت ماهيچه‌ها بدون فشار آمدن بر مفاصل کمک مي‌کند .
همچنين در دوران سالمندي نوع تغذيه افراد بسيار حائز اهميت بوده و بي توجهي به آن، تاثيرات مخرب و جبران ناپذيري را بر سلامت ايشان برجاي مي گذارد. با بالا رفتن سن، دستگاه گوارش کم‌کم ضعيف مي‌شود. افراد سالمند معمولاً با اين مشکل روبه‌رو هستند که برخي موادغذايي براي آنها قابل هضم نبوده يا هضم آنها با مشکل روبه‌روست. رژيم غذاي آنها بايد طوري اصلاح شود که در آن از موادغذايي مغذي و متعادل استفاده شود که براي بدن آنها قابل پذيرش باشد.
وي همچنين در باره چگونگي مقابله با احساس تنهايي در سالمندان نيز گفت:‌ احساس تنهايي در تمام سنين بويژه سالمندي بشدت تخريب‌کننده است و مي‌تواند اثرات شديدي بر فرد بگذارد. اين حس، ناخوشي‌هاي جسمي را تشديد مي‌کند و سلامت رواني فرد را به خطر مي‌اندازد. تشکيل انجمن ها يا گروه هايي که فرد سالمند بتواند ساعاتي از روز را در کنار همسن هاي خويش بگذراند و سرگرمي هايي را ايجاد نمايد در حفظ روحيه ايشان تاثير شگرفي دارد .

مجلسي در پايان با تاکيد بر چکاپ‌هاي منظم ماهيانه سالمندان گفت: اين چکاپ‌ها مي‌تواند مشکلات جسمي حاد را در مرحله مقدماتي آن که درمان قابل انجام است تشخيص دهد. با همه اينها از آنجا که عمده بيماري هايي که سالمندان را درگير مي نمايد حالت مزمن دارد بهتر است تدابيري جهت ارائه خدمات تشخيصي درماني بلند مدت آنها و خدمات پرستاري در منزل انديشيده شود .
 
بازدید کل:116478326 - بازدید ماهانه :12615251 - بازدید هفتگی :2218636
ساختمان مرکزی : تهران - خيابان دکتر فاطمی - ميدان جهاد شماره 61 ، تلفن 88954405 ، فکس : 88963602 ، شماره پستی : 1414771118
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
Designed & Developed by : Behvar Design & Engineering Co
info@cspf.ir